Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
πριν 8 λεπτά, το μέλος racer έγραψε:

 

Αν δεν είχα βάλει τη 100αρα της wind, το almost από το username σου θα σβηνόταν :hehe: 

  • Like 2
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος racer έγραψε:

Ελάτε λίγους μήνες θα το χαρώ ακόμα.. Με περιμένει το ως 24άρι χολ στην Ελλάδα :hehe:

Αν έρθεις Καλαμάτα, έλα Wind. Έχουμε και μπισκότα :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Να σας τους καρφωσω να τυχω τις ευμενειας σας?

 

 

 

 

 

"Είναι επιπονη δουλεια τους αλλους να προδωσεις

8ωρα στατιστικα για να τους καταδωσεις

αλλος δινει το αιμα του γιατι'ναι αιμοδοτης
εγω πληροφοριες γιατι'μαι καταδοτης"

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

wait what.jpg

 

nice speed.jpg

 

Μέχρι πριν λίγες μέρες με το ζόρι κλείδωνε στα 9-10Mbit. Από την προηγούμενη βδομάδα κλείδωνε στα 20MBit με το Speedtest να δείχνει κάπου 17,5Mbit ταχύτητα. Από εχτές κλειδώνει στα νούμερα που βλέπετε χωρίς να έχω VDSL. Τώρα γιατί δείχνει VDSL δεν ξέρω. Ίσως ο ΟΤΕ να τους περάσει όλους σε VDSL και απλά να βάζει κόφτες σε όσους δεν πληρώνουν για 30 και 50Mbit;  Δεν ξέρω. Πάντως έχουν βάλει ένα κουτί κάπου 100 μέτρα από το σπίτι μου και προφανώς αυτός είναι ο λόγος της εκτόξευσης.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@yanni είχες ζητήσει αλλαγή του modem/router? Γιατί για να γράφει vdsl έχεις vdsl modem. Ρωτάω μήπως ισχύει όντως αυτό που λες για τον OTE και άσχετα αν εχεις adsl ή vdsl σε περνάνε σε vdsl σου δίνουν και modem και limit στην γραμμή. Τηλέφωνο πάνω από το modem/router σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετούς μήνες αλλάξαμε πρόγραμμα ΧΩΡΙΣ να ζητήσουμε και αλλαγή από ADSL σε VDSL. Το πρόγραμμα περιελάμβανε ADSL internet, ΟΧΙ VDSL. Επίσης η γραμμή είναι ευρυζωνική. Το μόνο που έγινε τον τελευταίο μήνα ήταν η ενεργοποίηση της υπηρεσίας caller ID που φαντάζομαι ότι είναι απλά εντελώς άσχετο. Το modem πάντως υποστηρίζει και VDSL και ADSL. Είναι το Speedport Entry 2i και το βρίσκω λογικό να δίνει modem με υποστήριξη τόσο για ADSL όσο και για VDSL ο ΟΤΕ, ώστε να είναι εύκολη η μετάβαση από το ένα πακέτο στο άλλο των πελατών του.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό ο ΟΤΕ δουλεύει ουσιαστικά μόνο 2 modems στις οικιακές συνδέσεις: Speedport Entry 2i και Speedport W724. Και τα δύο υποστηρίζουν VDSL και VoIP (που ο ΟΤΕ αποκαλεί "ευρυζωνική" τηλεφωνία). Πολύ ευχάριστο ότι σε έβαλαν στην καμπίνα, συνήθως σε τόσο "μεγάλες" ταχύτητες συνεχίζουν να δίνουν από το Αστικό Κέντρο. Λογικά θα σε καλέσουν και για αναβάθμιση προγράμματος σε VDSL (που βαφτίσηκε fiber :p).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά να ξέρετε ότι όσοι έχουν adsl από vpu(καμπίνα οτε) και δεν ειναι στον ΟΤΕ, θα εχουν cap στα 15-16 mbit. Ωμά νταβαντζιλίκια του Οτε στους παρόχους.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω 50αρα WIND απο vpu-light καμπινα ΟΤΕ Γαλάτσι όμως κλειδώνει 49,99 down , 4,99 up ( FΤΤC) . Επιτέλους νιώθεις ένα τόσο όμορφο συναίσθημα , που περιμένω πώς και πώς να σχολάσω να γυρίσω σπίτι .....

Έγινε επεξεργασία από npetras
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.