Jump to content



"Να sleeve κανείς ή να μη sleeve; The ultimate sleeving guide"


Recommended Posts

αυτό το έχω δεί φίλε και το σκέφτηκα πολύ. απλά δεν ξέρω ήθελα να είναι με μακαρόνι, μπορεί στο μέλλον για κανένα χωρίς να έκανα. το πρόβλημά μου είναι για να καταλάβετε

αυτή η π@π@ρι@ τώρα πώς βγαίνει απο το connector?

466743390_057.jpg

Μυτοτσίμπιδο ΚΑΙ ΤΡΑΒΑΣ

Το μακαρόνι απο emil είναι παχύ. Για να κουμπώσει σωστά θέλει τρελή πίεση αφού καταφέρεις να βάλεις το μακαρόνι. Εγώ στο τέλος χάλασα το μακαρόνι και δεν ήταν ωραίο και έσκισα όλα τα δάχτυλά μου. Άσε που Χάλασα και 6 ώρες τσάμπα. Χωρίς μακαρόνι 1μιση ωρίτσα τσάμπα μπαμ και 2 καμένα δάχτυλα.

Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 το είδα και αυτο που έχεις με τα connectors, εμένα το πρόβλημά μου είναι πως ούτε έτσι δεν βγαίνει, τα χάλασα όλα, δεν αρκεί αυτό τράβηξα τόσο πολύ που βγήκαν ακόμα και sleeve απο τα μακαρόνια. φαντάσου 5 ώρες και το μόνο που έκανα ήταν ζημιά.....

δες στην κάτω εικόνα, ποιό εργαλείο θα μου κάνει την δουλειά; το πρώτο και το τελευταίο δεν μου κάνει. και τα άλλα 2 δεν κάνουν. οπότε τη κάνω;

Modding_Tool_Set_1_1024x1024.jpg?2075

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION] ας μην λύγιζε το καταραμένο καλώδιο θα την έβλεπε την πίεση πολύ καλά αλλα κάνει και αυτό το σπάσιμο

Link to comment
Share on other sites

Μυτοτσίμπιδο ΚΑΙ ΤΡΑΒΑΣ

Το μακαρόνι απο emil είναι παχύ. Για να κουμπώσει σωστά θέλει τρελή πίεση αφού καταφέρεις να βάλεις το μακαρόνι. Εγώ στο τέλος χάλασα το μακαρόνι και δεν ήταν ωραίο και έσκισα όλα τα δάχτυλά μου. Άσε που Χάλασα και 6 ώρες τσάμπα. Χωρίς μακαρόνι 1μιση ωρίτσα τσάμπα μπαμ και 2 καμένα δάχτυλα.

Νίκο μπορείς να μου πεις γιατί μυτοτσίμπιδο;

Ειλικρινά αν δε σε γνώριζα απο κοντά θα σου έδινα άλλη απάντηση τώρα.

Μιλάω και εξηγώ 5 πράματα. Είναι η πρώτη σας φορά και έχω Sleevarei χιλιόμετρα. Γιατί επιμένετε σε κάτι που δεν έχετε πείρα και παίρνεται κόσμο στο λαιμό σας;

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] το είδα και αυτο που έχεις με τα connectors, εμένα το πρόβλημά μου είναι πως ούτε έτσι δεν βγαίνει, τα χάλασα όλα, δεν αρκεί αυτό τράβηξα τόσο πολύ που βγήκαν ακόμα και sleeve απο τα μακαρόνια. φαντάσου 5 ώρες και το μόνο που έκανα ήταν ζημιά.....

δες στην κάτω εικόνα, ποιό εργαλείο θα μου κάνει την δουλειά; το πρώτο και το τελευταίο δεν μου κάνει. και τα άλλα 2 δεν κάνουν. οπότε τη κάνω;

Modding_Tool_Set_1_1024x1024.jpg?2075

Είδες λοιπόν πως ο οδηγός δεν διαβάστηκε;

Για το συγκεκριμένο κιτ και ειδικά το ATX remover έχω πει ΜΗ το αγοράσετε.

