Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

Πιστευα οτι αλλαζει...:hang2: δεν αλλαζει..??

Στο blend τι παιζει απο temp..?? εχουν μεγαλη διαφορα?

11ib.jpg

Στην αρχη το Blend ξεκιναει με πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

Δεν εχω αφησει κανενα για πολυ ωρα μιας και η λεξη full stable για μενα εχει πολυ συζητηση.

Τρεχεις/καις δυο τρεις μερες prime/linx τον μπουμπουνα σου και εισαι οκ μεχρι που ερχεται ο τσογλανος :hehe: γιος του γειτονα και καθως παιζει BF3 τρωει bsod.

7-24°C minimum idle; Σε ψυγείο μπήκες; :)

Επρεπε να κανω σωστη συγκριση .... 7-24 vs 6-24.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply
Mια χαρα stop θα εχει και μετα το Pop:hehe:

Απλα θα μεταφερθει λογικα το wall ~100-200mhz πιο περα λογο θερμοκρασιων...

Τωρα κατα ποσο αξιζει να ρισκαρεις κατι τετοιο σε ενα ηδη καλο cpu που δουλευει stable στα 4,7-4,8Ghz Out of the box για να δουλεψεις στα 4,9ghz ειναι αλλη κουβεντα:hehe:

Eτσι οπως το θετεις δεν αξιζει γενικα να το κανεις... για 100-200 mhz, ακομα και εαν δουλευε 4.5. Το ποσοστο κερδους ειναι το ιδιο και στις 2 περιπτωσεις...:upside:

Link to comment
Share on other sites

Eτσι οπως το θετεις δεν αξιζει γενικα να το κανεις... για 100-200 mhz, ακομα και εαν δουλευε 4.5. Το ποσοστο κερδους ειναι το ιδιο και στις 2 περιπτωσεις...:upside:

Tο ιδιο θα ειναι το κερδος και στις 2 περιπτωσεις αλλα στην περιπτωση που δουλευει 4,5Ghz και να ψοψησει μετα το ξεκαπακωμα αν κατι δεν παει καλα, τι ειχες τι εχασες, ετσι και αλλιως ηδη ψοφιος ηταν ουσιαστικα:p

Link to comment
Share on other sites

Τρεξε λιγο πανω απο 10' prime να δω λιγο temps γιατι μετα το 10' λογικα θα εισαι περιπου +10temps (mallon):sorry:

Οπως σου ελεγα τελικα.

Δεν αλλαζουν οι θερμοκρασιες στο Small FFTs ουτε στο μισαωρο.

Ψαχνωντας το χαμηλοτερο vcore του μπουμπουνα στα μαμα του αυτη την φορα.

qmax.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tο ιδιο θα ειναι το κερδος και στις 2 περιπτωσεις αλλα στην περιπτωση που δουλευει 4,5Ghz και να ψοψησει μετα το ξεκαπακωμα αν κατι δεν παει καλα, τι ειχες τι εχασες, ετσι και αλλιως ηδη ψοφιος ηταν ουσιαστικα:p

Παλι η χασουρα σε χρηματα το ιδιο ειναι...:p

Και 200 mhz να δουλευει παραπανω σιγα την ουσιαστικη διαφορα...:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Παλι η χασουρα σε χρηματα το ιδιο ειναι...:p

Και 200 mhz να δουλευει παραπανω σιγα την ουσιαστικη διαφορα...:rubik:

Tα 200 η 300 ευρω (αν τα χασεις σε περιπτωση που ψοφησει το cpu) υποτιθεται δεν σε νοιαζουν αλλιως δεν το σκεφτεσαι καν το ξεκαπακωμα, εις γνωσειν του καποιος ρισκαρει το cpu:p

Στο συγκεκριμενο forum (και οχι μονο) πολυ ξινονται να σκασουν 5 κατοσταρικα σε mobo+haswell ενω εχουν ηδη sandy-ivy και ξερουν οτι "σιγα την ουσιαστικη διαφορα" στα 200mhz που αν πετυχει το ξεκαπακωμα θα τα παρεις στην τελικη τσαμπα θα κολλησουμε:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Tα 200 η 300 ευρω (αν τα χασεις σε περιπτωση που ψοφησει το cpu) υποτιθεται δεν σε νοιαζουν αλλιως δεν το σκεφτεσαι καν το ξεκαπακωμα, εις γνωσειν του καποιος ρισκαρει το cpu:p

