Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν θα βρεις σωστά 8.1. Και εγώ είχα ψάξει, αλλά δεν. Μάλιστα στο επίσημο site της Μ$, έχει link για 8.1, αλλά κατεβάζει τα 8.0 και μετά κλασσικά πρέπει να κάνεις το update.

Όσον αφορά στο activation, επειδή το γράφει στο bios, αν χρησιμοποιήσεις το ίδιο κλειδί, δε θα χρειαστεί να κάνεις καν λογικά. Αντίθετα, θα στο ζητήσει αν κάνεις update το bios κάποια στιγμή, επιλέγοντας "clear dmi data pool". Προφανώς κάπου εκεί γράφει τα στοιχεία του activation.

Τυχερός θα ήμουν αλλά δεν. Επειδή υπήρχε ήδη η άδεια χρήσης των windows 8 αγοράστηκε laptop με free DOS οπότε το BIOS δεν κρατάει κάποιο serial key. For the most part είμαι στην ίδια τύχη με όσους έχουν desktop και θα προσπαθήσουν κάτι παρόμοιο. Το update για 8.1 μου το είχε βγάλει στο store της MS. Λέτε να έχει γίνει εκεί καμια μ@μ@κία. Στο update δεν βρίσκει κάτι προς εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Πίσω στην αρχική ερώτηση λοιπόν. Να επιχειρίσω restore με το αρχικό DVD ή θα τα κάνει μαντάρα όλα και θα φάω BSOD στην εκκίνηση; Έχει κανείς δοκιμάσει κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που βασανίζεστε έτσι (φιλικά πάντα, χωρίς ίχνος ειρωνείας :) ) και όταν κράζω τα 8άρια ή τα 8.1 ως ελεεινά και τρισάθλια βγαίνουν μερικοί φανατικοί και με (ή μας) λένε οπισθοδρομικούς και γερόντια. Έτσι, έτσι, συνεχίστε να χορεύετε στον ρυθμό της ΜΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία θα μας δικαιώσει dimgr. Έχω βαρεθεί να τα κράζω και εγώ αλλά και τι να λέει. Άσε που είναι βαρετό για πολλούς να είναι όλα σταθερά κι ωραία, σου λέει κάτι δε πάει καλά με τα 7, κάτσε να βάλω τα 8 να δώ καμιά bsod, να ανέβει και λίγο η αδρεναλίνη! :rofl:

Link to comment
Share on other sites

έχω τα 8.1 από όταν βγήκαν.. πόσο καιρό δεν ξέρω, αλλά θυμάμαι κατέβασα ξεχωριστά το αρχείο κ το εγκατέστησα... κανένα πρόβλημα, ΚΑΜΙΑ διαφορά σε αστάθειες κλπ κλπ, κανένα λόγο για κράξιμο.. μιλάμε για υπολογιστή που δεν σβήνει, απλά κάνει restart πότε πότε κ κάνει τρελό gaming.. κανένα πρόβλημα με συσκευές..

ένα θέμα είχε μόνο με την διαχείριση μνήμης, έκανα μια μικροαλλαγή κι όλα καλά..

Μ' αρέσει που βασανίζεστε έτσι (φιλικά πάντα, χωρίς ίχνος ειρωνείας :) ) και όταν κράζω τα 8άρια ή τα 8.1 ως ελεεινά και τρισάθλια βγαίνουν μερικοί φανατικοί και με (ή μας) λένε οπισθοδρομικούς και γερόντια. Έτσι, έτσι, συνεχίστε να χορεύετε στον ρυθμό της ΜΣ!!
Η ιστορία θα μας δικαιώσει dimgr. Έχω βαρεθεί να τα κράζω και εγώ αλλά και τι να λέει. Άσε που είναι βαρετό για πολλούς να είναι όλα σταθερά κι ωραία, σου λέει κάτι δε πάει καλά με τα 7, κάτσε να βάλω τα 8 να δώ καμιά bsod, να ανέβει και λίγο η αδρεναλίνη! :rofl:

Η ημιμάθεια, είναι χειρότερη από την αμάθεια.. ειδικά όταν ακολουθεί λογικές τύπου "Μ' αρέσει που βασανίζεστε" και "βγαίνουν μερικοί φανατικοί και με (ή μας) λένε οπισθοδρομικούς και γερόντια".

