Jump to content



Fresh installed windows 7 64bit - BSOD


FANISTELROOY

Recommended Posts

Παμε αλλη μια, ενω σερφαρα στον αναβαθμισμενο απο χτες chrome εφαγα bsod 09C απ οτι διαβασα. Αλλα λεγανε μετα ομως τα προγραμματα.

edit:

Εγκατεστησα το driver genius 11 και περασε ολους τους τελευταιους drivers. Ας ελπισουμε οτι θα πανε ολα καλα.

070312-8080-01.rar

post-7649-1416076389,1569_thumb.jpg

post-7649-1416076389,2602_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Παμε αλλη μια προσπαθεια! Καθολου μα καθολου OC για να το αποκλεισουμε αυτο:)

Κανε unistal το Avast με αυτο avast! Uninstall Utility | Download aswClear for avast! Removal και βαλε το Microsoft Security Essentials - ΙΑ΅¬½ »Ώ³ΉΓΌΉΊΜ ΐΑΏΓΔ±Γ―±Β ±ΐΜ ΉΏΝΒ ³Ή± Δ± Windows. Ειναι καλο antivirus και δεν προκαλει μπλε οθονιτσες. Εαν ολα πανε καλα για 1-2 μερες τοτε ξανακανεις OC. Εαν σου ξαναπεταξει bsod τοτε ειναι καποιος driver η καποιο καταλοιπο driver που εκκινει με το λειτουργικο σου και προκαλει τα ομορφα σφαλματα! Να φανταστεις εγω ειχα ακομα του AVG driver ενω ειχα βαλει Avast και μετα MSE και πηγα στην εκκινηση ολων των drivers και τους εψαχνα εναν εναν!

Link to comment
Share on other sites

To εχω βγαλει το oc εδω και μερες.

Εκανα τωρα update ολους τους drivers με το προγραμμα που λεω πιο πανω και θα περιμενω να δω αν ξαναβγαλει καμια μπλε οθονη.

Αν συνεχισει κανω αυτο που λες με το antivirus.

Ειχα και γω πιο παλια AVG αλλα δεν μου αρεσε καθολου. Μετα πηγα σε MS security essentials, αλλα μου εκανε κατι κουλα και δεν εκανε update μονο του και ηθελε χειροκινητα και το εβγαλα και πηγα στο avast και δεν με εχει ενοχλησει απο τοτε. Ελπιζω να μην ειναι η πηγη του κακου βεβαια.

Περσυ το καλοκαιρι που ειχα παλι προβληματα με μπλε οθονες ntoskrnl κλπ ειχα kaspersky αυθεντικο αλλα εληξε και εβαλα παλι avast. Αvast ειχα και στην προηγουμενη εγκατασταση που δεν ειχα προβληματα, προ ssd δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι ειναι στο συστημα της υπογραφη σου η ολη αυτη μανουρα.

Αν ειναι ετσι για πες οι μνημες σου εινα 6Χ2 ή 3Χ4;

Αν ειναι το πρωτο δηλ εχεις 6 ντιμακια επανω θα ελεγα να βγαλεις το 3 και να μεινεις με τα υπολοιπα.

Το 124 δηλωνει οτι εχεις προβλημα με το QPI V core.

Επισης κατι αλλο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι τι απενεργοποιεις με την καινουργια εγκατασταση λειτουργικου για τον SSD;

Εγω πχ απενεργοποιω μονο το Disk defrag το win search και αυτο στη φωτο και τιποτα αλλο.

Για δοκιμασε το και τα ξαναλεμε.

post-9802-1416076393,2231_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι ειναι στο συστημα της υπογραφη σου η ολη αυτη μανουρα.

Αν ειναι ετσι για πες οι μνημες σου εινα 6Χ2 ή 3Χ4;

Αν ειναι το πρωτο δηλ εχεις 6 ντιμακια επανω θα ελεγα να βγαλεις το 3 και να μεινεις με τα υπολοιπα.

Το 124 δηλωνει οτι εχεις προβλημα με το QPI V core.

Επισης κατι αλλο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι τι απενεργοποιεις με την καινουργια εγκατασταση λειτουργικου για τον SSD;

Εγω πχ απενεργοποιω μονο το Disk defrag το win search και αυτο στη φωτο και τιποτα αλλο.

Για δοκιμασε το και τα ξαναλεμε.

Nαι σ αυτο ειναι! 3Χ4 ειναι οι μνημες, και οπως ειπα ειμαι με default ρυθμισεις τωρα, βγαζει stress tests και memtest χωρις προβλημα.

Ρυθμισεις εχω κανει μεσω του magician αυτες που προβλεπει, δλδ disable super fetch, defrag, index και applied power config. Eπισης αυτο που δειχνεις και συ στη φωτο.

Μια ερωτηση μηπως παιζει ρολο.

Εχω βγαλει απο την αυτοματη εκκινηση το ati center, hd audio center, inter storage και samsung magician. Μηπως πρεπει να τα εχω να τρεχουν στην εκκινηση;

Τα δυο πρωτα παντα απενεργοποιημενα τα ειχα και δεν ειχα προβληματα, για γραφικα και ηχο, τα αλλα δυο δεν ξερω αν χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις εχω κανει μεσω του magician αυτες που προβλεπει, δλδ disable super fetch, defrag, index και applied power config.