Οπότε πιάσε τώρα καμιά καρφίτσα και προσπάθησε με άλλο τρόπο.

Το συγκεκριμένο κιτ είναι απλά πεταμένα λεφτά όσον αφορά το ATX pin remover

edit: και για να σου απαντήσω δουλειά θα σου έκανε το τελευταίο

Link to comment
Share on other sites

Ενα κιτ που θα σας έλεγα να μην αγοράσετε, καθώς το έχω χρησιμοποιήσει επίσης, είναι το κιτ από την phobya. Δυστυχώς παρόλο που η εταιρεία είναι αρκετά γνωστή και καταξιωμένη, έβγαλε ένα προϊόν το οποίο δεν είναι καθόλου αντάξιο του ονόματος της.

το διάβασα, απλά εγω αυτά έχω τώρα και θέλω να βγάλω το καταραμένο το καλώδιο, και μάλιστα 2 :wall:.

με βάση τις εμπειρίας σου ποιος θα ήταν ο πιο εύκολος τρόπος για να βγεί; μόνο καρφίτσα;

Link to comment
Share on other sites

νσι δύο καρφίτσες αφού δεν έχεις άλλο εργαλείο.

Επίσης αφού έχεις πρέσα και δε θες να τυραννηθείς με καρφίτσες σπάσε το βύσμα όπως δείχνω στον οδηγό, βγάλε το καλώδιο και μετά ξαναπρέσαρε νέο ακροδέκτη

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μπορείς να μου πεις γιατί μυτοτσίμπιδο;

Ειλικρινά αν δε σε γνώριζα απο κοντά θα σου έδινα άλλη απάντηση τώρα.

Μιλάω και εξηγώ 5 πράματα. Είναι η πρώτη σας φορά και έχω Sleevarei χιλιόμετρα. Γιατί επιμένετε σε κάτι που δεν έχετε πείρα και παίρνεται κόσμο στο λαιμό σας;

Είδες λοιπόν πως ο οδηγός δεν διαβάστηκε;

Για το συγκεκριμένο κιτ και ειδικά το ATX remover έχω πει ΜΗ το αγοράσετε.

Οπότε πιάσε τώρα καμιά καρφίτσα και προσπάθησε με άλλο τρόπο.

Το συγκεκριμένο κιτ είναι απλά πεταμένα λεφτά όσον αφορά το ATX pin remover

edit: και για να σου απαντήσω δουλειά θα σου έκανε το τελευταίο

Πες δεν παρεξηγούμε ρε Αγάπη...

Την προσωπική μου εμπειρία παρέθεσα απλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το να παρεξηγήσεις ή όχι.

Το πράγμα είναι απλό. Ενας ολόκληρος οδηγός έχει γίνει και πουθενά δεν αναφέρεται το μυτοτσίμπιδο σαν μέθοδος τραβήγματος.

Σου είπα και στο skype. Γίνεται sleeve με μακαρόνι. Το ότι εσύ δε το κατάφερες δε σημαίνει ότι δε γίνεται. Είναι λίγο πιο δύσκολο με το μακαρόνι του Emil? Ναι αλλά γίνεται.

Στο θέμα με το μυτοτσίμπιδο και το εργαλείο του Emil. Δε σου φαίνεται παράξενο να το χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα σε καλώδιο PSU και όχι σε προέκταση (πρόσεξε έχει τεράστια διαφορά) και εσύ να λες ότι θέλει μυτοτσίμπιδα και τραβήγματα? Μήπως λοιπόν δε φταίει το εργαλείο αλλά κάτι δε κάνεις σωστά;

Οταν λοιπόν πετάς κάτι τέτοιο

1) Βγαίνω εγώ ας πούμε άκυρη που είπα ότι το εργαλείο είναι άψογο (όχι ότι ήταν αυτή η πρόθεσή σου σε καμία περίπτωση)

2) Δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις σε όσους διαβάζουν

Είναι κάτι λοιπόν που σε αυτό τον οδηγό δε θέλω να γίνει σε καμία περίπτωση.

