Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Το γνωρίζεις ότι υπάρχει τρόπος να τα διαμορφώσεις όπως τα 7 ε?

Ναι αλλα ΑΝΕΠΙΣΗΜΟΣ οποτε....

Eσυ χανεις, εγω τα βρισκω 2 σκαλες πανω απο τα 7ρια.

Nαι, δεν εχουν start menu, βαζεις classic shell και εχεις καλυτερο start menu απο τα 7ρια.

Σε ολα τα αλλα ειναι καλυτερα εδω στο pc μου

ΥΓ

Δεν ξερω αν υπαρχουν προβληματα με drivers/προγραμματα κλπ, εδω οτι επαιζε, παιζει τουλαχιστον το ιδιο καλα.

Εξηγησα ποιο πανω οτι οτιδηποτε τους προφερουν μενου σαν τα win7 ειναι ΑΝΕΠΙΣΗΜΟ με οτι αυτο συνεπαγεται.

Και το οτι ΔΕΝ εχουν πουλησει μια σε σχεση με τα win7 αυτο δεν το συζητατε καν εεε?

Λογικο μου ακουγετε.

Το οτι τα win τοσα χρονια(win 3.1 εως win7) ειχαν ενα κλασικο μοτιβο και στυλ και ξαφνικα η ms με το ετσι θελω αποφασισε να το αλλαξει εχει ξενισει πολυ κοσμο και ενας απο αυτους ειμαι κι εγω. Θα τις εβγαζα το καπελο αν σου εδινε το δικαιωμα οταν εγκαθιστας τα win8 να μπορεις να επιλεξεις με ποιο στυλ θελεις να ειναι τα win8 κατι που ΔΕΝ εκανε σεβομενει τους μεχρι τωρα πελατες τις.

Εμπασι περιπτωση μην ξεφευγουμε, δεν μου αρεσουν ετσι οπως ειναι τελεια και παυλα.

Απλώς με τα windows 7 θα πρέπει να κάνεις manual install τα drivers των συσκευών μιας και στο site υπάρχει υποστήριξη μόνο για windows 8..και κάτι ακόμα,αν πάρεις με windows 8 pro τότε σου δίνει το δικαίωμα για downgrade σε 7!!Και λογικά θα υπάρχουν και οι drivers για το ανάλογο μοντέλο στο site τους.

Αυτο εξυπακουεται φιλε μου οτι θα του περασω απο το μηδεν τα win7 απλα ρωταω αν μπορω γιατι κατι ειχα διαβασει οτι σε μερικα λαπτοπ της hp κυριως εχουν το "win8 lock sector(νομιζω λεγεται)" που σου απαγορευει να εγκαταστησεις αλλο λειτουργικο εκτος των win8 οποτε....

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Πατάς f10 στο άνοιγμά του,μπαίνεις bios,αλλάζεις την ρύθμιση uefi σε legacy και κάνεις disabled το secure boot,restart με save bios settings και κάνεις install τα 7άρια έτσι απλά..

Επίσημα σου λέω εγώ τα διαμόρφωσα ακριβώς όπως τα 7 και δουλεύει άψογα..!

Link to comment
Share on other sites

Εξηγησα ποιο πανω οτι οτιδηποτε τους προφερουν μενου σαν τα win7 ειναι ΑΝΕΠΙΣΗΜΟ με οτι αυτο συνεπαγεται.

Τι συνεπαγεται ακριβως; Οτι εχεις 15 φορες καλυτερο start απο τα 7;

Στιβω το κεφαλι μου και δεν βρισκω ουτε εναν λογο γιατι καποιος να μην θελει να βαλει start menu στα 8, απο τη στιγμη που ειναι δωρεαν και open source.

Και το οτι ΔΕΝ εχουν πουλησει μια σε σχεση με τα win7 αυτο δεν το συζητατε καν εεε?

Λογικο μου ακουγετε.

Οι πωλησεις ποτε δεν αποτελουν επιχειρημα.

