Jump to content



"Να sleeve κανείς ή να μη sleeve; The ultimate sleeving guide"


Recommended Posts

Πολύ καλό το μαγαζί του Ρουμάνου, επιτέλους γήινες τιμές και ποιότητα. Θενκς για την ενημέρωση λαμπ team. Επιπλέον αυτές οι πλαστικές βίδες που έχει είναι πολύ καλη λύση για το βίδωμα των cable clips στο σασί. Με αγχώνουν μεταλικές βίδες πίσω απο την mobo, δε θέλει και πολύ να γίνει το τσεκερεμπάμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλός είναι αν και τσίμπησε λίγο τις τιμές του.

Αναμένω mega pack εντός της εβδομάδας για μία παρουσίαση εργαλείων κλπ.

και επίσης αν ενδιαφέρεστε για καμιά ομαδική, πείτε το βρε να το κανονίσω να μας κάνει και καμια καλή τιμούλα.

Link to comment
Share on other sites

Περάστε από τους γείτονες. Το έχουν ανοικτό καιρό το θέμα και ψάχνουν κόσμο..

Group Buy: Sleeve-modding.com - Σελίδα 6

Άραγε τα grommets που δίνει ο τύπος κάνουν για τρύπα με ποτηρoτρύπανο 22mm?

http://sleeve-modding.com/index.php?route=product/product&path=77_66&product_id=223

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από την πρώτη μου εμπειρία με sleeving (βασικά 2η, αλλά η πρώτη ήταν ο,τι να 'ναι) έχω να δηλώσω τα εξής:

α) 5 μέτρα, μία κόβε (το ρημάδι κάθε φορά σχεδόν πιο κοντό μου έβγαινε)

β) Πέρνουμε παραπάνω υλικό απ' ότι υπολογίσαμε οτι θα χρειαστούμε

γ) Απλά δεν φαντάζομαι πως μπορεί να γίνει η δουλειά χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία (κάτι πατέντες που είδα με τσιμπιδάκια, απλά φαντάζει απίθανο στα μάτια μου)

δ) Ποιότητα από υλικό σε υλικό κάνει μπαμ και επηρεάζει το αποτέλεσμα της δουλειάς

ε) Λείπει αυτό από τον οδηγό :pHelp removing 3-pin MALE fan connectors. - Overclockers Forums και ίσως και για τα front panel connectors :p

Link to comment
Share on other sites

Hehehehe! Καλά κάνεις :hehe:

Όλα μαζί, στημένο έτοιμο κ ωραίο ;)

Άντε ένα δειγματάκι

Before :hehe::hehe::hehe:

20130526130343.jpg

After με αλλαγμενα κιολας connectors

ymete4y2.jpg

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

post-15582-1416077445,4027_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από fantomas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προσοχή με τα connectors μην την πατήσετε όπως εγώ.

PSU Molex connectors. Η Phobya τα αναφέρει ώς PSU power Connector Pin αλλά υπάρχουν δύο ήδη.

Molex & ΑΤΧ/VGA

attachment.php?attachmentid=57227&stc=1&d=1373218594

attachment.php?attachmentid=57228&stc=1&d=1373218857

Γκάφα busted.

post-10170-1416077540,1049_thumb.jpg

post-10170-1416077540,1757_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

γκάφα βιασύνης λέγεται. Οποιος βιάζεται σκοντάφτει όπως λένε στο χωριό μου :p

ΜΗ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ όπως σου ξαναείπα.

edit: PSU power Connector Pin καλώς τα αναφέρει έτσι γιατί έτσι λέγονται :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

οπως έγραψα και στο "Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε" σήμερα παρέλαβα ένα παραφουσκομένο δέμα με δείγματα απο το κατάστημα eworld. Μέσα έχει πολλά καλούδια και μερικά απο αυτά είναι και κάποιες sleeved προεκτάσεις.

Το κατάστημα ίσως αρχίσει και την πώληση μεμονωμένων καλωδίων, έτσι ώστε ο χρήστης να κάνει τους συνδυασμούς που θέλει. Δεν είναι σίγουρο βέβαια, απλά μεταφέρω κάποιες σκέψεις από μια συζήτηση που είχα με το κατάστημα.

Τώρα όσον αφορά τις προεκτάσεις, μπορώ να σας πω ότι η ποιότητα είναι πάρα πολύ καλή και τη συγκρίνω άμεσα με τις προεκτάσεις που κατά καιρούς σας προτείνω από ebay.

Οπότε μερικές φωτογραφίες από τα διάφορα πραγματάκια που βρέθηκαν μέσα στη κούτα για να δείτε και εσείς τι παίζει.

