Jump to content



Αξίζει να αγοράσω υπολογιστή ΑΦΟΥ βγουν τα Windows 8?


kreach

Recommended Posts

Φίλος χρειάζεται καινούριο μηχάνημα... και σκέφτηκα πως θα έπρεπε να "περιμένει" μέχρι να κυκλοφορίσουν τα καινούρια win...

Τι λέτε? Να αγοράσει τώρα και να τρέξει τη σταθερή αξία των 7 ή να γίνει "beta tester" των 8?

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για desktop δεν βλέπω πως σε περιορίζει το λειτουργικό σύστημα στην αγορά του Η/Υ. Αν είναι laptop τότε ίσως θα πρέπει να δοκιμάσει όπως είπε και ο φίλος παραπάνω την RTM έκδοση αν και τα win8 περισσότερο έρχονται να ενοποιήσουν διαφορετικές πλατφόρμες και μια πρώτη πρόβλεψη είναι ότι δεν θα έχουν ιδιαίτερη επιτυχία σε Η/Υ όσο θα έχουν σε tablets

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει δυνατότητα δωρεάν αναβάθμισης σε win8 (ή έναντι ενός συμβολικού ποσού) για όσους αγοράζουν laptop μέχρι την επίσημη κυκλοφορία τους.

Άρα αν το έχει ανάγκη, δεν συντρέχει λόγος αναμονής

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Λοιπόν πρόκειται για λάπτοπ, άρα καλύτερα να περιμένω να βγουν τα 8?

Δεν είναι σίγουρο ότι θα προχωρήσουν όλες οι εταιρείες σε αναβάθμιση windows 8 αμέσως μετά την επίσημη κυκλοφορία τους. Θα πρέπει να κυκλοφορήσουν τα windows 8, να φτάσουν μέχρι την γραμμή παραγωγής των κατακσευαστριών και το σημαντικότερο να φτάσουν Ελλάδα.

Προσωπικά αν δεν έχει οθόνη αφής ο φορητός υπολογιστής έχω τις αμφιβολίες μου αν τα windows 8 θα είναι ίδια ή καλύτερα με τα windows 7.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο ότι θα προχωρήσουν όλες οι εταιρείες σε αναβάθμιση windows 8 αμέσως μετά την επίσημη κυκλοφορία τους. Θα πρέπει να κυκλοφορήσουν τα windows 8, να φτάσουν μέχρι την γραμμή παραγωγής των κατακσευαστριών και το σημαντικότερο να φτάσουν Ελλάδα.

Προσωπικά αν δεν έχει οθόνη αφής ο φορητός υπολογιστής έχω τις αμφιβολίες μου αν τα windows 8 θα είναι ίδια ή καλύτερα με τα windows 7.

Το αυτό και για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά για το ότι τα win8 είναι εμετικά για το desktop αυτό είναι άλλη κουβέντα. Αν εγώ χρειαζόμουν laptop θα έπαιρνα σίγουρα ΠΡΙΝ κυκλοφορήσουν τα win8. Για σκέψου να πάρεις με win8, να μην σε βολέψουν και να θες να κάνεις downgrade σε 7. Θα υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μη βρίσκεις drivers, καθώς ο κατασκευαστής θα δίνει για 8. Η αγορά laptop με win7 είναι για μένα εγγύηση + θα έχεις τη δυνατότητα με 15$ να αναβαθμίσεις σε 8 αν κρίνεις ότι τα χρειάζεσαι. Το ανάποδο όμως θα είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

αγορασα προσφατα λαπτοπ ΗΡ με 7 και εχω online offer 15euro για αναβαθμιση σε "αντιστοιχη" εκδοση των 8.

ειχα συμπληρωσει online φορμα μετα την αγορα και πλεον μου ηρθε e-mail οτι πλεον μπορω να αγορασω την αναβαθμιση..

υπάρχει χαρακτηριστικο αυτοκολλητο σε ολα τα μεγαλα καταστηματα ,νομιζω,σχετικα με την προσφορα..(εγω ειχα αγορασει απο μουλτιραμα)

http://www.windowsupgradeoffer.com/el-GR

Link to comment
Share on other sites

Καλά για το ότι τα win8 είναι εμετικά για το desktop αυτό είναι άλλη κουβέντα. Αν εγώ χρειαζόμουν laptop θα έπαιρνα σίγουρα ΠΡΙΝ κυκλοφορήσουν τα win8. Για σκέψου να πάρεις με win8, να μην σε βολέψουν και να θες να κάνεις downgrade σε 7. Θα υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μη βρίσκεις drivers, καθώς ο κατασκευαστής θα δίνει για 8. Η αγορά laptop με win7 είναι για μένα εγγύηση + θα έχεις τη δυνατότητα με 15$ να αναβαθμίσεις σε 8 αν κρίνεις ότι τα χρειάζεσαι. Το ανάποδο όμως θα είναι δύσκολο.