Όταν ξεκινάς να κάνεις 100άρι δε θα γίνεις ο Μπόλτ σε μία μέρα και δε θα φταίνε τα παπούτσια ή ο τάπητας.

Το λεπόν το Sleeve δεν είναι εύκολο και όποιος νομίζει ότι θα το καταφέρει χωρίς να φάει τα χέρια του, χωρίς να κάψει δάκτυλα και χωρίς να διαβάσει τότε είναι γελασμένος.

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το να παρεξηγήσεις ή όχι.

Το πράγμα είναι απλό. Ενας ολόκληρος οδηγός έχει γίνει και πουθενά δεν αναφέρεται το μυτοτσίμπιδο σαν μέθοδος τραβήγματος.

Σου είπα και στο skype. Γίνεται sleeve με μακαρόνι. Το ότι εσύ δε το κατάφερες δε σημαίνει ότι δε γίνεται. Είναι λίγο πιο δύσκολο με το μακαρόνι του Emil? Ναι αλλά γίνεται.

Στο θέμα με το μυτοτσίμπιδο και το εργαλείο του Emil. Δε σου φαίνεται παράξενο να το χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα σε καλώδιο PSU και όχι σε προέκταση (πρόσεξε έχει τεράστια διαφορά) και εσύ να λες ότι θέλει μυτοτσίμπιδα και τραβήγματα? Μήπως λοιπόν δε φταίει το εργαλείο αλλά κάτι δε κάνεις σωστά;

Οταν λοιπόν πετάς κάτι τέτοιο

1) Βγαίνω εγώ ας πούμε άκυρη που είπα ότι το εργαλείο είναι άψογο (όχι ότι ήταν αυτή η πρόθεσή σου σε καμία περίπτωση)

2) Δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις σε όσους διαβάζουν

Είναι κάτι λοιπόν που σε αυτό τον οδηγό δε θέλω να γίνει σε καμία περίπτωση.

Όταν ξεκινάς να κάνεις 100άρι δε θα γίνεις ο Μπόλτ σε μία μέρα και δε θα φταίνε τα παπούτσια ή ο τάπητας.

Το λεπόν το Sleeve δεν είναι εύκολο και όποιος νομίζει ότι θα το καταφέρει χωρίς να φάει τα χέρια του, χωρίς να κάψει δάκτυλα και χωρίς να διαβάσει τότε είναι γελασμένος.

Αυτά :)

Αγαπητή Αγάπη.

Σε προσωπική εμπειρία δοκιμάζοντας 3 εργαλεία σε 3 διαφορετικά extensions (απο άλλες εταιρείες) συμπέρανα ότι.

Προσωπικά του emil θεωρώ το καλύτερο με μοναδικό πρόβλημα οτι στα male connectors για psu/vga πέρασαν και καλύτερα απο τα χέρια. Με το ένα ακριβώς τρόπο έκανα την δουλειά μου με το άλλο χρειάστηκα μυτοτσίμπιδο αλλιώς δεν. Και δυστυχώς απο το τράβηγμα μακρίναν τα καλώδια μου. Θέλεις να φέρω αύριο το extension απο εκεί μαζί με το εργαλείο μου απο τον emil να το δοκιμάσεις και εσύ; Αυτό είδα, αυτό είπα τι να κάνω;

Εφόσον με το ένα εργαλείο μπορώ και με το άλλο όχι τι σημαίνει; Δεν μπορώ να το κάνω είτε το 2ο εργαλείο είναι του μάγου OZ? Σε female crimps το εργαλείο του emil απλά είναι ΘΕΙΚΟ. Τσακ μπαμ τελείωσα αέρα χωρίς κόπο και χωρίς πάθος.

Και τα ξανα είπαμε. Δεν είπα οτι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, αλλά οτι θα τον βασανίσει αφάνταστα.

