Jump to content



Recommended Posts

πριν 13 ώρες, το μέλος konnos έγραψε:

Κάθισα και διάβασα αρκετές σελίδες στο thread αυτό μιας και είμαι καινούριος στο forum και εξερευνω. Πολύ μίσος για το Project Cars κυρίως από φανατικούς του AC. Γιατί έτσι; Τα έχω και τα 2 αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί θεωρούν το AC ανώτερο. Υποψιάζομαι οτι δεν έχουν σετάρει σωστά το FFB τους.

 

Μια επανάληψη από Raceroom, ο καθένας νομίζει οτι το δικό του racing είναι το πιο sim.

Έχει βελτιωθεί πάρα πολύ από την αρχή. Ως εκεί. Δεν το λες χάλια αλλά δεν είναι σαν το AC.
Μια δοκιμή μεταξύ των ίδιων αυτοκινήτων εκατέρωθεν , πείθει για αυτό. Το C9 είναι το 1ο που σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το διάβασα κάπου το συγκεκριμένο, τo C9 στο AC είναι άλλο μοντέλο, παλιότερο και πιο άγριο από το μοντέλο που είναι στο PCars. Δυστυχώς μια γρήγορη αναζήτηση δε μου το ξαναβγάζει τώρα, κι άντε να το ξαναβρώ...

 

Δε ξέρω, ενώ είχα ενθουσιαστεί αρχικά με Lambo k Ferrari, μόλις τα χόρτασα λιγάκι γύρισα πίσω στο PCars. Εντάξει έχει bugs και ελλείψεις στο multiplayer για hardcore καταστάσεις, δε λέω, αν και πολλές league τρέχουν προωταθλήματα, θέμα προτίμησης είναι εδώ κι αν σε ενδιαφέρει πολύ το replay του κτλ. Ξενέρωσα αρκετά με την έλλειψη tracks  που είχα συνηθίσει καθημερινά στο pcars και οι αντίστοιχες mods δε με ικανοποίησαν. Τα μόνα tracks που μου άρεσαν είναι Bathurst, Villneuve, Road America από μοντς. Από αυτοκίνητα σχεδόν όλα τα μοντς τα χω σβήσει. Μονο ένα Mazda, Williams (πολύ καλό), Fulvia και Ginetta και κάποια άλλα έχω κρατήσει. Ένα βασικό πράγμα που με χαλάει είναι ο ήχος. Στις περισσότερες περιπτώσεις μου ακούγεται πολύ φιμωμένος ο ήχος και για μένα είναι πολύ σημαντικό να το νιώθω. Ας πούμε το R3E σπέρνει στον ήχο, γενικώς κάπως καλύτερος από PCars, aακούγεται πολύ και το whine από το κιβώτιο που είναι πολύ σημαντικό σε μερικά αυτοκίνητα.

 

Τέλος πάντων... Το παίζω και το AC πού και πού αλλά λίγα πράγματα, μου βγάζει κάτι αποστειρωμένο. Σε σημείο που να ψήνομαι να αγοράσω το RF2 ίσα ίσα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη για τα sim που κυκλοφορούν και να είμαι σίγουρος τί προτιμώ. Το GSCE για κάποιο λόγο μου κρασάρει πριν μπω στο δρόμο κι έτσι δεν το ξαναέψαξα. Και το iRacing απλώς δε θέλω να πλερώ και να μην έχει και offline.

