Jump to content



Fresh installed windows 7 64bit - BSOD


FANISTELROOY

Recommended Posts

Με κάποια bsods που έφαγα και εγώ μόλις έσφιξαν οι ζέστες, καταλήγω ότι μάλλον κάποια ηλεκτρονικά στρεσσάρονται πολύ με το oc και με την παλαιότητα σε συνδυασμό με τη ζέστη έχουν θέματα αξιοπιστίας. Το χειρότερο είναι ότι είναι χαοτικά δύσκολο να εντοπίσεις τι φταίει. Πρέπει να έχει πολλά spare parts + άπειρο χρόνο....

Την παλεύεις να δουλέψεις λίγες ώρες με ubuntu για να αποκλείσεις hardware πρόβλημα και να εστιάσεις μόνο σε drivers ; Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο... Μια εγκατάσταση θα σου πάρει 15-20 λεπτά με το μηχάνημα που έχεις .

Υ.Γ. εγώ φαντάσου ότι τον έχω στα 4 GHz τον 920 D0

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply
Και πιστευεις οτι αυτο μπορει να επηρέαζε και να ειχα τις μπλε οθονες. Πως μπορω να το τσεκαρω για τον αν ειναι ρυθμισμενες ως raid? μεσα απο το bios?

edit:

εβαλα και τον wd black σε μια απο τις θυρες που εχω σημειωσει με κοκκινο βελακι, αλλα και παλι δεν τον βγαζει το προγραμμα. Kαι στο bios δεν ειδα καμια ενδειξη για raid σε κανενα δισκο (πριν αλλαξω το καλωδιο θεση).

Κάνω κάτι αντιγραφές σε μια ASUS τώρα που έχω και μόλις διαπίστωσα(σύμπτωση τρελή) ότι το Acronis Boot CD δεν βλέπει τους δίσκους στις θήρες 5 και 6. Η ASUS σου δίνει την δυνατότητα τις 2 από τις 6 θήρες να τις παίξεις διαφορετικά, π.χ. να έχεις RAID τις θήρες 1-4 και IDE τις 5 και 6. Ε, το Acronis δεν βλέπει με την καμία τις 5-6 ενώ στα Windows δουλεύουν κανονικά.

Αυτά στην δική μου AMD μητρική.

Υπέθεσα ότι κάτι ανάλογο συμβαίνει και στην δική σου μητρική, ότι ίσως να ήταν σεταρισμένες διαφορετικά στο BIOS (MAIN>Storage configuration) και για κάποιο λόγο να φρίκαραν τα Windows εδώ και εκεί. Στην δική σου πάντως δεν βλέπω τέτοια δυνατότητα. Ή όλες IDE ή όλες AHCI ή όλες RAID.

Θα σου πρότεινα να γεμίσεις τις SATA θήρες με την σειρά και να αφήσεις (χωρίς ουσιαστικό λόγο να πω την αλήθεια) άδειες τις 5-6.

Άλλη ιδέα.

Αν δεν σου χρειάζεται η eSATA και η θήρα του JMicron θα μπορούσες να τον κάνεις disable στο BIOS.

Εναλλακτικά

να δοκιμάσεις αυτό που σου είχα γράψει. Τον Samsung στον JMicron και τα υπόλοιπα στον Intel.

Link to comment
Share on other sites

Στις 4 πρωτες σατα εβλα τους 4 δισκους μου. Στην 5η εβαλα το dvd. Τις αλλες δυο τις εχω αδειες και εχω κανει disable το jmicron/esata.

Aν παλι εχουμε συμπτωματα, θα δοκιμασω και στον jmicron τον ssd.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στις 4 πρωτες σατα εβλα τους 4 δισκους μου. Στην 5η εβαλα το dvd. Τις αλλες δυο τις εχω αδειες και εχω κανει disable το jmicron/esata.

Aν παλι εχουμε συμπτωματα, θα δοκιμασω και στον jmicron τον ssd.

Τελικά λύθηκε το πρόβλημα (τρόπος του λέγειν το λύθηκε) απενεργοποιώντας τον jmicron?

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωταω ως προς επιβεβαιωση πιθανον προθεματος της μητρικης ( πχ να ειναι η P6T-Deluxe κτλ κτλ )

Αν υποθεσουμε λοιπον πως η μητρικη σου ειναι η P6T και εχεις το τελευταιο ( ο Θεος να το κανει τελευταιο - ανημερωτο ΑΙΩΩΩΝΕΣ ) , τοτε πρεπει να εχεις το 1408 BIOS.

Ετσι δεν ειναι ?

Επισης πες μου σε παρακαλω ... με πιο τροπο εκανες το BIOS UPDATE οοοοοταν το εκανες??? Θυμασαι να μου πεις?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζεις ενα SATA Cable καλου-κακου ..... σου μιλαει ο παθων και βαζεις αυτο το BIOS ;)

P6T-ASUS-1408-MOD.rar download - 2shared

Με Intel RST RAID ROM v8.0.0.1038 δεν ειχε και πολλα να δεις ειδικα σε SSD ( μαλλον bsod...xaxaxa ) ;) Καιρος να πας στην Intel RST RAID ROM v11.5.0.1582 :D

Link to comment
Share on other sites

Ελα Στρατο,

Την σκετη p6t εχω με το 1408. Το περασα απο φλασακι μεσω του bios. Το ειχα κατεβασει απο την asus.

Πρεπει να τσεκαρω τα sata παλι. Αλλα θα κανω κ ενα φορματ μολις επιστρεψω κ θα περναω drivers σιγα σιγα. Θα ειμαι στην αρχη με τους ms και θα περναω τους αλλους καθε 4-5 μερες εναν ενα.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετα το στησιμο της υδροψυξης ξανασυνδεσα τον δισκο και πηγα να κανω boot αλλα δεν τον εβλεπε. Οποτε του αλλαξα το καλωδιο με ενος αλλου και απο τοτε δεν εχω αντιμετοπισει καποιο θεμα, απο την Κυριακη, 5 μερες σχεδον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.