Jump to content



Αξιολόγηση χρηστών στις Αγγελίες


Prof_Chaos

Recommended Posts

ειναι υπο σκέψη ; δεν το θέλετε για κάποιους λόγους; Μου έκανε εντύπωση μιας και το insomnia για παράδειγμα έχει και βοηθάει πολύ στις αγοραπωλησίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Θυμαμαι αυτο ειχε συζητηθει και παλιοτερα και ειχε ειπωθει απο τη ΔΟ οτι αφου ο λαπμης δεν ειναι site αγοραπωλησιων δεν χρειαζεται. Συμφωνησα τοτε (αν και ισως να το ειχα προτεινει εγω. κιολας) και συμφωνω και τωρα αλλα πλεον το φορουμ αριθμει παρα πολυ μεγαλο αριθμο μελων οποτε ισως να ειναι πιο επιβεβλημενο απο τοτε :)

Sent from my GT-B5512 using Tapatalk 2 Beta-4

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω γιατί σε ένα φόρουμ που δεν έχει ως κύριο σκοπό τις αγοραπωλησίες να μπει ένα τέτοιο rating, με την ταμπέλα του στυλ "είμαι αξιόπιστος πωλητής προτιμήστε με"...

Αν όμως πολλοί θεωρούν πως είναι αναγκαίο να μπει κάτι για να βλέπουν τα υπόλοιπα μέλη αν είναι ο "πωλητής" αξιόπιστος, ας μπει ένας τίτλος του στυλ "Loyal member", τον οποίο θα παίρνουν τα μέλη από ένα σημείο και μετά. Τα κριτήρια μπορεί να είναι post count, infractions, thanks count, activity.

Ένας χρήστης που είναι active, ακολουθεί τους κανόνες κτλ. δε πρόκειται να κάνει φουστιά. Ένας όμως που γράφεται και ξεκλειδώνει τις πωλήσεις μόνο και μόνο για να πουλάει ή να κοροϊδέψει κόσμο, δε πρόκειται ούτε να συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ, θα σπαμάρει και θα γράφει μόνο στις πωλήσεις.

Εγώ είμαι κατά οποιουδήποτε τίτλου ή rating που ακολουθεί τον χρήστη σε ένα site όπως το thelab...

Αυτά, πάντα φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Ένας χρήστης που είναι active, ακολουθεί τους κανόνες κτλ. δε πρόκειται να κάνει φουστιά. Ένας όμως που γράφεται και ξεκλειδώνει τις πωλήσεις μόνο και μόνο για να πουλάει ή να κοροϊδέψει κόσμο, δε πρόκειται ούτε να συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ, θα σπαμάρει και θα γράφει μόνο στις πωλήσεις.

Αυτό μην το λες ποτέ man.

Γιατί ο "πονηρός" και υπομονετικός κλέφτης είναι ο χειρότερος.

Πρώτα φτιάχνει αργά αργά μια καλή σχέση με αρκετό κόσμο και το forum γενικώς, κάνει 1-2 αξιόπιστες συναλλαγές.

Και κάποια στιγμή κάνει μια και καλή το μπαμ και τινάζει την μπάνκα στον αέρα.

Έτσι βρέθηκαν 3-4 άτομα στο XtremeSystems που φάγανε κάμποσες χιλιάδες δολλάρια από admins & απλό κοινό εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μην το λες ποτέ man.

Γιατί ο "πονηρός" και υπομονετικός κλέφτης είναι ο χειρότερος.

Πρώτα φτιάχνει αργά αργά μια καλή σχέση με αρκετό κόσμο και το forum γενικώς, κάνει 1-2 αξιόπιστες συναλλαγές.

Και κάποια στιγμή κάνει μια και καλή το μπαμ και τινάζει την μπάνκα στον αέρα.

Έτσι βρέθηκαν 3-4 άτομα στο XtremeSystems που φάγανε κάμποσες χιλιάδες δολλάρια από admins & απλό κοινό εκεί.