Αυτό το είχαν κάνει με τα vista, μετά όμως βγάλανε οδηγούς και για xp

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ κ πάλι για τις απαντήσεις σας παιδιά :)

Θα "τρέξω" λοιπόν να προλάβω τα 7ρια!

Δεν υπάρχει λόγος. Χρησιμοποιώ τα 8 (την τελική έκδοση) εδώ και μία εβδομάδα. Σαν τα 7 ακριβώς είναι το desktop (drivers κτλ φυσικά ίδια με τα 7), με την διαφορά του "metro" που, ίσως να φτιάχτηκε για να βοηθά σε tablet κτλ, όμως το έχω βολευτεί απίστευτα μέσα σε λίγες μόνο ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

αγορασα προσφατα λαπτοπ ΗΡ με 7 και εχω online offer 15euro για αναβαθμιση σε "αντιστοιχη" εκδοση των 8.

Τα 15$ έγιναν 15€ ; Και από εκεί αισχροκέρδεια ; Ε ρε "βρεγμένη σανίδα" και "αντάρτικο πόλεων" που σας χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακουστεί η φήμη ότι η MS θα ζητήσει από OEMs να κλειδώνουν το EFI BIOS των μηχανημάτων που πωλούνται εξαρχής με Win 8 (και να πρέπει να πληρώσεις για ξεκλείδωμα εάν θέλεις να αλλάξεις λειτουργικό).

Άλλος ένας λόγος να μην περιμένεις, έστω και εάν δεν έχει επιβεβαιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακουστεί η φήμη ότι η MS θα ζητήσει από OEMs να κλειδώνουν το EFI BIOS των μηχανημάτων που πωλούνται εξαρχής με Win 8 (και να πρέπει να πληρώσεις για ξεκλείδωμα εάν θέλεις να αλλάξεις λειτουργικό).

Άλλος ένας λόγος να μην περιμένεις, έστω και εάν δεν έχει επιβεβαιωθεί.

Να μην περιμενει γιατι? Ακομα και 100% αληθεια να ηταν (που αποκλειεται) θα αγοραζε ΟΕΜ αλλα custom built οπου σιγουρα δεν θα ηταν μονιμως κλειδωμενο

Πως ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειται να συμβει? Η microsoft εχει δημοσιευσει τα παρακατω hardware certification requirements

http://download.microsoft.com/download/A/D/F/ADF5BEDE-C0FB-4CC0-A3E1-B38093F50BA1/windows8-hardware-cert-requirements-system.pdf

που περιλαμβανουν το παρακατω

MANDATORY. On non-ARM systems, the platform MUST implement the ability for a physically present user to select between two Secure Boot modes in firmware setup: "Custom" and "Standard". Custom Mode allows for more flexibility as specified in the following:

a) It shall be possible for a physically present user to use the Custom Mode firmware setup option to modify the contents of the Secure Boot signature databases and the PK. This may be implemented by simply providing the option to clear all Secure Boot databases (PK, KEK, db, dbx) which will put the system into setup mode.

B) If the user ends up deleting the PK then, upon exiting the Custom Mode firmware setup, the system will be operating in Setup Mode with SecureBoot turned off.

c) The firmware setup shall indicate if Secure Boot is turned on, and if it is operated in Standard or Custom Mode. The firmware setup must provide an option to return from Custom to Standard Mode which restores the factory defaults.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος. Χρησιμοποιώ τα 8 (την τελική έκδοση) εδώ και μία εβδομάδα. Σαν τα 7 ακριβώς είναι το desktop (drivers κτλ φυσικά ίδια με τα 7), με την διαφορά του "metro" που, ίσως να φτιάχτηκε για να βοηθά σε tablet κτλ, όμως το έχω βολευτεί απίστευτα μέσα σε λίγες μόνο ημέρες.

Τελική έκδοση??? Από τι κανάλι αδειοδότησης την χρησιμοποιείς αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.