Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

Πήρε δροσιά το τσιπάκι :) ωραίος zpaf

Φαντάσου τώρα θερμοκρασίες το χειμώνα ούτε custom hydro :)

Σιγα μην περιμενω να ερθει χειμωνας ....

Κοιτα τι μπορεις να δεις αν ξεχασεις μια H100 κατω απο ενα aircondition. :hehe:

ly4w.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply

Ναι, με delid και χρηση phobya οι θερμοκρασιες μου ειναι 58-60-58-59. Οποτε εκτος απο καμμια 20c κατω, κερδιζεις και σε ιδιες θεροκρασιες σε ολα τα core.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Δηλ αυτή η ομοιομορφία της θερμοκρασίας των πυρήνων προέκυψε από τη χρήση της phobya; Πραγματικά δύσκολο να το φανταστεί κανείς!

Οσο δυσκολο να το φανταστεις αλλο τοσο δυσκολο να το πιστεψεις.

Ετοιμος ημουν να παρω τα ντουκοχαρτα και να ξεκινησω το lapαρισμα.

Αλλο ενα run αλλα με θερμοκρασια δωματιου στους 30φευγα βαθμους αυτη την φορα.

8qg6.jpg

Αν βρω την ορεξη καποια στιγμη θα κοιταξω να ξανακολλησω το καπακι.

7xlf.jpg

3M Scotch-Weld Nitrile High Performance Rubber and Gasket Adhesive 847-Shop 3M

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σημερα να βγαλω την Η100 για να δω τι γινεται με την Phobya Liquid Metal.

Ειχα βαλει οπως ειχα γραψει μια μικρη κουκιδα στην μεση του καπακιου και απλα ειχα πατησει την Η100 πανω.

Παρολο που οι θερμοκρασιες φαινοντουσαν καλες τελικα δεν ηταν.

Η μεταλικη παστα δεν ειχε απλωσει αρκετα στο καπακι.

Καθαρισμα λοιπον του καπακιου και της Η100 και απλωμα της Phobya με βουρτσακι σε ολη την επιφανεια του καπακου οπως ειχα κανει και στον πυρηνα.

Αποτελεσμα ;

Πριν

Σιγα μην περιμενω να ερθει χειμωνας ....

Κοιτα τι μπορεις να δεις αν ξεχασεις μια H100 κατω απο ενα aircondition. :hehe:

ly4w.jpg

και τωρα

4vpa.jpg

Ο μπουμπουνας πια δεν θελει 1.344v για τα 4800MHz και οι θερμοκρασιες 10c βαθμους ακομα πιο κατω. :D

Τελικα αυτοι οι Ivy δεν ειναι και τοσο ζεστοι. :fun:

Link to comment
Share on other sites

^^

να σου στειλω και τον δικο μου να τον κανεις ? :p

Βεβαια οποτε θελεις.

Αλλα να σου πω .... αν ειναι καλυτερος απο τον δικο μου θα δυσκολευτω να στον στειλω πισω. :p

Εχει λιγο κρυο στην Αθηνα σημερα οποτε εβαλα το ....

4hg4.jpg

και πηγα για .... :hehe:

v1lh.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια οποτε θελεις.

Αλλα να σου πω .... αν ειναι καλυτερος απο τον δικο μου θα δυσκολευτω να στον στειλω πισω. :p

Α κανεις και τετοια?:p

Να κανονισουμε μαζικη αποστολη 3770κ για ξεκαπακωμα στον [MENTION=2962]zpaf[/MENTION]:p

Aντε μπας και μας επιτρεψουν οι θερμοκρασιες να εχουμε τα 4,9-5.0ghz καθε μερα:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Α κανεις και τετοια?:p

Να κανονισουμε μαζικη αποστολη 3770κ για ξεκαπακωμα στον [MENTION=2962]zpaf[/MENTION]:p

Aντε μπας και μας επιτρεψουν οι θερμοκρασιες να εχουμε τα 4,9-5.0ghz καθε μερα:tomato:

Πανο και η πλακα ξερεις ποια ειναι ;

Ολοι τους ξυραφιαζουν ή τωρα τελευταια τους μεγγενιαζουν.

Μονο ο zpaf τον σπατουλιασε ..... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πανο και η πλακα ξερεις ποια ειναι ;

Ολοι τους ξυραφιαζουν ή τωρα τελευταια τους μεγγενιαζουν.