Δεν διαφωνώ, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις ούτε το rating θα σε σώσει... :hm:

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται, για να μην πω ότι είναι και εύκολο να χρησιμοποιηθεί εις βάρος του πωλητή ή να τον αδικήσει*, θα μπορούσε να μπει κάπου ο αριθμός των θεμάτων που έχει ανοίξει κάποιος στις αγγελίες. Με αυτό το τρόπο κάποιος θα μπορεί να βλέπει άμεσα αν το Χ μέλος έχει παρουσία στις αγγελίες ή όχι. Κατά την γνώμη μου είναι και καλύτερο διότι π.χ. στο insomnia έχει αξιολόγηση για τις αγγελίες, αλλά αν δεν παρακαλέσεις τον άλλον να θυμηθεί να σου κάνει αξιολόγηση το πιθανότερο είναι να το θυμηθεί μόνο αν κάτι πήγε στραβά.

*Πωλητής π.χ. με 30 πετυχημένες αγγελίες στις οποίες δεν τον αξιολόγησαν και ξαφνικά του σκάει μια αρνητική.

ή "Κόψε 5€ και θα σου βάλω θετική αξιολόγηση. Από ότι είδα είσαι ακόμα με 0 ή βλέπω ότι έχεις μια αρνητική.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Υποθέτω ότι δεν είναι και τόσο απλό. Θα πρέπει να αναγραφεί και ο αγοραστής και κατόπιν να υποχρεωθεί με κάποιο τρόπο από το σύστημα/forum/admins να αξιολογήσει. Δεν νομίζω τα παιδιά της ΔΟ να έχουν την όρεξη να κυνηγάνε τον yanni επειδή δεν αξιολόγησε τον billpeppa. Επιπλέον σε αγγελίες με πολλά προϊόντα για να κλείσει ας πούμε οριστικά η αγγελία θα χρειαστεί πολλαπλές αξιολογήσεις, ανάλογα το πόσοι είναι οι αγοραστές.

Και μιας και λέμε για το insomnia, οι δύο τελευταίες πωλήσεις που έχω κάνει φύγανε εκεί. Έβαλα θετικές αξιολογήσεις στους αγοραστές μπας και φιλοτιμηθούν, αλλά τζίφος. Είμαι ακόμα με 0 κλαψ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τουλαχιστον μπορει να προφυλαξει αλλους ;)

Sent from my GT-B5512 using Tapatalk 2 Beta-4

Θα τους προφυλάξει έτσι κι αλλιώς το ban που θα φάει είτε από τις πωλήσεις είτε γενικά από το site. :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Πεστα Δινοπουλε...

εγω αν θελω να αγορασω θα αγορασω απο μελος που γνωριζω.

απλα και ωραια.Αυτος που θα μπει στον λαμπη με σκοπο να πουλησει ΔΕΝ θα τον υποστηριξω.

η γραμμη που ακολουθει ο λαμπης ειναι η ενημερωση , η ανταλλαγη αποψεων ,η καλη παρεα ΚΑΙ μεταξυ μας να μπορουμε να διευκολυνομαστε με αγοραπωλησιες.

Αλλοιμονο αν ο hayabusas πχ ειχε σκοπο να με κοροιδεψει..

Τωρα , αν υπαρχει αξιολογηση χανεται ο χαρακτηρας του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να γίνει insomnia ουτε έμενα θα μου άρεσε να γίνει ..Το Lab είναι πολύ εξειδικευμένο φορουμ και έτσι πρέπει να παραμείνει και επίσης προσελκύει διαφορετικό κοινό.

Αλλα αυτό με την αξιολόγηση παρέχει κάποια σχετική ασφάλεια.Ενας που αγοράζει και πουλάει συχνά θέλει να έχει καθαρό το "μητρώο" του για να τον εμπιστεύονται οι υπόλοιποι.

ΓΙα παράδειγμα εσύ θα προτιμούσες να αγοράσεις απο κάποιον που έχει 5 θετικές ψήφους ή απο κάποιον απου έχει 3 θετικές μια ουδέτερη και μια αρνητική;

Δεν ειναι τουλάχιστον ενδεικτικό;

Οσο για την άποψη οτι είμαστε μια παρέα κ εγώ έτσι θα ήθελα να είναι αλλα ανοίκει σε παλιότερες ιντερνετικές εποχές :)

Είμαστε μερικές χιλιάδες μέλη αν δεν κάνω λάθος;

ο χαρακτήρας του φόρουμ θα χαθεί απο την αξιολόγηση; αν είναι δυνατόν..