Και στο είπα και στο skype, πιστεύω οτι μπορείς αλλά για πρώτο sleeve δεν παίζει. Η δικιά σου εμπειρία δε συγκρίνεται με την δικιά μου, αλλά αφού μπορώ να τον συμβουλέψω να το αποφύγει όλο αυτό το βάσανο που τράβηξα εγώ και το πρίξιμο που έκανα τότε. Μήπως θες να αρχίσω πάλι τα μηνύματα στο skype βραδυάτικα με κατάρες και ευχές το οτι δεν μπορώ και την κλάψα μου; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ θα με κάνεις block και φωτό με βελάκια στον τοίχο.

Και επειδή για να το καταλάβουν όλοι και χωρίς παρεξήγηση ο οδηγός σου είναι τέλειος απλά ενημέρωσε τον σε παρακαλώ πολύ αν θέλεις οτι με τα μακαρόνια του emil θέλει μαγκιά και να μη το επιχειρίσουν για πρώτη φορά, το οποίο αναφέρετε στην παρουσίαση του emil που πολύ ωραία έχεις κάνει.

(Δυστυχώς ναι θέλουμε μασημένη τροφή μερικές φορές. Βλέπουμε ένα πολύ ωραίο οδηγό που με πολύ κόπο έχεις κάνει και μένουμε εκεί. Λάθος μας βέβαια)

Γιατί έτσι παρεξηγήθηκα και εγώ, έχασα κάποια δεύτερα απο τα βιντεο σου και βρέθηκα κατηγορούμενος αν θυμάσαι

Όσο για το μυτοτσίμπιδο, με του emil το χρειάστηκα προσωπικά. Ρωτάω όμως εξαρχής για ποιο εργαλείο μιλάει γιατί την φοβήθηκα την πατέντα. Και αν το set το αγόρασε απο τον emil αναφέρει και ο ίδιος οτι δε κάνει για όλες τις δουλειές.

my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Αγάπη.

Σε προσωπική εμπειρία δοκιμάζοντας 3 εργαλεία σε 3 διαφορετικά extensions (απο άλλες εταιρείες) συμπέρανα ότι.

Προσωπικά του emil θεωρώ το καλύτερο με μοναδικό πρόβλημα οτι στα male connectors για psu/vga πέρασαν και καλύτερα απο τα χέρια. Με το ένα ακριβώς τρόπο έκανα την δουλειά μου με το άλλο χρειάστηκα μυτοτσίμπιδο αλλιώς δεν. Και δυστυχώς απο το τράβηγμα μακρίναν τα καλώδια μου. Θέλεις να φέρω αύριο το extension απο εκεί μαζί με το εργαλείο μου απο τον emil να το δοκιμάσεις και εσύ; Αυτό είδα, αυτό είπα τι να κάνω;

θα μείνω σε αυτό και δε θα το πάω παραπέρα το πράμα.

Το εργαλείο το έχω δοκιμάσει μπροστά σας σε βίντεο σωστά;

Αν θες να το φέρεις εδώ μαζί με τις προεκτάσεις να σου αφαιρέσω τα καλώδια κανένα θέμα. Και αν θες ανεβάζουμε και βίντεο σε live streaming :)

Είσαι πρωτάρης με το Sleeve και σου είπα που έχανες τι. Πρωτάρης ήταν και ο [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] και sleevare προεκτάσεις με το εργαλείο του Emil και του κάθε Emil. (δε θέλω να κολλήσω στο τίνος είναι το εργαλείο πραγματικά)

Είδες ότι επέμενες και μου έλεγες μα δε μπαίνει ρημάδι. Τελικά δεν έφταιγε το ρημάδι, αλλά το ότι είχες βάλει molex crimps αντί για ATX crimps.

Πάντα στις πρώτες προσπάθειες και όταν δεν υπάρχει η υπομονή, νομίζουμε ότι συνωμοτεί το σύμπαν εναντίον μας. Όταν ηρεμήσουμε τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και η ζωή μας γίνεται ακόμα πιο εύκολη.

