Jump to content



εξοικονόμηση χρημάτων


Jumex

Recommended Posts

Η δικη μου περιπτωση που περιγραφεται πιο πανω ηταν στη vodafone για νουμερο με παγιο 60κατι ευρω +30 ευρω στην καλυτερη, γι αυτο και εκανα αιτηση προς cosmote γιατι μιλαει ο αριθμος αυτος με cosmote αρκετα. Πλεον ομως με το νεο πακετο αρκει ο χρονος ομιλιας και μονο 27.5€ το μηνα (αντι 84€) , ειχα ξεχασει τα 10€ επιπλεον εκπτωση απο το οικογενιακο πακετο.

Οσον αφορα τις δεσμευσεις που αναφερατε ισχυει το εξης βαση οσων εχω ενημερωθει απο εταιριες.

Αν παρεις συσκευη με επιδοτηση και διακοψεις πριν το 12μηνο πρεπει να την πληρωσεις ολοκληρη, αν και καπου ειχα διαβασει παλιοτερα οτι μετα το 6μηνο πληρωνεις λιγοτερα.

Αν παρεις εκπτωση στο παγιο πχ 5€ το μηνα και μετα απο 4μηνες διακοψεις, πληρωνεις προστιμο την εκπτωση που εχεις παρει μεχρι εκεινη τη στιγμη, δλδ 4Χ5=20€ και καθαρισες.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Για να μην κωλόνετε να παίζετε της κινητής, ουκ ολίγοι με λογαρισμούς πάντα μεταξύ 35-50 ευρώ το μήνα, παίρνουνε επιδότηση 500+ ευρώ παίζοντας το παιχνίδι της φορητότητας.

Δεν είναι ράδιο αρβύλα, ούτε παλιό.

Απλά πρέπει να παίξεις το παιχνίδι σου καλά, και αποδίδει κάρπους ( τουλάχιστον στην Vodafone )

Link to comment
Share on other sites

στο θεμα του αυτοκινητου.

εχω βγαλει την σαβουρα που δε χρειαζομαι να κουβαλαω (εργαλειοθηκες,γρυλο,ρεζερβα)

Απο ποτε η ρεζερβα θεωρειται σαβουρα?

Για κινητη καρτουλα wind και με ενα 20αρικο πολυυυυυ βαρια βγαζω μηνα+ (για να μην πω οτι τωρα τελευταια με τις προσφορες που εχει βγαλει....εχω ακομα 40 ευρω διαθεσιμα στην καρτα το οποιο μεταφραζεται σε 3-4 μηνες ανετα με τα προγραμματα f2go)

Βεβαια δεν ειμαι και του μπλα μπλα στο τηλ και ολη η οικογενια εχει wind οποτε βοηθαει....απο εκει και περα τα 50αρια+ που εδινα vodafone εχουν εκλειψει εδω και καιρο...με αποτελεσμα να βαζω κατι στην ακρη για το χομπακι μας. ....για βαλτε κατω 30+ ευρω το μηνα να δειτε τι μπορειτε να παρετε στο τελος του χρονου.

Γενικα προσωπικα εξοδα= τσιγαρα -καπνος-(πρεπει να το κοψω το ριμαδι...)

Κανα καφες αραια και που απο εξω (πηρα ενα μεγαλο nescafe στην δουλεια ...χτυπητηρακι και αγιος ο θεος)

Σπανιος πλεον κανα σαντουιτς απο εξω αν δεν την παλευω

Οτι τρωω σε βενζινες για δουλεια (δυστηχως δεν βολευει συγκοινωνια) το οποιο εδω και 1 1/2 χρονο μοιραζω την διαδρομη με συναδελφο που μενει κοντα (μια εβδομαδα ο ενας μια ο αλλος)

Κανα 50αρικο + καβατζα για hardware upgrade με πωληση παλαιωτερων...πχ πουλησα το ι7 setup εβαλα 200+ που ειχα κρατησει στο 5αμηνο και πηρα τα νεα...

Κανω που και που και τις ατασθαλιες μου (βλεπε collectors star wars) αλλα απο οσο φαινεται πλεον θα κοπουν και αυτα ....

Απο εκει και περα

Σπανιως βγαινουμε εξω για φαγητο και οταν βγαινουμε καμια μπυριτσα σε συνοικιακο...προτιμω τα λεφτα να πηγαινουν στο σπιτι και να εχω γεματο ψυγειο.

