Jump to content



"Να sleeve κανείς ή να μη sleeve; The ultimate sleeving guide"


Recommended Posts

γιατι πατε και τα σκατε στο Νιλς??? αρτανι ftw :D

Νά ένας λόγος φρέσκος φρέσκος και σπαρταριστός

attachment.php?attachmentid=52656&stc=1&d=1349476639

attachment.php?attachmentid=52657&stc=1&d=1349476914

Σείρα έχουν VGA και CPU Power connectors

Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο αν πρώτα περάσετε όλο το καλώδιο με ένα θερμοσυστελόμενο σε χρώμα ταιριαστό με το sleeve. Έτσι και το sleeve έχει πιο γεμάτο σχήμα και δεν φένεται άσχημα το καλώδιο κάτω απο το sleeve και πετυχαίνουμε ομοιόμορφο σχήμα σε όλα τα καλώδια.

attachment.php?attachmentid=52658&stc=1&d=1349477228

attachment.php?attachmentid=52659&stc=1&d=1349477371

attachment.php?attachmentid=52660&stc=1&d=1349477481

post-23742-1416076659,445_thumb.jpg

post-23742-1416076659,6543_thumb.jpg

post-23742-1416076659,9978_thumb.jpg

post-23742-1416076660,2494_thumb.jpg

post-23742-1416076660,5259_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το κακό με το μακαρόνι στο καλώδιο είναι ότι βάζοντας και sleeve απο πάνω το κανεις "άκαμπτο"

Enjoy it πάντως :T:

ps ελπίζω το πιστόλι να σου κρατήσει καιρό

ΒΤ-ΗΑ 2000 σωστά;

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Για heatshrinkless sleeving με ευκολία και συνέπεια στο αποτέλεσμα χρειαζόμαστε .... heatshrink!! Απλά το τοποθετούμε στην άκρη του sleeve το καίμε με αναπτηράκι μεχρι να αρχίσει να λιώνει το sleeve και στη συνέχεια το πιέζουμε να πάρει σχήμα, κόβουμε το heatshrink και απολαμβανουμε.

attachment.php?attachmentid=52661&stc=1&d=1349477776

attachment.php?attachmentid=52662&stc=1&d=1349477997

attachment.php?attachmentid=52664&stc=1&d=1349478150

post-23742-1416076660,665_thumb.jpg

post-23742-1416076660,9481_thumb.jpg

post-23742-1416076661,1282_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το κακό με το μακαρόνι στο καλώδιο είναι ότι βάζοντας και sleeve απο πάνω το κανεις "άκαμπτο"

Enjoy it πάντως :T:

ps ελπίζω το πιστόλι να σου κρατήσει καιρό

ΒΤ-ΗΑ 2000 σωστά;

'Οντως το σκληραίνει και αν δεν ήταν extension μπορεί να με προβλημάτιζε αλλά τώρα μάλλον στα + συγκαταλέγεται.

Για το πιστολάκι μέσα έπεσες. Κόβει το μάτι σου χαχα. Απο γερμάνικο Amazon 20e. Κάνει δουλίτσα αλλά το τάραξα με τα μακαρόνια μακάρι να αντέξει γιατί έτσι που το πάω σε λίγο ούτε αυγό δε θα βράζει.

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να σου κρατήσει. 20 ευρά κάνει και ελλάδα αλλά είναι αυτό που λέμε

Οικονομία τώρα μεγαλύτερα έξοδα μετά.

Πεθάνανε 4 στα χέρια μου :) (2 σαν αυτά που είχες που τα πήρα 10ευρώ εκαστο και 2 άλλα)

ευχομαι να είσαι τυχερός

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αλλος ενα εξαιρετικος οδηγος. Θελω να κανω και το δικο μου τροφοδοτικο οταν με το καλο το παραλαβω, οχι ομως ενα-ενα καλωδιο, ολα μαζι σε καθε αποληξη.

Ξερω καταστημα που εχει πραγματικα πολυ φτηνα sleeve (τα λεει mesh guard) σε λιγα χρωματα αλλα μιλαμε για 0,5$ το μετρο. Ειναι κινεζικο καταστημα για αερομοντελιστες, ειναι απολυτος εμπιστοσυνης, εχω παραγγειλει τα κερατα μου απο εκει και ποτε δεν ειχα προβλημα. Ειναι διαστασεις 3, 6, 8 και 10 χιλιοστα και χρωματα μαυρο, κοκκινο, μπλε, πορτοκαλι, κιτρινο.

Hardware & accessories.>Wires & Plugs>Silicon Wire & Mesh Guard

ΥΓ Που μπορω να βρω καλωδιο να καταληγει σε τροφοδοσια SATA; Το τροφοδοτικο που παραγγειλα λενε οτι εχει μονο δυο SATA και θα χρειαστω και αλλο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=140]orck[/MENTION] Πόσες μέρες έκανε;

Εχεις δείγματα να ανεβάσεις φώτο με ντυμένα καλώδια να δω την πλέξι του; Μου φαίνεται πολύ αραιή.