 

Έχοντας δοκιμάσει αρκετούς τίτλους μπορώ να πω κι εγώ οτι κανένα δεν είναι τέλειο. Όλα έχουν καποια προβληματάκια ή ελλείψεις. Και είμαι πολύ χαρούμενος που ζούμε σε μια εποχή με τόσες καλές επιλογές και το διαθέσιμο hardware για να κάνεις αυτό που σου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

@konnos αν ψήνεσαι τρέχουμε παράλληλα 2 ελληνικά πρωταθληματάκια R3E και RF2, με Pcars δυστυχώς δεν ασχολούμαστε αλλά είμαστε καμιά 10αριά -12 άτομα. Περισσότερα εδώ:

http://www.pcgamingforum.net/forum/

Link to comment
Share on other sites

Έγινε ευχαριστώ, να σου πω την αλήθεια δεν έχω ρίξει λεφτά στο R3E απλώς ήθελα να δω τί παίζει και μου άρεσε. Αν ρίξω λεφτά θα είναι για RF2, δε ξέρω με τη δουλειά τί γίνεται τώρα και τί χρόνο θα έχω τους επόμενους μήνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, konnos said:

Επειδή το διάβασα κάπου το συγκεκριμένο, τo C9 στο AC είναι άλλο μοντέλο, παλιότερο και πιο άγριο από το μοντέλο που είναι στο PCars. Δυστυχώς μια γρήγορη αναζήτηση δε μου το ξαναβγάζει τώρα, κι άντε να το ξαναβρώ...

 

Δε ξέρω, ενώ είχα ενθουσιαστεί αρχικά με Lambo k Ferrari, μόλις τα χόρτασα λιγάκι γύρισα πίσω στο PCars. Εντάξει έχει bugs και ελλείψεις στο multiplayer για hardcore καταστάσεις, δε λέω, αν και πολλές league τρέχουν προωταθλήματα, θέμα προτίμησης είναι εδώ κι αν σε ενδιαφέρει πολύ το replay του κτλ. Ξενέρωσα αρκετά με την έλλειψη tracks  που είχα συνηθίσει καθημερινά στο pcars και οι αντίστοιχες mods δε με ικανοποίησαν. Τα μόνα tracks που μου άρεσαν είναι Bathurst, Villneuve, Road America από μοντς. Από αυτοκίνητα σχεδόν όλα τα μοντς τα χω σβήσει. Μονο ένα Mazda, Williams (πολύ καλό), Fulvia και Ginetta και κάποια άλλα έχω κρατήσει. Ένα βασικό πράγμα που με χαλάει είναι ο ήχος. Στις περισσότερες περιπτώσεις μου ακούγεται πολύ φιμωμένος ο ήχος και για μένα είναι πολύ σημαντικό να το νιώθω. Ας πούμε το R3E σπέρνει στον ήχο, γενικώς κάπως καλύτερος από PCars, aακούγεται πολύ και το whine από το κιβώτιο που είναι πολύ σημαντικό σε μερικά αυτοκίνητα.

 

Τέλος πάντων... Το παίζω και το AC πού και πού αλλά λίγα πράγματα, μου βγάζει κάτι αποστειρωμένο. Σε σημείο που να ψήνομαι να αγοράσω το RF2 ίσα ίσα για να έχω ολοκληρωμένη άποψη για τα sim που κυκλοφορούν και να είμαι σίγουρος τί προτιμώ. Το GSCE για κάποιο λόγο μου κρασάρει πριν μπω στο δρόμο κι έτσι δεν το ξαναέψαξα. Και το iRacing απλώς δε θέλω να πλερώ και να μην έχει και offline.

 

Έχοντας δοκιμάσει αρκετούς τίτλους μπορώ να πω κι εγώ οτι κανένα δεν είναι τέλειο. Όλα έχουν καποια προβληματάκια ή ελλείψεις. Και είμαι πολύ χαρούμενος που ζούμε σε μια εποχή με τόσες καλές επιλογές και το διαθέσιμο hardware για να κάνεις αυτό που σου ταιριάζει.

Καμια σχεση το rfactor με το pc,το rfactor εχει πολυ ωραια physics και εξαιρετικο ffb...και μενα μου αρεσει οπτικα το pc αλλα στα 100 μετρα ξενερωνω...νταξει γουστα ειναι αυτα αλλα το γκριπ εχει φτασει στο διαστημα,αστραπες,κακο,βροχη και κανω κανα γυρο με την sls και παει τρενο σαν κεντρομηχανο,δεν ηταν ετσι το γκειμ σε early access.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο :offtopic2:  αλλά ευκαιρίας δοθείσης  σας ενημερώνω πως τρέχει πρωταθληματάκι χαλαρό rf2 .