Μετοχές της microsoft ΔΕΝ ΕΧΩ, όταν χρησιμοποιούσα λογισμικό Microsoft για επαγγελματικούς σκοπούς, με είχε φέρει στα όριά μου πολλές φορές κ σύνθημά μας ήταν το "μαμώ τη μάικροσοφτ". Ξέρω όμως ένα πράγμα!

Στο σπίτι μου, στο σύστημά μου, δεν είχα ποτέ σοβαρό πρόβλημα. Μιλάμε για 2 desktop και 3 laptop.

Το να κράζω ένα λειτουργικό επειδή εμένα δε μου έπαιξε ή επειδή φοβάμαι να το βάλω ή επειδή δεν ξέρω να το "στρώσω" ή να διορθώσω ένα σφάλμα που προήρθε από κακή χρήση δική μου ή επειδή χάθηκε ένα κουμπί κ δε μπορώ να συνηθίσω να πηγαίνω το ποντίκι κάτω αριστερά, ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.

Δεν είδα ποτέ κανέναν να κράζει το linux.. όσοι το έβαλαν, το πάλεψαν κ δούλεψε, δύσκολο μεν αλλά σεβαστό από όλους. Κάθε καινούρια windows ΓΙΑΤΙ πρέπει να τα κράζουμε; Κάθε τι καινούριο το κράζετε γενικώς; Οτιδήποτε καινούριο σας ενοχλεί; Το φοβάστε; Και ποια η λογική του να μπει κανείς σε ένα φόρουμ να κράζει τα 8, όταν μπορεί να πει στη τελική το πρόβλημά του και να τον βοηθήσουν να το λύσει.. πάρτε το χαμπάρι, άνθρωποι της τεχνολογίας είμαστε, όποιος δε μπορεί να βάλει να χρησιμοποιήσει τη τελευταία έκδοση ενός προγράμματος/λειτουργικού ΔΕΝ κράζει.. απλά κάθεται στα αυγά του κ περιμένει να ακούσει από τους ήδη χρήστες καλά ή άσχημα λόγια.. περιμένει να βγει έκδοση που θα είναι φιλικότερη προς αυτόν ή το σύστημά του.. δεν έχει γνώμη χωρίς να τα χρησιμοποιεί, ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΙΠΕΙ το "ΕΝΑΡΞΗ" :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερο από την ημιμάθεια είναι το να κρίνεις με δικά σου κριτήρια. Τα 8 ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ τίποτα παραπάνω από τα 7 εκτός από έξτρα προβλήματα, εμπεριστατωμένα και αποδεδειγμένα από τόσους power users και κυρίως τεχνικούς που σαν κι εμένα έχουν εμπειρία με περισσότερα από 5 pc με windows 8 κλπ κλπ.

Face the facts. Τα 8 ηταν η απέλπιδα προσπάθεια της microsoft να μπεί στα tablet/smartphones. Σα λειτουργικό δεν έφερε τίποτα νέο στο τραπέζι, μόνο προβλήματα, ειδικά με ελάχιστα παλαιότερα συστήματα και πάμπολα περιφερειακά. Το πείραμα της microsoft το πληρώσαμε εμείς οι users κυρίως μέσω του κόστους των προεγκατεστημένων windows 8 σε τόσα laptop και pc γενικά. Αυτό είναι η πραγματικότητα, εγώ δεν θέλω να πάρω μέρος σε αυτό το πείραμα αλλά αναγκαστηκά το κάνω λόγω δουλειάς. Εσύ θές να βάλεις το νέο λειτουργικό της MS, με γειά σου με χαρά σου.