ΑΝ ειναι να βγουμε δεν παιζει να παω καπου να φαω με 30 ευρω το ατομο και να τα κλαιω...δοκιμασμενες συνταγες πλεον (βλεπε Καλυβια-Μαντρι στην τερψιθεα-κλπκλπ)

Club και συναφι πρεπει να εχω να παω τουλαχιστον τριετια ....

Παπουτσια NIKE αγιοβαρβαρεσιον 20 ευρω ενα εξαμηνο και δεν εχουν παθει τπτ :p

Στο μονο που δεν λυπαμαι λεφτα ειναι οτι εχει να κανει με την μπεμπα μου...οποτε εκει τα σκαμε για παιδοτοπους/παιχνιδια/ρουχα/γιατρους κλπ

Link to comment
Share on other sites

λολ;

Καθόλου Αντώνη. Το αυτοκίνητο μου δεν έχει ούτε θέση για ρεζέρβα.

Έχει βέβαια ρανφλατ λάστιχα, αλλά όταν τα αλλάξω θα βάλω κανονικά και θα πάρω κορδόνι με αμπούλες

Link to comment
Share on other sites

Εβαλε η bmw runflat και ανακαλύψαμε τον τροχό ? : P

Ρεζερβα slim and god bless εκτος και αν οδηγάτε καρτ και δεν εχει χωρο ουτε για κινητο .

Ετσι και κανει πως σκιστει (η ανοιξει τελειως) στο πλάι το runflat η σε σημειο που δεν σφραγίζει να θυμάστε αυτο το ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Τότε απλά καλείς οδική βοήθεια.

Στα 100κ km (7 χρόνια) που έχω κάνει, ένα λάστιχο έπαθα μια φορά.

Στο δικό μου risk management, η ρεζέρβα περιττή είναι. Στα ρανφλάτ δεν μου αρέσουν οι επιδόσεις τους τόσο. Ωστόσο αν δεν με ένοιαζαν τα 12 κιλά της ρεζέρβας και ο χώρος, θα την κράταγα στο κάρο. (στο μχ5 κερδίζεις αρκετό χώρο πίσω)

Τώρα αν πάθω λάστιχο, στα επόμενα χρόνια, οδική βοήθεια και υπομονή. (και αυτό μόνο σε γερό σκίσιμο)

Link to comment
Share on other sites

με εναλλακτικους παροχους ρευματος εχει ασχοληθει κανεις;

Πηρα ενα τηλ σε energa και με καταναλωση ~600 κιλοβατωρες μου ειπαν τιμη λιγο ακριβοτερη απο δεη. Πρεπει να κανεις αναγωγη παντα στο μηνα + φπα + δημοτικα τελη

Ισως συμφερει αλλα για μεγαλυτερες καταναλωσεις; Ξερετε αλλες εταιριες που να εχουν προγραμματα για πιο light χρηστες;

Link to comment
Share on other sites

Για καθημερινή χρήση στο σπίτι ,σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να συμφέρει,αλλά μη φανταστείς τεράστιο κέρδος. Καταρχάς η εξυπηρέτησή τους δεν αξίζει.

Για επιχείρηση-μαγαζί συμφέρει.

Πρέπει να δεις πόσο καις τώρα το δίμηνο και να ψάξεις τα προγράμματα-πακέτα τους και αν καλύπτουν τις ανάγκες σου ,μόνο τότε πας για εκεί. Συνήθως έχουν προγράμματα για όσους πληρώνουν 150 ευρώ και παραπάνω. Για αυτούς που πληρώνουν λιγότερα δε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Laptop αντί για Desktop το είπαμε?

100 watt έναντι 500 watt κατανάλωσης σε 5000 ώρες χρήσης (όσο γράφει το δικό μου ανά ενάμησι χρόνο) είναι 500 κιλοβατώρες έναντι 2500. Και αυτές οι 2000 ώρες δύσκολα θα είναι νυχτερινό τιμολόγιο - και καλά όσοι έχουν μόνιμη απασχόληση και δεν περνάν πολύ χρόνο σπίτι, no worries, αλλά για φοιτητές / ανέργους κλπ. η διαφορά παίζει και να φαίνεται στο λογαριασμό :)

Link to comment
Share on other sites

Laptop αντί για Desktop το είπαμε?

