Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Καλησπερα απανταχου λαμπιτες! :)

Εγω παλι εχω adsl 24αρα με cyta.

Ειδα οτι το θεμα αφορα μονο vdsl οπότε οι admin αν θελουν σβηνουν το σχολιο! (γραφω εδω γτ δεν ειδα αλλο θεμα σχετικο με το δικο μου προβλημα!)

Εχω desktop και εχω συνδεσει το modem με powerline (pass through).  Η ταχυτητα ειναι περιπου στο 17.

Οταν συνδεω με το wifi το κινητο lenovo k3 note (android) το wifi δουλευει με τα φεγγαρια του. Δλδ μια συνδεεται, μια αποσυνδεεται.

Επειδη δε παιζουν φραγκα για extender-Repeater μπορει να προτεινει καποιος μια λυση; Ισως καποια ρυθμιση του modem?

Υ.γ: θελω να μου το εξηγησετε οσο πιο απλα γινετε γτ αυτα με τα δικτυα μου φαινονται κινεζικα!  :(

 

Ευχαριστω! :D:T:

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος intercoolerr730 έγραψε:

Καλησπερα απανταχου λαμπιτες! :)

Εγω παλι εχω adsl 24αρα με cyta.

Ειδα οτι το θεμα αφορα μονο vdsl οπότε οι admin αν θελουν σβηνουν το σχολιο! (γραφω εδω γτ δεν ειδα αλλο θεμα σχετικο με το δικο μου προβλημα!)

Εχω desktop και εχω συνδεσει το modem με powerline (pass through).  Η ταχυτητα ειναι περιπου στο 17.

Οταν συνδεω με το wifi το κινητο lenovo k3 note (android) το wifi δουλευει με τα φεγγαρια του. Δλδ μια συνδεεται, μια αποσυνδεεται.

Επειδη δε παιζουν φραγκα για extender-Repeater μπορει να προτεινει καποιος μια λυση; Ισως καποια ρυθμιση του modem?

Υ.γ: θελω να μου το εξηγησετε οσο πιο απλα γινετε γτ αυτα με τα δικτυα μου φαινονται κινεζικα!  :(

 

Ευχαριστω! :D:T:

 

Τι σχέση έχει αυτό με τις ταχύτητες vdsl?

Όταν δε βλέπεις σχετικό θέμα, κάνεις καινούργιο. Δεν μπαίνεις σε ένα υπάρχον και όποιον πάρει ο χάρος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Τι σχέση έχει αυτό με τις ταχύτητες vdsl?

Όταν δε βλέπεις σχετικό θέμα, κάνεις καινούργιο. Δεν μπαίνεις σε ένα υπάρχον και όποιον πάρει ο χάρος.

 

ενταξει! Συγνωμη! :D

Link to comment
Share on other sites

Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4996/49998 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 51829/123325 kbps
Noise Margin(Up/Down) 31.1/27.6 dB
Line Attenuation(Up/Down) 3.2/1.4 dB
Output Power(Up/Down) -12.3/13.3 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/1325
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms
INP(Up/Down) 0/4.5 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 47/0
FEC Errors(Up/Down) 0/47025

 

VDSL 50L - OTE Speedport Entry 2i

 

Απλά απόλαυση ! :D

 

Έγινε επεξεργασία από KTM
  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα και εγώ την αίτηση για αλλαγή adsl σε vdsl (forthnet). Από 24άραχχχχχχ:hehe:, πάω σε 50άρα. Δεν άλλαξα τίποτ' άλλο στο πακέτο που ήδη έχω. Μόνο την ταχύτητα της σύνδεσης.

Περιμένω 10 μέρες και μετά θ' αλλάξουν το rooter, το οποίο ήδη μου το έδωσαν στο κουτάκι του (zte h168n). Μέχρι τώρα κατέβαζα με 1.3-1.4 ανά ώρα. Η καμπίνα απέχει 10-12 μέτρα από το σπίτι μου (διαγώνια, όπως βγαίνεις από την εξώπορτα).

Η αλλαγή (είναι προσφορά που τρέχει) θα κοστίσει +5 ευρώ στον λογαριασμό. Αξίζει, πιστεύω.