Δεν είπε κανείς όχι στην πρόοδο αλλά όταν βλέπεις τέτοια FAIL πρέπει να τα αναγνωρίζεις, βλέπε Windows Millenium πχ. Το αν θα μας οδηγήσουν τα 8 στα 9 που μπορεί να είναι καλύτερα δεν κάνει τα 8 καλύτερο λειτουργικό από τα 7.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν απλος user τα εχω βαλει σε καμια 10αρια pc δικα μου και φιλων οπως και τα 7 σχεδον μολις βγηκαν και δεν εχω κανενα προβλημμα.Επισης αν θυμαμαι καλα καποιοι "κολημενοι τεχνικοι" με εβαλαν να παω να αγορασω τα xp σε κανοιριο συστημα που ειχα φτιαξει μολις βγηκαν τα 7αρια επειδη λεει τα 7 ειχαν προβλημματα,στην πορεια ομως καταλαβα οτι τοσα ηξεραν τοσα ελεγαν..

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερο από την ημιμάθεια είναι το να κρίνεις με δικά σου κριτήρια. Τα 8 ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ τίποτα παραπάνω από τα 7 εκτός από έξτρα προβλήματα, εμπεριστατωμένα και αποδεδειγμένα από τόσους power users και κυρίως τεχνικούς που σαν κι εμένα έχουν εμπειρία με περισσότερα από 5 pc με windows 8 κλπ κλπ.

Face the facts. Τα 8 ηταν η απέλπιδα προσπάθεια της microsoft να μπεί στα tablet/smartphones. Σα λειτουργικό δεν έφερε τίποτα νέο στο τραπέζι, μόνο προβλήματα, ειδικά με ελάχιστα παλαιότερα συστήματα και πάμπολα περιφερειακά. Το πείραμα της microsoft το πληρώσαμε εμείς οι users κυρίως μέσω του κόστους των προεγκατεστημένων windows 8 σε τόσα laptop και pc γενικά. Αυτό είναι η πραγματικότητα, εγώ δεν θέλω να πάρω μέρος σε αυτό το πείραμα αλλά αναγκαστηκά το κάνω λόγω δουλειάς. Εσύ θές να βάλεις το νέο λειτουργικό της MS, με γειά σου με χαρά σου.

Δεν είπε κανείς όχι στην πρόοδο αλλά όταν βλέπεις τέτοια FAIL πρέπει να τα αναγνωρίζεις, βλέπε Windows Millenium πχ. Το αν θα μας οδηγήσουν τα 8 στα 9 που μπορεί να είναι καλύτερα δεν κάνει τα 8 καλύτερο λειτουργικό από τα 7.

Εσύ με τι κρίνεις; Με ξένα; Με τα δικά μου κριτήρια θα κρίνω.. αλλά κρατάω στην άκρη του μυαλού μου, πως είμαι η κουτσή Μαρία που τα χρησιμοποιεί κι αν δεν μου παίζουν, 99% το πρόβλημα το έχω εγώ κι όχι τα windows αυτά καθ'αυτά και η Microsoft. Οπότε θα χτυπήσω το κώλο μου κάτω, θα τον googlάρω και θα βρω άκρη να λύσω το πρόβλημά μου. Είτε αυτό είναι προσωπικό, είτε της δουλειάς.

Τα 8 προσφέρουν κάτι παραπάνω. Αυτό το κάτι, μπορεί να μη σου κάνει εσένα ή στο μέσο χρήστη ΑΛΛΑ τη Microsoft δεν την ενδιαφέρει. Έπρεπε να πάει παρακάτω και πήγε. Και τα 9 θα έχουν και κάααατι παραπάνω. Κι ας μην το θες ούτε αυτό.. αν περίμενε η Microsoft να βγάλει λειτουργικό από τις δικές μας ιδιοτροπίες κι ανάγκες, θα έβγαζε κάθε 10 χρόνια. Αν ήθελες θα μπορούσες να μείνεις και με τα xp ως προχθές.. πάλι δεν θα την ενδιέφερε.

Το 80% των χρηστών που έβαλαν windows 8, είναι ή gamers/power users ή χρήστες ενός νέου μηχανήματος.

