Jump to content



εξοικονόμηση χρημάτων


Jumex

Recommended Posts

Αναφέρθηκαν πολλές μικρολύσεις οικείες στον καθένα θα έλεγα και μπράβο για τη δημιουργία του θέματος.

Για το καλοκαιράκι ή ακόμα και τώρα λίγο,όσοι μπορούν βέβαια,με σωστό πότισμα έχεις όλα τα ζαρζαβατικά και κάποια φρούτα στον κήπο σου,τρως υγιεινά και γλιτώνεις ένα σωρό λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Ξερει κανεις αν ειναι προτιμοτερο να καις ρευμα για θερμανση με το air condition αντι για πετρελαιο το βραδυ με το νυχτερινο ρευμα;

Επισης, ποιες ωρες ειναι το νυχτερινο ρευμα;

εδιτ:

απ οτι ειδα πρεπει να κανεις αιτηση για νυχτερινο ρευμα κλπ κλπ

Χωρις αυτο, αξιζει η θερμανση με air condition?

Link to comment
Share on other sites

εαν θελεις ζεστη σε ολο το σπιτι, νομιζω το air contition δεν αξιζει..

+ μπορει να χρειαζεται να εχεις περισσοτερα απο ενα..

πετρελαιο, καλη χρηση, οχι αυξομειωσεις, σταθερη θερμοκρασια 17-18, εξαερωση στα σωματα, και εισαι οκ. εχεις και ζεστο νερο, αρα γλιτωνεις το θερμοσυφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως το σπίτι πάντα ...

Στης γιαγιάς μου που όλα τα δωμάτια δεν επικοινωνούν άμεσα δύσκολο να ζεστάνει με το air condition.Στο δικό μας το air condition του σαλονιού στέλνει κατευθείαν απέναντι στο διάδρομο και στα δωμάτια στο τέλος αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Δυο δωματια εχει και εχουν και τα δυο air condition. Ειδικα το ενα που ειναι μικρο θα ζεσταινει για πλακα!! το καλοκαιρι το βαζω στους 26-27 βαθμους και γινεται ψηγειο... Mενει μονο το μπανιο δλδ....

Αυτο που εννοω ειναι να το ανοιγω πχ καμια ωρα το βραδυ αντι για καλοριφερ.

Ζεστο νερο εχει απο κεντρικο μπόιλερ στην πολυκατοικια.

Link to comment
Share on other sites

Σαν χρήματα, το κλιματιστικό (αν είναι καινούργιο) και τα καλοριφέρ λαδιού είναι σίγουρα οικονομικότερα. Το ίδιο και οι θερμοσυσσωρευτές. Όμως δεν συγκρίνονται με την αίσθηση του καλοριφέρ.

Στο σπίτι μου, μετά από αρκετό διάβασμα και ψάξιμο έχω εγκαταστήσει τον Aube 136 ο οποίος πετυχαίνει ακριβή ρύθμιση της θερμοκρασίας, χωρίς να ξεφεύγει και χωρίς να αφήνει τα σώματα να παγώνουν. Σαν αποτέλεσμα, τελευταίες μέρες, ανοίγοντας το καλοριφέρ από τις 7 έως τις 12 το βράδυ, γράφω περίπου 1.3 ώρες. Πέρσι το χειμώνα στα "καλά" κρύα το είχα το πρωί στο 18, απόγευμα βράδυ στο 19.5 και τις ώρες ύπνου στο 16 και έγραφα maximum 3 ώρες ημερησίως. Νομίζω ότι είναι αρκετά καλά για σπίτι με μέτρια προς καλή μόνωση.

Link to comment
Share on other sites

φημες ακουγονται οτι θα μπει χαρατσι στο τελωνειο για σκοπια 10 ευρο, για να μην πηγαινουν για βενζινη και ψωνια ο κοσμος...

Και τι είναι 10€... πάλι θα πηγαίνουν όλοι.

Να σου κάνω μία πρόχειρη σούμα για να καταλάβεις.

Ανεβαίνω με την γυναίκα κάθε 15 μέρες περίπου.

Τσιγάρα εδώ: 90€ της γυναίκας + 120 τα δικά μου

βενζίνη εδώ: 1.55 το λίτρο, 30€= 19,35 λίτρα

Από σύνορα:

Τσιγάρα: 33€ της γυναίκας και 74 τα δικά μου

βενζίνη εκεί: 1.28€ το λίτρο, 30€= 23,43 λίτρα.

Σε 15 μέρες έχω κερδίσει 240-152 (βάζω +15€ για το πήγαινελα) 88€ το 15νθημερο ή 176€ το μήνα.

Όσο για το lidl έχει προϊόντα ελληνικά τα οποία τα έχει ακριβότερα από τα υπόλοιπα supermarket.

π.χ. χθες αγόρασα ένα κακάο ΤΟΠΙΝΟ. 0.20€ πιο ακριβά από τον Αρβανιτίδη της περιοχής.

Το τυρί ΔΩΔΩΝΗ που φέρνει είναι σίγουρα πιο ακριβό κατά 0.50 λεπτά στο κιλό κτλ.

Το lidl να το προτιμάτε για τα προϊόντα που δεν φέρνουν τα υπόλοιπα super. Σε όλα τα άλλα συνήθως είναι ακριβότερο.

