Jump to content



εξοικονόμηση χρημάτων


Jumex

Recommended Posts

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Εχτές στον τοπικό Μαρινόπουλο είχαν βάλει χριστουγεννιάτικα δέντρα με 5€. Μιλάμε για δέντρα ύψους 2.10μ (το 1.80μ είχε 4.20€!!!). Αν σκεφτόσασταν φέτος κάτι διαφορετικό ή ποιο μεγάλο και θέλετε ταυτόχρονα να είναι μια πολύ φτηνή λύση, νομίζω είναι καλή ευκαιρία. Ίσως το Carrefour(Μαρινόπουλος) να ξεστοκάρουν στολίδια/δέντρα για να μην τους μείνουν οπότε δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να ρίξετε μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το κάνετε αυτό με τα κινητά ρε παιδιά; Έχω για πρόγραμμα το Vodafone Unlimited 30.. 24€ το μήνα δίνω (υποτίθεται, γιατί πάντα δίνω 33-35 λόγω της χρήσης που κάνω :p) γιατί έχω κόψει την επιδότηση. Δε με ενδιαφέρει να αλλάξω εταιρεία, αλλά θα ήθελα παραπάνω ΜΒ γιατί τα 100 που έχω είναι τραγικά λίγα. Αν είχα και μερικά λεπτά και SMS ακόμα σε τρίτα νούμερα δε θα με χάλαγε αλλά κυρίως τα ΜΒ με ενδιαφέρουν.

Μπορώ να πάρω πχ στη Wind στο τηλέφωνο που έχει στο κάτω μέρος της σελίδας, να τους πω τι μου δίνει η Vodafone και να δω τι προσφορά θα μου κάνουν; Και το προχωράω κανονικά και περιμένω μετά κλήση από τη Vodafone για προσφορά ή δε θα κάνουν τίποτα και θα το γυρίσω τελικά σε wind; :p

Link to comment
Share on other sites

η wind έχει καλή προσφορά, αξίζει.

Εγώ είμαι με παλιότερο πρόγραμμα (WIND M), όταν έρθει η επιδότηση θα το κάνω σε “to all” ΑΝ με καλύψει στις ανάγκες μου γιατί μιλάω αρκετά, και η επιδότηση για εμένα είναι σημαντικό.:mobile1:

Σε ποιότητα δικτύου (wind) έχω καλύτερη εντύπωση από τις άλλες 2 (και στον ήχο και γενικά), με cosmote ακόμη και τα 5Ευρώ της whatsup μου ξυνίζουν με τόσο χάλια δίκτυο που έχουν (σήμα γιόκ, δεν ακούω τον άλλον, κόβεται η γραμμή, θέλω καμία 20αριά προσπάθειες για να καλέσω και όλο network busy).:TD: Δεν φταίει η συσκευή, έχω αλλάξει 6-7 φορές για να καταλήξω σε τέτοιο συμπέρασμα για τη cosmote.

H Vodafone τα πάει καλά γενικά δεν έχω παράπονο, και σε δύσκολα μέρη έχει σήμα.

Στα δίκτυα κινητής αν μια εταιρία αξίζει δίνω λεφτά, αν είναι να μου σπάει τα νεύρα δεν δίνω ευρώ τσακιστό.

Link to comment
Share on other sites

Εχτές στον τοπικό Μαρινόπουλο είχαν βάλει χριστουγεννιάτικα δέντρα με 5€. Μιλάμε για δέντρα ύψους 2.10μ (το 1.80μ είχε 4.20€!!!). Αν σκεφτόσασταν φέτος κάτι διαφορετικό ή ποιο μεγάλο και θέλετε ταυτόχρονα να είναι μια πολύ φτηνή λύση, νομίζω είναι καλή ευκαιρία. Ίσως το Carrefour(Μαρινόπουλος) να ξεστοκάρουν στολίδια/δέντρα για να μην τους μείνουν οπότε δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να ρίξετε μια ματιά.

Ίσως είναι τα πρώτα βιοδιασπώμενα δέντρα (αυτοκαταστρέφονται 01/01/2012) :p

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε κόψει από πολλά:

Μιλήσαμε με την ιδιοκτήτρια και κατεβάσαμε λίγο το ενοίκιο.

Από θέρμανση χρησιμοποιούμε μόνο A/C στο δωμάτιο που βρισκόμαστε, πυτζαμούλα, παντοφλίτσα.

Εκμεταλλευόμαστε περισσότερο το νυκτερινό τιμολόγιο της ΔΕΗ.

Μειώσαμε το πακέτο της κινητής και πήραμε έκπτωση αντί επιδότησης.

Μειώσαμε το πακέτο της τηλεφωνίας στα βασικά, τώρα θα μειώσουμε και σε ταχύτητα γιατί τσάμπα πληρώνω +10€ για το "έως 24mbps".

