Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Browsing Visual Styles 8 on deviantART

Kαι οδηγός για να τα περάσεις εδώ. How to Install Custom Themes by neiio on deviantART

Έχε το νου σου το θέμα που θα χρησιμοποιήσεις να είναι φτιαγμένο για το λειτουργικό σου.

Εννοώ πως κάποια θέματα για τα windows 8 δεν έχουν γίνει update για windows 8.1 /8.1 update 1 και αντιστρόφως.Ανάλογα τι έχεις βάζεις.Σε γενικές γραμμές λειτουργούν τα περισσότερα, αλλά υπάρχουν bugs τόσο στη jump list (το μενού που εμφανίζεται όταν κάνεις δεξί κλικ σε εικονίδιο που έχεις κάνει pin στην taskbar), όσο και στον τίτλο των παραθύρων που έχεις ανοιχτό, ή και στην start screen του modern UI.

Πάντως στα 7 η χρησιμοποίηση custom themes ήταν θεωρώ πιο εύκολη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, ώρες ώρες είναι για πέταμα... :TD:

Το pc λειτουργεί κανονικά εδώ και 2-3 μήνες που τα έβαλα πάλι.

Λόγω δουλειάς και επειδή έχω ανοιχτά πολλά πράγματα, αντί για κλείσιμο, κάνω Hibernate.

Την επόμενη ημέρα, ανοίγει κανονικά, φαινομενικά, χωρίς πρόβλημα.

Έλα όμως που για κάποιο λόγο από εκείνη την ημέρα και μετά, δε μπαίνει ποτέ στο screensaver, ούτε σαν εικόνα, να δείχνει τις γραμμούλες, αλλά ούτε κανονικά, να σβήνει δηλαδή την οθόνη.

Δεδομένου ότι δεν το αφήνω πολύ ώρα έτσι, άρα μικρό το κακό και αφού έκανα τα βασικά (αλλαγή και πάλι πίσω) και δε δούλεψε, το άφησα έτσι.

Ξαφνικά όμως, επιστρέφω την Παρασκευή από τη δουλειά και βλέπω τον υπολογιστή ανοικτό. Ανοίγω οθόνη, μαύρη. Πατάω πλήκτρα, κουνάω ποντίκι, τίποτα. Τον κλείνω, τον ανοίγω, επανέρχεται. Την επόμενη ημέρα το ίδιο... Σκέφτομαι μήπως κάτι δεν έκανα καλά, ή μήπως δε είχε κάνει hibernate...

Το Σάββατο το βράδυ λοιπόν, επιλέγω hibernate, περιμένω να σιγουρευτώ ότι έχει κλείσει, τον ελέγχω πάλι μετά από ~20 λεπτά και όλα καλά. Κυριακή πρωί ξυπνάω, ανοικτό το λαμπάκι... Ανοίγω οθόνη, κουνάω ποντίκι, ανάβει και είναι στη login screen...

Αυτές τις @@ δε μπορώ! Είναι αδιανόητο να έχει διαφορετική συμπεριφορά κάθε μέρα... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Nα του κάνεις sleep!

Εμένα με sleep δεν μου έχει εμφανίσει θέμα.. :p

Και πιο πίσω που λέω ότι είχα θέμα με την ελαχιστοποίηση του παραθύρου μιας modern εφαρμογής πχ του καιρού, έφταιγε το ότι χρησιμοποιούσα custom theme..

(Bασικά το ίδιο theme με το aero των windows, αλλά με τη δυνατότητα να επιλέξεις μαύρο χρώμα στο colorization options χωρίς να χάνονται τα γράμματα από τον τίτλο του παραθύρου και τα glyphs των caption buttons.

Πραγματικά κουλός αυτός που δεν το σκέφτηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα...

Ευχαριστώ zampONakiaskiou..!!!Της ROG τα θέματα είναι καλά...???Ξέρεις κανείς..???

Ποια εννοείς;Γενικά δεν είμαι fan των space-like themes..Προτιμώ κάτι απλό και ωραίο που δεν χάνει τη λειτουργικότητα του..

Οδηγό για χρησιμοποίηση custom themes θέμε ή δεν ασχολούμαστε;Για να μη θεωρηθούν offtopic τα από πάνω το λέω..

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
Link to comment
Share on other sites

Αστειευόμουν ντε..