Στο συγκεκριμενο forum (και οχι μονο) πολυ ξινονται να σκασουν 5 κατοσταρικα σε mobo+haswell ενω εχουν ηδη sandy-ivy και ξερουν οτι "σιγα την ουσιαστικη διαφορα" στα 200mhz που αν πετυχει το ξεκαπακωμα θα τα παρεις στην τελικη τσαμπα θα κολλησουμε:hehe:

Αυτο το κατακρινεις δηλαδη τωρα..?? Αφου κι εσυ το ιδιο εκανες απο σαντι σε ιβι..:p

Η χαρα της αλλαγης του hardware gamΕΙ KAI BRV σε αυτους που μπορουν, οποιο κ να ειναι το κερδος.. μικρο η μεγαλο σε επιδωσεις...

:spell:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] οταν γυρισω με το καλο θα σφαξεις και τον δικο μου μπουμπουνα...

Οχι και σφαξιμο ρε συ Χρηστο.

Βλεπω κατι καγκουρες στο net να προσπαθουν να ανοιξουν τα cpuδακια λες και ειναι κονσερβες και τρελαινομαι.

Κοιτα εδω καταντια haswell ... :hehe:

9zue.jpg

οποτε θες βαζω την σπατουλα βαζεις τον μπουμπουνα σου και βουρ ..... :T:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κατακρινεις δηλαδη τωρα..?? Αφου κι εσυ το ιδιο εκανες απο σαντι σε ιβι..:p

Η χαρα της αλλαγης του hardware gamΕΙ KAI BRV σε αυτους που μπορουν, οποιο κ να ειναι το κερδος.. μικρο η μεγαλο σε επιδωσεις...

:spell:

Δεν το κατακρινω, τετοιος ειμαι και γω:dirol:

Εσυ μιλησες για την "ουσιαστικη" διαφορα των 200mhz.

Ολα για το παιχνιδι γινονται, χομπι ειναι.

Εαν με ενδιαφερε εμενα(οπως και πολλους εδω μεσα) το χρηστικο κομματι δεν θα ξινομουν για 780 τωρα, θα καθομουν με την 680 που σπερνει σε 1080P:T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατακρινω, τετοιος ειμαι και γω:dirol:

Εσυ μιλησες για την "ουσιαστικη" διαφορα των 200mhz.

Ολα για το παιχνιδι γινονται, χομπι ειναι.

Εαν με ενδιαφερε εμενα(οπως και πολλους εδω μεσα) το χρηστικο κομματι δεν θα ξινομουν για 780 τωρα, θα καθομουν με την 680 που σπερνει σε 1080P:T:

Μιλησα για ουσιαστικη διαφορα γιατι ειπες οτι αυτο που δουλευει 4.5 "τι ειχες κ τι εχασες" ενω αυτο που θα δουλευε 4.7 ειχε μαγαλυτερη σημασια..΄.:hang2: με τα λεγομενα σου...:upside:

Οσο για τους 3770κ, τους 2 που δοκιμασαμε,

το 1ο ηθελε 4.5/1.3v@80temps, 4.6/1.34@90tempd k 4.7/1.38v ( sta 4.7 τα Temps ηταν 100+ με prime+air megahalmes στο καμπριο μου)

k to 2o που εχεις εσυ τωρα θελει για 4.7/1.23v exei 80+ temps wc +καμπριο το 600τ..

οποτε ή η μια ή η αλλη ερχεται...:spell:

Link to comment
Share on other sites

Οχι και σφαξιμο ρε συ Χρηστο.

Βλεπω κατι καγκουρες στο net να προσπαθουν να ανοιξουν τα cpuδακια λες και ειναι κονσερβες και τρελαινομαι.