Κόψαμε το τσιγάρο και οι δύο.

Κόπηκαν αναψυκτικά και αντικαταστάθηκαν από ανθρακούχο νερό για όταν θέλουμε κάτι παραπάνω από βρύσης.

Δεν βγαίνουμε έξω σε μαγαζιά, παρά μόνο όταν είναι απαραίτητο κι αυτό πολύ υπεύθυνα και σε συγκεκριμένα μαγαζιά.

Πάω τη γυναίκα μου στη δουλειά αφού δουλεύω 35 km από το κέντρο και αναγκαστικά θέλω αυτοκίνητο κι έτσι δεν πληρώνει εισιτήρια για συγκοινωνία.

Ξυπνάμε 15' νωρίτερα για να αποφύγουμε την κίνηση και κόψαμε την Αττική Οδό.

Καθαριστικά από το Lidl ή μάρκες των σούπερ μάρκετ (Βασιλόπουλος 365 κλπ.).

Κρέατα από χασάπη ή αγορά.

Λαχανικά/Φρούτα από τη λαϊκή. Ναι, πήραμε και καροτσάκι.

Ψώνια από ebay και από εξωτερικό γενικότερα, θα στηρίξω πάλι την ελληνική αγορά όταν με στηρίξει και εκείνη.

Περιττά ψώνια, δώρα κλπ, κομμένα και εξηγημένα.

Και άλλα πολλά στην καθημερινότητα. Γενικά αλλάξαμε πολλές συνήθειες, δεν σωθήκαμε, αλλά δεν υποφέρουμε σε καθημερινή βάση τουλάχιστον. Οι καμπάνες συνεχίζουν βέβαια κι από αυτές δεν σώνεσαι, αλλά ότι μπορούμε κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αφού κόψατε το τσιγάρο,είναι το βασικό.

Μιας και το φερε η κουβέντα,πολλοί αγοράζουν ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Συμφέρει και πολύ.Από περιέργεια δοκίμασα 2 διαφορετικά,ένα φθηνό και ένα ακριβό (το δεύτερο ήταν καλύτερο σαφώς) και δεν μου φάνηκε μεγάλη η διαφορά απ΄το κανονικό.Απεναντίας έχεις και γεύσεις. :p

Link to comment
Share on other sites

Πλεον επειδη ειμαι Λονδινο ακολουθω εντελως διαφορετικες τακτικες

Πριν φυγω ομως εκανα τα εξης οσο ημουνα στην Ελλαδα

1) Κρεας 1 αντε 2 φορες την βδομαδα. Κοστιζει και ειμαι σε ηλικια πλεον που πρεπει να προσεχω λιγο την καταναλωση (ιδιως κοκκινου κρεατος)

2) Ντουζακι μετα το gym στις ντουζιερες εκει και οχι σπιτι μετα. Ακουγεται τσιπικο αλλα ο θερμοσιφωνας καιει ΠΟΛΥ!

3) Φωτα και λαμπες οικονομιας. Παντου!

4) Αγορες online και πουλημα σε οτιδηποτε περιττο υπαρχει (pc wise)

5) Πλεον κοιταω να μην εχω pc που να καιει τον πατο του γενικως. SLI και γενικως ενεργοβορες καρτες γραφικων a thing of the past!

6) Προσφορες στα supermarket και 90% αποφευγω τα ελληνικα προιοντα. Ειναι σχεδον παντα (πολυ) πιο ακριβα. ΔΕΝ στηριζω τα ελληνικα προιοντα απο την στιγμη που δεν μπορω, ειναι τοσο απλο

Link to comment
Share on other sites

Παίζουν φθηνά ελληνικά προϊόντα πάντως που αξίζουν στήριξη.

Ένας χυμός Μαράτα πχ απ'τον Σκλαβενίτη είναι φθηνότερος από έναν Amita Motion. (και καλύτερος).

Για τα Ελληνικά προϊόντα ίσως θα χρειαζόταν ολόκληρο thread. Όπως επίσης και για τα εναπομείναντα Ελληνικά super market (Σκλαβενίτης - Mymarket - Γαλαξίας - Ατλάντικ). Παράλληλα με τη σειρά προϊόντων marata να υπενθυμίσω τα αναψυκτικά έψα (σχεδόν μισή τιμή από cola/sprite + καλύτερη γεύση).

Link to comment
Share on other sites

διαβάζοντας τις περικοπές όλων, με αρκετές ταυτίστηκα

προσωπικά δεν είχα και πολλά να κόψω

αλλά αναρωτιέμαι

αν όλοι σπρώχνουμε τα χρήμα στο lidl και στα ιδιωτικής ετικέτας

τα μαγαζάκια πως θα ζήσουν?

και τα "lidl" πόσους ακόμα να κάνουν υπάλληλους...