Aυτήν την Κυριακή έχουμε Toban raceway park με το φανταστικό από πλευράς φύζικς και φου φου μπι megane v6 .

Μπορείτε να επισκεφθείτε το σέρβερ που φέρει το όνομα pcgamingforum.net dedi σήμερα αύριο και μεθαύριο καθώς βέβαια και την Κυριακή που είναι ο αγώνας η είσοδος είναι ελέυθερη .

Ενδεικτικά μπορείτε να δείτε στην πρώτη υπογραφή μου  χρόνους και συμμετοχές ,οι υπογραμμισμένοι με κόκκινο είμαστε εμείς αν και λείπουν ακόμα μερικοί ,οι υπόλοιποι είναι ξένοι που δεν θα λάβουν μέρος την Κυριακή γιατί ο σέρβερ θα κλειδώσει με password.

Οποιος επιθυμεί να δοκιμάσει την εμπειρία ας μου στείλει pm να του δώσω τη διεύθυνση το temaspeak μας και να τον καθογηγήσουμε στο πως να στήσει γρήγορα το rf2 .

Οι ώρες που είναι πιθανόν να βρείτε κάποιον να τρέχει είναι από τις 10:30 και μετά, σήμερα και αύριο  θα είμαστε μέσα μερικοί από μας .

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

report!!!

 

Ειδεχθές ψάρεμα και offtopic μάλιστα!!!

 

Άστο αγόρι μου @konnos.

Σιγά μη πας στη σαπίλα το rF2 κ το Hover room .

 

Εδώ , μόλις μισό βήμα δίπλα, θα μας βρεις με το κορυφαίο sim του σήμερα.

 

Μια βόλτα με τη μπέμπα θα σε πείσει.  Σε περιμένουμε την Κυριακή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

game                  year    brand                 type                                        horsepower (hp)      torque (Nm)        weight (kg)      0-100 acceleration (s)       top speed (kph)

Project CARS    1989    Mercedes-Benz Sauber C9 Mercedes-Benz     737                           833                      980                  2.79                                  409
Assetto Corsa    1989    Mercedes-Benz Sauber C9 LM                        750+                        500                      905                  --                                       380+

 

Με το torque δε ξέρω τί παίζει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος konnos έγραψε:

game                  year    brand                 type                                        horsepower (hp)      torque (Nm)        weight (kg)      0-100 acceleration (s)       top speed (kph)

Project CARS    1989    Mercedes-Benz Sauber C9 Mercedes-Benz     737                           833                      980                  2.79                                  409
Assetto Corsa    1989    Mercedes-Benz Sauber C9 LM                        750+                        500                      905                  --                                       380+

 

Με το torque δε ξέρω τί παίζει.

Με τα ανωτέρω στοιχεία, θα έπρεπε το PCars να ήταν πιο δύσκολο. Αλλά τελικά, πιο δύσκολο είναι να στρίψεις το καρότσι του supermarket ανάμεσα στα τυριά και στα σαλάμια....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος liakjim έγραψε:

report!!!

 

Ειδεχθές ψάρεμα και offtopic μάλιστα!!!

 

Άστο αγόρι μου @konnos.

Σιγά μη πας στη σαπίλα το rF2 κ το Hover room .

 

Εδώ , μόλις μισό βήμα δίπλα, θα μας βρεις με το κορυφαίο sim του σήμερα.

 

Μια βόλτα με τη μπέμπα θα σε πείσει.  Σε περιμένουμε την Κυριακή.

Ax χίλια συγνώμη βρε Δημήτρη είμαι αδιόρθωτος  ξέχασα πως η Κunos αγόρασε το δελάμπ.γκρ  α και να μην το ξεχάσω συγχαρητήρια για τη θέση του διευθυντή marketing της εταιρίας.