Η πρώτη κατηγορία, από εγωισμό και μόνο κι επειδή ξέρει να κάνει πολύ περισσότερα, και να είχε κάποιο πρόβλημα, το βρήκε και το έλυσε. Η δεύτερη, δυσκολεύτηκε επειδή απλά "ξεβολεύτηκε".. έχασε το start και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Και; Δεν βρήκε πώς κλείνει ο υπολογιστής και είναι FAIL λέει τα windows. Είναι οι ίδιοι είναι που γκρινιάζουν όποτε αλλάζει το facebook ή ίδιοι που αντιδρούν σε οτιδήποτε νέο.

ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΓΙΑ Windows Mobile κι έμειναν ξεκρέμαστοι και έπρεπε να μάθουν να κάνουν τι και πώς από την αρχή; Κι έμειναν για 1.5 χρόνο χωρίς market κι υποστήριξη;!;!;!

Πάρτε το χαμπάρι πως όπως μας χτυπάει η Microsoft και η κάθε microsoft θα χορεύουμε. Αν θέλει να μπει στα τάμπλετ και στα τηλέφωνα θα μπει. Όποιος θέλει μένει στα 7, για όσο θα υποστηρίζονται αυτά.. σιγά το πρόβλημα!

Όταν πήραν κάποιοι δηλαδή apple κινητό ή android δεν δυσκολεύτηκαν;

Συμφοιτητής μου από τμήμα πληροφορικής, όταν πρωτοπήρε android το παίδεψε ένα ολόκληρο σ/κ κι ήθελε να το σπάσει.. το πέταξε στην ντουλάπα κι είπε ασ'το, δεν θα το βάλω σε χρήση. Κάτσαμε μαζί, του το εξήγησα και τώρα δεν το αλλάζει με τίποτα.

Σιγά λοιπόν με τα προβλήματα των 8. Tόοοοσα πολλά είναι; Κάθε νέο λειτουργικό ΔΕΝ υποστηρίζει κάποιες παλαιότερες συσκευές.. τι να κάνουμε; Δεν το ξέρετε όλοι; Τεχνολογία είναι, κάποια μένουν πίσω κ ψοφάνε.. αν δεν μου αναγνωρίσει ένα παλιό scanner δηλαδή, τα 8 φταίνε; Ή εγώ που αναβάθμισα χωρίς να το ψάξω.. ή που στην τελική έχω μείνει με το παλιό scanner (δεν τη νοιάζει τη microsoooooooft).. τέλος!

Έχεις θέμα και με προγράμματα; Οι εταιρείες των προγραμμάτων θα βγάλουν Patchάκια και νέες εκδόσεις και θα παίξουν όλα οκ. Μπορούν να κάνουν κι αλλιώς;

Εγώ βλέπω απλά αντίδραση από την κυρά γιώργαινα που είχε μάθει στα 7 ή στα vista και τώρα δεν βρίσκει την πασιέντζα και δε μπορεί να βρει το start να πατήσει να μπει να σερφάρει στο facebook και το συνταγούλη. Τα 8 είναι σταθερότατα και βλέπω πως ΔΕΝ έχουν προβλήματα. Κάνε ένα νέο θέμα με το πρόβλημά σου να το λύσουμε. Το να τα συγκρίνεις με τα Win Μe είναι ΤΡΑ ΓΙ ΚΟ. Σαν λειτουργικό είναι μια χαρά και καλύτερο από τα 7. Κι επίσης πες μου γιατί "αναγκάστηκες" να τα βάλεις λόγω δουλειάς..; Κι αφού είναι τόσο FAIL όπως λες, πες μας τι τραβάς κάθε μέρα που τα χρησιμοποιείς.. και πώς κάνεις τη δουλειά σου; Πώς ξεπερνάς τα προβλήματα;

Και τέλος ξεκαθαρίστε τι είναι power user, γιατί κάποιοι θεωρούν τους εαυτούς τους power user επειδή με το που δουν ένα πρόβλημα, ξέρουν πως "αυτό μόνο με format διορθώνεται..." :slap:

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος εχει εμπειρια με vmware και windows 8, μια αποριουλα:

Εχει δει βελτιωση στην αποδοση των Virtual Machines με μεταβαση απο 7ρια σε 8;Υποτιθεται ο (βελτιωμενος) kernel των 8 κανει καλυτερη κατανομη/χρηση των 4core/8threads i7.