Εμένα μου' χει τύχει και στις 2 περιπτώσεις αν προσπαθήσω να ενεργοποιήσω το μηχάνημα δευτερόλεπτα αφότου κάνω την επιλογή για sleep/hibernate να μην δίνει σήμα το μηχάνημα, και να αναγκάζομαι να κάνω restart από το κουτί..

Νομίζω ότι γινόταν μόνο στα 8. Από τα 8.1 κι έπειτα δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανάλογο..

Link to comment
Share on other sites

To sleep καίει ρεύμα όμως, το hibernate, όχι :)

To sleep καίει πολύ λίγο ρεύμα και είναι και προτιμότερο εάν έχεις SSD για να μην γράφει κάθε φορά στο δίσκο. Κατά τα άλλα, το τελευταίο που αναφέρεις ενδέχεται να έχει να κάνει και με updates (δηλαδή να εγκατέστησε ενημερώσεις και να έκανε restart).

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο τραγικός ο τρόπος που αντιμετωπίζουν τους πελάτες της εκεί στη Microsoft, αλλά από την άλλη δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο δεν αναβαθμίζετε ρε παιδιά!

Όσοι βάλανε τα 8 κράζανε γιατί τα θέλανε να μοιάζουν πιο πολύ με τα 7, θέλανε κατάργηση του modern περιβάλλοντος-ενοποίηση των classic/modern desktops, κι όταν αυτό γίνεται σιγά σιγά δεν ακολουθείτε;

Αφού ότι πρόβλημα βγει κάποια στιγμή, με μελλοντικά update θα διορθωθεί!Αν δε θέλατε να είχατε παρόμοιο πρόβλημα ας μένατε με τα 7 που όλα λειτουργούσαν ρολόι..

Προσωπικά κανένα πρόβλημα έως τώρα με το update1 πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι κατά του "αν δουλεύει, δεν το πειράζεις", αλλά εδώ θα το τηρήσω...

Έχω αντιμετωπίσει τόσα κουλά και χωρίς λόγο προβλήματα που δεν το ρισκάρω να κάνω format πάλι. Εδώ στο ίδιο pc, 2 εγκαταστάσεις είχαν διαφορετική συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, stick to 7!! :D Μιλάμε πολύ διασκεδάζω διαβάζοντας τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε με τα 8άρια!

Κάποιοι από εμάς όμως, αντιμετωπίσαμε χειρότερα προβλήματα με τα 7ρια για αυτό και επιλέξαμε τα 8.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει ο καιρός γυρίσματα.

Απ'ότι ακούγεται τον Αύγουστο με το Windows 8.1 Update 2 θα έχουμε επιστροφή του start menu.

O επικεφαλής των Windows και του Xbox λογισμικού της Microsoft, Terry Myerson, έδειξε ένα πρώιμο πρωτότυπο νωρίτερα αυτό το μήνα για το πως θα μοιάζει το Μενού Έναρξης όταν γίνει διαθέσιμο.

Μια πρώτη γεύση φαίνεται στη παρακάτω φωτο:

winstartmenu.jpg

Επίσης, μία ακόμα προσθήκη αναμένεται ότι θα είναι η δυνατότητα ανοίγματος εφαρμογών του Modern UI μέσα στη desktop πλευρά του λειτουργικού συστήματος, χωρίς να χρειάζεται η μετάβαση στην άλλη πλευρά.

Έτσι, θα διευκολυνθούν σημαντικά όσοι χρησιμοποιούν εφαρμογές και από τις δύο πλευρές.

O νέος CEO της Microsoft, Satya Nadella, φαίνεται πως φέρνει μια πνοή αλλαγών στην εταιρία.

Και μην ξεχνάμε οτί τα Windows 9 (Threshold) είναι για να κυκλοφορήσουν την άνοιξη 2015.

http://www.theverge.com/2014/4/23/5643328/windows-8-start-menu-return-in-second-update

Link to comment
Share on other sites

Έχει ο καιρός γυρίσματα.

Απ'ότι ακούγεται τον Αύγουστο με το Windows 8.1 Update 2 θα έχουμε επιστροφή του start menu.

O επικεφαλής των Windows και του Xbox λογισμικού της Microsoft, Terry Myerson, έδειξε ένα πρώιμο πρωτότυπο νωρίτερα αυτό το μήνα για το πως θα μοιάζει το Μενού Έναρξης όταν γίνει διαθέσιμο.