Πολυ απλα, ουκ εν τω πολλώ το ευ

Το οτι τα win τοσα χρονια(win 3.1 εως win7) ειχαν ενα κλασικο μοτιβο και στυλ και ξαφνικα η ms με το ετσι θελω αποφασισε να το αλλαξει εχει ξενισει πολυ κοσμο και ενας απο αυτους ειμαι κι εγω. Θα τις εβγαζα το καπελο αν σου εδινε το δικαιωμα οταν εγκαθιστας τα win8 να μπορεις να επιλεξεις με ποιο στυλ θελεις να ειναι τα win8 κατι που ΔΕΝ εκανε σεβομενει τους μεχρι τωρα πελατες τις.

Αν βαλεις το classic Shell, εχεις το πολυποθητο start menu. Δωρεαν και open source.

Τι αλλο ζαβό εχουν φιλε μου τα 8;

Εμπασι περιπτωση μην ξεφευγουμε, δεν μου αρεσουν ετσι οπως ειναι τελεια και παυλα.

Δεκτο και σεβαστο.

Αν το δεις λιγο πιο απελευθερωμενα το θεμα, τα 8 ειναι καλυτερα, in so many ways.

Link to comment
Share on other sites

Τι συνεπαγεται ακριβως; Οτι εχεις 15 φορες καλυτερο start απο τα 7;

Στιβω το κεφαλι μου και δεν βρισκω ουτε εναν λογο γιατι καποιος να μην θελει να βαλει start menu στα 8, απο τη στιγμη που ειναι δωρεαν και open source.

Οι πωλησεις ποτε δεν αποτελουν επιχειρημα.

Πολυ απλα, ουκ εν τω πολλώ το ευ

Αν βαλεις το classic Shell, εχεις το πολυποθητο start menu. Δωρεαν και open source.

Τι αλλο ζαβό εχουν φιλε μου τα 8;

Δεκτο και σεβαστο.

Αν το δεις λιγο πιο απελευθερωμενα το θεμα, τα 8 ειναι καλυτερα, in so many ways.

Αν δεν έχει καμιά ασυμβατότητα με παλιά εφαρμογή για μένα τα windows 8 είναι πολύ καλό update..Πιο γρήγορα,πιο ελαφρά και πολύ όμορφα!!Και φυσικά είναι το λειτουργικό το οποίο θα υποστηρίζεται περισσότερο στο προσεχές μέλλον!!

Link to comment
Share on other sites

Πατάς f10 στο άνοιγμά του,μπαίνεις bios,αλλάζεις την ρύθμιση uefi σε legacy και κάνεις disabled το secure boot,restart με save bios settings και κάνεις install τα 7άρια έτσι απλά..

Επίσημα σου λέω εγώ τα διαμόρφωσα ακριβώς όπως τα 7 και δουλεύει άψογα..!

Αν απλά κανω disable το secure boot χωρις να γυρισω το uefi σε legacy θα εχω προβλημα?

Τι συνεπαγεται ακριβως; Οτι εχεις 15 φορες καλυτερο start απο τα 7;

Στιβω το κεφαλι μου και δεν βρισκω ουτε εναν λογο γιατι καποιος να μην θελει να βαλει start menu στα 8, απο τη στιγμη που ειναι δωρεαν και open source.

----- Δεν ειπα να μην βαλει απλα ειπα οτι οτιδηποτε εφαρμογη προσφερει κατι τετοιο στα win8 ειναι ανεπισημη με οποιαδηποτε κολληματα και ασυμβατοτητες μπορει να υπαρξουν. Οταν βγει(Γιατι στανταρ θα βγει) επισημα απο την ιδια την ms τετοια εφαρμογη ή update ναι να το δοκιμασω μεχρι τοτε ομως οχι.....

Οι πωλησεις ποτε δεν αποτελουν επιχειρημα.

Πολυ απλα, ουκ εν τω πολλώ το ευ

----- Ισα ισα που οι πωλησεις ενος προιοντος δειχνουν κατα ποσο το θελει ο κοσμος και κατα ποσο καλο ειναι σε μερικα πραγματα και τα λειτουργικα windows ειναι ενα απο αυτα....

Αν βαλεις το classic Shell, εχεις το πολυποθητο start menu. Δωρεαν και open source.

Τι αλλο ζαβό εχουν φιλε μου τα 8;

Σου απαντησα ποιο πανω για αυτο και οποιαδηποτε ΑΝΕΠΙΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ προσφερει το start menu στα win8.

