Jump to content



27" S-IPS 2560x1440 με 300 ευρω στην πορτα σας...


Recommended Posts

καλα τα λες για τωρα, ναι ισχυει, να παιξω φετος δε θα μπορω, του χρονου ομως με pascal gpu απο nvidia,
θα μπορω (καλως εχοντων των πραγματων).
Το πιο futureproof πραγμα μετα το πληκτρολογιο σε ενα pc, ειναι το μονιτορ συνηθως, τουλαχιστον για μενα.
Δεν αλλαζω συχνα καθε 1-2 χρονια δηλαδη το κραταω μεχρι να ξεπεραστει η αναλυση του.
Για τον λογο αυτο εβαλα τα 4κ στο παιχνιδι. 

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λες για τωρα, ναι ισχυει, να παιξω φετος δε θα μπορω, του χρονου ομως με pascal gpu απο nvidia,

θα μπορω (καλως εχοντων των πραγματων).

Το πιο futureproof πραγμα μετα το πληκτρολογιο σε ενα pc, ειναι το μονιτορ συνηθως, τουλαχιστον για μενα.

Δεν αλλαζω συχνα καθε 1-2 χρονια δηλαδη το κραταω μεχρι να ξεπεραστει η αναλυση του.

Για τον λογο αυτο εβαλα τα 4κ στο παιχνιδι. 

 

Μην αγοραζεις στην τυχη κορεατικες, μπορει να εχουν χιλια δυο προβληματα που εσυ δεν φανταζεσαι σε σχεση με τις "ευρωπαικες" οθονες. 

Πολυ καλη κορεατικη 4K ειναι η Qnix UHD325. Flicker free, καλα color presets, contrast, responce times, input lag, ποιοτητα κατασκευης, χωρις εργονομικη βαση ομως.

http://playwares.com/dpreview/46757646

Απο διαθεσιμοτητα δεν πρεπει να τα παει καλα παντως.

 

Και εγω ομως θα προτεινα να προτιμησεις μια overclοckable 1440p. Αφενως θα μπορεις να την αξιοποιησεις αμεσως, αφετερου τα 120Hz θελουν σοβαρη gpu power για να τα εκμεταλλευτεις οποτε θα εχεις χωρο για να ξεδιπλωσεις την δυναμη της μελλονικης gpu σου. Και αν αγορασεις δυο 1440p εχεις πολυ μεγαλυτερη εκταση απο μια 4Κ, για "productivity" τουλαχιστον ειναι καλυτερη επιλογη. 

Η καλυτερη τετοια οθονη μαλλον ειναι η Crossover 2795QHD. Flicker-free, αριστα color presets, contrast και responce times. Η καλυτερη gaming κορεατικη και γενικοτερα μαλλον.

http://playwares.com/dpreview/46398151

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Qnix+UHD+325&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XCrossover+2795QHD.TRS0&_nkw=Crossover+2795QHD&_sacat=0

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Aν ειναι αυτο που θελεις, ναι. Yπολογισε ομως κανενα 150αρι ακομη σε εκτελωνισμο, σε παει γυρω στα 450 ευρω. Δεν εχει ακομη ανταγωνισμο αν μπορεις να εκμεταλλευετεις τα 120Hz, δηλαδη 2 980ti, εκτος και αν την θελεις για counter strike, cod και τα σχετικα, οπου μια 980ti ειναι αρκετη, ισως και μια 970 για τους πιο παλιους τιτλους. Σε αντιθετη περιπτωση αγοραζεις απο ελλαδα μια καλη 1440p 60Hz με 500 ευρω. Ομως εχεις κακη εγγυηση (1 χρονο απο κορεα, τρεχα γυρευε). Στην αμερικη μπορουν να χρησιμοποιησουν square trade warranty, δες μηπως μπορεις να κανεις και εσυ κατι αναλογο.

