Jump to content



Ομαδική παραγγελία για custom keycap (Thelab) mech keyboards


Alexopus6

Recommended Posts

Πρόσφατα έκανα μια αγόρά απο QWERKeys

και κοιτόντας στο geekhack είδα οτι το συγκεκριμένο κατάστημα φτιάχνει κατα παραγγελία custom keycaps

αλλά μόνο για bulk orders. Αυτός που έχει το κατάστημα (Dan) φάνηκε πολύ φιλικός και πρόθυμος να απαντήσει σε οποιαδήποτε απορία, έτσι σκέφτηκα οτι θα ήταν ωραίο να φτιάχναμε ένα thelab.gr keycap και του έστειλα το ερώτημα. Αυτο που μου απάντησε ήταν οτι δυστηχώς δεν μπορεί να φτιαχτεί με 2 ξεχωριστά χρώματα η γραμματοσειρά και ότι θα χρειαστούν το λιγότερο 20 keycaps παραγγελία για να ξεκινήσει την κατασκευή.

Το κόστος απο οτι μου είπε θα είναι κάπου ανάμεσα απο 2 εως 2.5 λίρες αγγλίας. Το keycap θα είναι J series και για χρώμα πιστευω θα ταίριαζε το blue απο αυτά που διαθέτει. Έχω κάνει ένα προσχέδιο στο περίπου. Στο spoiler είναι το J series keycap, τα χρώματα των keycaps που διαθέτει και το προσχέδιο.

keycap-colours-7977.jpg

dan-image2-large-7978.jpg

keycapthelab-7979.png

Ανοίγω λοιπόν το παρών thread για να δούμε πόσοι ενδιαφερόμαστε.

Alexopus6 | 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5 ή 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 2

YDinopoulos| 2x KOYPTINA 3 η ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5

fatalara | 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5

BloodMage | 2x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5

Samael | 2x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5 + 2x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 4

nikpoth | 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5 ή 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 2

freestyler7 | 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5

Trooper | 2x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5 + 2x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 4

Grunt | 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5

gusteg | 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5

knight_77 | 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5 + 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 4

Jerry007 | 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5

paularas | 2x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5

Οπότε πάμε να δούμε που θα μαζεψουμε την 20αδα.

ΚΟΥΡΤΙΝΑ 3 --------------------- 2x

ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5 --------------------- 18x

ΚΟΥΡΤΙΝΑ 4 --------------------- 5x

ΚΟΥΡΤΙΝΑ 2 --------------------- 2x

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Θενκς, οποτε εγω σιγουρα θα ψωνισω ενα...

Sent from my iPhone using Tapatalk 1.14.3

;)

Επειδή μέχρι να δούμε πόσοι θα μαζευτούμε θα κλειδώσει σίγουρα το edit στο πρώτο post, αν μπορείς μετά το κλειδωμα να κάνεις ένα edit και να συμπληρώνεις τα άτομα που ενδιαφέρονται έτσι ώστε να έχουμε μια συνολική εικόνα!! Thanks!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αχ, στην αρχή νόμιζα θα έπαιζε καμιά ομαδική για PBT keycap sets. :p

Καλή η ιδέα σου αλλά πως θα υλοποιηθεί; Πες οτι έρχονται όλα σε σένα, μετά πρέπεις να στείλεις στον κάθε ξεχωριστά; Ακούγεται πολύ κούραση. :(

Πάντως ωραίο θα ήταν ένα bluew J series top row. Ίσως χωρίς το GR λόγω περιορισμένου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, στην αρχή νόμιζα θα έπαιζε καμιά ομαδική για PBT keycap sets. :p

Καλή η ιδέα σου αλλά πως θα υλοποιηθεί; Πες οτι έρχονται όλα σε σένα, μετά πρέπεις να στείλεις στον κάθε ξεχωριστά; Ακούγεται πολύ κούραση. :(

Πάντως ωραίο θα ήταν ένα bluew J series top row. Ίσως χωρίς το GR λόγω περιορισμένου χώρου.

Μιας και ξεκίνησα το thread πιστευω πως είναι κατανοητό οτι θα αναλάβω εγώ την ομαδική,

θα μαζεψω όλα τα keycaps και στην συνεχεια οι αθηναίοι θα κανονίσουμε καποιες συναντήσεις και της επαρχίας θα τα στείλω με ελτά (δικά τους μεταφορικά).