Δεκτο και σεβαστο.

Αν το δεις λιγο πιο απελευθερωμενα το θεμα, τα 8 ειναι καλυτερα, in so many ways.

----ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....

Αν δεν έχει καμιά ασυμβατότητα με παλιά εφαρμογή για μένα τα windows 8 είναι πολύ καλό update..Πιο γρήγορα,πιο ελαφρά και πολύ όμορφα!!Και φυσικά είναι το λειτουργικό το οποίο θα υποστηρίζεται περισσότερο στο προσεχές μέλλον!!

Αυτο παλι παιζει γιατι αν δεν πουλησει τουλαχιστον οσο πουλησαν τα win7 η ms θα ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ να τα υποστηριζει τοσο οσο και τα win8 οποτε.......

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

:OT::fight:

Να προσθέσω άλλο ένα άχρηστο μήνυμα, στα τόσα σε αυτό το thread.

Όλα τα μηνύματα έχουν να κάνουν με το πως θα βάλουν κάποιοι start (λες και δεν το βρίσκουν ή δεν μπορούν να το συνηθίσουν) και με το πως θα βγάλουν τα 8άρια και θα βάλουν πάλι τα 7. Οκ, ή να επιχειρηματολογήσουμε όσοι έχουμε τα 8 για να τους πείσουμε να τα κρατήσουν... τι να πω.. τόσες σελίδες, τα ίδια και τα ίδια...

Ας ανοιχτεί ένα άλλο θρεντ "πώς να βγάλετε τα 8" κι άλλο ένα "οδηγός για να βρείτε το παλιό σας start" κι ας αφήσουμε αυτό το καημένο thread ήσυχο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μια βοηθεια θα ηθελα. Προσφατα αποφασισα να εγκαταστησω τα win8 64bit και στο desktop (γιατι τα χα στο λαπτοπ). Ομως εχω ενα προβλημα!Ενω με το που τα βαζω και περναω ολα τα προγραμματα που χρειαζομαι ειναι μια χαρα, μετα απο λιγο αρχιζει και αργει λιγο οτι εχει να κανει με ανοιγμα φακελων. Αλλα αυτο δεν ειναι τοσο το ζητημα οσο το να ανοιξω το shortut του mycomputer. Εχει μια μικρη μεν αλλα εκνευριστικη καθυστερηση που δεν ειχα με τα 7. Εχω δοκιμασει 2 διαφορετικα ssd 1 δισκο και παλι τα ιδια. Σχετικα με τα ssd εχω ενεργοποιημενο trim εχω οδηγους rst γενικα εχω κοιταξει ολες τις ρυθμισεις(μεχρι και secure erase τους εκανα!). Εχω κανει ολες τις ενημερωσεις. Γενικα δεν ειναι σιγουρα το προβλημα στο "αργο" hardware μιας και δεν μου το κανει ουτε στο λαπτοπ ουτε καν σ ενα netbook που χω! Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι μπορεί να έχεις θέμα με τους drivers των SATA controllers. Αν μπορείς να βάλεις εναλλακτικούς από τον κατασκευαστή (πχ intel) δοκίμασέ το.

Εχω βαλει τους τελευταιους της intel. Και τους RST 11.7 και του chipset τους τελευταιους!Εχω απενεργοποιησει και το index αυτο που ναι στα properties του δισκου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί άνοιξα το pc και αφου εμφανίζεται το λογότυπο των windows αρχισε η οθόνη να αναβοσβήνει..

Το μόνο που καταφερα να κάνω για να το επαναφέρω ήταν "refresh windows" απο το cd εγκατάστασης. Το repair δεν λειτουργούσε.

Ξέρει κανείς τι άλλο θα μπορουσα να κάνω?

Το μόνο κακό είναι οτι χρειάστηκε να ξαναπεράσω προγράμματα κλπ. Ευτυχώς ήταν λίγα γιατί πέρασα τα windows προχθές..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ΑΝΕΠΙΣΗΜΟΣ οποτε....

Εξηγησα ποιο πανω οτι οτιδηποτε τους προφερουν μενου σαν τα win7 ειναι ΑΝΕΠΙΣΗΜΟ με οτι αυτο συνεπαγεται.

