Jump to content



Fresh installed windows 7 64bit - BSOD


FANISTELROOY

Recommended Posts

Οι μνήμες σου σίγουρα δεν έχουν θέμα?

Memtest έχεις τρέξει για ώρες να είσαι σίγουρος ότι δεν φταίνε οι μνήμες.

Τις μνημες τις πηρα τα Χριστουγεννα, εκανα το oc και ετρεξα πολλα stress tests χωρις προβλημα και χωρις καμια μπλε οθονη απο τοτε. Αρα, υποθετω δεν ειναι θεμα μνημων ή hardware. To προβλημα εμφανιστηκε με την φρεσκια εγκατασταση στον ssd πριν 10μερες και ειναι λογικα θεμα καποιου driver.

Τωρα με ολα default εβγαλε 1.5ωρα linx χωρις προβλημα.

Να υποθεσω οτι εισαι up to date σε bios?

Τωρα ειδα οτι εχουν βγαλει ενα ακομα πιο φρεσκο. Φοβαμαι ρε γμτο να το περασω γιατι δεν εχω ups, και αμα κανει καμια διακοπη η ΔΕΗ παει.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply
Βρε κάντο μην φοβάσαι, θα σου έχει η μητρική σου καμία δικλείδα ασφαλείας γιαυτό δεν μπορει..

Ετοιμο κι αυτο! Αντε να δουμε....

Αλλη ερωτηση (προσπαθω να μαθω να αντιμετοπιζω τις μπλε οθονες)

Ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος εγκαταστασης και απεγκαταστασης ενος driver?

Συνηθως ειναι σε .exe αρχειο και το εγκαθιστω σε κανονικη λειτουργια των windows. Ομοιως κατα την απεγκατασταση παω control panel > uninstall. Μηπως θελει κατι πιο εξηζητημενο; πχ μεσω safe mode και καποιου ειδικου προγραμματος;

Στην εγκατασταση αν δεν εχει καποιο .exe παω στο manage devices και απο εκει χειροκινητα ψαχνω το αρχειο στον φακελο που εχω κατεβασει.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω safe mode είναι καλύτερα. Κάποιοι χρησιμοποιούν το driver sweeper, αλλά εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να ξέρω. Επίσης πηγαίνω και στη διαχείριση συσκευών για να βεβαιωθώ πως έχει γίνει η απεγκατάσταση. Αν δεν έχει γίνει επιλέγω τη συσκευή και μετά κατάργηση προγράμματος οδήγησης.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τρεχω stress test να δουμε με ολα default. Εχω μια εκδοση windows 7 debbuging tools απ το msdnaa. Ειναι ετοιμο αυτο που δινεις;

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Επειδη χαθηκα λιγο, αυτη ειναι η εκδοση windows που ειχες ανεκαθεν? γιατι καπου ειχε παρει το ματι μου οτι η debugging απο το msdnaa ειναι προβληματικη και οντως προκαλει μπλε οθονες.

Αν το συστημα σου ειναι στημενο σε αυτη την εκδοση των windows, δοκιμασε και με μια κανονικη!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω κανονικη εκδοση, οχι με debbuging tools. Προς το παρον μου ξαναεβγαλε μπλε οθονη μια φορα αλλα δεν κρατησε αρχειο κ δεν μπορεσα να το τσεκαρω. Μου εκανε μια διακεκομενη κινηση ο δεικτης του ποντικιου κ κατι παρασιτα στον ηχο του βιντεο που εβλεπα, κατι σαν τζ τζ....

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαστε παλι :sorry:

Ξαναειχα μπλε οθονη την ωρα που εγραφα μια απαντηση στο lab πριν απο λιγο. Ευτυχως ο καλος chrome εκανε restore window και δεν εχασα οτι ειχα γραψει μεχρι τοτε.

Στο θεμα μας τωρα.

Στην μπλε οθονη εγραψε 101, αλλα μετα οταν ανοιξε στα windows 124.

Oριστε και οι φωτος. Παω να περασω κατι drivers που μου ειχατε δωσει πιο πριν.

edit:

Περασα τους ιντελ 10.8.0.1003

device manager - achi - update driver - let me choose - restart.

Θελει κατι αλλο;

post-7649-1416076385,1706_thumb.jpg

post-7649-1416076385,1898_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαστε παλι :sorry:

Ξαναειχα μπλε οθονη την ωρα που εγραφα μια απαντηση στο lab πριν απο λιγο. Ευτυχως ο καλος chrome εκανε restore window και δεν εχασα οτι ειχα γραψει μεχρι τοτε.

Στο θεμα μας τωρα.

Στην μπλε οθονη εγραψε 101, αλλα μετα οταν ανοιξε στα windows 124.

Oριστε και οι φωτος. Παω να περασω κατι drivers που μου ειχατε δωσει πιο πριν.

edit:

Περασα τους ιντελ 10.8.0.1003

device manager - achi - update driver - let me choose - restart.

Θελει κατι αλλο;

Αναβασε μου μια το dmp file

Link to comment
Share on other sites

Αναβασε μου μια το dmp file

Ωπ ναι το ξεχασα

Μολις γυρισα σπιτι και ειχε ολοκληρωσει memtest 4 ωρες χωρις προβλημα τον πρωτο κυκλο. Και ετρεξα και το απογευμα ενα μισαωρο prime95 χωρις προβλημα και κει.

Επισης εκανα disable floppy και uninstal απο το device manager.

070112-7831-01.rar

Link to comment
Share on other sites

Για δες και αυτο Intel και βλεπουμε εαν σου βγαλει bsod!

Αυτο εδω τι να το κανω; το ειχα δει και πριν μερες αλλα μονο το chipset αναγνωριζει. Εχει να κατεβασω κατι και δεν το βλεπω;

post-7649-1416076385,5664_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλιτσα Gi0! Δεν το εψαξα πολυ αλλα το βραδακι θα σας πω!

Fanistel ναι για το chipset θα εχεις μονο λογικα οποτε καντο update εαν σου εχει!

Α και μεινε για λιγο καιρο με στοκ ρολογια στον cpu!

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι.

Ενώ σερφαρα στον chrome βλέπω ενδειξη chrome has crashed και τσουπ bsod f4. Παω να κανω στον chrome κανενα update. Kαι την προηγουμενη φορα στον chrome ημουν...

post-7649-1416076386,5789_thumb.jpg

post-7649-1416076386,654_thumb.jpg

070212-8143-01.rar

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.