Στην πραξη,εχετε δει χειροπιαστα αποτελεσματα(καλυτερη χρηση πορων,βελτιωμενη αποδοση vmachine);

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] Συμφωνώ σε αρκετά μαζί σου, αλλά διαφωνώ και σε πολλά επίσης.

Τα 8 προσφέρουν κάποια καλούδια, με σημαντικότερο για εμένα τα monitoring tools, αλλά παράλληλα έχουν πολλά θέματα, παιδικές ασθένειες ας πούμε.

Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου power user, όπου όπως είπες, λύνω τα προβλήματα χωρίς format. Τα 8 ξεβόλεψαν πολύ κόσμο και εκεί ήταν το βασικό πρόβλημα. Εγώ, στην πρώτη εγκατάσταση που έκανα, λίγες μέρες μετά αφότου βγήκαν επίσημα, είχα σημαντικά προβλήματα, όπως το ότι την έκανα 4 φορές για να κάτσει σωστά. Στο ίδιο μηχάνημα, με τις ίδιες ρυθμίσεις στο bios με τις ίδιες συσκευές πάνω στο pc. Γιατί τέτοια αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά; Αυτό δείχνει αστάθεια.

Αφού τα έβαλα, και ενώ είχα διαβάσει πως να κάνω offline account, που το έχουν κρυμμένο και επιμένουν να κάνεις online, έκανα το λάθος και μπήκα στο email του Metro. Ξαφνικά βλέπω τον εαυτό μου online σε διάφορες υπηρεσίες, βλέπω στο Picture viewer φωτογραφίες που δεν έχω στο pc μου, κλπ. ΑΥΤΟ, για έναν power user, είναι πρόβλημα. Το λειτουργικό για εμάς είναι εργαλείο, δε μπορεί να έχει τον έλεγχο. Σαν τέτοιος λοιπόν, έσβησα τον λογαριασμό, απεγκατέστησα ΟΛΕΣ τις Metro εφαρμογές, αγόρασα το Start8 και έκανα τη δουλειά μου. Κι εδώ έρχεται η απορία: Αφού τα έστησα να είναι 7αρια, γιατί να τα χρησιμοποιήσω; Μόνο για τα monitoring tools...

Λίγους μήνες αργότερα, άρχισαν να μου κάνουν κάτι κολλήματα με τους δίσκους. Αρχικά θεώρησα ότι φταίει ο Raid που έχω. Αγόρασα καινούριο, τον έβαλα, τα ίδια. Κάνω format και βάζω 7 για δοκιμή. Κανένα πρόβλημα. Κάνω format και βάζω πάλι 8. Κανένα πρόβλημα. Γιατί έτρωγε ζόρια; Δεν έμαθα ποτέ, αλλά δεν είχε και καμία ένδειξη για το τι φταίει.

Τελικά έχω μείνει με τα 8, γιατί παίζει σαφώς πιό σταθερά το BF4 που είναι σημαντικό για εμένα. Από εκεί και πέρα όμως, είναι στημένα σαν 7αρια και τα πράγματα που δίνουν τα 8 (Metro, Metro apps, online accounts, κλπ) τα έχω απενεργοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1298]WizarD[/MENTION] δεν κατάλαβα πού περίπου διαφωνούμε :sarcastic:

Φίλε μου δεν τα έχω τα 8 για θεό.. ούτε τα προσκυνώ.. απλά τόνισα πως κι εγώ ότι θέμα είχα, το ξεπέρασα.. πήγα παρακάτω.. στην τελική είναι πιο ασφαλή! Αυτό μου αρκεί!

Συγκεκριμένα, για το θέμα με το λογαριασμό, έκανα online λογαριασμό και με gmail account παρακαλώ, που τώρα έχω ακούσει πως δεν γίνεται. Έκλεισα 2-3 πράγματα κι ευτυχώς δεν έπαθα αυτό που λες με τις φωτό..

