Jump to content



"Να sleeve κανείς ή να μη sleeve; The ultimate sleeving guide"


Recommended Posts

και δύο βιντεκια (απο κινητό γαρ) με τμήματα απο την εργασία.

Πραγματικά κρίμα που δεν υπήρχε μία βιντεοκάμερα να τραβηχτεί απο την αρχή η διαδικασία :/

(επειδή είχαμε πιάσει την πάρλα, μπήκε μουσική να μας "καλύψει")

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=EA80aYrVhSY]Lathe - sleeving tools No3 - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7lu8ddrKX-E]Lathe - sleeving tools No2 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Καιρό είχα να πω κάτι πάνω στα εργαλεία του sleeve.

Σήμερα μου δόθηκε η ευκαιρία να κάνω κάτι ξεχωριστό, μοναδικό και ταυτόχρονα να είναι στα μέτρα μου.

Δεν την άφησα την ευκαιρία να πάει χαμένη και την έπιασα από τα μαλλιά (Στέλιο συγνώμη αν παρατράβηξα μαλλί :p)

Όπως σας είχα αναφέρει και στον οδηγό, είχα στην κατοχή μου το παρακάτω σετ

Lamptron Modding Tool Kit

καλό σετάκι, αλλά λίγο άβολο. Κάθε φορά που ήθελα και άλλο εργαλείο έπρεπε να βιδώνω ξεβιδώνω. Οπότε why not να μην έχω ταυτόχρονα και τα 5 εργαλεία;

Πήγα μία βόλτα απο τον [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] και όχι απλά είχα και τα 5 εργαλεία ταυτόχρονα, ΑΛΛΑ πλέον δεν έχω εργαλεία...έχω κοσμήματα.

Ο Στέλιος κάθισε στον τόρνο, του μίλαγε και ο τόρνος υπάκουε.

Ολα τα λεφτά ήταν το βλέμμα του Στέλιου κατά τη διάρκεια της διαδικασίας και εγώ η τυχερή της υπόθεσης που είχα ένα θησαυρό γνώσεων μπροστά μου. :)

Η χαρά μου δεν περιγράφεται και πραγματικά δεν ξέρω πως να ευχαριστήσω τον Στέλιο. Πέρα απο τα 5 κομμάτια αλουμίνιο, κέρδισα πολλά περισσότερα.

Στέλιο να είσαι καλά και πάντα γερός και δυνατός. :T:

Η ιδέα λοιπόν για όποιον θέλει κάτι κομμένο και ραμμένο στη δικιά του παλάμη και με το δικό του γούστο.............. αρκεί να έχετε έναν Στέλιο απο δίπλα :rubik:

avXyB.jpg

yZTuI.jpg

IlQHF.jpg

81Qrl.jpg

O4DPO.jpg

rWWQj.jpg

dGqj2.jpg

τώρα που το σκέφτομαι βέβαια πρέπει ή να πάρω το ασημί σετ ή να πάω για ανοδίωση τις μύτες :hehe:

ωραία δουλεία !!! καλύτερα όμως να πέρναγε τον κορμό με ροζέτα ,έτσι θα είχε ποιο καλή αίσθηση στο χέρι και δεν θα γλιστρούσε κιόλας .

Link to comment
Share on other sites

Λατρεμενο εργαλειο ο τορνος, θα ηθελα να ειχα εναν μαζι με CNC router, εαν ειχα χωρο για να τα βαλω.

Αμα το πρόβλημά σου είναι ο χώρος, μπορείς να τα αγοράσεις και να στα φιλοξενήσω εγώ :man_in_love:

Θα τα προσέχω σα τα ματάκια μου :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να είστε καλά!

Είπαμε να "παιξουμε" και να "στολισουμε" λιγο τις λαβές! :D

[MENTION=6306]galactob[/MENTION] Μια χαρά το λες, αλλα δυστυχώς δεν διατίθεται μανέλα ροζέτας, οπότε...το κανελάζ το ξεχνάμε!!

