Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

Ωραια! Τωρα θες lapping γιατι το καπακι σου ειναι κοιλο. Εχεις διαφορα 9 βαθμων μεταξυ πυρηνων. Εγω ειχα 11 διαφορα και αφου το γυαλισα με γυαλοχαρτα απο 400 εως 2500 grit η διαφορα επεσε στους 2. Ενδεικτικα στα 4.5 με 1.37v εχω max 85 min 83 στους πυρηνες. Επισης μην ξεχασεις liquid metal και στο die και κατω απο το καπακι με μια mx4 η κατι αλλο πανω στο καπακι.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Ωχ ..... Lapping εεε;;; :D

Οσον αφορα την διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ των πυρηνων παρατηρησα το εξης :

Οσο πιο αριστερα και πανω εστηνα το καπακι στον πυρηνα οπως βλεπεις στην φωτογραφια τοσο οι διαφορες μειωνονταν.

Στις δοκιμες ειχα φτασει να εχω μεχρι 5 μονο βαθμους διαφορα αλλα οι θερμοκρασιες ηταν χειροτερες απο αυτες που βλεπεις στο πιο πανω post.

Οταν εξαντλουσα τα ορια προς αριστερα και πανω ειχα προβλημα με post error 55 στην gene.

h8pf.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply

Δεν εχουν βγάλει κατι ωστε να μπαίνει γυρω γυρω απο τον επεξεργαστή και να τον καλύπτει ετσι ωστε να γίνεται μια επιφάνεια ωστε να μην εχουμε θεμα με το σφίξιμο.

Να εχει σταθερότητα αλλα να εχει και επαφή απευθείας με τον επεξεργαστή...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν βγάλει κατι ωστε να μπαίνει γυρω γυρω απο τον επεξεργαστή και να τον καλύπτει ετσι ωστε να γίνεται μια επιφάνεια ωστε να μην εχουμε θεμα με το σφίξιμο.

Να εχει και σταθερότητα αλλα να εχει επαφη απευθείας με τον επεξεργαστή...

Εχει η Asus Maximus VI Extreme για Z87 κατι τετοιο που λες.

Αν προσεξεις καλα στο κεντρο (αν και η φωτογραφια ειναι θολη) δεν εχει φυγει ολο το plating του heatspreader, ηταν τρομερα κοιλο. Δηλαδη γυρω γυρω το βλεπεις να εχει φυγει ολο το plating και εχει το χρωμα του χαλκου αλλα στο κεντρο θα το δεις να ειναι προς το ασημι!

post-232-1416077589,1303_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off topic αλλα αυτος ο συγκεκριμένος τυπος στο anandtech είναι και ο μοναδικός λόγος που μπαινω εκει περα μέσα μερικές φορές τον χρόνο.

Να πω την μαυρη αλήθεια είμαι κολλημένος εδω και 2 χρόνια με την ΝΤ-Η1 και προφανώς υπαρχουν λογοι απο καθαρα προσωπικη εμπειρια για αυτό αλλα να ειναι η μία ή η άλλη με την Ultra δεν το περιμενα.

Επίσης χαμογέλασα και με την απόδοση της Η100, σε τετοιες συνθηκες not bad at all..."παιδί" της D14 ήμουν, σε ακραία φορτία ακόμα και αυτά τα "αστεια" ΑΙΟ συστηματακια (στις Η100/Η100ι και πανω αναφέρομαι) ξεχωρίζουν με άνεση απο τις κορυφαιες αεροψυκτρες (vfm και συνολικη τιμή εξω απο την συζητηση, θορυβος για μεγιστη αποδοση εξω απο την συζητηση, πιθανά προβλήματα εξω απο την συζήτηση κοκ).

Link to comment
Share on other sites

Η ultra δεν είναι λίγο περίεργη-επικίνδυνη με το υγρό μέταλλο, σκέφτομαι με την ευκαιρία τώρα που σε ένα μήνα αλλάζω πάστα στον cpu ( έχω να αλλάξω από τον Σεπτέμβρη ) να δοκιμάσω την ultra στον 2600Κ, τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Η ultra δεν είναι λίγο περίεργη-επικίνδυνη με το υγρό μέταλλο, σκέφτομαι με την ευκαιρία τώρα που σε ένα μήνα αλλάζω πάστα στον cpu ( έχω να αλλάξω από τον Σεπτέμβρη ) να δοκιμάσω την ultra στον 2600Κ, τι λέτε;

Τρελες διαφορες δεν εχει οταν τη βαλεις πανω στο καπακι. Ο δικος σου επεξεργαστης δεν ξεκαπακωνεται!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Τρελες διαφορες δεν εχει οταν τη βαλεις πανω στο καπακι. Ο δικος σου επεξεργαστης δεν ξεκαπακωνεται!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Ποια πάστα θα μου πρότεινες αντί της Arctic Silver 5?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και 90 με λινξ εισαι καλα οποτε δωστου κι αλλο!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Με 1.32v η χαμηλοτερη ταση.