100 watt έναντι 500 watt κατανάλωσης σε 5000 ώρες χρήσης (όσο γράφει το δικό μου ανά ενάμησι χρόνο) είναι 500 κιλοβατώρες έναντι 2500. Και αυτές οι 2000 ώρες δύσκολα θα είναι νυχτερινό τιμολόγιο - και καλά όσοι έχουν μόνιμη απασχόληση και δεν περνάν πολύ χρόνο σπίτι, no worries, αλλά για φοιτητές / ανέργους κλπ. η διαφορά παίζει και να φαίνεται στο λογαριασμό :)

Αν κάποιος βολεύεται το ίδιο καλά (προφανώς θέλω να το τονίσω αυτό!) ή ακόμα και καλύτερα σε ένα laptop όσο και σε ένα desktop ίσως να είναι λύση. Αν όμως θέλει π.χ. το full keyboard ενός desktop, την μεγάλη οθόνη κ.τ.λ. δεν αξίζει τον κόπο το laptop.

Θέλω να πω ότι στην τελική το "Laptop αντί για Desktop" εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον ίδιο τον χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Μια μεση lcd οθονη καιει περι τα 50-100 watt, keyboard etc. μπαινουν εξωτερικα και στο laptop.

Και σε desktop μπορεις να πετυχεις χαμηλη καταναλωση, θελει προσπαθεια ομως και προσεκτικη επιλογη εξαρτηματων, ενω τα. laptop τα εχουν ηδη ετοιμα ολα.

Πάντως όταν ακούω κόσμο να λέει δεν βάζω θέρμανση, που μια αντιβίωση να χρειαστείς επειδη κρύωσες σπιτι το κόστος (50 ευρω γιατρος x2 επισκεψεις = 100 + 50 φαρμακα = 150) φτάνει αυτό της θέρμανσης για 1-2 μηνες, πιστεύω μπορεις να δουλέψεις σε ένα απλό laptop εξοικονομώντας ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω και τα δυο κ ειμαι καλα.

το ενα για gaming / επεξεργασια φωτο / προβολη ταινιας στο προτζεκτορα και το λαπτοπ που ειναι 24/7 για internet browsing / downlading

ε οχι δα 50Ε ο γιατρος.

υπαρχουν και οι γιατροι του ΙΚΑ αν εισαι ασφαλισμενος.

και σιγα μην υπερβαλουμε οτι θα κρυωσεις στο σπιτι σου μεσα επειδη δεν εχεις θερμαση

Link to comment
Share on other sites

500w o deskop; με τίποτα! εκτός αν του έχεις πάνω κάνα corssfire με 2 6990 και clockάρεις τον FX / i7 στον ουρανό οπότε μπορεί να φτάσεις τα 585-600w με 800-1000w~ (με την οθόνη μαζί στο σύνολο, και στο full load με orthos / furrmark).

Χρήση internet & idle άντε να πάει 100-120-150w βαριά (και με 4-5 δίσκους HDD μαζί).

μετρημένα πράματα.:T:

όσο για την μπίατς, αν δεν τρώς καλά, κάνεις συχνά άλματα και εξαντλείς το περιεχόμενο είναι 0.001% πιθανό να γίνει τίποτα τέτοιο (μη πω απίθανο). Οπότε τον Pichu(παιδί) το γλυτώνεις.

pichu.jpg

ξέχασα να πω και αυτό που ήθελα :fist: next time.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα καλυτερα σκεψου το laptop οτι δεν δουλευει κοφτες μονιμα... οποτε αν ξυλωσεις και την μπαταρια απο πανω τα 90w δεν τα τραβαει ποτε! προσωπικα με το 17αρι ειμαι ανετος γιατι εχω full πληκτρολογιο, σχετικα καλα ηχεια (altec lansing) και με ενα ασυρματο ποντικι ειμαι τελειος. Και αφου περνει και 2 σκληρους ου καλα παρτυ! Τωρα αν θελω μουσικη η κανα ποιο βαρυ παιχνιδι ανοιγω το xbox η βαζω στο hifi το iphone και ακουω... γενικα ο desktop εχει να αναψει κοντα μια βδομαδα τωρα και για να πω την αληθεια μου δεν μου λειπει καθολου. Ετσι και αλλιως το cosmos ειναι απιστευτο και σαν διακοσμητικο στοιχειο...

Να κανω μια ερωτηση? Το dv9000 που ειναι 90w αλλα θελει περιπου αλλα 1500 τον χρονο σε reflow πιανεται?

Link to comment
Share on other sites

Α ναι! Θυμήθηκα : προτιμάμε εκτυπωτές laser λόγω οικονομίας σε βάθος χρόνου (σε σύγκριση με έναν inkjet).

Κάθε 3μηνο, έχω βαρεθεί να πληρώνω μελάνια, επειδή ξεραίνονται (η κεφαλή πολλές φορές), όσο έχουν τα μελάνια μαζί, έχει ένα τόνερ που καλύπτει απαιτήσεις 3ων ετών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.