Ο τόρνος ειναι εξοπλισμένος μονο με τα απολύτως απαραίτητα για τις συγκεκριμενες δουλειές που χρειάζονται.

Ευτυχως βέβαια που στη συγκεκριμένη περιπτωση -επειδη το εργαλειο που δενεται στην χειρολαβη, δουλευει μονο σε ώθηση και οχι σε περιστροφή- δεν ηταν απαραίτητη η κανελάδα, αρκουσαν κάποιες γραμώσεις κάθετες προς τον διαμηκη άξονα της χειρολαβής, οπότε απλά βρηκαμε την ευκαιρια να το "διακοσμήσουμε"!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Αμα το πρόβλημά σου είναι ο χώρος, μπορείς να τα αγοράσεις και να στα φιλοξενήσω εγώ :man_in_love:

Θα τα προσέχω σα τα ματάκια μου :inlove:

Θα έρχομαι να σε βοηθάω κι εγώ!!!!:p:P:P

Link to comment
Share on other sites

Εσυ να κάτσεις στον παλιό και βρώμικο τόρνο σου :p

Εγώ θα έχω νέο, που θα έχει και CNC.

Ατσααααααααααααααα! <---------------- Αυτό κάτι πρέπει να σου θυμίζει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ να κάτσεις στον παλιό και βρώμικο τόρνο σου :p

Εγώ θα έχω νέο, που θα έχει και CNC.

Ατσααααααααααααααα! <---------------- Αυτό κάτι πρέπει να σου θυμίζει :hehe:

Μην μπερδευεσαι, τορνο ειπα και CNC ρουτερ. Το δευτερο το κανουν και ιδιοκατασκευη με αγορασμενα βηματικα μοτερακια και γλυστρες απο ebay. Κουκλα μιλαμε.:man_in_love:

Εχω κατι ποδηλατα που μου πιανουν χωρο στην αποθηκη, πρεπει να κανω χωρο για κατι αεροπλανα. Ποτε να φερω τα ποδηλατα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διαβαζωντας το αρθρο μου ανοιξε η ορεξη να δοκιμασω και εγω. Παραγγειλα ενα σχοινι χρωματος κοκκινου. Περιμενω πανω απο ενα μηνα και δεν βλεπω τιποτα στην πορτα μου. Χθες ανοιξα θεμα στο Ebay και περιμενω να δω τι θα απαντησει ο πωλητης. Το tracking που μου εχει δωσει δεν μπορω να το εντοπισω πουθενα, φυσικα τα ΕΛΤΑ δεν το αναγνωριζουν καθολου.

Έγινε επεξεργασία από orck
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καταρχην ΜΠΡΑΒΟ για το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΤΙΤΑΝΟΜΕΓΙΣΤΟ αρθρο....

διαβαζοντας το αρθρο σε καποιο σημειο μου δημιουργηθηκε η εξης απορια...σε καποιο σημειο του κειμενου εχει οδηγιες πως να αλλαξουμε τα καλωδια και λεει οτι η αλλαγη που κανουμε δεν ειναι τοσο αθωα γιατι αυξηση του καλωδιου συνεπαγεται μειωση της τασης...ωραια μεχρι εδω....

η ερωτηση μου ειναι:

τα ετοιμα τα καλωδια sleeve που περνουμε (που στην ουσια ειναι extensions και απλα φαινεται sleeve μονο "ο,τι βλεπει η πεθερα") δεν ριχνουν την ταση??? γιατι εκει δεν μιλαμε για μερικα εκατοστα (5-6) παραπανω αλλα για 30 και 45 cm....μήπως τλκ εαν ισχυει κατι τετοιο εκτος απο την χαρα της δημιουργιας του να seelvaρουμε εμεις το τροφοδοτικο μας εχει σαν αποτελεσμα να προστατευσουμε και καποια "κομματια" του υπολογιστη μας???