ύφεση->ύφεση->ύφεση

αργά η γρήγορα, όλοι περιττοί θα είμαστε/είστε

όπου και να απασχολούμαστε.

μπορεί να κόλλαγε και στην "χρεωκοπία" μπορεί και να μην κόλλαγε και πουθενά...

εκνευριστικό δε, βρίσκω το γεγονός ότι τα "φτηνά" και φτηνά προιόντα

είναι όλα(?) ξένα.

χτυπάνε τη βάση απο παντού....

Link to comment
Share on other sites

στο θεμα του αυτοκινητου.

βαζω στο φτηνοτερο βενζιναδικο που πιστευω οτι δε κλεβει

εχω σωστη πιεση στα λαστιχα και τη κοιταω καθε βδομαδα

εχω βγαλει την σαβουρα που δε χρειαζομαι να κουβαλαω (εργαλειοθηκες,γρυλο,ρεζερβα)

κοιταω λαδια,υγρα κτλ να ειναι οκ.

εκανα ευθυγραμμιση(αν παει στραβα τοτε εχεις μεγαλυτερες φθορες και τριβες)

κλεινω παραθυρα,δεν ανοιγω αρκουδισιον

δε παταω πολυ γκαζι,ουτε πολυ φρενο

παω αργα σταθερα και δεξια γυρω στα 70 με 100 αναλογα το δρομο.

αποφευγω ωρες αιχμης και δρομους πηχτρες

και κατουραω πριν μπω. :p

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο να κουβαλαω 30-40 κλειδια που τα χρησιμοποιω μονο στο σπιτι?

επισης λαστιχο δε με χει πιασει ποτε οσο με θυμαμαι,αλλα και να με πιασει εχω οδικη βοηθεια τσαμπα :p

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για όσους έχουν τη δυνατότητα:

αντικατάσταση του λέβητα πετρελαίου με ξύλο. Έδωσα τον πετρελαίου όσο οσο (κάνοντας μερική αποσβεση την αγορά του επομένου) και πλέον μόνο ξύλο για θέρμανση και ζεστό νερο χρήσης (αυτό σε συνδυασμό με ηλιακό). Η οικονομία είναι φοβερή. Επίσης ασφαλίζω το αυτοκίνητο 2 τετράμηνα μόνο και το τρίτο το αφήνω ανασφάλιστο (και ακινητοποιημένο εννοείται) και κινούμαι αποκλειστικά με μηχανάκι. Τέλος για όσους έχουν έστω και μια βεράντα με 2 παρτέρια έχουν στοιχειώδη αυτονομία σε βασικά λαχανικά (μαρουλάκι - κρεμμύδι - ντομάτα - αγγουράκι - κολοκύθια) ενώ αν υπάρχει κήπος μπορεί να είναι πλήρως αυτόνομος. Σχετικές σελίδες με οδηγίες : ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ και Square Foot Gardening, vegetable gardening, raised bed, organic

Link to comment
Share on other sites

διαβάζοντας τις περικοπές όλων, με αρκετές ταυτίστηκα

προσωπικά δεν είχα και πολλά να κόψω

αλλά αναρωτιέμαι

αν όλοι σπρώχνουμε τα χρήμα στο lidl και στα ιδιωτικής ετικέτας

τα μαγαζάκια πως θα ζήσουν?

και τα "lidl" πόσους ακόμα να κάνουν υπάλληλους...

ύφεση->ύφεση->ύφεση

αργά η γρήγορα, όλοι περιττοί θα είμαστε/είστε

όπου και να απασχολούμαστε.

μπορεί να κόλλαγε και στην "χρεωκοπία" μπορεί και να μην κόλλαγε και πουθενά...

εκνευριστικό δε, βρίσκω το γεγονός ότι τα "φτηνά" και φτηνά προιόντα

είναι όλα(?) ξένα.

χτυπάνε τη βάση απο παντού....

Αν και offtopic, και ίσως το ύφος μου χαρακτηριστεί εριστικό, δεν με ενδιαφέρει πως θα ζήσουν τα μαγαζάκια. Με ενδιαφέρει πως θα ζήσω πλέον εγώ με τις λιγότερες δυνατές απώλειες. Ας μου προσφέρουν τα μαγαζάκια ίδιες τιμές με τα lidl για να τα προτειμώ... Δεν χωράνε συναισθηματισμοί πλέον.... Και για να επανέλθουμε στα on-topic πρόσφατα χρειαστικα κατι έπιπλα για το εξοχικό. Οπότε σκέφτηκα την μετασκευή επίπλων που ειχα στο υπόγειο. Πήρα ύφασμα και τις έντυσα μόνος μου με 20€ το όλο σύνολο. Επίσης το αυτοκίνητο έχει εδώ και μήνες να κάνει μεγάλες αποστάσεις. όπου βολευουν τα ΜΜΜ, τα προτειμώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.