Στη Θεσσαλονίκη όσοι μπορούν (δεν ξέρω αν υπάρχει και Αθήνα) ψάξτε να βρείτε supermarket Βασίλαγας. Οι διαφορές είναι χαωτικές. Ειδικά σε απορρυπαντικά, μαλακτικά, gel, σαμπουάν, αφρόλουτρα.

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονίκη όσοι μπορούν (δεν ξέρω αν υπάρχει και Αθήνα) ψάξτε να βρείτε supermarket Βασίλαγας. Οι διαφορές είναι χαωτικές. Ειδικά σε απορρυπαντικά, μαλακτικά, gel, σαμπουάν, αφρόλουτρα.

Στην Αθήνα υπάρχει η Προμηθευτική που έχει εξαιρετικές τιμές σε πολλά πράγματα, αλλά όπως όλοι, άλλα έχει το ένα κατάστημα, άλλα το άλλο, οπότε θέλει προσοχή και ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν ειναι προτιμοτερο να καις ρευμα για θερμανση με το air condition αντι για πετρελαιο το βραδυ με το νυχτερινο ρευμα;

Επισης, ποιες ωρες ειναι το νυχτερινο ρευμα;

εδιτ:

απ οτι ειδα πρεπει να κανεις αιτηση για νυχτερινο ρευμα κλπ κλπ

Χωρις αυτο, αξιζει η θερμανση με air condition?

Χωρίς νυχτερινό μην το σκέφτεσαι για θέρμανση, δεν συμφέρει.

Ούτως ή άλλως αν δεις την καμπύλη θερμοκρασίας, το βράδυ είναι που χρειάζεσαι θέρμανση. Γύρω στις 4-5 το πρωί είναι το peak κρύου. Οπότε από τις 1 μέχρι τις 6 το πρωί βοηθάει πολύ να το ζεσταίνεις το σπίτι.

Επίσης το air condition είναι τελείως ακατάλληλο για θέρμανση.

Έχει σχετικά καλή απόδοση, όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη από 3-4 βαθμούς κελσίου.

Αν πέσει από εκεί, τότε την πάτησες.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα υπάρχει η Προμηθευτική που έχει εξαιρετικές τιμές σε πολλά πράγματα, αλλά όπως όλοι, άλλα έχει το ένα κατάστημα, άλλα το άλλο, οπότε θέλει προσοχή και ψάξιμο.

Όντως κι εγώ από εκεί ψωνίζω (ψώνιζα), αλλά το κακό της είναι ότι πολλές φορές κάνει πονηρές αυξήσεις και θέλει πολύ προσοχή. Π.χ. πέννες 500g Barilla σε Σκλαβενίτη 1.20 σε προμηθευτική 1, και πλέον έχουν ίδια τιμή (αν δεν έχουν ακριβήνει κι άλλο, πριν 2 μήνες είχα πάει). Αυτό είναι 20% αύξηση ;)

Συνήθως σταμπάρω τα προϊόντα που αγοράζω συχνά και παρακολουθώ τις τιμές.

Το κακό είναι ότι από το 2009 στο 2010 και στο 2011 είδα προϊόντα να διπλασιάζουν σχεδόν τις τιμές τους. Π.χ. χυμός life από 2 ευρώ το λίτρο στα 3.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χτες εκανα αιτηση φορητοτητας σε αλλη εταιρια κινητης τηλεφωνιας. Σημερα με καλεσαν απο τη δικη μου και μου εδωσαν εκπτωση στο παγιο 55% χωρις δεσμευση παραμονης, οποτε θελω διακοπτω χωρις επιβαρυνση.

Πριν 1008€

Τωρα 454€

Κερδος 554€ για ενα χρονο

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο κανω και εγω εδω και 3 χρονια σερι..παντα η αρχικη επιδοτηση παει τουλαχιστον 3-4 φορες πανω... προχτες εκανα κ παλι φορητοτητα κ περιμενω τηλεφωνημα..

*αν εισαι στην cosmote σε γραφουν κανονικα και σε αφηνουν να φυγεις...

επισης φιλος στη μουγκαφον ,το ζητησε να το γυρισει σε καρτα πριν 10 μερες και του ειπαν δεν σε συμφερει κ του εκαναν εκπτωση στο παλιο του προγραμμα 44%...

ειδικα τωρα τελος χρονου κατι πρεπει να παιζει κ δεν σε αφηνουν να φυγεις με τπτ..

Link to comment
Share on other sites

what about 100% εκπτωση στο παγιο?? ελιωσα στο γελιο μολις εκλεισα το τηλεφωνο με τον εκπροσωπο τις voda.

και τον ρωτησα 2-3 φορες "σιγουρα δεν μου κανετε πλακα ε?".. so απο 35 ευρω περιπου παμε στα 30c-1.5e αναλογα τη χρηση, που ειναι φορος.. :p:P:P:P:P:P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

update

σήμερα με πηραν..55% έκπτωση στα 2 νούμερα που εχω,χωρις επιδότηση και χωρις συμβόλαιο.. η έκπτωση ισχύει για 1 χρονο.. ενδεικτικά το unlimited 45,απο 45€ στα 15,96 τελική,μαζι με έκπτωση οικογενειακού και HOL...

προφανως επεσε ταριφα το 55%..

not bad..

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ να λέτε από ποιά εταιρία και με τι λογαριασμό μηνιαίο σε κάθε νούμερο παιδιά....

μου δίνετε την εντύπωση με 3 νούμερα σε cosmote όταν τους αναφέρω για ανταγωνιστικότερα πακέτα οτι με έχουν γραμμένο κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.