Για το raid ίσως έφταιγε απλά ο driver (της intel;). Είχα κι εγώ ένα θεματάκι με memory leak αλλά έστρωσε με αναβάθμιση, όταν βγήκε.

Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.. γιατί, στα 7 δεν είχαμε προβλήματα; Έχουμε "κοντή" και τα ξεχνάμε όλα.

Έψαξα να δω κι από πότε τα έχω αλλά μάλλον κρατάει το πότε έβαλα το 8.1 update

0VcVWq3.png

Από κάτω βλέπετε πότε έγινε και το τελευταίο boot (8 μέρες πριν), το οποίο έγινε επειδή είχα μια διακοπή ρεύματος.

Προσωπικά, δεν έβαλα ποτέ πρόγραμμα για το start και μου άρεσε η αλλαγή αυτή. Άλλαξα το τι μπορώ δω απλά στο start και έβαλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ πιο πολύ. Όταν θέλω κάτι πιο "περίεργο", πατάω το κουμπάκι του start στο πληκτρολόγιο κι απλά γράφω τι θέλω.. τόσο απλά..

Να το start μου, όσο πιο απλό μπορώ

tfgBPpj.jpg

και να πόσα προγράμματα έχω

Ovm8keF.png

φαίνεται τελικά κι από πότε έχω την εγκατάσταση.. :happy2:

Και μιλάμε για ένα σύστημα που δε με έχει κρεμάσει ΠΟΤΕ, χωρίς μπλε οθόνες και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Από τέλη 2012 λοιπόν (δεν έβαλα τα 8άρια από τους πρώτους) κάποιοι μένουν με τα 7 από επιλογή γιατί... γιατί.. δεν ξέρω γιατί.. να το καταλάβω αν έχετε μια παλιά συσκευή που δεν μπορείτε να αποχωριστείτε, να το καταλάβω αν έχετε ένα παλιό autocad που μπορεί να μην τρέχει στα 8 (λέμε τώρα).. αλλά τι είναι τελικά αυτό που δεν μπορέσατε με τίποτα στα 8 και περιμένετε τα 9..

Αυτές οι λογικές τύπου "εγώ βάζω κάθε δεύτερο λειτουργικό.. τα ενδιάμεσα είναι σαν τα σvista" oh come oooon... ή η άλλη η εξυπνάδα "εγώ περιμένω να βγει το πρώτο service pack και μετά να τα βάλω".. ε βγήκε! Βάλτε τα! Στη δουλειά μας, συνταγή που παίζει, δεν την αλλάζουμε... αλλά στο σπίτι.. βάλτε τα! Ξεκολλήστε! Και τα 9 σε beta θα δούλευα αν μπορούσα! :tw:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχασα από τα XP στα vista/7 και μου το ξαναδίνουν θεωρητικά είναι το hardware audio acceralation και οι δυνατότητες που αρκετές κάρτες ήχου είχαν για παιχνίδια αλλά παροπλίστικάν στον βωμό των vista/7. Βέβαια ακόμα δεν έχω δει να γίνεται και ιδιαίτερη κίνηση από κατασκευαστές καρτών ήχουν να ενεργοποιηθούν πάλι οι ανάλογες δυνατότητες.

Πάντως επειδή εκεί στην microsoft αλλάζει ο πρόεδρος κάθε τρεις και λίγο δεν είμαι διατεθειμένος να αλλάζω GUI και πιο σημαντικό να τους τα σκάω. Η μετάβαση από 7 σε 8 δεν είναι ακριβώς ανέξοδη. Για htpc τα windows 8 είναι σίγουρα must με όλες τις δικτυακές υπηρεσίες να τρέχουν και το online account. Από την άλλη η π@π[MENTION=17835]ria[/MENTION] με την ενεργοποίηση των 8 που γίνεται ΜΟΝΟ μια φορά δεν μπορώ αν την καταλάβω. Με τα 7 παρόλο που γενικά το hardware κομμάτι είναι πρακτικά ίδιο είχα πειραματιστεί με καθαρό format και GPT καθώς και clean install με κάθε νέα αγορά SSD. Στα 8 είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα.

