Jump to content



Intel Core I5 3570K


BaironKant

Recommended Posts

Εγω παρηγκειλα εναν τελικα απλα σκεφτομαι το εξης. Αξιζει τα 100 ευρω λιγοτερα ο 3570 εφοσον το μονο που κανω με αυτο το pc ειναι gaming εφοσον το ΗΤ απο οτι ξερω δεν πολυ εχει νοημα σε games. Τα 2 mb cache δεν πιστευω οτι ειναι και τοσο τραγικη η διαφορα τους απο 6 που εχει ο Ι5 στα 8 που εχει ο Ι7. Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Με την ευκαιρια θελω να κανω και γω καποιες ερωτησουλες!

1ο) Αναβαθμιζοντας σε ivy i5 ή i7 μπορουμε να εκμεταλλευτουμε πληρως το badwidth του pcie 3 ???

p.s. αν μπορουμε να το εκμεταλευτουμε πληρως ( και δεν κανω λαθος) η αναβαθμιση απο sb σε ivy εχει νοημα, γτ σε περιπτωση sli/crossfire εχεις μεγαλυτερο badwidth (μιλαω για z77 mobos και socket 1155, και οχι για x79 mobos με socket 2011 οπου εχουμε και περισσοτερα lanes).

Link to comment
Share on other sites

sorry,αλλα ξεχασα να αναφερω οτι απο πανω μιλουσα για gpus με pcie_3.

αρα ουσιαστικα αν καταλαβαινω καλα απο το link που παρεθεσες, Χ8/Χ8 σε pcie_3 = X16/X16 σε pcie_2 οταν εχουμε gpu με pcie_3 (π.χ. 7970, 680), badwidth το οποιο ειναι αρκετο και δεν κοβει τις καρτεσ σε sli/crossfire. (απο οτι εχω διαβασει σε forums)

Link to comment
Share on other sites

Παντως χωρις να μου πεφτει λογος αλλα οσοι εχουν ηδη τον Ι5 2500κ,γιατι σκεφτεσται να αλλαξετε cpu οταν η διαφορα μεταξυ τους ειναι 8% καλυτεροι και 15% θερμοτεροι στο ΟC???

Mην ξεχνας οτι παρα την διαφορα των λιγοτερων MHz των Ivy εναντι των SB, οι Ivy και παλι ειναι πιο γρηγοροι σε χαμηλοτερα MHz νταξει δεν μιλαμε για διαφορα 300MHz!

Link to comment
Share on other sites

Παντως χωρις να μου πεφτει λογος αλλα οσοι εχουν ηδη τον Ι5 2500κ,γιατι σκεφτεσται να αλλαξετε cpu οταν η διαφορα μεταξυ τους ειναι 8% καλυτεροι και 15% θερμοτεροι στο ΟC???

Είναι 3% καλύτεροι μέσω όρο (0,5 έως 6%) και έως και 20% θερμότεροι σε OVERCLOCK !

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρελαβα αλλα δεν βρισκω μητρικη της προκοπης μονο visionstudio αλλα δεν παιρνω απο κει. Κανεις προταση;

Γιατί τι έχει; Δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό για vision .Ίσα ίσα που έχει κ καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα μια UD5H. Θα την εχω μαλλον απο βδομαδα.Κριμα δεν θα μπορω να δοκιμασω τη cpu το σ/κ γιατι η τωρινη μου μητρικη που θα πουλησω δεν της ειχα κανει bios update και δεν θα τον βλεπει τον 3570 :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρελαβα αλλα δεν βρισκω μητρικη της προκοπης μονο visionstudio αλλα δεν παιρνω απο κει. Κανεις προταση;

μια χαρα ειναι το vision studio τι εχει??

εγω εχω παρει απο εκει πολλες φορες και δεν ειχα ποτε κανενα παραπανο ως τωρα για την εξυπηρετηση

+ οτι εχει στα πιο πολλα προιοντα χαμηλοτερες τιμες απο αλλα μαγαζια ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρελαβα αλλα δεν βρισκω μητρικη της προκοπης μονο visionstudio αλλα δεν παιρνω απο κει. Κανεις προταση;

Γιατι δεν παιρνεις απο Vision???Εχει μεγαλη ποικιλια.1!

Τωρα ειδα γιατι..!!Ναι ενταξει δικιο εχεις αλλα εχει τρομερη ποικιλια.!!Ας πουμε αν θες μητρικη γυρω στα 100 (για Ζ77 μιλαω) θα βρεις σιγουρα πολυ καλες.!!

Link to comment
Share on other sites

Περιεργως απο τι ειχα δει το visionstudio ειχε στην λιστα του την asus maximus v gene στα 192 ευρω και τωρα την εβγαλε . Προφανως και θα την ξαναβαλει . Τιμη περιπου ~190 ευρω. Το digital-master ακριβη την εχει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.