Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Δοκίμασα 5-6 runs LinX 0.6.4 AvX -> 4.4@1.2v και έφτασε 80c+ . Δεν το γλυτώνω το σφάξιμο έτσι;

Στην ίδια σκέψη είμαι και εγώ.Σήμερα παράγγειλα και την γνωστή επί του σφαξίματος Phobya Liquid Metal και είδωμεν...

Με τι ψύκτρα είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια σκέψη είμαι και εγώ.Σήμερα παράγγειλα και την γνωστή επί του σφαξίματος Phobya Liquid Metal και είδωμεν...

Με τι ψύκτρα είσαι;

Η100i με Coolermaster fans, ρυθμισμένα μέχρι να μην ακούγονται. Ο αέρας που βγάζουν από το ψυγείο πάνω στο stressάρισμα του LinX είναι χλυαρός... :TD:

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια σκέψη είμαι και εγώ.Σήμερα παράγγειλα και την γνωστή επί του σφαξίματος Phobya Liquid Metal και είδωμεν...

Με τι ψύκτρα είσαι;

Άντε παιδιά για ρίξτε κανένα σφάξιμο,να ακολουθήσω κι εγώ γιατί στα 4.8 εχω ένα θέμα με τις θερμοκρασίες.

Screenshot by Lightshot

Screenshot by Lightshot

H100i εχω κι εγώ.Πάντως μετά από δοκιμή 3 άλλων ζευγαριών ανεμιστήρων κατέληξα στο ότι οι μαμά ανεμιστήρες είναι οι πιο αποδοτικοί.Προφανώς γιατί φτάνουν στις 2500rpm.

denz ανέβασε τους ανεμιστήρες τέρμα.Linx είναι αυτό.Έχει μεγάλη διαφορά στην θερμοκρασία από ότι να τους έχεις ίσα να ακούγονται.Πάντως αν δεν έχουν στροφές στο τέρμα τους ανεβάζει κάργα θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24247]venex58[/MENTION] άστον στα 4.5 μια χαρά είσαι και από ρεύμα και από temps.

Εμένα έβγαλε 10 runs 4.5@1.235v αλλά τα GFlops είναι ~108. Αν θυμάμαι καλά στα 4.4@1.2v έβγαλε ~114GFlops. Παίζει αστάθεια παρ'όλο που έβγαλε τα runs;

45linxstable.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό σου δείχνει να το έχεις τρέξει σε άλλες ρυθμίσεις.

Βάλε το Memory(MB) στα 4096 να έχουμε τα ίδια και βάλε ρεύμα 120 να δούμε αν το βγάλει και τι θερμοκρασίες θα πάρεις τώρα.

Μου φαίνεται ότι έχεις πιο απαιτητικές ρυθμίσεις.

Κανε και το EIST disabled από το bios ώστε να είσαι σταθερά στα 4.5

Για βάλε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] , πως θα μπορέσω να τρέξω τον 3770Κ μου @ 800Mhz idle με την χαμηλότερη δυνατή τάση (ή και 1600) και under load να ανεβαίνει στα 4.5Ghz με την ελάχιστη δυνατή τάση; Η μητρική μου είναι η UD5H.

Δεδομένα που έχω μέχρι στιγμής από HWinfo64 , VID min = 0.876V (1600mhz) VID max = 1.246V (4500mhz).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] , πως θα μπορέσω να τρέξω τον 3770Κ μου @ 800Mhz idle με την χαμηλότερη δυνατή τάση (ή και 1600) και under load να ανεβαίνει στα 4.5Ghz με την ελάχιστη δυνατή τάση; Η μητρική μου είναι η UD5H.

Δεδομένα που έχω μέχρι στιγμής από HWinfo64 , VID min = 0.876V (1600mhz) VID max = 1.246V (4500mhz).

Η ρυθμιση στο vcore πρεπει να ειναι offset.

Απο κει και περα παιζεις και με το power management cstate της μητρικης σου.

Ξεκινα με μαμα τον επεξεργαστη και μετα ανεβαινεις.

Μεχρι εδω δειχνει να ειναι οκ.

boffset.jpg

offset.png

Link to comment
Share on other sites

Η Liguid Metal ήρθε!Περιμένω ακόμα... την απόφαση :hehe:

Το περίεργο με το cpu μου είναι ότι για τα 5ghz θέλει συγκεκριμένο ρεύμα, ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω!

Δηλαδή, μπουτάρω και με 1.39 (φυσικά δεν βγάζει τίποτα με τέτοια τάση) αλλά μόλις δώσω 1.50 και πάνω δεν μπουτάρω καν!Στο logo των win τρώω μια γρήγορη μπλε οθόνη (νομίζω 0x06) και reboot.

Cinebench δεν έχω καταφέρει ακόμη να βγάλω στα 5ghz.Η ανώτερη τάση που έχω μπουτάρει είναι ~1.47v.Ξεκινάει να τρέχει το cine αλλά μου βγάζει το μήνυμα και σταματάει, λογικά χρειάζεται και άλλο ρεύμα αλλά δεν μπορεί να το έχει γιατί δεν θα μπουτάρει :look:

Link to comment
Share on other sites

Η Liguid Metal ήρθε!Περιμένω ακόμα... την απόφαση :hehe:

Το περίεργο με το cpu μου είναι ότι για τα 5ghz θέλει συγκεκριμένο ρεύμα, ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω!

Δηλαδή, μπουτάρω και με 1.39 (φυσικά δεν βγάζει τίποτα με τέτοια τάση) αλλά μόλις δώσω 1.50 και πάνω δεν μπουτάρω καν!Στο logo των win τρώω μια γρήγορη μπλε οθόνη (νομίζω 0x06) και reboot.

Cinebench δεν έχω καταφέρει ακόμη να βγάλω στα 5ghz.Η ανώτερη τάση που έχω μπουτάρει είναι ~1.47v.Ξεκινάει να τρέχει το cine αλλά μου βγάζει το μήνυμα και σταματάει, λογικά χρειάζεται και άλλο ρεύμα αλλά δεν μπορεί να το έχει γιατί δεν θα μπουτάρει :look:

Ρε Άγγελε το δοκίμασες να μπουταρεις με τα 1.47 και μετά να δώσεις ρεύμα από το Alsuite ??

Δοκίμασες να δώσεις από Offset ??

Link to comment
Share on other sites

Ρε Άγγελε το δοκίμασες να μπουταρεις με τα 1.47 και μετά να δώσεις ρεύμα από το Alsuite ??

Δοκίμασες να δώσεις από Offset ??

Όχι τίποτα απ' τα 2 δεν έχω δοκιμάσει.Στην προηγούμενη μητρική όμως τα είχα δοκιμάσει και τα 2 αυτά που λες και τζίφος!

Εσύ είσαι σίγουρος ότι όταν στον είχα στείλει έπαιξες στα 5ghz χωρίς να σου κάνει κόλπα στο ρεύμα;

Εννοώ να βγάλεις έστω cinebench, γιατί να μπουτάρει μπουτάρει και τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.