Πάντως στο unigine heaven μέσα στα 8 βγάζω λιγότερο score από ότι μετα 7. Κουλό μου φαίνεται γιατί περίμενα κατιτίς παραπάνω. Θα ξανακοιτάξω μήπως κάτι έχει στραβοκαθίσει. Αυτά που αναφέρω για το score είναι στο PC της υπογραφής με τα windows 7 σε SSD και τα windows 8 πάνω σε RAID για την εμπειρία.

Τέλος το metro είναι μια βλακεία και μισή. Πολλές ρυθμίσεις που είχες πριν με 1-2 κλικ όπως π.χ. για network adapters και wifi πλέον θες παραπάνω κλικ για να κάνεις ακριβώς τα ίδια πράγματα. Είπαμε να γλυτώνουμε κλικ όχι να δοκιμάζουμε το κλικ του ποντικιού άσκοπα.

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια :)

Δεν ξερω αν εχει ξανα αναφερθει ή αν εχει απαντηθει ηδη αυτο που θα ρωτησω, αλλα εσεις εχετε κανει κατι για αυτο:

Why Windows 8 and 8.1 defragment your SSD and how you can avoid this

?

ps: εχω τα λειτουργικα που φαινονται στην υπογραφη

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] 8 ημέρες uptime το θεωρείς αξιοσημείωτο??? Να ποστάρω το δικό μου main system σε XP καμιά 250 days (μόνο με hibernation το κλεινω), έχω βγάλει/βάλει πάνω από 500-1000 εφαρμογές τα τελευταία 5-6 χρόνια και θέλει η Microsoft να το αλλάξω?? Μωρέ τι παπά μας πουλάνε όλους......και πληρώνουμε και αναβαθμίζουμε....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια :)

Δεν ξερω αν εχει ξανα αναφερθει ή αν εχει απαντηθει ηδη αυτο που θα ρωτησω, αλλα εσεις εχετε κανει κατι για αυτο:

Why Windows 8 and 8.1 defragment your SSD and how you can avoid this

?

ps: εχω τα λειτουργικα που φαινονται στην υπογραφη

ioanna εγώ προσωπικά έχω κλείσει το defrag και τους αυτοματισμούς αυτού και στους κανονικούς μου δίσκους, κάνω defrag με άλλο πρόγραμμα..

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] 8 ημέρες uptime το θεωρείς αξιοσημείωτο??? Να ποστάρω το δικό μου main system σε XP καμιά 250 days (μόνο με hibernation το κλεινω), έχω βγάλει/βάλει πάνω από 500-1000 εφαρμογές τα τελευταία 5-6 χρόνια και θέλει η Microsoft να το αλλάξω?? Μωρέ τι παπά μας πουλάνε όλους......και πληρώνουμε και αναβαθμίζουμε....

Αν είδες, έγραψα ότι είχε κλείσει λόγω διακοπής ρεύματος..

Τώρα τι θες να πεις με το ποστ, δεν κατάλαβα.. ότι έχεις ακόμα xp; Ότι κακώς αναβαθμίζουμε με νέα λειτουργικά εκτός των xp; Ότι αντιστέκεσαι στα "θέλω" της microsoft; Δεν κατάλαβα αλήθεια..

Για την ιστορία, δεν έχω πληρώσει ΠΟΤΕ λειτουργικό της microsoft εκτός από τις περιπτώσεις που το είχε μαζί ένα laptop.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6176]Delijohn[/MENTION] Τίποτα από τα παραπάνω απλά δεν κατάλαβα τι σημαίνει το 8 days uptime, δεν ειναι καν επιχείρημα δεν σημαίνει τίποτα!!!! Ίσα ίσα το να θεωρούμε τα 8 days αξιοσημείωτα σημαίνει ότι τα λειτουργικά της Microsoft όσο εξελίσσονται χάνουνε σε σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.