Jump to content



"Να sleeve κανείς ή να μη sleeve; The ultimate sleeving guide"


Recommended Posts

Με όποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις.

Sleeve απο Emil, σήμερα ετοιμάστηκαν τα 2 6πινα της vga απο αυριο 24pin, 8pin, front panel.

1000 ευχαριστώ Αγάπη για τις επεξηγήσεις και την όλη βοήθεια (θαυματουργή η πρέσα!!).

dsc-0757-8886.jpg

dsc-0752-8885.jpg

dsc-0762-8887.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ καλή αρχή!!

Μια χαρά δουλειά έκανες!

Σίγουρα θα το έχεις στο πρόγραμμα και καταλαβαίνω ότι το κουτί θα ανακατευτεί ακόμα αρκετά, αλλά έχε κατά νου να τα στρώσεις να μην σταυρώνουν!

Χτένισέ τα να φανεί η κόμμωση*!!! :)

{*Εν ανάγκη ρίξε και λίγο "λακ", (κάνα δεσιματάκι -διακριτικό- παραπάνω!)}

:T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ καλή αρχή!!

Μια χαρά δουλειά έκανες!

Σίγουρα θα το έχεις στο πρόγραμμα και καταλαβαίνω ότι το κουτί θα ανακατευτεί ακόμα αρκετά, αλλά έχε κατά νου να τα στρώσεις να μην σταυρώνουν!

Χτένισέ τα να φανεί η κόμμωση*!!! :)

{*Εν ανάγκη ρίξε και λίγο "λακ", (κάνα δεσιματάκι -διακριτικό- παραπάνω!)}

:T::T::T:

Thanks στέλιο, η φωτό μέσα στο κουτί ήταν βιαστική, μολις μπουνε ολα τότε θα το πάω κομμωτήριο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ε ψιτ κύριος :p

(έχε χάρη που δεν έχω skype εδώ να σε κράξω :p)

Κάποια είχε πει κάτι για μεσάνυχτα ε; :hehe:

good job btw αλλά ένα καλωδιάκι μου το κατσάρωσες στα εξάπινα. Αλλά για πρώτη προσπάθεια οφείλω να πω ότι ο μαθητής ξεπέρασε τη δασκάλα :T:

Α έχω αυτόν στην επιφάνεια εργασίας μου :hehe:

fjQVGKs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε ψιτ κύριος :p

(έχε χάρη που δεν έχω skype εδώ να σε κράξω :p)

Κάποια είχε πει κάτι για μεσάνυχτα ε; :hehe:

good job btw αλλά ένα καλωδιάκι μου το κατσάρωσες στα εξάπινα. Αλλά για πρώτη προσπάθεια οφείλω να πω ότι ο μαθητής ξεπέρασε τη δασκάλα :T:

Α έχω αυτόν στην επιφάνεια εργασίας μου :hehe:

fjQVGKs.jpg

εεεεεεε δεν τέλειωσα τώρα :p κατα τις 10 σταμάτησα και εφτιαξα τον μηχανικό με τον αντάπτορα και έφερα τον αλλο ssd μπροστά. Το ξέρω για το καλωδιο στα εξάπινα (μην αφήσουμε να πέσει τίποτα κάτω :shout:) θα το φτίαξω oμως :red:.

Δραστικά μέτρα και με wallpaper ε?

:p

Link to comment
Share on other sites

Αν τελείωσες 10, τότε αν πήγαινες και στο 24άρι μια χαρά τα υπολόγισα :p

εκτός αν έβαζες τον σκυλάκο να κάνει τα μισά :p (αρκεί να του έλεγες βόλτα και θα τα ξεπέταγε :hehe:)

Για το wp δε σχολιάζω :p

Link to comment
Share on other sites

μάγκες εγω θα τα ρημάξω όλα, δεν μου έμεινα άλλη αντοχή, πως μπορείτε;

έχω πάρει για να κάνω και εγώ extention sleeved cable και το μόνο σπαστικό μου είναι όταν δεν μπαίνει ο terminal μέσα, μου την έχει δώσει άγρια....

Link to comment
Share on other sites

μάγκες εγω θα τα ρημάξω όλα, δεν μου έμεινα άλλη αντοχή, πως μπορείτε;

έχω πάρει για να κάνω και εγώ extention sleeved cable και το μόνο σπαστικό μου είναι όταν δεν μπαίνει ο terminal μέσα, μου την έχει δώσει άγρια....

