Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

εμπορικά πουλάνε FIBER γιατί ακούγεται ωραία στα αυτιά του καταναλωτή. 100αρες-200αρες χωρίς την ινα μέσα στο σπίτι ειναι FTTC (Fiber to the Cabin) από την καμπινα και μετά ο κλασικός χαλκός.

Εγώ και με χαλκό έπιανα άνετα 200 + με μια κανονική απόσταση απο την καμπινα (για αθηνα που υπάρχουν σχεδόν σε κάθε στενο)
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tommybertsen said:

Αυτό το είχα ελέγξει. Δεν δικαιούμαι. 

Δεν ξέρω πως θα ξεχωρίσω ftth εγκατάσταση :hehe: Αλλά αν είχα να υποθέσω, παίζει να είμαι ο μόνος με VDSL έστω, δεν ξέρω για τους δίπλα, αλλά δεν πιστεύω κιόλας

Τότε δεν θα πρέπει να έχεις την επιλογή τουλάχιστον προς το παρόν. Δεν ξερω μήπως έρχεται καμια inalan εκεί που παίζει μονη της...

 

Η εγκατάσταση αν ειναι εσωτερική δεν βλέπεις τίποτα παρα μονο την κεντρική ίνα που μπαίνει κάπου στην πολυκατοικία, συνήθως στην είσοδο ή κάπου κοντά σε αυτή. 

Αν είναι εξωτερική μοιάζει κάπως με τη δικιά μου, έχει floorbox για κάθε διαμέρισμα και ένα κεντρικό κατανεμητή στο ισόγειο

20210609_203653.jpg.a1243f92eeaf69ada068f3511e89f8bc.jpg

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σαν την δική σου είναι και εδώ, απλά άλλης δεκαετίας :hehe: 

Σίγουρα χρειάζεται αλλαγή η καλωδίωση αρχικά.

 

ΥΓ: Η Ιναλαν πηγαίνει μέχρι λίγο πιο πάνω, αλλά δεν έρχεται εδώ :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, tommybertsen said:

Μάλλον σαν την δική σου είναι και εδώ, απλά άλλης δεκαετίας :hehe: 

Σίγουρα χρειάζεται αλλαγή η καλωδίωση αρχικά.

 

ΥΓ: Η Ιναλαν πηγαίνει μέχρι λίγο πιο πάνω, αλλά δεν έρχεται εδώ :) 

Δεν πειράζουν την παλαια καλωδίωση. Νέα γραμμή οπτικής σε νέο κουτί στην είσοδο και μετά από ένα μικρότερο σε κάθε όροφο (έχουν δει πόσα διαμερίσματα είναι σε κάθε όροφο και βάζουν αντίστοιχες γραμμές).
Μετά από το μικρό κουτί ορόφου γραμμή σε κάθε σπίτι. Όποιος επιλέγει ftth στο σπιτι εκτός της οπτικής μπαίνει και μια συσκευή που μετατρέπει την οπτική σε WAN (utp).
Αυτή μπαινει στον router (αντι για την θυρα DSL στην WAN)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εδώ πέρα είμαι σε ένα διόροφο, μόνος μου (το ισόγειο δεν κατοικείται). Έχω δει έναν διανεμητή (το παπαδάκι που λένε οι τεχνικοί), παλιό, δεν νομίζω ότι είναι το δικό μου. Είναι πολύ εκτεθειμένο. 

 

Δεν μου λέτε τι κοστίζουν όλα αυτά όμως και ανησυχώ. :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εδώ πέρα είμαι σε ένα διόροφο, μόνος μου (το ισόγειο δεν κατοικείται). Έχω δει έναν διανεμητή (το παπαδάκι που λένε οι τεχνικοί), παλιό, δεν νομίζω ότι είναι το δικό μου. Είναι πολύ εκτεθειμένο. 

 

Δεν μου λέτε τι κοστίζουν όλα αυτά όμως και ανησυχώ. :hehe: 

Αν μιλάς για Inalan, και είσαι κοντά σε περιοχή που δίνουν υπηρεσία, καλύτερα κάλεσέ τους για λεπτομέρειες.

Σε περιοχές που καλύπτει το sfbb.gr, η εγκατάσταση καλύπτεται από την επιδότηση.

Έγινε επεξεργασία από minast
typo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλώ για Inalan, το'πα πιο πάνω ότι δεν καλύπτει την περιοχή. Εδώ έχει παππούδες κατά βάση τριγύρω, σιγά μην ασχολούταν η Inalan ? 

 

Το Sfbb δεν καλύπτει την περιοχή μου. Τσεκαρισμένο. 

 

Η ερώτηση είναι αν θέλω να κάνω ftth (αν υπάρχει προοπτική) , περίπου τι θα μου κόστιζε. Απλά δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος. Νοικιάζω, άρα why bother? Κάπως έτσι :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν μιλώ για Inalan, το'πα πιο πάνω ότι δεν καλύπτει την περιοχή. Εδώ έχει παππούδες κατά βάση τριγύρω, σιγά μην ασχολούταν η Inalan ? 

 

Το Sfbb δεν καλύπτει την περιοχή μου. Τσεκαρισμένο. 