Τέτοιο σου κάνει;

InLine Καλώδιο Sata Y-Power, Sata Female to 2 x Sata Male (29683)

Lian Li PW-SA3 Molex to 3 Sata Power Connector Καλώδιο

Αλλά ποιο Psu Πήρες και έχει 2 sata? Μήπως εννοεί δύο γραμμές sata power καλωδίων;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, δειγματα ακομη οχι. Εχω ομως ενα μετρο αλλα πολυ μεγαλη διαμετρο για την δουλεια που θελω να κανω.

Ο κινεζος αργει λιγο. Οταν το προιον ειναι διαθεσιμο, με το απλο ταχυδρομειο μπορει να κανει και πανω απο δυο εβδομαδες.

Παραγγειλα ενα "οτι να 'ναι" του κιλου. Απλα να ειναι μαυρο και να εχει 12αρη ανεμιστηρα. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663436 Οι πραγματικες αναγκες μου ειναι σαφως κατω απο 200W. Στα σχολια λενε οτι εχει μονο δυο υποδοχες για Sata σε μια γραμμη σε σειρα. Μαλλον πρεπει να κανιβαλισω καποιο χαλασμενο να βγαλω μια γραμμη :)

Έγινε επεξεργασία από orck
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για non-modular psu πρεπει να ανοιξουμε το psu και τα sleeve ή paracord να τα φτασουμε μεχρι το εσωτερικο του psu ή δεν χρειαζεται να το ανοιξουμε?

Πολυ καλος οδηγος παντως :D !!

Έγινε επεξεργασία από NiRou
Link to comment
Share on other sites

Nirou με όλη τη καλή διάθεση διάβασε τον οδηγό.

Μου πήρε ~2.5 μήνες να τον τελειώσω και θα σου πάρει μία ώρα να τον διαβάσεις.

Όταν το κάνεις δεν θα έχεις αυτή την απορία.

Συγνώμη που δε σου απαντάω αλλά έχω απαντήσει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Για heatshrinkless sleeving με ευκολία και συνέπεια στο αποτέλεσμα χρειαζόμαστε .... heatshrink!! Απλά το τοποθετούμε στην άκρη του sleeve το καίμε με αναπτηράκι μεχρι να αρχίσει να λιώνει το sleeve και στη συνέχεια το πιέζουμε να πάρει σχήμα, κόβουμε το heatshrink και απολαμβανουμε.

Eμένα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω Γιάννη :)

Μπορείς να το κάνεις και χωρίς heatshrink με το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα (ίσως να κάψεις λίγο το δάχτυλο σου μέχρι να βρείς τον σωστό τρόπο αλλα οκ :p)

Απλά παίρνεις τον αναπτήρα και τοποθετείς την φλόγα στο τέλος του sleeve και περισσότερο προς το pin..

Μόλις δείς την άκρη του sleeve να λιώνει το πιάνεις με τον δείκτη και τον αντίχειρα και το στρίβεις γύρω απο το pin στο ίδιο σημείο που έχει λιώσει και στις φωτογραφίες που δείχνεις!

Τις πρώτες 2-3 φορές που θα το κάνεις ίσως να μην το πετύχεις σωστά αλλα μόλις βρείς το σωστό timing και στρίψιμο πάνω στο pin γίνεται άψογο! Ετσι ακριβώς έχω κάνει και εγώ το δικό μου τροφοδοτικό.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Eμένα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω Γιάννη :)

Μπορείς να το κάνεις και χωρίς heatshrink με το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα (ίσως να κάψεις λίγο το δάχτυλο σου μέχρι να βρείς τον σωστό τρόπο αλλα οκ :p)

Απλά παίρνεις τον:happy: αναπτήρα και τοποθετείς την φλόγα στο τέλος του sleeve και περισσότερο προς το pin..

Μόλις δείς την άκρη του sleeve να λιώνει το πιάνεις με τον δείκτη και τον αντίχειρα και το στρίβεις γύρω απο το pin στο ίδιο σημείο που έχει λιώσει και στις φωτογραφίες που δείχνεις!

Τις πρώτες 2-3 φορές που θα το κάνεις ίσως να μην το πετύχεις σωστά αλλα μόλις βρείς το σωστό timing και στρίψιμο πάνω στο pin γίνεται άψογο! Ετσι ακριβώς έχω κάνει και εγώ το δικό μου τροφοδοτικό.. ;)

Χίλια δήκια έχεις Μάνο με τον τρόπο που περιγράφεις ξεκίνησα να το κάνω και γώ αλλά έκαψα μερικά απο τα ακριβοπληρωμένα μου MDPC :tw: τρόμαξα και το γύρισα στο heatshrink που μου φάνηκε πιο "safe" και γι' αυτό και το πρότεινα. Οταν θα sleevaro την VGA θα δοκιμάσω ξανά μιας και έχω περίσευμα απο sleeve οπότε με παίρνει :)

Link to comment
Share on other sites

Χίλια δήκια έχεις Μάνο με τον τρόπο που περιγράφεις ξεκίνησα να το κάνω και γώ αλλά έκαψα μερικά απο τα ακριβοπληρωμένα μου MDPC :tw: τρόμαξα και το γύρισα στο heatshrink που μου φάνηκε πιο "safe" και γι' αυτό και το πρότεινα. Οταν θα sleevaro την VGA θα δοκιμάσω ξανά μιας και έχω περίσευμα απο sleeve οπότε με παίρνει :)

Γιαυτό λέω ότι η φλόγα πρέπει να πάει περισσότερο προς το pin και λιγότερο προς την άκρη του sleeve..

