Jump to content



Fresh installed windows 7 64bit - BSOD


FANISTELROOY

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply
Ωχ realtek HD εχεις? Και γω με αυτο ειχα μπλε οθονιτσες και με την καρτα δικτυου Realtek μια απο τα ιδια! Το setpoint μη το φοβασαι!

Ωχ ναι; αρα, αυτη πρεπει να ναι η πηγη του κακου. Προς το παρον παμε καλα...... για να δουμε!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10016]Evan[/MENTION] μπορεις να μου πεις ποιες εκδοσεις χρησιμοποιεις; γιατι ξαναρχισαν τα προβληματα...

Παλι χτες γυρισα σπιτι και τον βρηκα κολλημενο που τον ειχα αφησει να παιζει μουσικη για τη μανα μου. Το θεμα ειναι οτι τις δυο τελευταιες φορες βλεπω την οθονη να ειναι μαυρη αλλα να μην δειχνει τπτ αλλα να ειναι ανοιχτη. Το ρολοι στο G15 ειναι κολλημενο σε λαθος ωρα και καταλαβαινω οτι εχι κολλησει.

post-7649-1416076402,4203_thumb.jpg

post-7649-1416076402,6526_thumb.jpg

070912-8283-01.rar

070912-9422-01.rar

Link to comment
Share on other sites

Realtek εχω μονο καρτα ηχου περασμενους drivers (2.70) ενω καρτα δικτυου αφησα τα windows να περασουν τα δικα τους! Κατεβασε το driver sweeper και ξαναπερασε τα driver.

Tελικα τους 2.70 ειχε και μενα, αλλα εκανα τα εξης:

1. Κατεβασα τους 2.70

2. Safe mode

3. Uninstall realtek hd & lan

4. Driver sweeper clean sound & lan

5. Install realtek 2.70

Μετα μπηκα κανονικα και δεν εβρισκε το lan, οποτε πηγα manage devices, let me choose, και εκει ειχε 2 επιλογες και περασα τη μια. Για να δουμε...:help:

edit:

Εβαλα και το MS Security Essentials

Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι τα ιδια!!

χτες μου πεταξε μια μπλε οθονη, προλβα να δω σφαλμα 101 αλλα δεν κρατησε αρχειο.

Σημερα μια κλασσικη F4 την ωρα που ημουν στον chrome.

Aν ειναi δυνατον!!!!!! Λεω να δοκιμασω να βγαλω τους intel storage και να αφησω τους μαμα MS. To εχω ξανακανει βεβαια, αλλα με αλλους drivers ηχου.

071612-11060-01.rar

post-7649-1416076420,9875_thumb.jpg

post-7649-1416076421,0099_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ψιλοέχασα την μπάλα.. Έχουμε αποκλήσει τροφοδοτικο-μνήμες-μητρική-δίσκο ?? όλα είναι κομπλέ στην υγεία τους ?

Mεχρι πριν κανω φορματ και περασω φρεσκα windows στον ssd δεν ειχα προβλημα. Παρ ολα αυτα ετρεξα memtest, stress test χωρις προβλημα. Λετε να φταιει κανενα sata καλωδιο;;:help:

Τωρα λεω να δοκιμασω αυτο εδω

SFC /SCANNOW Command - System File Checker - Windows 7 Forums

εδιτ:

δεν εβγαλε λαθος

Microsoft Windows [Version 6.1.7601]

Copyright © 2009 Microsoft Corporation. All rights reserved.

C:\Windows\system32>sfc /scannow

Beginning system scan. This process will take some time.

Beginning verification phase of system scan.

Verification 100% complete.

Windows Resource Protection did not find any integrity violations.

C:\Windows\system32>

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά είχες πεί πως και στον κανονικό σκληρό στο έκανε αυτό με τα BSOD. Εγώ θα δοκίμαζα τον απλό σκληρό για κάποιες μέρες με windows να δω αν ξαναβγάλει BSOD. Αυτό που κατάλαβα είναι πως το πρόβλημα επιδεινώθηκε όταν έβαλες τον samsung δοκίμασε το και σε άλλο PC με windows να δεις αν παρουσιάζει ίδια συμπεριφορά και εκεί, άμα δεν έχεις άλλο PC στείλτον να στο δοκιμάσω έγω :p δεν γίνετε τώρα με νέο SSD να τραβάς τέτοιο λούκι 3 βδομάδες τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει αυτο με τον hdd, αλλα τωρα θα φυγω Τεταρτη για Ναξο, οποτε οταν επιστρεψω με το καλο βλεπουμε. Εντομεταξυ τελευταια μου το κανει πιο σπανια και παντα πιστευω οτι το ελυσα το προβλημα.

Αλλα και με τον hdd ειχα το ιδιο προβλημα περσυ το καλοκαιρι. Λετε να φταινε οι ζεστες;;

θερμοκρασιες σκληρων 38-41-39-35 αυτη τη στιγμη και cpu 45.

edit

τωρα ξαναδιαβασα το τελευταιο σου ποστ.