Link to comment
Share on other sites

H απορία σου έχει απαντηθεί ήδη στη σελίδα 5 :)

edit: Εντός των ημερών ετοιμάζεται μία ακόμα προσθήκη στον οδηγό

Tωρα εαν σου πω οτι γυρισα πισω και δεν βρηκα την απαντηση θα με πιστεψεις???:confused::confused:

εννοω κατι σαν και αυτο εγω Bitfenix ATX 24-Pin Sleeved Καλώδιο Blue/Black

αυτο λογω μεγαλυτερου μηκους δεν δημιουργει προβλημα στην ταση???

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί από εσάς διαβάζοντας όλα τα παραπάνω θα πείτε, "Αξίζει μία τέτοια ιστορία; Αν έχω full modular και χαλάσει πρέπει να ξηλώνω Sleeves και μαζί τους και τον κόπο μου, αν έχω non modular παίζω με το δίλημμα εγγύηση ή όχι. Δεν μπορεί, κάποια εναλλακτική θα υπάρχει ε; . Η απάντηση είναι ναι υπάρχει εναλλακτική και σε αυτό και το όνομα αυτής sleeve extensions.

Είναι ίσως η πιο οικονομική λύση και λιγότερο χρονοβόρα. Υπάρχουν έτοιμα, αλλά μπορείτε να πάρετε απλά extensions και να τα sleevάρετε εσείς, ακολουθώντας την ίδια ακριβώς διαδικασία με αυτήν που θα κάνατε για το τροφοδοτικό σας.

Το καλό είναι ότι δεν χρειάζεται να κάνετε κάποια παρέμβαση στο τροφοδοτικό σας σε αυτή την περίπτωση. Αν πάλι θέλετε να βγάλετε το τροφοδοτικό από το κουτί σας, απλά ξεκουμπώνετε τα σημεία επαφών, χωρίς καν να βγάλετε τις επαφές από το hardware σας, καθώς αυτές είναι των extensions.

Tα μειονεκτήματα είναι ότι έχετε τα "σεβαστών" διαστάσεων βύσματα σύνδεσης των extensions, με αυτά του τροφοδοτικού. Οπότε ένα case με μικρό χώρο πίσω από το motherboard tray, θα σας δημιουργήσει προβλήματα. Επίσης έχετε επιπλέον μήκος καλωδίων και δύσκολα θα πετύχετε αυτό που ακριβώς θέλετε. Αλλά ο κόπος και το κόστος είναι σίγουρα λιγότερα. Αυτό το επιπλέον μήκος θα σας φέρει αντιμέτωπους με ένα ακόμα θέμα και ειδικά αν έχετε τροφοδοτικό πολλών Watt. Όσο αυξάνεται το μήκος των καλωδίων, τόσο μεγαλώνουν οι πτώσεις τάσης πάνω σε αυτά. Εδώ λοιπόν ισχύει ότι το κοντύτερο, είναι και καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

καλα ενταξει full ποντιος:suicide2::suicide2:....αντι να πατησω σελιδα 5 του αρθρου πατησα σελιδα 5 του thread....

ενα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι μου φαινεται το εκαψα.....

1000 ευχαριστω οπως και να εχει...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη προσπαθεια:

71ld1f.jpg

71ld1f.jpg

Χρησιμοποιησα αρτανι απο ebay και ηταν η πρώτη μου φορά γενικα στον χώρο του sleeve,αυτο που με παίδεψε περισσότερο ηταν το οτι δεν μπορούσα να χωρέσω μεσα το αρτανι στην θήκη του ΑΤΧ ωστε να ειναι και σταθερο και να μην κόβει βόλτες....δεν χώραγε με τιποτα ομως δεν ξερω αν έκανα εγω κατι λαθος θα ξανα προσπαθήσω,επίσης καταλαβα οτι θελει πολυ υπομονη διοτι μονο για αυτα τα δυο πρόχειρα μου εφαγε πανω απο 2ωρο,επισης αμα δεν εχετε και εργαλειακι για να βγάζετε τα καλώδια ειναι μαρτύριο η κατάσταση....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.