Με αυτόν τον τρόπο δεν θα σου λιώσει όλο το sleeve (ούτε θα πετάξει ξέφτια) καθώς μπορείς να ελέγξεις πολύ καλύτερα το πόση φλόγα θα δεχθεί και κυρίως στο σημείο που θες ώστε να λιώσει σωστά και να γίνει ο "κόμπος".

Link to comment
Share on other sites

karmen το έχω απορία εδώ και πολύ καιρό που βλέπω παραπλήσια sleeving.

Όταν ήμουν νέος (κάπου πριν 10 χρόνια) θυμάμαι να τρώμε τα χέρια μας για να περνάμε πχ απο ένα sleeve και τα 4 καλώδια τροφοδοσίας. Αυτό το κάναμε με γνώμονα τη βελτίωση του airflow.

Το sleeving που προτείνεις (ασχέτως υλικού) και το οποίο έχει γίνει της μοδός τα τελευταία χρόνια αν και παρα πολύ ωραίο στο μάτι (αν γίνει σωστός συνδυασμός χρωμάτων) δεν είναι ένα βήμα προς τη λάθος κατεύθυνση; Δε μεγαλώνει ο όγκος που καταλαμβάνουν τα καλώδια και άρα δε χειροτερεύει το airflow μέσα στο κουτί;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα η νεα μοδα προσταζει τα καλωδια να ειναι περασμενα πισω απο την μητικη, βγαινουν για να κουμπωσουν στην μητρικη απο λαστιχενιες ροδελες (grommets) που βρισκονται περιμετρικα της μητρικης. Μας ενδιαφερει η ανεμποδιστη ροη αερα στην μπροστινη μερια της μητρικης εκει που ειναι επεξεργαστης, μνημες, chipset, καρτα γραφικων. Οποτε στο σημειο ενδιαφεροντος μας η ροη ειναι ενεμποδιστη απο καλωδια.

Σαν παραδειγμα δες το παρακατω κουτι που ειναι sleev-αρισμενο. Το κουτι ειναι της CoolerMaster 690ΙΙ

600x450px-LL-b777faeb_900x600px-LL-cda584e0_d9cc03298b5f1aed33060c550fad5e10.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καιρό είχα να πω κάτι πάνω στα εργαλεία του sleeve.

Σήμερα μου δόθηκε η ευκαιρία να κάνω κάτι ξεχωριστό, μοναδικό και ταυτόχρονα να είναι στα μέτρα μου.

Δεν την άφησα την ευκαιρία να πάει χαμένη και την έπιασα από τα μαλλιά (Στέλιο συγνώμη αν παρατράβηξα μαλλί :p)

Όπως σας είχα αναφέρει και στον οδηγό, είχα στην κατοχή μου το παρακάτω σετ

Lamptron Modding Tool Kit

καλό σετάκι, αλλά λίγο άβολο. Κάθε φορά που ήθελα και άλλο εργαλείο έπρεπε να βιδώνω ξεβιδώνω. Οπότε why not να μην έχω ταυτόχρονα και τα 5 εργαλεία;

Πήγα μία βόλτα απο τον [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] και όχι απλά είχα και τα 5 εργαλεία ταυτόχρονα, ΑΛΛΑ πλέον δεν έχω εργαλεία...έχω κοσμήματα.

Ο Στέλιος κάθισε στον τόρνο, του μίλαγε και ο τόρνος υπάκουε.

Ολα τα λεφτά ήταν το βλέμμα του Στέλιου κατά τη διάρκεια της διαδικασίας και εγώ η τυχερή της υπόθεσης που είχα ένα θησαυρό γνώσεων μπροστά μου. :)

Η χαρά μου δεν περιγράφεται και πραγματικά δεν ξέρω πως να ευχαριστήσω τον Στέλιο. Πέρα απο τα 5 κομμάτια αλουμίνιο, κέρδισα πολλά περισσότερα.

Στέλιο να είσαι καλά και πάντα γερός και δυνατός. :T:

Η ιδέα λοιπόν για όποιον θέλει κάτι κομμένο και ραμμένο στη δικιά του παλάμη και με το δικό του γούστο.............. αρκεί να έχετε έναν Στέλιο απο δίπλα :rubik:

avXyB.jpg

yZTuI.jpg

IlQHF.jpg

81Qrl.jpg

O4DPO.jpg

rWWQj.jpg

dGqj2.jpg

τώρα που το σκέφτομαι βέβαια πρέπει ή να πάρω το ασημί σετ ή να πάω για ανοδίωση τις μύτες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.