 

http://www.dutycalculator.com/new-import-duty-and-tax-calculation/saved_calculations/view_details/196849321/

http://www.squaretrade.com/

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι αυτο που θελεις, ναι. Yπολογισε ομως κανενα 150αρι ακομη σε εκτελωνισμο, σε παει γυρω στα 450 ευρω. Δεν εχει ακομη ανταγωνισμο αν μπορεις να εκμεταλλευετεις τα 120Hz, δηλαδη 2 980ti, εκτος και αν την θελεις για counter strike, cod και τα σχετικα, οπου μια 980ti ειναι αρκετη, ισως και μια 970 για τους πιο παλιους τιτλους. Σε αντιθετη περιπτωση αγοραζεις απο ελλαδα μια καλη 1440p 60Hz με 500 ευρω. Ομως εχεις κακη εγγυηση (1 χρονο απο κορεα, τρεχα γυρευε). Στην αμερικη μπορουν να χρησιμοποιησουν square trade warranty, δες μηπως μπορεις να κανεις και εσυ κατι αναλογο.

 

http://www.dutycalculator.com/new-import-duty-and-tax-calculation/saved_calculations/view_details/196849321/

http://www.squaretrade.com/

σειστά

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2.5 χρόνια τα φτύνει η Qnix. Αναβοσβήνει μόνη της σε άσχετες φάσεις, κι άλλες φορές δεν ανάβει καθόλου. Άλλες στιγμές παίζει για ώρες χωρίς θέμα. Θα την ανοίξω να δω αν υπάρχει κάτι εμφανές.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2.5 χρόνια τα φτύνει η Qnix. Αναβοσβήνει μόνη της σε άσχετες φάσεις, κι άλλες φορές δεν ανάβει καθόλου. Άλλες στιγμές παίζει για ώρες χωρίς θέμα. Θα την ανοίξω να δω αν υπάρχει κάτι εμφανές.

Εμένα η crossover στον 1 χρόνο και 10 μήνες το λέει το ποίημα,οριζόντιες και κάθετες έγχρωμες γραμμές στο ξεκάρφωτο,αφού την ανοιγοκλείσω στρώνει άλλες φορές μόνιμα και άλλες φορές με 5-6 on off.Θα την ξεκοιλιάσω κι εγώ αλλά η επόμενη αγορά θα είναι από Ελλαδιστάν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω από τις πρώτες crossover και παίζει μια χαρά ακόμα θα την φτησω [emoji14]

Έτσι και καταφέρω και φτιάξω τη δική μου θα σε καλέσω να της ρίξεις καμιά ροχάλα γιατί δε μας τα λέει καλά :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα παιδες.. Δεν επρεπε να πεσω πανω στο θεμα αυτο, επαθα ζημια..

 

Ενθουσιαστηκα λοιπον και γω με το θεμα 27αρα κορεατισσα και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αντικαταστησω πλεον την u2311h που με εχει βγαλει ασπροπροσωπο βεβαια μεχρι τωρα.

 

Με δεδομενα Δεκεμβριου 2015 λοιπον, η Qnix 2710 evolution II παραμενει απο τις top - αν οχι η top - value for money 27αρες 2560χ1440 της αγορας? 

 

Ηθελα να κανω και μια ερωτηση που αν δεν κανω λαθος δεν συναντησα στο θεμα, το pls panel ειναι καλυτερο χρωματικα και ποιοτικα απο το ah-va της αλλης εκδοσης της Qnix, ή χειροτερο?

 

Επισης αν θελω ας πουμε να overclockαρω στα 90 hz την οθονη αλλα τα παιχνιδια που παιζω η καρτα μου εχει την ισχυ να τα δωσει εως 70-80 fps εχει νοημα να την δουλευω στα 90hz? Εχει δηλαδη διαφορα και σε desktop και browsing λειτουργια?

Έγινε επεξεργασία από Mpilias
Link to comment
Share on other sites

Αφενως πλεον η Qnix 1440p δεν ειναι καλη αγορα, εχει PWM dimming. 

 

Αφετερου εμεις δεν μπορουμε να αγορασουμε κορεατισσα χωρις να περασουμε τελωνειο, οποτε κατω απο 500 ευρω δε θα σου παει. Οποτε γιατι να μην αγορασεις μια πιο καινουρια 27αρα με AHVA panel 144Hz απο μαμα με sync tech που μπορεις να αλλαξεις τις πρωτες μερες αν δεν πετυχεις καλο μοντελο? Το e-shop για παραδειγμα φερνει την νεα Acer με Freesync στα 600 ευρω, ειναι καλη περιπτωση. Δεν εχει κυκλοφορησει ακομη review της βεβαια, εχε το υποψιν σου.