Στις αρχες που τον πηρα και εγω τον δισκο τα εκανα και εγω αυτα αλλα μια φορα μου πεταξε μπλε οθονη με κωδικο f4 καπως ετσι και απο τοτε κανω ΜΟΝΟ αυτα που σου εγραψα και δεν εχω ποτε ξανα προβλημα.

Βεβαια ισως ηταν τυχαιο. Δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση μηπως παιζει ρολο.

Εχω βγαλει απο την αυτοματη εκκινηση το ati center, hd audio center, inter storage και samsung magician. Μηπως πρεπει να τα εχω να τρεχουν στην εκκινηση;

Τα δυο πρωτα παντα απενεργοποιημενα τα ειχα και δεν ειχα προβληματα, για γραφικα και ηχο, τα αλλα δυο δεν ξερω αν χρειαζονται.

Πανω σ αυτο που ρωτας δεν χρειαζονται ειχα ρωτησει και τον Ζαχο, δεν φταινε αυτα καπου.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα μονο το magician προς το παρον.....

Εγω παλι Φανη δεν τοχω καν εγκατεστημενο δεν χρειαζεται (σε μενα τουλαχιστον) το εγκατεστησα μονο στον αλλο δισκο με το λειτουργικο (για benchmark) που εχω, για να του κανω το erase και τελος.

Link to comment
Share on other sites

εγώ στον 830 έχω τρέξει μια φορά το magician έκανε disable αυτα που χρειάζονταν και δεν το ξανα άνοιξα όυτε τρέχει κατα την εκκίνηση. Επίσης δεν έχω δει ποτέ μπλε οθόνη στον samsung ότι και να κάνω απο benchmarks έως browsing.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρακολουθήσει κανένα επεισόδιο από την Οδύσσειά σου, αλλά αν η μητρική σου έχει και τον JMicron και τόσο ο Intel όσο και ο JMicron είναι SATA2 γιατί δεν συνδέεις τον δίσκο στον JMicron? Αν δεν σφάζει τις επιδόσεις του δίσκου και αν φαντάζομαι το TRIM δουλεύει σωστά, γιατί δεν το δοκιμάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρακολουθήσει κανένα επεισόδιο από την Οδύσσειά σου, αλλά αν η μητρική σου έχει και τον JMicron και τόσο ο Intel όσο και ο JMicron είναι SATA2 γιατί δεν συνδέεις τον δίσκο στον JMicron? Αν δεν σφάζει τις επιδόσεις του δίσκου και αν φαντάζομαι το TRIM δουλεύει σωστά, γιατί δεν το δοκιμάζεις;

Θα το δοκιμασω κι αυτο αν δεν στρωσει. Θα βγαλω και το magician αν συνεχιζονται τα κουλα και θα κανω τα optimization μονος μου.

Θελω να ελπιζω οτι με τους drivers που περασα με το προγραμματακι σημερα θα ειναι κομπλε. Βεβαια την εχω κανει λιγο π0ουτ@να την εγκατασταση με τοσα που εχω δοκιμασει. Βαλε-βγαλε δεν ειναι και το καλυτερο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Το αστειο ξερεις ποιο θα ειναι? Να την παθεις οπως και εγω που εκανα φορματ αφου δεν εστρωνε και καραμπαμ πεταξε μπλε οθονιτσα και τοτε καταλαβα οτι καρτα ηχου και καρτα δικτυου ηθελαν τις προηγουμενες εκδοσεις τους!

Link to comment
Share on other sites

Btw αυτους τους drivers περασε το προγραμμα

Μακαρι να λυθει τελικα το προβλημα!!!

Και αν λυθει υποψιαζομαι 2 φταιχτες, ή κάρτα ηχου ή το setpoint της logitech.

O λογος για την καρτα ηχου ειναι οτι καποιες φορες καταλαβαινα οτι ετοιμαζοταν για μπλε οθονη, επειδη οταν εβλεπα καποιο βιντεο ακουγα κατι σαν μικρα παρασιτα "τζ τζ τζ" και οταν κολλαγε τελικα ενα μονιμο "τζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ".

Ο λογος για το setpoint ειναι οτι καποιες φορες εβλεπα διακεκομμενη κινηση του κερσορα, σαν να πιδαει απο μερος σε μερος δλδ, και μετα μπλε οθονη.

Αν τελικα κρατησει σκεφτομαι να κανω το εξης. Να κρατησω ενα image του setup για backup, να κανω fresh install και να περασω απο την αρχη το προγραμμα να βαλει ολους τους τελευταιους drivers ή να περασω μονος μου χειροκινητα αυτους που κατεβασε το προγραμμα. Αν αρχισει παλι τα κολπα περναω το τωρινο image και ξεμπερδευω.

Το θεμα ειναι, κατα ποσο ειναι σωστη η χρηση τετοιων προγραμματων για drivers;;

post-7649-1416076395,7524_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.