Μια πρώτη γεύση φαίνεται στη παρακάτω φωτο:

winstartmenu.jpg

Επίσης, μία ακόμα προσθήκη αναμένεται ότι θα είναι η δυνατότητα ανοίγματος εφαρμογών του Modern UI μέσα στη desktop πλευρά του λειτουργικού συστήματος, χωρίς να χρειάζεται η μετάβαση στην άλλη πλευρά.

Έτσι, θα διευκολυνθούν σημαντικά όσοι χρησιμοποιούν εφαρμογές και από τις δύο πλευρές.

O νέος CEO της Microsoft, Satya Nadella, φαίνεται πως φέρνει μια πνοή αλλαγών στην εταιρία.

Και μην ξεχνάμε οτί τα Windows 9 (Threshold) είναι για να κυκλοφορήσουν την άνοιξη 2015.

Windows 8 Start Menu set to return in August | The Verge

Εμ, όταν φωνάζουμε τόσο καιρό ότι το Metro ΔΕΝ κάνει για desktop και ότι θέλουμε start menu, άλλοι μας κράζουν ως γεροντάκια και οπισθοδρομικούς... Πάρτε τώρα ένα start menu στη μάπα να στανιάρετε! :)

Πέραν της πλάκας, χρειάστηκε δύο χρόνια στην MS για να καταλάβει το αυτονόητο... Αυτός ο Balmer ήταν σκέτη καταστροφή. Περιμένω αντίστοιχες τροποποιήσεις και στο Office 2013, του οποίου το UI απλά δεν βλέπεται...

Link to comment
Share on other sites

To ότι είναι καινοτόμο..Είναι!Μη λέμε κι ότι θέλουμε.. :) Για το περιβάλλον των windows τουλάχιστον.

Προσωπικά δεν με πείραξε η απουσία του παλιού start menu.

Δεν το χρησιμοποιούσα ποτέ, παρά μόνο για να φτάσω στο shutdown dialog κι αυτό όταν δεν είχα δίπλα μου πληκτρολόγιο.

Αναζήτηση και εκτέλεση προγραμμάτων έκανα με το launchy (παρόμοιο με τη τωρινή start screen)..Παρ' όλα αυτά καταλαβαίνω γιατί αρκετοί έκραζαν για την απουσία του.Δεν μπορώ όμως, να δικαιολογήσω το θάψιμο που φάγαν τα 8 σα λειτουργικό εξαιτίας αυτού...

Σίγουρα η πρώτη έκδοση των windows 8 ήταν ικανή να μπερδέψει τον κόσμο, αλλά μετά την έλευση των 8.1 και update 1 τα πράγματα διορθώθηκαν σε μεγάλο βαθμό.

Το "νέο" start menu λοιπόν είναι κι αυτό ένα hybrid παλιάς και νέας κοπής!

Φαντάζομαι ότι θα περιέχει τα καλύτερα και των 2 κόσμων classic και modern/metro, πράγμα που σημαίνει πως η ενοποίηση βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Όπως και να'χει η Microsoft, θέλοντας και μη (βλ. πωλήσεις :p ) ακούει τους πελάτες έστω και καθυστερημένα..

Κάνοντας πράγματα, που ήδη γίνονται με 3rd party εφαρμογές, άρα αν δεν τα έπρατταν, θα τ' άκουγαν μέχρι το 2025... :p

Άρα το μόνο που μας μένει είναι να γυρίσει και το Aero!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι χρειαζομαι βοηθεια.

Πρεπει, ναι πρεπει, να αγορασω τα Windows καθως θα τρεχουν σε επαγγελματικο υπολογιστη κλπ κλπ.

Το θεμα ειναι οτι τα 8.1 Pro (64bit) ειναι/μου φαινονται λιγο ακριβα. 240-250€.

Τα απλα 8.1 βλεπω οτι κανουν 100-120€ κ το πακετο αναβαθμισης σε Pro 150€.

Η ερωτηση μου ειναι τι παραπανω εχει η Pro εκδοση απο την απλη κ αν αξιζει η αγορα τους.

Αξιζει η αγορα της απλης κ η αναβαθμιση αργότερα σε 9, 10 κλπ?

Ειναι δυνατον να εχει καποιος αδεια windows 8.1 απλη ή pro κ να την πουλαει διαδικτυακα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.