 

http://www.e-shop.gr/othoni-acer-xf270hubmijdprz-27-led-wide-quad-hd-p-PER.170700

 

Αν εχεις nVidia καρτα περιπλεκεται το θεμα, αλλα οπως και να εχει αν πας και κορεατικη οθονη παρε την Crossover 2795QHD.

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Qnix+UHD+325&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XCrossover+2795QHD.TRS0&_nkw=Crossover+2795QHD&_sacat=0

 

ΕDIT: Βλεπω και Crossovers  απο την Ιταλια. Στα 400 ευρω + μεταφορικα (αν εχει) απο Ευρωπη σαφως και αποτελει καλυτερη λυση, αν και παλι εχεις θεμα με την εγγυηση. Αν δεν μπορεις να παρεις εγγυηση τυπου square trade, παρε τουλαχιστον την perfect pixel εκδοση.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Απο pwm dimming δεν γνωριζω, θα το ερευνησω ευθυς αμεσως, σε ευχαριστω για την επισημανση.. 

 

Για τελωνειο, απο οσους εχω ακουσει να τους ηρθαν με EMS δεν πληρωσαν εξτρα καθως περνανε με ΕΛΤΑ απ'οτι ξερω. 

Για 600 ευρω δυστυχως ουτε καν εχω την δυνατοτητα να πλησιασω και δεν ξερω αν θα εδινα τοσα για μια οθονη ακομα και να τα ειχα. Στα 240 ευρω που βρισκεις πλεον qnix απο ebay ειναι λουκουμια, το εξαιρετικο value for money μου τραβηξε την προσοχη. 

Link to comment
Share on other sites

Για τελωνειο, απο οσους εχω ακουσει να τους ηρθαν με EMS δεν πληρωσαν εξτρα καθως περνανε με ΕΛΤΑ απ'οτι ξερω. 
 

Κανονικά πληρώνεις τελωνείο με τα ΕΛΤΑ. Οτιδήποτε πάνω από 100€ νομίζω, περνάει κανονικά.

Όμως, οι φίλοι μας οι σχιστομάτηδες, βάζουν στα χαρτιά λάθος στοιχεία, πχ ότι είναι από επισκευή, ότι είναι ανταλλακτικά, χαμηλότερη τιμή, ότι είναι δώρο, κι έτσι πολλές φορές το γλιτώνεις. Δε μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς όμως. Όταν κάνεις τέτοια αγορά, υπολογίζεις το συνολικό κόστος και αν γλιτώσεις κάποια, είσαι τυχερός, δεν το πας ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά προβλήματα βλέπω όμως ...πάει το vfm

 

Εχουν προκυψει προβληματα με νεες εκδοσεις? Γιατι  ολα τα reviews που εχω δει την χαρακτηριζουν αψογη ( για το pricepoint παντα ). Τι εχει παρουσιαστει?

Link to comment
Share on other sites

 

Κανονικά πληρώνεις τελωνείο με τα ΕΛΤΑ. Οτιδήποτε πάνω από 100€ νομίζω, περνάει κανονικά.

Όμως, οι φίλοι μας οι σχιστομάτηδες, βάζουν στα χαρτιά λάθος στοιχεία, πχ ότι είναι από επισκευή, ότι είναι ανταλλακτικά, χαμηλότερη τιμή, ότι είναι δώρο, κι έτσι πολλές φορές το γλιτώνεις. Δε μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς όμως. Όταν κάνεις τέτοια αγορά, υπολογίζεις το συνολικό κόστος και αν γλιτώσεις κάποια, είσαι τυχερός, δεν το πας ανάποδα.

 

 

Σιγουρα, δεν εχω αυταπατες απολυτης ασφαλειας, αυτο μονο με singapore post και πολυ μικροτερα πακετα.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.