Το πρόγραμμα προβλέπει ταχύτητες έως 50 Mbps και dynamic ip. Ρώτησα, λοιπόν, ποια θα είναι η εκτιμώμενη ταχύτητα κλειδώματος, για να ξέρω. Η υπάλληλος μου είπε ότι θα κλειδώνω στα 49.9 (λογικά), εκτός και αν έχω κάποιο θέμα με το καλώδιο που καταλήγει στο σπίτι (ελπίζω πως όχι).

Ίδωμεν. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, ρε Σπύρο; Μια χαρά κάναμε δουλειά και με τις 24άρες. Απλά, αφού κοστίζει τόσο λίγο, είπα να το δοκιμάσω.

Hint: ξέρεις τι πάω να κάνω, έτσι; 50άρα+fastpath=killing machine στο bf1:p. Αν δεν δω προκοπή, θα πάω να μονάσω:hehe:.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο το 2009 που ειμαι σε αυτο το σπιτι ειχα ξεκινησει με 8, εφτασα 5.5, πηγα 3.5 οταν εκανα φορητοτητα και ξαναγυρισα στον ΟΤΕ και μετα απο λιγο καιρο παλι 5. Τραγικα πραγματα. Γιαυτο και οταν καπου διαβασα οτι πηραμε VDSL πηρα ΕΓΩ τον ΟΤΕ και τους ειπα να μου βαλουν.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή από wind vdsl σε Nova vdsl.

Αποτελέσματα :

Πολυ καλύτερο ping καταρχάς ,γιατί τα ζωα στη wind που ήμουν πελάτης από όταν άνοιξε η telestet στα πάντα ,δε μπορούσαν να συλλαβουν το fast path σαν έννοια .Από ~25 ms τώρα έχω ~17ms και με έχουν fast path χωρίς να το έχω ζητήσει.

Τις πρωινές ώρες ΠΟΛΥ πιο γρήγορη εξυπηρέτηση η Nova ,τεράστιες διάφορες .

Τις απογευματινές βραδυνές ώρες όμως η Nova έχει αναμμονες 15-20 λεπτών το όποιο είναι τραγικό και απαράδεκτο.

Ταχύτητα παρόλο που είμαι από καφαο ,έπεσε λίγο από τα 49,5 + που ήμουν καρφωμένος στα 44 or something ,αλλά clein.

Μετά από ολη μου τη ζωή στην telestet /wind, πήρα ολα μου τα τηλέφωνα σπίτια ,μαγαζιά ,κινητα τα πάντα και έφυγα για πολλούς λογους που αφορούν κυρίως τρελό δούλεμα και συνεχείς αποδεδειγμένες μικροαπατεωνιες από μέρους τους .

Ειδωμεν τι θα γίνει και με τα αλλά τα καλοπαιδα.

 

Edit

Ρουτερ δίνουν ένα μικρουλι zte ,πριν είχαν ένα μεγάλο Zte (931?) .

Το καινούργιο τοσοδουλι δουλεύει καλύτερα ,η Nova δεν έχει πετσοκόψει τρελά το μενού ,είναι αρκετά κυριλέ από επιλογές και το wifi του πολύ πιο γρήγορο.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Οχι δεν καναμε μια χαρα τη δουλεια μας οταν αγοραζες ενα παιχνιδι και εγω με τα 5 mbps εκανα 2.5-3 μερες για να μπορω να το παιξω...

3-0. Σ' αυτό έχεις δίκιο. Δεν μπορώ να ισχυριστώ το αντίθετο. Έχω φάει Σ/Κ ολόκληρα να κατεβάζω παιχνίδια.

Δεν καθόμουν να σκάσω, αλλά ήταν ενοχλητικό.

Μία ώρα πριν, το μέλος das έγραψε:

1)Τις απογευματινές βραδυνές ώρες όμως η Nova έχει αναμμονες 15-20 λεπτών το όποιο είναι τραγικό και απαράδεκτο.

2)Ταχύτητα παρόλο που είμαι από καφαο ,έπεσε λίγο από τα 49,5 + που ήμουν καρφωμένος στα 44 or something ,αλλά clein.

