Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

τουλάχιστον έπιασε τον κλέφτη !

βρε πες στον μπαστουνόβλαχο να βάλετε led λάμπες 1WATT

 

edit

αν είχε 220 τι θα γινότανε ?

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ARMAGEDDON said:

τουλάχιστον έπιασε τον κλέφτη !

βρε πες στον μπαστουνόβλαχο να βάλετε led λάμπες 1WATT

 

edit

αν είχε 220 τι θα γινότανε ?

Μόλις είδα το υλικό από τις κάμερες (γιατί στην πολυκατοικία υπάρχουν κοινόχρηστες κάμερες στην είσοδο, στην πυλωτή και στο παρκινγκ). Παιδιά δεν έχω λόγια...
Πήγε με (λογικά γιατί δεν φαινόταν) μαχαίρι, ανέβηκε σε μία καρέκλα και χτυπούσε με μίσος το καλώδιο μέχρι που έκοψε και το τραβούσε με όλη του την δύναμη σε μια προσπάθεια να το ξηλώσει όλο. Αν είχε πραγματικά ρεύμα θα λέγαμε σίγουρα "γεια" στον κομπλεξικό 65άρι "κυριούλη". 

Σαν κόστος ιδιαίτερη ζημιά δεν έγινε (απλά κατέστρεψε 25 μέτρα καλώδιο) και ο πάροχος θα καλύψει το κόστος επισκευής (η οποία θα γίνει αύριο) και μου είπαν ότι είναι 10-15 λεπτά υπόθεση. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω, από την μία θέλω να τον σκυλοβρίσω γιατί έχω τρεχάματα χωρίς λόγο με τον πάροχο και την αστυνομία και από την άλλη τον λυπάμαι για την κατάντια του. Του έχω χτυπήσει την πόρτα 5 φορές δεν ξέρω αν λείπει ή αν κρύβεται, γιατί ο πάροχος έστειλε την αστυνομία για καταγραφή καταστροφής ξένης περιουσίας η οποία αστυνομία χτύπησε τυπικά στο διαμέρισμα του για να τον βρει.

Σήμερα έμαθα (γιατί είμαι μόνο 2 χρόνια στην πολυκατοικία) ότι έσπαζε τις λάμπες στο παρκινγκ για να μην καίνε ρεύμα, άνοιγε τα δέματα που έφερνε ο ταχυδρόμος μπας και βρει κάτι αξίας και πολλά άλλα.

PS. Μένει σε διαμέρισμα 120τμ αξίας 180-200.000 ευρώ. 

  • Like 1
  • Wow 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Μόλις είδα το υλικό από τις κάμερες (γιατί στην πολυκατοικία υπάρχουν κοινόχρηστες κάμερες στην είσοδο, στην πυλωτή και στο παρκινγκ). Παιδιά δεν έχω λόγια...
Πήγε με (λογικά γιατί δεν φαινόταν) μαχαίρι, ανέβηκε σε μία καρέκλα και χτυπούσε με μίσος το καλώδιο μέχρι που έκοψε και το τραβούσε με όλη του την δύναμη σε μια προσπάθεια να το ξηλώσει όλο. Αν είχε πραγματικά ρεύμα θα λέγαμε σίγουρα "γεια" στον κομπλεξικό 65άρι "κυριούλη". 

Σαν κόστος ιδιαίτερη ζημιά δεν έγινε (απλά κατέστρεψε 25 μέτρα καλώδιο) και ο πάροχος θα καλύψει το κόστος επισκευής (η οποία θα γίνει αύριο) και μου είπαν ότι είναι 10-15 λεπτά υπόθεση. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω, από την μία θέλω να τον σκυλοβρίσω γιατί έχω τρεχάματα χωρίς λόγο με τον πάροχο και την αστυνομία και από την άλλη τον λυπάμαι για την κατάντια του. Του έχω χτυπήσει την πόρτα 5 φορές δεν ξέρω αν λείπει ή αν κρύβεται, γιατί ο πάροχος έστειλε την αστυνομία για καταγραφή καταστροφής ξένης περιουσίας η οποία αστυνομία χτύπησε τυπικά στο διαμέρισμα του για να τον βρει.