 

Η ερώτηση είναι αν θέλω να κάνω ftth (αν υπάρχει προοπτική) , περίπου τι θα μου κόστιζε. Απλά δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος. Νοικιάζω, άρα why bother? Κάπως έτσι :p 

 

Οκ, τώρα κατάλαβα :)

Μην ανησυχείς, εάν δεν έχεις πάροχο τύπου Inalan κοντά και δεν καλύπτεσαι από sfbb, τότε η άλλη λύση είναι μισθωμένη. Επομένως δεν σε απασχολεί ;)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Δεν μιλώ για Inalan, το'πα πιο πάνω ότι δεν καλύπτει την περιοχή. Εδώ έχει παππούδες κατά βάση τριγύρω, σιγά μην ασχολούταν η Inalan ? 

 

Το Sfbb δεν καλύπτει την περιοχή μου. Τσεκαρισμένο. 

 

Η ερώτηση είναι αν θέλω να κάνω ftth (αν υπάρχει προοπτική) , περίπου τι θα μου κόστιζε. Απλά δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος. Νοικιάζω, άρα why bother? Κάπως έτσι :p 

 

Αν η inalan περνάει σχετικά κοντά υπάρουν πιθανότητες να έρθει και σε σένα σχετικά σύντομα.

 

Επίσης και το sfbb επεκτείνεται αρκετά μιας και παρατάθηκε η επιδότηση για κάποια χρόνια ακόμα. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τσεκάρεις μια στο τόσο τον τκ σου ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

tommy οταν σκάψουν στο  δρόμο σου θα ανοιξει το TK σου και η οδος στο SFBB .
εχεις επιδότηση εγκατάστασης (48 ευρω) από τα 50 που κοστίζει. αρα 2 ευρω
εκπτωση μετά που θα έχεις για 24 μήνες με το κουπόνι ειναι -13 ευρω.

τιμές τώρα :image.thumb.png.04a5dd7bc14656b9badbd26065340080.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Περιστέρι δεν προβλέπεται. Όχι στο κοντινό μέλλον. Ούτε καν στο μακρινό. 

Άρα επιδοτήσεις, ftth κλπ σε εμένα τουλάχιστον δεν παίζουν. 

Ούτε στον ΤΚ της Καλλιθέας που ήμουν παρά μόνο σε ένα σημείο. Από τότε που ελέγχω οι ΤΚ που προστέθηκαν είναι ελάχιστοι

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι σε ολους τους αλλους ΤΚ εχει γινει δουλεια...

3 χρονια και 2 μηνες περασαν απο τοτε που μπηκε το δικο μου οικοδομικο τετραγωνο στο SFBB, 4 τετραγωνα πανω απο το Α/Κ.  Από τοτε εχουν περαστει ακριβως μηδεν εκατοστα ινας στη περιοχη.... Το κουπονι εληξε...

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, panoc said:

μηδεν εκατοστα ινας

Αυτό είναι το καλύτερό μου νούμερο όταν καθαρίζω φασολάκια. :p 

 

Μα δεν πρόκειται εδώ, η περιοχή είναι ξεχασμένη από το ίδιο το Περιστέρι και παραλίγο δεν θα ήταν Περιστέρι :p  (απορώ πως έχω ΚΑΦΑΟ στα 40 μέτρα και γενικά πως έχει έστω και VDSL εδώ που βρίσκομαι). 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε το θρεντ και γελάω... (Εσωτερικό κλάμα βασικά....) 3 χρόνια περιμένουμε τη wind που έχει αναλάβει το έργο να τα βρει με τον Δήμο Αθηναίων και να αρχίσει να σκάβει.  

Κάτι κάνανε φέτος έχουν μπει και αρκετές καμπίνες γύρω γύρω, σε μερικά κομμάτια έχουν μπει και οπτικές ίνες αλλά το χρονοδιάγραμμα λέει 3ο τρίμηνο του 2022...

 

Δε μαμιεται... Βλέπουμε την Ακρόπολη από πάνω μας τι να το κάνουμε το upload;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, panoc said:

Ναι γιατι σε ολους τους αλλους ΤΚ εχει γινει δουλεια...

3 χρονια και 2 μηνες περασαν απο τοτε που μπηκε το δικο μου οικοδομικο τετραγωνο στο SFBB, 4 τετραγωνα πανω απο το Α/Κ.  Από τοτε εχουν περαστει ακριβως μηδεν εκατοστα ινας στη περιοχη.... Το κουπονι εληξε...

Aμα δεν έχεις Χαρδαλιά δήμαρχο δεν πας πουθενά!! ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, zampONakiaskiou said:

Βλέπετε το θρεντ και γελάω... (Εσωτερικό κλάμα βασικά....) 3 χρόνια περιμένουμε τη wind που έχει αναλάβει το έργο να τα βρει με τον Δήμο Αθηναίων και να αρχίσει να σκάβει.  

Κάτι κάνανε φέτος έχουν μπει και αρκετές καμπίνες γύρω γύρω, σε μερικά κομμάτια έχουν μπει και οπτικές ίνες αλλά το χρονοδιάγραμμα λέει 3ο τρίμηνο του 2022...

 

Δε μαμιεται... Βλέπουμε την Ακρόπολη από πάνω μας τι να το κάνουμε το upload;

Κάνεις Upload το ποδήλατό σου στο Φιλοππάπου :bleh: 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.