Και το οτι ΔΕΝ εχουν πουλησει μια σε σχεση με τα win7 αυτο δεν το συζητατε καν εεε?

Λογικο μου ακουγετε.

Το οτι τα win τοσα χρονια(win 3.1 εως win7) ειχαν ενα κλασικο μοτιβο και στυλ και ξαφνικα η ms με το ετσι θελω αποφασισε να το αλλαξει εχει ξενισει πολυ κοσμο και ενας απο αυτους ειμαι κι εγω. Θα τις εβγαζα το καπελο αν σου εδινε το δικαιωμα οταν εγκαθιστας τα win8 να μπορεις να επιλεξεις με ποιο στυλ θελεις να ειναι τα win8 κατι που ΔΕΝ εκανε σεβομενει τους μεχρι τωρα πελατες τις.

Εμπασι περιπτωση μην ξεφευγουμε, δεν μου αρεσουν ετσι οπως ειναι τελεια και παυλα.

Αυτο εξυπακουεται φιλε μου οτι θα του περασω απο το μηδεν τα win7 απλα ρωταω αν μπορω γιατι κατι ειχα διαβασει οτι σε μερικα λαπτοπ της hp κυριως εχουν το "win8 lock sector(νομιζω λεγεται)" που σου απαγορευει να εγκαταστησεις αλλο λειτουργικο εκτος των win8 οποτε....

Το ότι είναι ανεπίσημη η λύση δεν αρκεί, πες και τι συνεπάγεται με αυτό μπας και καταλάβουμε. Είναι σαν να μου λες ότι αν την υλοποιήσεις, θα "χαλάσει" το σύστημα... επειδή το έκανες ανεπίσημα; Τόσες ατέλειες που διορθώνουμε (και) στα 7ρια δλδ με .reg files που δεν είναι της microsoft,ήταν κακό και τώρα που τα βάλαμε θα βγει ο gates να μας φάει ή θα μας πάρει πίσω τα δισκάκια..; Ανεπίσημους drivers φοράω και στην κάρτα γραφικών μου ας πούμε, έχω κάνει ότι tweak κυκλοφορεί και μη στο λειτουργικό μου και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με τα "επίσημα" values που δίνει η εταιρεία.

...όλα καλά, δουλεύει ακόμα :clap:

Οι πωλήσεις δείχνουν δυσπιστία προς κάτι το εντελώς άγνωστο στο ευρύ κοινό (αν δεν έχουν παίξει με tablets). Πάντα περιμένουμε τα πρώτα πειραματόζωα όταν πρόκειται για μια ριζική αλλαγή γιατί υπάρχει μια "φοβία" που διακατέχει τους περισσότερους, λιγότερο μυημένους χρήστες και ειδικά σε επιχειρησιακό περιβάλλον όπου κάθε μεγάλη αλλαγή σε software θέλει και το ανάλογο training στους υπαλλήλους ας πούμε, άρα δεν λένε κάτι ακόμα. Συνήθως μέχρι το service pack 1 κάθε έκδοσης περιμένουμε για να μην γίνουμε εμείς πειραματόζωα.

Δεν σου αρέσουν μην τα βάλεις, πάντως χειρότερα από τα 7 δεν είναι σ'αρέσουν δεν σ'αρέσουν :hi:

Έγινε επεξεργασία από Koeman
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ πριν απαντησεις πρωτα.

Δεν ειπα ειναι χειροτερα ή καλυτερα απο τα win7 ειπα απλα οτι ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ Μ' ΑΡΕΣΟΥΝ τοσο απλα....

Τωρα οσο αφορα το ανεπισημα το εχω αναφερει σε παλιοτερα ποστ μου τι συνεπαγεται ειδικα σε ενα θεμα σαν να προσθετεις/αλλαζεις ενα λειτουργικο και οχι απλα να προσθεσεις καποιο ανεπισημο οδηγο ή κατι το τοσο ποιο απλο....

Και ακομα η πρωτη εκδοση των win7 ηταν μια χαρα στεθεροτατη σε σχεση με τα προηγουμενα windows....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ πριν απαντησεις πρωτα.

Δεν ειπα ειναι χειροτερα ή καλυτερα απο τα win7 ειπα απλα οτι ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ Μ' ΑΡΕΣΟΥΝ τοσο απλα....