Το προβλημα αυτο το συνατησα περσυ το καλοκαιρι πρωτη φορα, αλλα μετα απο φορματ που εκανα το σεπτεμβρη λυθηκε. Μεχρι πριν κανενα μηνα τωρα που περασα τον ssd.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο έχει κάνει και με σκληρό τότε το πρόβλημα είναι αλλού. Mobo? PSU? SATA cable?

Tωρα αλλαξα το sata.

Ξαναλεω οτι δεν νομιζω να ειναι mobo ή psu γιατι στην προηγουμενη εγκατασταση windows δεν ειχα προβλημα. Το προβλημα ειχε παρουσιαστει ξανα περσυ το καλοκαιρι στον hdd αλλα μετα εκανα φορματ και εστρωσε.

Αν συνεχιστει και μετα την αλλαγη καλωδιου θα κανω φορματ μολις γυρισω απο Ναξο.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου κάνει το πρόβλημα κάθε καλοκαίρι ίσως να είναι θέμα θερμοκρασίας μητρικής ή τροφοδοτικού. Δες αν μπορείς να βοηθήσεις το τροφοδοτικό να ψύχεται καλύτερα (δεν ξέρω τι να προτείνω εδώ, κάποιον επιπλέον ανεμιστήρα ίσως να βάζει αέρα? - εγώ που έβαλα π.χ. έναν μπροστά στο κουτί σκέφτομαι να τον βγάλω μιας και δεν είδα αποτέλεσμα) ή αντίστοιχα την μητρική (εδώ κάποιος ανεμιστήρας να χτυπάει τα mosfets δεν είναι άσχημη ιδέα). Θέμα θερμοκρασίας με τον δίσκο δεν παίζει αν δεν πιάσει του 50-55+ βαθμούς και προφανώς δεν παίζει με τον SSD.

Link to comment
Share on other sites

Στο τροφοδοτικο δεν μπορω να βαλω ανεμιστηρα γιατι ειναι στην οροφη του κουτιου. Και μητρικη ειναι λιγο ζορι αλλα θα το κοιταξω. Υπαρχει καποιο προγραμμα να δειχνει θερμοκρασια μητρικης;

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει δε νομιζω να ειμαι τοσο χαλια απο θερμοκρασιες, εχω και κλειστο το AC τωρα.

Μηπως φταιει οτι ειχα τον ssd συνδεδεμενο σε σατα που δειχνει το πρασινο βελακι; τωρα εβαλα τον wd black εκει και τον ssd στο κοκκινο βελακι. Μου ρθε αυτη η φλασια γιατι ειδα οτι στο hwmonitor δεν εμφανιζει τον wd black που ειναι τωρα στο πρασινο, ενω ολοι οι αλλοι που ειναι στο κοκκινο εμφανιζονται.

Τα windows τον βλεπουν κανονικα παντως.

Αν και απ οτι βλεπω το ιδιο πρεπει να ναι

Built-in Controller : *1

6 x SATA 3Gb/s port(s), red

Support Raid 0, 1, 5, 10

JMicron® JMB363 controller :

1 x UltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices , red

1 x eSATA 3Gb/s port(s), red

JMicron® JMB322 controller : *2

1 x SATA 3Gb/s port(s), orange

1 x SATA 3Gb/s port(s), white

*1: Due to the Windows XP/ Vista limitation, the RAID array with the total capacity over 2TB cannot be set as a boot disk. A RAID array over 2TB can only be set as a data disk only. For more information, please refer to You cannot install or start Windows Vista when the volume of the system partition is larger than 2 terabytes

*2: Supports Drive Xpert technology, EZ Backup and Super Speed functions.

post-7649-1416076421,1545_thumb.jpg

post-7649-1416076421,2484_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω αυτές οι δύο θήρες είναι ως RAID στο BIOS. Είναι η μόνη περίπτωση που δεν τους βλέπω μέσα από τα αντίστοιχα προγράμματα. Αν είναι συνδεδεμένοι ως USB/AHCI/IDE φαίνονται κανονικά, σε θήρες που είναι ρυθμισμένες ως RAID όχι.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω αυτές οι δύο θήρες είναι ως RAID στο BIOS. Είναι η μόνη περίπτωση που δεν τους βλέπω μέσα από τα αντίστοιχα προγράμματα. Αν είναι συνδεδεμένοι ως USB/AHCI/IDE φαίνονται κανονικά, σε θήρες που είναι ρυθμισμένες ως RAID όχι.

Και πιστευεις οτι αυτο μπορει να επηρέαζε και να ειχα τις μπλε οθονες. Πως μπορω να το τσεκαρω για τον αν ειναι ρυθμισμενες ως raid? μεσα απο το bios?

edit:

εβαλα και τον wd black σε μια απο τις θυρες που εχω σημειωσει με κοκκινο βελακι, αλλα και παλι δεν τον βγαζει το προγραμμα. Kαι στο bios δεν ειδα καμια ενδειξη για raid σε κανενα δισκο (πριν αλλαξω το καλωδιο θεση).

Link to comment
Share on other sites

Mα ο ενσωματωμένος controller σου που υποστηρίζει RAID είναι σε AHCI mode για τον SSD.

Εκτός και αν ο JMicron υποστηρίζει και αυτός RAID (κάτι που δεν αναφέρει η παράθεση σου που υποθέτω ήταν από το manual της μητρικής σου).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.