Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

Βγάζεις LinX AVX με 8GB memory usage εκεί ?

Yep:D

Tουλαχιστον μεχρι 10 συνεχομενο runs που δοκιμασα με full memory usage.

Παραπανω συνεχομενα runs δεν το βαζω το Linx, "σκιαζομαι" και απο οτι λεγεται δεν κανει και ολας:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply
Yep:D

Tουλαχιστον μεχρι 10 συνεχομενο runs που δοκιμασα με full memory usage.

Παραπανω συνεχομενα runs δεν το βαζω το Linx, "σκιαζομαι" και απο οτι λεγεται δεν κανει και ολας:p

Να φανταστώ γύρω στα 6200MB χρησιμοποιεί το LinX σου αφού είσαι με 8GB total RAM.

αυτο ειναι το prime95 v27.9 AVX, και ειναι πιο δυσκολο απο το LINX AVX που λες... αυτο καταλαβα εγω...:confused:

Καμμία σχέση... LinX με =>10GB RAM usage βγάζεις απίστευτα δύσκολα, ενώ το Prime τρέχει νεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ γύρω στα 6200MB χρησιμοποιεί το LinX σου αφού είσαι με 8GB total RAM.

Mεσα εισαι ~6600ΜΒ...

Οριστε και το screenshot

linx.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Καμμία σχέση... LinX με =>10GB RAM usage βγάζεις απίστευτα δύσκολα, ενώ το Prime τρέχει νεράκι.

Tο prime V27.9 σε μενα ηταν πιο δυσκολο να το σταθεροποιησω και στον 2600Κ και στον 3770Κ.

Το LinX με μαξ memory usage, βγαζω ανετα 10loopes και με ακομη μικροτερο vcore σε αυτη την συχνοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να τον ψάχνω και μέχρι στιγμής είμαι εδώ με stock voltage (=1.048v).

Οι θερμοκρασίες είναι οκ? Ποιό θεωρείται "καλό" ανώτατο όριο για στοκ ρεύμα?

Και κάτι τελευταίο: Core temps κοιτάω ή package? Γιατί το package είναι υψηλότερο.

:daisy::daisy:

Πείτε και καμια κουβέντα στον άσχετο ρε, εγώ πρόδωσα τα πιστεύω μου για σας και έχω

γινει ρόμπα, πετάξτε δυο κόκκαλα-απαντήσεις, αφού ξέρετε... :o:o

http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/intel-i7-3770k-entyposeis-metriseis-108712-33.html#post1063499452

Αν παιζεις απο 1,3volt και κατω εισαι απολυτα safe για καθε μερα οσο αφορα το vcore, αρκει βεβαια να ψυχεται σωστα, αν βαραει 100σταρες δεν εχει νοημα:p

Ξεκινα αρχικα να τρεξεις prime95 τουλαχιστον για καμια ωριστσα, για να δεις εαν εκει που εισαι τωρα εισαι stable.

Παραλληλα τσεκαρε και temps:)

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Prime με τι settings? 70 βαθμοί είναι oκ από temps, έτσι? Το core και το packafe temp έχουν απόκλιση, ποιό κοιτάω? :)

Τρεξε μια ωριτσα blend, οπως τα εχει δηλαδη το προγραμματακι default οταν ανοιγει μην πειραζεις τιποτα..

70 βαθμοι για ivy ειναι παραπανω απο καλα:p

Εγω με core temp τσεκαρω θερμοκρασιες!

Link to comment
Share on other sites

Τρεξε μια ωριτσα blend, οπως τα εχει δηλαδη το προγραμματακι default οταν ανοιγει μην πειραζεις τιποτα..

70 βαθμοι για ivy ειναι παραπανω απο καλα:p

Εγω με core temp τσεκαρω θερμοκρασιες!

Bsod μετά από μισή ώρα. Οι θερμοκρασίες είχαν σταθεροποιηθεί στους 75 core max. Μάλλον θέλει λίγο ρεύμα

ακόμα και για τα 4300 ή έπρεπε να έχω αλλού το load line calibration για να περιορίσω το vdroop. Με level 4

δοκίμασα. Εκτιμάς ότι σε αυτή τη συχνότητα παίζουν ρόλο κάτι επιλογές του στυλ hardware prefetch, c states,

spread sprectrum, speedstep κτλ? Απ όσο διαβάζω με αυτά ασχολείσαι μονο αν πας για ψηλά.