Αν αγόρασες μακαρόνι απο emil αν θες για να κάνεις την δουλειά σου. Θα sleevareis με κάψιμο μακαρονιού και το αφαιρείς.

Link to comment
Share on other sites

με μακαρόνι, απο τις 5 προσπαθώ και το μόνο που έχω καταφέρει είναι 3 καλώδια.

έχω πάρει

10mm SATA Sleeving

3mm Sleeving

6mm Heat Shrink

12mm Heat Shrink

PC Ratchet Crimper

Modding Tools

Molex ATX Female/Male Terminal

24pin Female/Male Connecor Black

6pin Female/Male PCI-E Connector Black

8pin EPS Female/Male Connector Black

8pin PCI-E Female/Male Connector Black

18 AWG Wire

τα έχω πάρει για να κάνω extention αλλα δεν το βλέπω να το μπορέσω σύντομα χωρίς υπομονή, τα κάνωβ όλα και δεν μου μπαίνει το terminal :wall:

Link to comment
Share on other sites

πωσ να το σημειώσω εφόσον είναι όλα χύμα; δεν είναι κάποιο καλώδιο που απλά το sleevάρω. τώρα θα δοκιμάσω να είναι ζεστό. (με ζεστό κάνει δουλειά)

μπορείς να μου πείς πως θα βγάλω male terminal απο το connector γιατι θα τα πετάξω όλα τώρα :mad:

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τον οδηγό να σου λυθούν οι απορίες.

Αυτά που σου είπα μόλις τα γράφω αναλυτικά.

Θα διαβάσεις κανένα μισάωρο και δε θα τυραννιέσαι απο δω και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα;

δεν θα έγραφα εδώ χωρις να τα διαβάσω (τουλαχιστον τα περισσοτερα)

αυτό που με προβληματίζει είναι να μπορέσω να βγάλω το male terminal απο το connector, τίποτα άλλο.

και απο τετάρτη που που θα τελειώσω απο την υπηρεσία μου θα έρθω όλη μέρα στο χαρέμι να τα κάνω πένα

τόσες ώρες ούτε τσιγάρο έκανα απο το πήσμα που είχα

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω αν αγόρασεις μακαρόνι απο emil απόφυγε το sleeve με μακαρόνι. Ζέσταμα ξεζέσταμα θα σου βγάλει την παναγία.

Στην παρουσίαση της αγαπητής karmen για το sleeve-modding στο τέλος έχεις πως να κάνεις sleeve χωρίς μακαρόνι. Trust me το έμαθα καλά μετά το 17ο καλώδιο.

Τα male terminal με το εργαλείο του emil θέλει μικροτσίμπιδο για να το τραβήξεις. Δυστυχώς για male δεν είναι το καλύτερο. Είχα ένα άκυρο που μου είχε δώσει ο Dinopoulos και έκανε τρομερή δουλειά αλλά στα female ήταν ζόρι αφού στο τέλος το έσπασα.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σου ξαναείπα ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ μακαρόνι απλά θέλει προσοχή και υπομονή. Και εσύ δεν διάβασες και μετά που σου είπα κάποια πράγματα προχώρησες.

Το εργαλείο του Emil ΔΕΝ θέλει κανένα μικροτσίμπιδο για να λειτουργήσει είτε σε αρσενικά είτε σε θηλυκά πινάκια. Εχω μέχρι και βίντεο που το χειρίζομαι μπροστά σας. Μη λέμε ότι θέλουμε.

[MENTION=16567]LeoNaXe[/MENTION] βγάλε το σχεδόν από τη πρόταση και διάβασε. Στον οδηγό έχω αρσενικό connectora. Δες πως αφαιρείται αν και δεν έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά απο τον θηλυκό.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το έχω δεί φίλε και το σκέφτηκα πολύ. απλά δεν ξέρω ήθελα να είναι με μακαρόνι, μπορεί στο μέλλον για κανένα χωρίς να έκανα. το πρόβλημά μου είναι για να καταλάβετε

αυτή η π@π@ρι@ τώρα πώς βγαίνει απο το connector?

466743390_057.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.