Απλά το μόνο που ήθελα να σου πω είναι ότι η οι αναποδιές σου δεν είναι απαραίτητες να συμβούν και στον επόμενο. Το ότι εσύ ήθελες μυτοτσίμπιδο δε σημαίνει ότι θα χρειαστεί και άλλος. Είτε γιατί δε το έκανες σωστά, είτε γιατί έπεσες στη περίπτωση. Ψηφίζω το πρώτο :)

Εγώ είχα χρειαστεί σκύλα για το ΑΧ850 και τανάλια. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα πω του άλλου πιάσε μία μέγγενη και ένα σφυρί και βάρα το να βγει.

Ελπίζω να έπιασες τι εννοώ και να λήξει εδώ το Story.

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

εγώ το έχω καιρό το εργαλείο και δεν το είχα χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα,δεν νομίζω οτι υπάρχει αμφισβήτηση για την δουλεια που κάνει

οτι έκανα μέχρι τώρα ηταν με του Nils καμια σχέση έτσι

Στελιο θα τα χτενίσω δεν τελείωσα ακόμα

WcLmrKT.jpg

fqKgJUs.jpg

Nq9l3kY.jpg

cZvhzPI.jpg

5S3THdu.jpg

Έγινε επεξεργασία από sotoscorfu
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι αυτά για εμένα παιδιά; τα βάζω για πούλημα όλα, έκοψα το χέρι μου σε 2 σημεία , ατζαμής είμαι τη να κάνω......

μην κάνεις ετσι υπομονή θέλει ειναι κρίμα να τα αφήσεις στην μέση :(

VupiqMS.jpg

grFLuIi.jpg

έχει δουλεια ακόμα :cry:

7QloUMu.jpg

Έγινε επεξεργασία από sotoscorfu
Link to comment
Share on other sites

μεγάλε δεν είμαι στα καλά αυτές τις ημέρες, γύρισα απο άδεια και έχω να κάνω 3 υπηρεσίες σε μια εβδομάδα, έχω τους στρατιώτες στο κεφάλι μου που όλη μέρα δύσκολα είναι, γύρισα στην πόλη μου την δευτέρα όπου κάθισα το μεσημέρι έχασα 9 ώρες τζάμπα, μπορούσα να βγώ έξω. χθές υπηρεσία, σήμερα είπα να καθίσω και το μόνο που κατάφερα σε 2 ημέρες είναι να κάνω 2 sleeved καλώδια. το μόνο που μου τα χάλαγε είναι τα καταραμένα terminals όταν δεν μπαίνουν στο connector, τίποτα άλλο. μόλις τα πακέταρα και πάω έξω να νιώσω λίγο ζωή, όταν τελειώσω με το στρατό και θα έχω χρόνο και κέφια τότε δεν θα τα βάλω κάτω.

Πάντως μεγάλε μπράβο σου, πολύ ωραία τα πάς keep up going....

Link to comment
Share on other sites

Σώτο cable management για σεμινάριο, να γιατι δε πρεπει να χρησιμοποιούμε extensions. Θα τα περάσεις απο cable clips στο τέλος; Τα zip ties δε του πρέπουν :)

Γιάννη σ'ευχαριστώ πολύ,μαρκάρω τη διαδρομή που θα κάνουν τα καλώδια για να δω που θα χρειαστεί να τα μακρύνω και που να τα κάνω πιο κοντά. Έχει αρκετή δουλειά ακόμα και θα μπουν αρκετά flat snaps

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σ'ευχαριστώ πολύ,μαρκάρω τη διαδρομή που θα κάνουν τα καλώδια για να δω που θα χρειαστεί να τα μακρύνω και που να τα κάνω πιο κοντά. Έχει αρκετή δουλειά ακόμα και θα μπουν αρκετά flat snaps

Η εικόνα που είναι καλύτερη από την αντίστοιχη εικόνα του 99, 873% των κουτιών μας!

Είναι απλά.... ένα προσωρινό "εργοτάξιο" ! ! !

Τι να πω! ! !

:worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.