Jump to content



Ανταλακτικό ips πανελ για dell n5110


Gregorypeg1000

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες.Έχω το dell inspiron q15r n5110 και παρόλο που το λαπτοπ στο σύνολο είναι πάρα πολύ καλό για τα χρήματα του,η οθόνη του είναι για γερά νεύρα.Μπορώ να αλλάξω το πάνελ του/οθόνη με κάτι σε pva/ips??Είτε στα 1366*768 που είναι τώρα,είτε σε μεγαλύτερη ανάλυση.Δεν με νοιάζει το ανταλακτικό να έρθει και από εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Πού πας να μπλέξεις....

Η μετατροπή που αναφέρεις είναι ίσως θεωρητικά δυνατή μόνο (κι αυτό όμως ελέγχεται) αν βγαίνει το ίδιο λαπτοπ με άλλη οθόνη από το εργοστάσιο. Αλλά και πάλι, πιθανότατα θα υπάρχουν ασυμβατότητες στο hardware... χώρια το κόστος..οπότε θα σου έλεγα απλά να το ξεχάσεις... είτε το πουλάς ή ζεις μ'αυτό που είναι.

Μια άλλη περίπτωση είναι να το δουλέψεις με εξωτερική οθόνη (προφανώς σε κάποιο γραφείο, δεν μιλάμε για φορητότητα).

Link to comment
Share on other sites

αν καταφερεις και βρεις το p/n της οθονη σου,γκουγκλαρεις λιγο,θα δεις οτι παιζει να βρεις αν οχι ips,αλλα πολυ καλυτερο tn σε αποδοση απο αυτο που φορας.

απλα θελει λιγο προσοχη να ειναι ιδιο ακριβως και η φισα στο σωστο σημειο.

θυμαμαι εγω με ντελ,ειχα το ιδιο προβλημα με την οθονη και βρηκα σε 1366χ768 πολυ καλυτερο πανελ σε αποδοση στο ebay.com

μαθε p\n και το συζηταμε

Link to comment
Share on other sites

αν καταφερεις και βρεις το p/n της οθονη σου,γκουγκλαρεις λιγο,θα δεις οτι παιζει να βρεις αν οχι ips,αλλα πολυ καλυτερο tn σε αποδοση απο αυτο που φορας.

απλα θελει λιγο προσοχη να ειναι ιδιο ακριβως και η φισα στο σωστο σημειο.

θυμαμαι εγω με ντελ,ειχα το ιδιο προβλημα με την οθονη και βρηκα σε 1366χ768 πολυ καλυτερο πανελ σε αποδοση στο ebay.com

μαθε p\n και το συζηταμε

Για να βρω p/n πρέπει να το ανοίξω ή παίζει να το έχει σε manual?

Link to comment
Share on other sites

στο manual δεν νομιζω,η πρεπει να το ανοιξεις,η ψαξε κανα forum να το βρεις,τι ειδους πανελ φορας,εγω θυμαμαι απο το δικο μου,φοραγε το πιο φθηνο 1366*768 ,και ηταν αρκετοι που πηραν αλλα και φορεσαν ακομα και σε αλλη αναλυση

εγω ψαχνομουν να αγορασω το hd panel που βαζε στο ιδιο μοντελο,το οποιο σε αποδοση ηταν μερα με την νυχτα.

τελικα το πουλησα και ειμαι με βαιοZ,που χει την πιο καλη οθονη σε λαπτοπ που χω δει γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε και αυτό...μπορεί να σε βοηθήσει σε ότι βάλε/βγάλε θες...

Επίσης, από παλιότερο ψάξιμο για το laptop μου, είχα βρεί αυτόν τον πωλητή στο ebay UK...έχει μεγάλη γκάμα και είναι εξυπηρετικοί...

Κατά πάσα πιθανότητα το panel σοu είναι CMO (Chimei) N156B6-L0B, που είναι ΤΝ.

αν έχεις τον ίδιο κονέκτορα ( και από την ίδια πλευρά - γιαυτό τα έχουν L,R και B κατηγοριοποιημένα) και είναι LED το panel δύσκολα δεν θα ταιριάξει....

βρες πρώτα το panel σου και μετά θα ξέρεις για το panel του link που σου έδωσα αν είναι συμβατό, ή μπορείς από τους κωδικούς των πανελ =15.6&application=NBPC"]να βρεις αν κάποιο είναι IPS

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες,αλλά το λαπτοπ να το ανοίξω εγώ δεν παίζει.Και επειδή δεν έχω ανοίξει ποτέ λαπτοπ και επειδή δεν έχω τα κατάλληλα εργαλεία εδώ που είμαι.Ήλπιζα να έβρισκα κάτι δοκιμασμένο και σίγουρο και να το πήγαινα σε μαγαζί να το βάζανε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.