Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

τα κινέζικα δεν τα αποφεύγω για την εγγύησή τους, να που πήρα oneplus...

για να μη ψήνω τα @@ μου κ το κεφάλι μου με το άπειρο SAR που έχουν τα αποφεύγω..

πολλά δεν παίρνουν καν πιστοποίηση (που πρέπει να είναι κάτω από 2)

 

ΠΑει για αμερικανικη αγορα και αν δεν απατωμαι τα προηγουμενα κινουνται στο 1.5 Αμερικης, αρα χαμηλο

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πόσο θέλεις να το ψάξεις και τι σε καλύπτει, βέβαια. Πριν δυόμισι χρόνια αγόρασα το galaxy s3 περίπου 300€ (ναυαρχίδα τότε το s4). Το δούλεψα 2 χρόνια με stock μέχρι που έγινε ανυπόφορα αργό. Λίγο πριν το πετάξω από το παράθυρο, αποφάσισα να ψαχτώ και τώρα πλέον τρέχω CyanogenMod με lollipop 5.1 και το τηλέφωνο πάει σφαίρα.

Συμπέρασμα : τηλ. μέχρι 200€ από Κίνα ή μέχρι 300€ από Ελλάδα, βγάζει άνετα 3-4 χρόνια απο την αγορά του, αρκεί να υπάρχει community να το υποστηρίξει. Εκεί ακριβώς πρέπει να δίνει βάση ο αγοραστής.

 

βλέπω ότι επίσημα είναι στην cm11. Έχεις κάποια συγκεκριμένη rom;

thanx

Link to comment
Share on other sites

LeTV Le 1 και πιο προσφατο 1s

200€ και τσακίζει κόκκαλα

Υ.Γ. Μην ακούσω κινεζικο/εγγύηση γιατί για OnePlus μιλάμε

Πολύ καλή επιλογή όντως αλλά νομίζω αξίζει για όσους θέλουν κάτι μικρότερο και για το development το oneplus

Βέβαια πολύ καλή επιλογή είναι και το xiaomi mi4c

Έγινε επεξεργασία από mer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω αγορασα το Huawei honor 7 και μεχρι στιγμης απλα ειναι ΦΟΒΕΡΟ,πολη καλη ποιοτητα,δικαρτο και Active Sim

Καλορίζικο. Απο που το αγόρασες? Από vmall ή από κινέζικο κατάστημα? Έγινε επεξεργασία από zananiro
Link to comment
Share on other sites

Απο Vmall

28/10 η παραγγελια και μετα απο δυο μερες το παρελαβα

Thanks, επειδή το καλοβλεπω και εγώ, με πιο τρόπο στο στείλανε Ελλάδα? Γιατί από ότι είδα δεν γίνονται αποστολές Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις την παραγγελια σου θα βαλεις τα στοιχεια σου και μετα τους στελνεις και ενα mail οτι τα στοιχεια ειναι στην ελλαδα κατι το οποιο το βλεπουν και μεσα αφου το βαζεις

το εστειλαν με DHL και σε 2 μερες το ειχα

Έγινε επεξεργασία από Gnarv
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανα νεο απο το Lenovo p1 pro? Το ειδα στην εκθεση του Σεπτεμβρη που ελεγε οτι θα κυκλοφορουσε οκτωβριο αλλα εδω καλα καλα το gsmarena δεν το εχει βαλει στη σελιδα με τα specs.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο site ειναι που δινει κουπονι οταν γραφτεις, κανεις register κλπ?

Μerimobiles?

Moυ εβγαινε (σε καποιο) ενα popup για 20$ αλλα δεν θυμαμαι ποιο...

-edit-

οκ..το merimobiles ηταν.

Eχω 2010 ΜΜ points (18.85€)...αλλα μαμακια..μονο τα 1000mm (~10€) ειναι εξαργυρωσιμα στην αγορα που ηθελα.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Μετά το κράξιμο της πρώτης μέρας μέρας με Android και Lg G4 όσο αναφορά το browsing (στις προηγούμενες σελίδες), αναφέρω ότι πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

 

Δεν μπορώ να δώσω input, δεν ξέρω πως λύθηκε. Ίσως με update το "Android system webview" ? 

Ανοίγει σελίδες και πάει σφαίρα παντού με όλους τους browsers. Εκεί έχω καταλήξει στο nochrome που κάνει καλή δουλειά με τα ads

διότι είμαι άσχετος με root διαδικασίες και ακόμα δεν θέλω να αφιερώσω χρόνο. 

 

Δεν μου λείπει κάτι από το  iOS/Cydia εκτός από το παρά πολύ λειτουργικό για μένα SwipeSelection (cydia).

Το πόσο αξιόπιστο είναι θα δείξει ο χρόνος, ακόμα είναι νωρίς.

 

Κάποια αρνητικά σχόλια για την αυτονομία είναι υπερβολικά, μου βγάζει από 4 εώς και 6 μιση ώρες SOT ανάλογα την χρήση.

Αποκλείεται να με αφήσει στην μέρα ότι και να κάνω, και το ότι μπορώ να πάω από 5% σε 100% σε 5" με αλλαγή μπαταρίας είναι no-brainer.

Ειδικά αν χρειαστεί να λείψω 1-2 μέρες από το σπίτι, 30' 60' λεπτά παραπάνω αυτονομία άλλου κινητού χωρίς εύκολη αλλαγή μπαταρίας δεν θα με έσωζαν. Ο φορτιστής αυτοκινήτου είναι λύση, αλλά και με 2η μπαταρία μου έχουν λυθεί τα χέρια. 

 

Με το Doze του android 6 δεν ξέρω σε τι ποσοστό θα βελτιωθεί καθώς δεν βλέπω πρόβλημα σε stand by πέφτει πολύ αργά (αν έχεις data/sync on)

έως σχεδόν καθόλου αν τα έχεις κλειστά. Αν θέλουν να βελτιώσουν κάτι στην Lg είναι η κατανάλωση με wifi στο browsing.

Εκεί τρώει την μεγάλη ήττα η μπαταρία, σε σχέση με iPhone 6plus.

 

Στο handling η αξιόμαχη ακόμα και τώρα κινητάρα Lg G2 είναι καλύτερη και δεν έχω μικρά δάχτυλα. Ούτε εμφανίζει λιγότερες πληροφορίες κάπου.

Το G2 με ένα χέρι το έχω για πλάκα, το G4 όχι. Το ακόμα μεγαλύτερο μέγεθος του Nexus 6P μαζί με την μη αφαιρούμενη μπαταρία με κάνει να πιστεύω ότι καλά έκανα και δεν το περίμενα.

 

Παίρνει πολλά τικ το G4, ψάχνω να βρω κάτι να πω αλλα δεν... 

Στο G3 έβρισκες...στο G4, ούτε τα τσαφ τσουφ εδώ και εκεί ούτε redraws, όλα ανοίγουν γρήγορα και παραμένουν ανοιχτά.

οθόνη/κάμερα από τα βαριά θετικά....δεν ξέρω τι να κράξω :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.