Επέλεξα το blue λογο του theme του φορουμ αλλά δεν είναι δεσμευτικό, θα καταλήξουμε σε αυτό το χρώμα που συμφωνούμε ολοι.

Row 1 πιστευω πως είναι ότι πρεπει, το gr χωράει κανονικότατα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται και μπλέ και κόκκινο keycap με custom logo. Απλα πρέπει να αποφασίσουμε (αν μαζευτουμε 20 άτομα ή 20 keycaps). Καλό θα είναι να αποφασίσουμε σε τι χρώμα θέλουμε το keycap.

Oι ομαδικές για keycap αφορούν ενα στανταρ design ( ξέχωρα αν θέλετε να προσθέσετε κάτι άλλο πέραν του thelab keycap). Δεν έχει να κάνει με το συνολικό ποσό που θα μαζευτούμε, έχει να κάνει οτι για να γίνει custom keycap πρέπει να κάνουμε παραγγελία τουλαχιστον 20 keycaps.

Προς το παρών μη βάζετε τι άλλο extra θελετε για να μη γίνει μπέρδεμα.

Ας μαζεψουμε τα 20 keycaps και μετα θα μαζεψω οτι άλλο χρειάζετε ο καθένας ξεχωριστά έτσι ώστε να μπούν όλα μαζί σε 1 παραγγελία.

Εγω προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με το χρώμα του keycap. ( Τα χρώματα απο τα keycaps υπάρχουν στο spoiler του πρώτου post οπότε ας αποφασίσουμε ένα χρώμα, και οι δύο ιδέες μου άρεσαν δλδ κόκκινο ή μπλε , θα βάλω άλλο ένα χρώμα προς σκεψη, Light Charcoal)

Το Logo το θέλουμε thelabgr ή σκετο thelab?

Οπότε:

@Alexopus6 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5 ή 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 2

@YDinopoulos 2x KOYPTINA 3 η ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5

@fatalara 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5

@BloodMage 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5

@Samael 2x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5 + 2x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 4

@GruntGR 1?

@nikpoth 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5 ή 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 2

@freestyler7 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5

Trooper 2x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5 + 2x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 4

Grunt 1x ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5

Οπότε πάμε να δούμε που θα μαζεψουμε την 20αδα.

ΚΟΥΡΤΙΝΑ 3 --------------------- 2x

ΚΟΥΡΤΙΝΑ 5 --------------------- 12x

ΚΟΥΡΤΙΝΑ 4 --------------------- 4x

ΚΟΥΡΤΙΝΑ 2 --------------------- 2x

Link to comment
Share on other sites

Παιρνουμε 20 και 20 ρε συ, slow the eggs :p

Εγω λεω να βαλει ο καθε ενας τι θελει κ αν δουμε στο τελος οτι μαζευτηκαν 25 κοκκινα και 5 μπλε, το γυρναμε σε red only ή αλλιως οσοι θέλουν ντε κ καλα μπλε παιρνουν απο παραπανω ποσοτητα για να βγουν 20(αν ειναι 12+ ας πουμε,γιατι αν βγουν 5 δεν εχει νοημα).

Προσωπικα τα θελω σε red για το Quick fire, μη γινει παρδαλο κατσικι μιας κ εχει ηδη 4 red συν του οτι τα εξτρα που μου αρεσαν ειναι red.

Τα 2 μπλε ειναι για το Qpad, μπορω να τα παραλειψω κ εντελως στο τελος αν δε τα βρουμε.

Royal Blue θα ηταν η προτιμηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να προτείνω να μπεί σε μία σειρά και να γράφει μόνο "The Lab".

Δοκίμασε το πως θα φαίνεται γιατί θεωρώ ένα κουμπί γεμάτο γράμματα θα φαίνεται άσχημα..

Επίσης γίνεται μήπως το Lab να γραφτεί με μουσταρδί γραμματοσειρά όπως είναι στο logo?

PS: Δεν έχω μηχανικό ακόμα άρα δε μπορώ να πάρω μέρος στην ομαδική δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.