Μονο ο zpaf τον σπατουλιασε ..... :hehe:

Ειχες δεν ειχες Γιαννη μας εβαλες στην πριζα:p

Τωρα που θα ερθει το φθινοπωρο και θα δροσισει ο καιρος δεν βλεπω να το γλιτωνει το ανοιγμα και ο δικος μου..

Η που θα δουλεψει 5ghz καθε μερα, η που θα τα τιναξει και θα παμε μια και καλη για haswell:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Ειχες δεν ειχες Γιαννη μας εβαλες στην πριζα:p

Τωρα που θα ερθει το φθινοπωρο και θα δροσισει ο καιρος δεν βλεπω να το γλιτωνει το ανοιγμα και ο δικος μου..

Η που θα δουλεψει 5ghz καθε μερα, η που θα τα τιναξει και θα παμε μια και καλη για haswell:tomato:

Αστους αυτους εσυ εχεις αλλες προτεραιοτητες ... EVGA | Products

Οσον αφορα τα 5ghz για 24/7 και βλεποντας αυτο εδω ...

Rock stable στα 4,7ghz@1,23 volt.

Οι max temps μετα απο 1 ωρα και κατι σε run με prime95 v27.9.

47ghzfullstable.jpg

Tωρα πως γινεται, με μολις 1,23volt και με custom watercooling, να πιανει 85 βαθμους ο πιο ζεστος πυρηνας, ειναι κατορθωμα των ivy αυτο το πραγμα:hehe:

ισως με < 1.4v να τα εχεις.

Για λιγο που δοκιμασα τον δικο μου θελει 1.45v για τα πεντε με θερμοκρασιες ~80c στο prime95 Small FFTs.

Στο vantage εδω πηγε μεχρι 65c.

k5g1.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Τα 5Ghz τα εχει με κατω απο 1,4 vcore...

Δεν θες να μαθεις θερμοκρασιες ομως με τετοια ταση..

Στο screenshot που διχνεις πιο πανω βλεπεις αγγιζει τους 85 βαθμους με μολις 1,23vcore:hehe:

Αν δεν με σταματουσαν οι θερμοκρασιες, δουλευει full stable καθε μερα στα 4,9ghz με ~1,3vcore, αλλα ψηνει αυγο με τετοιο vcore:P

Θελει ξεκαπακωμα:p

υ.γ Οσο για την 780 θα περιμενω λιγο εδω που φτασαμε, να δω και την Lightining:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Τα 5Ghz τα εχει με κατω απο 1,4 vcore...

Δεν θες να μαθεις θερμοκρασιες ομως με τετοια ταση..

Στο screenshot που διχνεις πιο πανω βλεπεις αγγιζει τους 85 βαθμους με μολις 1,23vcore:hehe:

Αν δεν με σταματουσαν οι θερμοκρασιες, δουλευει full stable καθε μερα στα 4,9ghz με ~1,3vcore, αλλα ψηνει αυγο με τετοιο vcore:P

Θελει ξεκαπακωμα:p

υ.γ Οσο για την 780 θα περιμενω λιγο εδω που φτασαμε, να δω και την Lightining:whistle2:

Πως το δοκιμασες και ειναι full stable...???:hang2:

αφου ψηνεις αυγο εκει...:mamba:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σημερα να βγαλω την Η100 για να δω τι γινεται με την Phobya Liquid Metal.

Ειχα βαλει οπως ειχα γραψει μια μικρη κουκιδα στην μεση του καπακιου και απλα ειχα πατησει την Η100 πανω.

Παρολο που οι θερμοκρασιες φαινοντουσαν καλες τελικα δεν ηταν.

Η μεταλικη παστα δεν ειχε απλωσει αρκετα στο καπακι.

Καθαρισμα λοιπον του καπακιου και της Η100 και απλωμα της Phobya με βουρτσακι σε ολη την επιφανεια του καπακου οπως ειχα κανει και στον πυρηνα.