ΥΓ Η όλη κουβέντα με πήγε μερικά χρόνια πίσω 7 με 8 αν θυμάμαι καλά που είχα ανοίξει ενα τοπικ σχετικά με τα greeklish και για ποιους λόγους δεν πρέπει επιτρέπονται στο φόρουμ(ινσομνια).Κανείς δεν ηταν συμφωνος..Για την ακρίβεια έπεσαν όλοι να με φάνε :p

Μετα απο 1 χρόνο βέβαια τα κατήργησαν..

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο απλος τροπος να προφυλαχτει καποιος ειναι συναλλαγες χερι με χερι και με αποστολες και καταθεσεις μονο εαν εμπιστευεσαι τον αλλο.

για παραδειγμα εχει τυχει με τον αλεξισφαιρο να κανω 3 συναλλαγες.ο ανθρωπος αφου ειδε απο την πρωτη οτι ειμαι οκ ,στις αλλες μου τα εκανε καταθεση τα χρηματα και φυσικα προσπαθησα να του στειλω και εγω τα πραγματα οσο πιο συντομα και καλυτερα μπορουσα.και εαν ξανασυνεργαστουμε θα ισχυσει το ιδιο.

Εφοσον ειναι μονο μια λειτουργια του λαμπη οι αγοραπωλησιες,οντως δεν βλεπω λογο ακομα για κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηθελα ο Λαμπης να γινει ινσομνια ! .-

Τα είπε ΟΛΑ και προσυπογράφω, αν και απο εκεί ήρθα με αρκετή προιστορία...

Λυπάμαι για την κατάντια του Insomnia αλλά πλέον δεν είναι forum.

Και σίγουρα δεν μπορεί κάποιος να το φέρει ως παράδειγμα προς μίμηση, ακόμα και για αγγελίες.-

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να γίνει insomnia ουτε έμενα θα μου άρεσε να γίνει ..Το Lab είναι πολύ εξειδικευμένο φορουμ και έτσι πρέπει να παραμείνει και επίσης προσελκύει διαφορετικό κοινό.

Αλλα αυτό με την αξιολόγηση παρέχει κάποια σχετική ασφάλεια.Ενας που αγοράζει και πουλάει συχνά θέλει να έχει καθαρό το "μητρώο" του για να τον εμπιστεύονται οι υπόλοιποι.

ΓΙα παράδειγμα εσύ θα προτιμούσες να αγοράσεις απο κάποιον που έχει 5 θετικές ψήφους ή απο κάποιον απου έχει 3 θετικές μια ουδέτερη και μια αρνητική;

Δεν ειναι τουλάχιστον ενδεικτικό;

Οσο για την άποψη οτι είμαστε μια παρέα κ εγώ έτσι θα ήθελα να είναι αλλα ανοίκει σε παλιότερες ιντερνετικές εποχές :)

Είμαστε μερικές χιλιάδες μέλη αν δεν κάνω λάθος;

ο χαρακτήρας του φόρουμ θα χαθεί απο την αξιολόγηση; αν είναι δυνατόν..

ΥΓ Η όλη κουβέντα με πήγε μερικά χρόνια πίσω 7 με 8 αν θυμάμαι καλά που είχα ανοίξει ενα τοπικ σχετικά με τα greeklish και για ποιους λόγους δεν πρέπει επιτρέπονται στο φόρουμ(ινσομνια).Κανείς δεν ηταν συμφωνος..Για την ακρίβεια έπεσαν όλοι να με φάνε :p

Μετα απο 1 χρόνο βέβαια τα κατήργησαν..

σου ειπα θα προτιμουσα απο εναν που ξερω.

σπανια θα δωσω τα λεφτα μ σε καποιον αγνωστο

δε λεω οτι δεν ειναι σοβαρο κρητιριο για τον αγοραστη αλλα οχι δεν ταιριαζει στο υφος του λαμπη.

υπαρχουν κιαλλα φορουμς για αυτη τη δουλεια :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ πως οι αξιολογήσεις δεν αντικατοπτρίζουν πάντοτε την αλήθεια, πιστεύω πως το καλύτερο θα ήταν να αποφασίσουν οι χρήστες του forum μέσα από την διαδικασία της δημοσκόπησης για το αν θέλουν να προστεθεί αυτή η ιδιότητα στους πωλητές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.