Edit

Ρουτερ δίνουν ένα μικρουλι zte ,πριν είχαν ένα μεγάλο Zte (931?) .

Το καινούργιο τοσοδουλι δουλεύει καλύτερα ,η Nova δεν έχει πετσοκόψει τρελά το μενού ,είναι αρκετά κυριλέ από επιλογές και το wifi του πολύ πιο γρήγορο.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

1) Διευκρίνισέ το μου αυτό, σε παρακαλώ.

2) Μετά από πόσο καιρό (και για ποιον λόγο) έπεσε στα 44; Διαφορές είδες στην πράξη;

Για το ρούτερ, δεν ξέρω. Δεν το έχω ανοίξει το κουτί. Θα ρωτήσω πώς μπορώ να το ρυθμίσω.

Link to comment
Share on other sites

1) Διευκρίνισέ το μου αυτό, σε παρακαλώ.

2) Μετά από πόσο καιρό (και για ποιον λόγο) έπεσε στα 44; Διαφορές είδες στην πράξη;

Για το ρούτερ, δεν ξέρω. Δεν το έχω ανοίξει το κουτί. Θα ρωτήσω πώς μπορώ να το ρυθμίσω.

Δεν ξέρω πως να στο διευκρινίσω περισσότερο ,τρεις φορές που τους χρειάστηκα απόγευμα περίμενα πάνω από 15 λεπτά να μιλήσω με άνθρωπο.

Στο λέει κιόλας ποση ωρα στις περίπου θα περιμένεις .

Όποτε τους πήρα πρωί είχε 1-2 λεπτά αναμονή.

Στα 44 έπεσα μόλις πήγα στη Nova .

Διαφορά στην πράξη δε γίνεται να δεις πιστεύω ,μόνο στα τορεντ φαίνεται

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος das έγραψε:

Το καινούργιο τοσοδουλι δουλεύει καλύτερα ,η Nova δεν έχει πετσοκόψει τρελά το μενού ,είναι αρκετά κυριλέ από επιλογές και το wifi του πολύ πιο γρήγορο.

 

στο ρουτερ αν κάνεις login με τον root  account της nova είναι όλες οι επιλογές ξεκλείδωτες.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Το πρόγραμμα προβλέπει ταχύτητες έως 50 Mbps και dynamic ip. Ρώτησα, λοιπόν, ποια θα είναι η εκτιμώμενη ταχύτητα κλειδώματος, για να ξέρω. Η υπάλληλος μου είπε ότι θα κλειδώνω στα 49.9 (λογικά), εκτός και αν έχω κάποιο θέμα με το καλώδιο που καταλήγει στο σπίτι (ελπίζω πως όχι).

Ίδωμεν. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

το ρουτερ θα κλειδώνει σε vdsl2 που το μέγιστο θεωρητικό είναι λίγο πάνω από τα 100Mbps,  οπότε και να υπάρχει κάποιο πρόβλημα δύσκολα θα πέσεις κάτω από τα 50, ειδικά αν είσαι και τόσο κοντά στην καμπίνα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το ρουτερ θα κλειδώνει σε vdsl2 που το μέγιστο θεωρητικό είναι λίγο πάνω από τα 100Mbps,  οπότε και να υπάρχει κάποιο πρόβλημα δύσκολα θα πέσεις κάτω από τα 50, ειδικά αν είσαι και τόσο κοντά στην καμπίνα.
Προς το παρών δε νομίζω να έχω λόγο να ασχοληθώ ,είμαι ικανοποιημένος ,αν προκύψει επιθυμία ,η συμβουλή σου είναι πολύ χρήσιμη
Link to comment
Share on other sites

Και εμάς στην Καλλιθέα κοιμούνται ... Η wind βάζει μόνο και δεν είναι η οικοδομή μου σε αυτές που θα αναβαθμιστούν , γιατί είναι κοντά στον ΟΤΕ. Καλά κρασιά. Μένω με τα δήθεν 50 μου από το Α/Κ

(Μέχρι πριν λίγους μήνες δεν υπήρχε δείγμα καμπίνας VDSL στην περιοχή )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.