IMG_8975.jpg?m=1374853060...IMG_8983.jpg?m=1374853062

IMG_8938.jpg?m=1374853044...IMG_8933.jpg?m=1374853042

IMG_8940.jpg?m=1374853046...IMG_8950.jpg?m=1374853050

IMG_8920.jpg?m=1374853038...IMG_8924.jpg?m=1374853040

IMG_9027.jpg?m=1374853076...IMG_8991.jpg?m=1374853064

Link to comment
Share on other sites

sorry για το double post αλλα ηρθαν

0.95 euro νομιζω δεν ακουγεται ακριβο αλλα αν πας να φτιαξεις 2 για καρτα γραφικων, 8πινο μητρικης και 24πινο , τοτε ειναι πολλα τα λεφτα αν βαλεις και τους connectors :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν δε θέλεις να μπλέψεις με sleeve τα παίρνεις έτοιμα.

Βέβαια θα μου πείς 26 ευρώ θα σου βγεί το 24pin με connectors κλπ.

Αν θέλεις και 2 vga + 1 8pin mobo ξέφυγες

Link to comment
Share on other sites

sorry για το double post αλλα ηρθαν

0.95 euro νομιζω δεν ακουγεται ακριβο αλλα αν πας να φτιαξεις 2 για καρτα γραφικων, 8πινο μητρικης και 24πινο , τοτε ειναι πολλα τα λεφτα αν βαλεις και τους connectors :(

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τελικά η τιμή των καλωδίων διαμορφώθηκε στα 0,79€. Ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να χαιρετήσω και εγώ την πτώση τιμής με τη σειρά μου.

Να πω κάποια πράγματα για το αν συμφέρει ή όχι τώρα το όλο θέμα.

1) Μπορούμε να κάνουμε ότι χρωματισμό θέλουμε σε ότι συνδυασμό θέλουμε αν έχω καταλάβει καλά

2) Δε θα Sleevaroume

3) δε θα αγοράσουμε καλώδιο ή προεκτάσεις

4) Δε θα αγοράσουμε sleeves

5) δε θα αγοράσουμε μακαρόνια κλπ

Οπότε θέλω να κάνω ένα κοστολόγιο στο πόσο θα στοιχίσει μία προέκταση που θα τη φτιάξουμε εμείς από την αρχή.

24 πιν σαν παράδειγμα

2 ευρώ περίπου το αρσενικό θηλυκό βύσμα

30 εκατοστά καλώδιο x 24 μας κάνει 7,2μέτρα επί 0,42 ευρώ το μέτρο το καλώδιο (τιμή απο Φανό) μας κάνει ~3 ευρώ

7,2 μέτρα Sleeve που δε θα είναι 7.2 αλλα΄8. Ας τα βάλω με 70 λεπτά το μέτρο μας κάνει 5 ευρώ

Connectores ας πούμε άλλο 1ευρώ

και ας πούμε 1 ευρώ το μακαρόνι

Και έστω ότι έχουμε πρέσα

Σύνολο 2+3+5+1+1=12

Και πρέπει να Sleevaroume κιόλας και να κάνουμε όμορφα τα καλώδια

Στη περίπτωση αυτή απλά τα έχουμε έτοιμα και δε καθόμαστε και να sleevaroume. Το θεωρώ μια χαρά αν και πιο ακριβό με συμβατικές λύσεις τύπου bitfenix. Αλλά εδώ πληρώνεις και την πολυτέλεια ότι μπορείς να το φτιάξεις όπως θες.

Τώρα αν κάποιος θέλει να μην φτιάξει καλώδιο αλλά να sleevarei μια έτοιμη προέκταση πουχου https://www.skroutz.gr/s/3211912/Roline-ATX-2-0-Power-Extension-Cable-24-pin-0-3-m-11-03-1016.html

Το πιο φτηνό που βρήκα απο Skroutz θα πρέπει να αλλάξεις και άκρα αν τα θες μαύρα. Οπότε πάνω κάτω ερχόμαστε στα ίδια.

Δε ποστάρω για να κάνω αβάντα στον απο πάνω κύριο, ίσα ίσα όποτε πρέπει να του τα χώσω του τα χώνω απλά ένα 12ευρω με μπόλικη δουλειά απο εμένα έναντι ενός 20άρικου χωρίς δουλειά απο εμένα μου φαίνεται τίμιο.

Οποιος έχει κάτσει να sleevarei θα καταλάβει πολύ καλά τι εννοώ.

Αυτά απο εμένα για το θέμα αυτών των προεκτάσεων.

Γιάννη επι την ευκαιρία να σου πω ότι θα ήθελα να δω ένα δύο πραγματάκια στο κατάστημα αν και δεν είναι σχετικά με το παρόν θέμα. Και κάποια στιγμή ρε παιδάκι μου φτιάξε και το θέμα φωτογραφιών στα προϊόντα :)

Θα σου στείλω ένα email σε κάποια φάση και τέλος να σε ευχαριστήσω πολύ για το ποστ στον οδηγό :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.