Αποτελεσμα ;

Πριν

και τωρα

4vpa.jpg

Ο μπουμπουνας πια δεν θελει 1.344v για τα 4800MHz και οι θερμοκρασιες 10c βαθμους ακομα πιο κατω. :D

Τελικα αυτοι οι Ivy δεν ειναι και τοσο ζεστοι. :fun:

Τρεξε λιγο πανω απο 10' prime να δω λιγο temps γιατι μετα το 10' λογικα θα εισαι περιπου +10temps (mallon):sorry:

Link to comment
Share on other sites

Τρεξε λιγο πανω απο 10' prime να δω λιγο temps γιατι μετα το 10' λογικα θα εισαι περιπου +10temps (mallon):sorry:

Αλλαζει κατι μετα το 10λεπτο στο prime με Small FFTs οσον αφορα τις θερμοκρασιες γιατι αυτο εχω δει να γινεται μονο στο Blend.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζει κατι μετα το 10λεπτο στο prime με Small FFTs οσον αφορα τις θερμοκρασιες γιατι αυτο εχω δει να γινεται μονο στο Blend.

Πιστευα οτι αλλαζει...:hang2: δεν αλλαζει..??

Στο blend τι παιζει απο temp..?? εχουν μεγαλη διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σημερα να βγαλω την Η100 για να δω τι γινεται με την Phobya Liquid Metal.

Ειχα βαλει οπως ειχα γραψει μια μικρη κουκιδα στην μεση του καπακιου και απλα ειχα πατησει την Η100 πανω.

Παρολο που οι θερμοκρασιες φαινοντουσαν καλες τελικα δεν ηταν.

Η μεταλικη παστα δεν ειχε απλωσει αρκετα στο καπακι.

Καθαρισμα λοιπον του καπακιου και της Η100 και απλωμα της Phobya με βουρτσακι σε ολη την επιφανεια του καπακου οπως ειχα κανει και στον πυρηνα.

Αποτελεσμα ;

Πριν

και τωρα

4vpa.jpg

Ο μπουμπουνας πια δεν θελει 1.344v για τα 4800MHz και οι θερμοκρασιες 10c βαθμους ακομα πιο κατω. :D

Τελικα αυτοι οι Ivy δεν ειναι και τοσο ζεστοι. :fun:

7-24°C minimum idle; Σε ψυγείο μπήκες; :)

Link to comment
Share on other sites

Πως το δοκιμασες και ειναι full stable...???:hang2:

αφου ψηνεις αυγο εκει...:mamba:

Δεν εγραψα οτι το δοκιμασα, πιθανολογω.

Εχω τεσταρει φουλ σταθεροτητα μεχρι στα 4,8ghz με 1,272 vcore prime 95 stable με θερμοκρασιες να αγγιζουν~90βαθμους.

Στα 4,9 μονο bench εχω τρεξει αλλα λογικα καπου γυρω στο 1,3vcore (εξου και το ~) θα θελει για τα 4,9ghz, αλλα προφανως με 1,3+vcore τα temps θα αγγιζουν 3ψηφιο νουμερο...

Το Vcore δεν ειναι το προβλημα, οι θερμοκρασιες τον σταματανε για τα 4,9ghz every day.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγραψα οτι το δοκιμασα, πιθανολογω.

Εχω τεσταρει φουλ σταθεροτητα μεχρι στα 4,8ghz με 1,272 vcore prime 95 stable με θερμοκρασιες να αγγιζουν~90βαθμους.

Στα 4,9 μονο bench εχω τρεξει αλλα λογικα καπου γυρω στο 1,3vcore (εξου και το ~) θα θελει για τα 4,9ghz, αλλα προφανως με 1,3+vcore τα temps θα αγγιζουν 3ψηφιο νουμερο...

Το Vcore δεν ειναι το προβλημα, οι θερμοκρασιες τον σταματανε για τα 4,9ghz every day.

Tι καθεσαι...:wall:

να μην εχει stop μετα το pop...:spell:

Link to comment
Share on other sites

Tι καθεσαι...:wall:

να μην εχει stop μετα το pop...:spell:

Mια χαρα stop θα εχει και μετα το Pop:hehe:

Απλα θα μεταφερθει λογικα το wall ~100-200mhz πιο περα λογο θερμοκρασιων...

Τωρα κατα ποσο αξιζει να ρισκαρεις κατι τετοιο σε ενα ηδη καλο cpu που δουλευει stable στα 4,7-4,8Ghz Out of the box για να δουλεψεις στα 4,9ghz ειναι αλλη κουβεντα:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.