Πατάτα το κομμάτι? Γενικά έχουμε μια ιδέα που παίζουν τα περισσότερα με στοκ ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

Bsod μετά από μισή ώρα. Οι θερμοκρασίες είχαν σταθεροποιηθεί στους 75 core max. Μάλλον θέλει λίγο ρεύμα

ακόμα και για τα 4300 ή έπρεπε να έχω αλλού το load line calibration για να περιορίσω το vdroop. Με level 4

δοκίμασα. Εκτιμάς ότι σε αυτή τη συχνότητα παίζουν ρόλο κάτι επιλογές του στυλ hardware prefetch, c states,

spread sprectrum, speedstep κτλ? Απ όσο διαβάζω με αυτά ασχολείσαι μονο αν πας για ψηλά.

Πατάτα το κομμάτι? Γενικά έχουμε μια ιδέα που παίζουν τα περισσότερα με στοκ ρεύμα?

Δεν νομιζω οτι το θεμα σου ειναι τα c states...

Για να δεις τι vcore θελει το cpu σου για τα 4.3 ghz δωσε στο bios καρφωτα πανω απο 1.050volt ( oχι με offset για να μην πεφτει η ταση) και τρεξε μια ωριτσα ξανα το prime, για να δεις ποσο θελει για να μην τρψς errorκαι ανεβαζε την ταση σκαλακι σκαλακι μεχρι να το βγαλει.

Επισης το load line θα το ρυθμισεις ετσι ωστε να μην εχεις drop.

Οση ταση δηλαδη θα δωσεις χειροκιβητα απο bios τοση περιπου να βλεπεις και στο cpuz under load.

Υ.Γ τις μνημες σου τις εχεις στοκ η τουκαχιστον εκει που τις εχεις εισαι σιγουρος οτι ειναι φουλ σταble ετσι?

Μην τυχον τρως το ερρορ απο μνημες και τσαμπα ψαχνουμε...

Τις μνημες στοκ για σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ. Η λογική μου είναι ότι αν είναι να δώσω vcore, τότε να πάω

κατευθείαν για ψηλότερα (με το ανάλογο ρέυμα βέβαια). Θα κάνω αυτό που λες για τα 4.5.

Τις μνήμες στοκ τις έχω (1333 cl9 1.5v). Το μόνο που πείραξα ήταν το ρεύμα τους

που το έδωσα καρφωτά 1.5 γιατί η μητρική τους έδινε και με τον προηγούμενο cpu

και με αυτόν 1.585v

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION]Τοτε αν δεν θες να αυξησεις λιγο το vcore(αν και εφοσον οι θερμοκρασιες μενουν σε νορμαλ επιπεδα δεν υπαρχει λογος να φοβασε την αυξηση του vcore αλλα τελος παντων) πηγαινε το αντιθετα το πραγμα...

Ειδες οτι τα 4,3ghz δεν τα εχεις σταθερα με stock voltage..

Δοκιμασε στα 4,2ghz να δεις αν εκει ειναι σταθερο κτλ. κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το τοπικ από την αρχή, είδα κάτι για malay vs costa rica.

Παίζει πραγματικά κάποιο ρόλο ή μπα?

Βασικα αναλογα το κομματι που θα σου κατσει ειναι, λαχειο ειναι το Oc οτι σου κατσει...

Εχω δει/δουλεψει 2 μεχρι στιγμης και ο ενας με το αλλο ηταν μερα με την νυχτα, καμια σχεση, ειδικα στους Ivy μου φαινεται οτι υπαρχουν τεραστιες αποκλισεις απο κομματι σε κομματι...

Παιζουν καποιο ρολο βεβαια batch numbers κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αποκλείεται να τον κλοκάρω τόσο που θα παίξουν ρόλο αυτά λογικά

απλά προσπαθώ να έχω υπόψιν μου όσο το δυνατόν περισσότερες παραμέτρους

γίνεται.

costa rica και 3302Β543 είναι το batch

Link to comment
Share on other sites

4.2GHz με στοκ τάση είμαι τελικά stable μετά από 1 ώρα prime blend και normal temps:

turbo off

LLC level 3

Offset -0.090

prime4200stable_zpsa3e66099.jpg

Σε αυτόν τον οδηγό Complete Overclocking Guide: Sandy Bridge & Ivy Bridge | *ASRock Edition* λέει ότι το Internal PLL voltage πρέπει

να είναι disabled, εγώ το άφησα auto.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.