Τωρα οσο αφορα το ανεπισημα το εχω αναφερει σε παλιοτερα ποστ μου τι συνεπαγεται ειδικα σε ενα θεμα σαν να προσθετεις/αλλαζεις ενα λειτουργικο και οχι απλα να προσθεσεις καποιο ανεπισημο οδηγο ή κατι το τοσο ποιο απλο....

Και ακομα η πρωτη εκδοση των win7 ηταν μια χαρα στεθεροτατη σε σχεση με τα προηγουμενα windows....

Πολύ εύκολα επιτίθεστε εδώ πέρα, αράξτε μάγκες. Μου το κάνεις και bold με underline, σιγά ρε μεγάλε..

Είπα μην τα βάλεις αφου δεν σ'αρέσουν αλλά επειδή εδώ μας διαβάζουν κι άλλοι, απευθύνομαι σ'αυτούς και λέω αρέσουν δεν αρέσουν σ'εσένα να ξέρετε (οι υπόλοιποι) ότι χειρότερα από τα 7 ΔΕΝ είναι. Το πρώτο σκέλος είναι η δική σου άποψη, και μετά δίνω την δική μου, προτρέπω τον κόσμο να τα βάλει επειδή εμένα μου αρέσουν και είναι καλύτερα από τα 7.

Μάθε κι εσύ να διαβάζεις χωρίς την μύγα.

Έγινε επεξεργασία από Koeman
Link to comment
Share on other sites

Ετσι καλα να παθει η ms με τις πολιτικες της για μονοπωλειο....

Ετσι αυτα ειναι...

Τελικα οπως φαινετε το φαινομενο αυτο δεν σταματησα γι' αυτο και εχει δικαστηριο και δεν ειναι απο τα μοναδικα.

Π.χ. για το μονοπωλειο που ειχε για το internet browser και αλλα πολλα....

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για το UEFI το θεωρώ τραβηγμένο, καθώς οι απαιτήσεις της MS δεν εμποδίζουν τη συνύπαρξη με άλλο λειτουργικό. Υπάρχουν θέματα που πρέπει να λυθούν με τους διάφορους bootloaders, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι καλα να παθει η ms με τις πολιτικες της για μονοπωλειο....

Ετσι αυτα ειναι...

Τελικα οπως φαινετε το φαινομενο αυτο δεν σταματησα γι' αυτο και εχει δικαστηριο και δεν ειναι απο τα μοναδικα.

Π.χ. για το μονοπωλειο που ειχε για το internet browser και αλλα πολλα....

Δεν ξέρω τί λένε οι ισπανοί, αλλά το Ubuntu μια χαρά συγκατοικεί με τα Win8. Ανυπομονώ να δω το Ubuntu και τις υπόλοιπες δημοκρατικές δυνάμεις με tiles... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

To xp mode που ειχαν τα 7 μπορει να εγκατασταθει και στα 8?

EDIT: Εδω βρισκω αυτο?

Is Windows XP Mode supported on Windows 8?

Windows XP Mode will not be supported on Windows 8. Windows XP Mode is a Windows 7 Professional feature designed to support Windows XP application compatibility.

Αλλα με ποια εννοια δεν υποστηριζεται? Δεν θα με αφησει να εγκαταστησω το microsofot virtual PC? ενταξει ξερω υπαρχουν και αλλα προγραμματα, αλλα αυτο ηταν της ιδιας της εταιριας και ισως να ηταν το καλυτερο για αυτο το σκοπο. Έγινε επεξεργασία από therock003
Link to comment
Share on other sites

therock003: δεν περιλαμβάνεται στα win8 γιατί υπάρχει άλλη έκδοση για διαχείριση εικονικών μηχανών (θα την βρεις στις δυνατότητες των win8 στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων). Επιπλέον έχει διαπιστωθεί ότι όταν εγκαθιστάς winXP μέσα από τις εικονικές μηχανές των win8 δεν μπορείς να τα ενεργοποιήσεις ακόμα και εάν έχεις γνήσια έκδοση των winXP. Αυτό δεν συμβαίνει όμως ούτε στο virtualbox ούτε στο vmware, σε αυτά ενεργοποιούνται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.