Σήμερα έμαθα (γιατί είμαι μόνο 2 χρόνια στην πολυκατοικία) ότι έσπαζε τις λάμπες στο παρκινγκ για να μην καίνε ρεύμα, άνοιγε τα δέματα που έφερνε ο ταχυδρόμος μπας και βρει κάτι αξίας και πολλά άλλα.

PS. Μένει σε διαμέρισμα 120τμ αξίας 180-200.000 ευρώ. 

Σιγά μην τον λυπηθείς κιολας. Ας φαει μια μηνυση τωρα να ισιώσει.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

μην τον λυπάσαι καθόλου !

σκίστον ! και κάθε φορά που ανεβοκατεβαίνει τις σκάλες πάτα τα φώτα !
 

και δεν μπέρδεψε τίποτα ψέματα λέει, έχει κάποιο πρόβλημα μαζί σου

 

edit έχε το νου σου στα τουτού σου ότι έχεις

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ARMAGEDDON said:

και δεν μπέρδεψε τίποτα ψέματα λέει, έχει κάποιο πρόβλημα μαζί σου

Πιθανολογώ ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από την θέση παρκινγκ (μιας απλά εγώ του έλεγα ένα καλημέρα όταν το έβλεπα χωρίς αυτός να απαντά φυσικά). Εγώ είμαι σε ενοίκιο αλλά ο ιδιοκτήτης (μαζί με άλλους ιδιοκτήτες που ήθελαν να συμμετέχουν) έφτιαξε θέσεις με στέγαστρο πάρκινγκ.. Επειδή 10 χρόνια ο προηγούμενος ενοικιαστής δεν είχε αυτοκίνητο χρησιμοποιούσε αυτός το παρκινγκ του διαμερίσματος που μένω. Μόνο αυτό μπορώ να φανταστώ μιας και ποτέ άλλοτε δεν είχα κάποια επαφή μαζί του για οτιδήποτε άλλο.
 

 

12 hours ago, wesker said:

Σιγά μην τον λυπηθείς κιολας. Ας φαει μια μηνυση τωρα να ισιώσει.

Το σκέφτομαι και ο μόνος λόγος είναι επειδή μένω με την κοπέλα μου στο σπίτι φοβάται πλέον τον τύπο, για να μπει στην θέση του. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, BasiliCeLew said:

Πιθανολογώ ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από την θέση παρκινγκ (μιας απλά εγώ του έλεγα ένα καλημέρα όταν το έβλεπα χωρίς αυτός να απαντά φυσικά). Εγώ είμαι σε ενοίκιο αλλά ο ιδιοκτήτης (μαζί με άλλους ιδιοκτήτες που ήθελαν να συμμετέχουν) έφτιαξε θέσεις με στέγαστρο πάρκινγκ.. Επειδή 10 χρόνια ο προηγούμενος ενοικιαστής δεν είχε αυτοκίνητο χρησιμοποιούσε αυτός το παρκινγκ του διαμερίσματος που μένω. Μόνο αυτό μπορώ να φανταστώ μιας και ποτέ άλλοτε δεν είχα κάποια επαφή μαζί του για οτιδήποτε άλλο.
 

 

Το σκέφτομαι και ο μόνος λόγος είναι επειδή μένω με την κοπέλα μου στο σπίτι φοβάται πλέον τον τύπο, για να μπει στην θέση του. 

 

 

Με αυτα που διαβαζω σκευτομαι τι θα ειχε στην θεση μου αν δουλευα απο το σπιτι και εχανα μεροκαματο για τον ποζιτρονικό εγκεφαλο. Κυνηγα τον διχως αυριο. 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Πιθανολογώ ότι το πρόβλημα ξεκίνησε από την θέση παρκινγκ (μιας απλά εγώ του έλεγα ένα καλημέρα όταν το έβλεπα χωρίς αυτός να απαντά φυσικά). