Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

Ρε σεις ειδε κανεις που πηγε το cpuδακι ; :hehe:

Εγω παντως με σπατουλα και σφυρακι τον ανοιξα πιο ευκολα.

Πρεπει να ειμαι ο μοναδικος που μετα την αλλαγη παστας ανεβηκα 5 βαθμους. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply

Και θεωρεί ότι είναι καλύτερη μέθοδος....τι να πώ!Πάντως ρε παιδιά σε στοκ συχνότητες εγώ δεν έχω πρόβλημα,σίγουρα είναι λίγο πιο ζεστός από sandy 2700 που είχα αλλά βλέπω μια χαρά θερμοκρασίες...θα ανεβάσω screenshot πιο αργά.

Link to comment
Share on other sites

Τζαμπα μου φαινεται τον ανοιξα τον μπουμπουνα.

πριν

μετα

vv9p.jpg

Εκρεμμει μια προσπαθεια με Liquid Pro μπας και δω διαφορες.

Αναποδα το εβαλες το καπακι..??:wassat:

Πριν ειχες περιπου 75βαθμους με 1.176ν και τωρα εχεις παλι περιπου 75 με 1.000ν...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Συνονόματε, για να καταλάβω πριν ήθελες για τα 4.5 1.176v και τώρα 1v αλλά τώρα και μετά το άνοιγμα παρά την λιγότερη τάση είσαι και πιο ζεστός???

Link to comment
Share on other sites

Προφανως παιζει με offset.

Λογικα το 1,17v του πρωτου screenshot ειναι με το cpu under load και το 1,000V του δευτερου screnshot ειναι σε idle κατασταση με πεσμενη το vcore.

Εdit: Mε προλαβε ο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] τα ιδια πραγματα γραψαμε ταυτοχρονα:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις CLP το delid δεν αξιζει, γιατι κερδιζεις μεχρι 10 βαθμους στην αρχη οι οποιοι χανονται σε λιγες μερες λογω μετατοπισης της παστας απο θερμοκρασια και πιεση. Επισης αν στραβωσες το καπακι το lapping δεν το γλυτωνεις! Αλλη πιθανοτητα ειναι να μην εχει πατησει σωστα η ψυκτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο πυρηνας και το καπακι καθαριστηκαν κανονικα απο την παστα της ιntel και την κολλα.

Ακριβως ιδιες θερμοκρασιες και στα 3900 με πριν.

Παλι με την λιγοτερη ταση στα 0.992v

l32w.jpg

Εχω βγαλει βαλει το block της h100 δυο τρεις φορες.

Δεν ξερω ......

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι οι διαφορες να κρυβονται στην χρηση CLP οπως του τυπου εδω Before/After of delid + Coolabs Liquid Pro + Lapping 3770k. - Rage3D Discussion Area

3770k @ 5.0 LinX MX4/MX4 You can see here look at the maximums. Yikes!

(Core 1: 76c Core 2: 86c Core 3: 89c Core 4: 87c

uar1.jpg

3770k @ 5.0 LinX CLP/MX4 30c drops! Woah! And much more consitent temps.

(Core 1: 62 Core 2: 63 Core 3: 65 Core 4 : 65)

6ryt.jpg

Ειδωμεν .....

Link to comment
Share on other sites

Επισης οταν θα βαλεις CLP θα την απλωσεις και στο die και κατω απο το heatspreader! Δηλαδη και στις 2 επιφανεις που εφαπτονται !

και που την βρισκουμε την Coollaboratory*Liquid Pro - the first heat conduction paste of 100% metall

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι οι διαφορες να κρυβονται στην χρηση CLP οπως του τυπου εδω Before/After of delid + Coolabs Liquid Pro + Lapping 3770k. - Rage3D Discussion Area

3770k @ 5.0 LinX MX4/MX4 You can see here look at the maximums. Yikes!

(Core 1: 76c Core 2: 86c Core 3: 89c Core 4: 87c

uar1.jpg

3770k @ 5.0 LinX CLP/MX4 30c drops! Woah! And much more consitent temps.

(Core 1: 62 Core 2: 63 Core 3: 65 Core 4 : 65)

6ryt.jpg

Ειδωμεν .....

Γιαννο κοιτα τα gflops.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.