Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Τα πέρασα πλέον στο κανονικό pc και οι εντυπώσεις είναι θετικές φυσικά μετά την εγκατάσταση του Pokki και του 8gadgetpack.

Θα έγραφα θετικότατες, διότι η ταχύτητά και η απόκρισή του λειτουργικού είναι εξαιρετική, αλλά διέκρινα δύο προβλήματα που δε ξέρω αν οφείλονται στο λειτουργικό ή στους οδηγούς της gpu (catalyst 13.2 beta 7):

1. Ο chrome μερικές φορές αργεί να κάνει render μία σελίδα

2. Κάθε φορά που θα παίξω battlefield 3 οι πόροι της ram εξαντλούνται (8gb συνολικά) με αποτέλεσμα να τερματίζει απρόσμενα η εφαρμογή. Επίσης δε φαίνεται ποια εφαρμογή καταναλώνει όλη αυτή τη μνήμη και λύνεται μόνο με επανεκκίνηση του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Έπαθα κ εγώ αυτό με resources σε win 8. Σε ασχετη εφαρμογη. Υποπτεύομαι λίγο το defender άλλα δεν πρόλαβα να το ψάξω... εσείς έχετε το build in ή άλλο av/firewall?

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Άλλο φυσικά. Ούτε defender, ούτε security essentials!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ενδιαφερει και μενα μιας και το defender(πρωην essentials) μου εκανε κατι νουμερα μετα ακομα κι απο καθαρη εγκατασταση για πειτε τι antivirus χρησιμοποιειτε..

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Εάν με τα win8 παρουσίαζε η MS και νέο filesystem θα βλέπαμε εάν έλεγες τα ίδια. :p

Μπορεί τα win7 να είναι υπεραρκετά για την χρήση σου αλλά όντως τα win8 έχουν πολύ καλύτερη διαχείριση πόρων. Μόνο στο θέμα του UI μας τα χαλάει.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν είναι μόνο θέμα εμφάνισης. Το Metro είναι για touch συσκευές και οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε touch οθόνες. Βέβαια με λίγο πείραγμα μπορεί κανείς να αγνοήσει τελείως το Metro και να μπαίνει στην κλασσική επιφάνεια εργασίας και να έχει και το κλασσικό start menu.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15616]cna[/MENTION]

Συγκεκριμένα για αυτό που λές εγώ έχω χρησιμοποιήσει το classic shell (start menu) και Skip metro (desktop Και άγιος ο θεός) συνδυασμένα χωρίς προβλήματα αρκετό καιρό τώρα και όχι μόνο για εμένα.

Τί χρησιμοποιείς αν επιτρέπεται ?

Link to comment
Share on other sites

Το pokii που έχει επιλογή να σε πετάει κατευθείαν στο desktop αν και το metro συνεχίζει να "τρέχει". Το οποίο pokii έχει και ένα είδος start menu, ας πούμε ένα παραμετροποιημένο start menu.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15616]cna[/MENTION]

Συγκεκριμένα για αυτό που λές εγώ έχω χρησιμοποιήσει το classic shell (start menu) και Skip metro (desktop Και άγιος ο θεός) συνδυασμένα χωρίς προβλήματα αρκετό καιρό τώρα και όχι μόνο για εμένα.

Τί χρησιμοποιείς αν επιτρέπεται ?

εχει καποια διαφορα το skip metro απο τη επιλογι στο clasic shell για το desktop?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.