Κοιτα εδω καταντια haswell ... :hehe:

9zue.jpg

οποτε θες βαζω την σπατουλα βαζεις τον μπουμπουνα σου και βουρ ..... :T:

Μολις ερθει η classified την επομενη παμε για χειρουργειο!:p

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τους 3770κ, τους 2 που δοκιμασαμε,

το 1ο ηθελε 4.5/1.3v@80temps, 4.6/1.34@90tempd k 4.7/1.38v ( sta 4.7 τα Temps ηταν 100+ με prime+air megahalmes στο καμπριο μου)

k to 2o που εχεις εσυ τωρα θελει για 4.7/1.23v exei 80+ temps wc +καμπριο το 600τ..

οποτε ή η μια ή η αλλη ερχεται...:spell:

Για να καταλαβω, συγκρινεις το πρωτο cpu που ηθελε 1,5Volt να κανει boot στα 4,8ghz με το δευτερο cpu που ειναι stable στα 4,8Ghz@1,27vcore και μου λες οτι ειναι μια η αλλη?:flag:

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω, συγκρινεις το πρωτο cpu που ηθελε 1,5Volt να κανει boot στα 4,8ghz με το δευτερο cpu που ειναι stable στα 4,8Ghz@1,27vcore και μου λες οτι ειναι μια η αλλη?:flag:

Nαι, γιατι οχι μεχρι τα 4.7 και οι 2 δουλευουν με νερο... με ιδια περιπου temps, oσο για τα 4.8 το ενα με το ζορι κανει boot και το αλλο ψηνεται, οποτε και τα 2 με νερο δουλευουν 4.7...:rubik::hang2:

edit:

αμα θες να το αναλυσουμε καλυτερα το θεμα..., αστο για αυριο στον καφε γιατι δεν τα παω καλα με το γραψιμο...

Link to comment
Share on other sites

Nαι, γιατι οχι μεχρι τα 4.7 και οι 2 δουλευουν με νερο... με ιδια περιπου temps, oσο για τα 4.8 το ενα με το ζορι κανει boot και το αλλο ψηνεται, οποτε και τα 2 με νερο δουλευουν 4.7...:rubik::hang2:

Λαθος στα 4.8Ghz ful stable max 88βαθμους με θερμοκρασια δωματιου να αγγιζει τους 30 (σαν σημερα δηλαδη)....

Αν το τεσταρουμε με θερμοκρασια δωματιου 20 βαθμων που τεσταραμε το πρωτο, πιθανο με τα ιδια temps να παιζει 4,9ghz stable....

Link to comment
Share on other sites

Λαθος στα 4.8Ghz ful stable max 88βαθμους με θερμοκρασια δωματιου να αγγιζει τους 30 (σαν σημερα δηλαδη)....

Αν το τεσταρουμε με θερμοκρασια δωματιου 20 βαθμων που τεσταραμε το πρωτο, πιθανο με τα ιδια temps να παιζει 4,9ghz stable....

Σιγα να μην παιξει και 5...:upside:

Οσο για το δικο σου δωματιο δεν υπαρχει περιπτωση να εχει 30 βα8μους...:dirol:

οσο για τα 4.9 τρεξε πρωτα κανα cinebench και ασε τα φαουλ σταμπλε...:p

edit:

βαλε και 2 αυγουλακια να βρασουν για αυριο οσο θα τρεχει...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το δικο σου δωματιο δεν υπαρχει περιπτωση να εχει 30 βα8μους...:dirol:

29 βαθμους εχω αυτη την στιγμη ελα και δες αν θες:hi:

οσο για τα 4.9 τρεξε πρωτα κανα cinebench και ασε τα φαουλ σταμπλε...:p

Δεν γινεται πρeπει να κλεισω πυρηνες για να κανει boot στα 4,9ghz:hehe:

Link to comment
Share on other sites

29 βαθμους εχω αυτη την στιγμη ελα και δες αν θες:hi:

Δεν γινεται πρeπει να κλεισω πυρηνες για να κανει boot στα 4,9ghz:hehe:

Πες οτι δεν μπορει να τρεξει κ ασε το σαχλο χουμορ σου...:spell:

edit:

μονος θα τα βρασω τα αυγα παλι..:hang2:

edit to edit:

θα ερθω να το δοκιμασω μονος μου αυριο...;-pppp

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.