Νομιζω οτι εδω αρχιζουν και φαινονται τα θετικα του ξεβρακωματος.

vk45.jpg

και ενα παλαιοτερο run αλλα με ibt

Ai Overclock Tuner X.M.P

Ratio Limit 47

CPU Manual Voltage 1.275

ibt47.png

Link to comment
Share on other sites

70 με 84 ειναι μεγαλη η διαφορα.

Βημα 1ο. Μπαινεις ebay

Βήμα 2ο. Παραγγέλνεις cpu lapping kit με γυαλοχαρτα από 400 έως 2500 grit.

Βήμα 3ο. Lapping

Βήμα 4ο. Profit. Απόλαυσε τις θερμοκρασίες σου!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

70 με 84 ειναι μεγαλη η διαφορα.

Βημα 1ο. Μπαινεις ebay

Βήμα 2ο. Παραγγέλνεις cpu lapping kit με γυαλοχαρτα από 400 έως 2500 grit.

Βήμα 3ο. Lapping

Βήμα 4ο. Profit. Απόλαυσε τις θερμοκρασίες σου!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Σιγουρα θα το κανω και αυτο.

Διαβαζοντας εδω AnandTech Forums - View Single Post - Delidded my i7-3770K, loaded temperatures drop by 20°C at 4.7GHz ειδα οτι και ο δικος μου μπουμπουνας εχει το ιδιο προβλημα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=MRbHwzDH7eE]Spinning IHS - YouTube[/ame]

οποτε θα αφιερωσω λιγο χρονο μηπως με κατι τετοιο ....

c0v6.jpg

κερδισω κατι παραπανω απο θερμοκρασιες.

a5vd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα τελευταιο ματι με την AS5 πριν ερθει η Phobya Liquid Metal Paste LM.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=zC7kbPBfBk4]Intel i7-3770K@4.5GHz 1.175v on Asus V Gene - YouTube[/ame]

Λενε Liquid Metal versus Non Metal Compounds..UPDATE! οτι εχουν διαφορες αλλα ..... κοντος ψαλμος αλληλουια. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Λεπον .... η Phobya Liquid Metal ηρθε και με αφησε ... κουτο. :D

Ο μπουμπουνας ξανακαθαριστηκε για τελευταια φορα.

mlf5.jpg

στον πυρηνα μπηκε μια κουκιδα σαν μιση φακη και απλωθηκε μετα.

q12y.jpg

Ενα με το συστημα στα μαμα του πριν λιγη ωρα με την AS5.

tsob.jpg

και ενα μολις τωρα.

2eym.jpg

Τελικα δεν ηταν στραβο το καπακι. :T:

Link to comment
Share on other sites

Λεπον .... η Phobya Liquid Metal ηρθε και με αφησε ... κουτο. :D

Ο μπουμπουνας ξανακαθαριστηκε για τελευταια φορα.

mlf5.jpg

στον πυρηνα μπηκε μια κουκιδα σαν μιση φακη και απλωθηκε μετα.

q12y.jpg

Ενα με το συστημα στα μαμα του πριν λιγη ωρα με την AS5.

tsob.jpg

και ενα μολις τωρα.

2eym.jpg

Τελικα δεν ηταν στραβο το καπακι. :T:

Πολύ ωραία! Δοκίμασε και με παραπάνω ρεύμα/συχνότητες να δούμε πως συμπεριφέρεται, αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! Δοκίμασε και με παραπάνω ρεύμα/συχνότητες να δούμε πως συμπεριφέρεται, αν μπορείς.

Θα δανειστω ενα παλιο δικο μου πολυ πριν το ξεκαπακωμα

Ai Overclock Tuner X.M.P

Ratio Limit 47

CPU Manual Voltage 1.275

ibt47.png

και ενα σημερινο με ακριβως τα ιδια settings αλλα με παραπανω ambient απο τοτε.

k59o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.