Όμως κύριε διευθυντά θα σας μαλώσω ,πρέπει εσείς τουλάχιστον να κρατάτε το επίπεδο ψηλά και να μην κάνετε αθέμιτο ανταγωνισμό .:p:p:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε, με το torque δε ξέρω τί παίζει, φαντάζομαι θα είναι σε παραπλήσια επίπεδα, αλλά κάπου υπάρχει λάθος προφανώς. Δε ξέρω τί εμπάθεια είναι αυτήν με το PCars, για μένα είναι μια χαρά, πολύ παραπλήσια η οδηγική αίσθηση με το AC, εκτός από τη διαφορετική προσέγγιση του συστήματος FFB. To PCars παίζει με slip grip, το AC έχει εστιάσει πιο πολύ στην προοδευτική αίσθηση βάρους στο τιμόνι, στην αίσθηση grip δεν είναι τόσο καλό, αλλά δεν είναι και κακό.

 

Δοκίμασα το demo rF2. Ωραίο το Megane, και το 3.5 οκ λίγο χλιαρό μόνο. Πάντως το FFB όντως πολύ καλό με το λίγο που το σέταρα και το δοκίμασα, λένε οτι στο AMS είναι ακόμη καλύτερο. Δε ξέρω τί γίνεται στις υψηλές ταχύτητες, αν τα χαλάει λίγο εκεί στο FFB, γιατί η πίστα του ντέμο δεν προσφέρεται για ταχύτητα, έχει πιο πολύ στροφιλίκι. Τα γραφικά είναι ψιλο-τραγικούλικα πάντως :/

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος konnos έγραψε:

Όπως έγραψε, με το torque δε ξέρω τί παίζει, φαντάζομαι θα είναι σε παραπλήσια επίπεδα, αλλά κάπου υπάρχει λάθος προφανώς. Δε ξέρω τί εμπάθεια είναι αυτήν με το PCars, για μένα είναι μια χαρά, πολύ παραπλήσια η οδηγική αίσθηση με το AC, εκτός από τη διαφορετική προσέγγιση του συστήματος FFB. To PCars παίζει με slip grip, το AC έχει εστιάσει πιο πολύ στην προοδευτική αίσθηση βάρους στο τιμόνι, στην αίσθηση grip δεν είναι τόσο καλό, αλλά δεν είναι και κακό.

 

Δοκίμασα το demo rF2. Ωραίο το Megane, και το 3.5 οκ λίγο χλιαρό μόνο. Πάντως το FFB όντως πολύ καλό με το λίγο που το σέταρα και το δοκίμασα, λένε οτι στο AMS είναι ακόμη καλύτερο. Δε ξέρω τί γίνεται στις υψηλές ταχύτητες, αν τα χαλάει λίγο εκεί στο FFB, γιατί η πίστα του ντέμο δεν προσφέρεται για ταχύτητα, έχει πιο πολύ στροφιλίκι. Τα γραφικά είναι ψιλο-τραγικούλικα πάντως :/

 

To rF2 έχει καλύτερο FFb από το AMS. Τουλάχιστον στη G27 μου.

 

Με το Pcras δεν έχω εμπάθεια. Μάλιστα ήλπιζα να ήταν καλό. Αλλά δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Xristos asim said:

Για το Refactor2 από steam μονο η αγορα;;

Έλα rF2.

Την Κυριακή έχουνε αγώνα με Megane.

4 hours ago, liakjim said:

Εδώ , μόλις μισό βήμα δίπλα, θα μας βρεις με το κορυφαίο sim του σήμερα.

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ανάγκη ούτε για LUT  ούτε για LOTTO στο rf2 όλα στο default και με μικρές αλλαγές στη δύναμη είσαι έτοιμος ,περισσότερα από κοντά για να μην παιδεύεσαι και τρως χρόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.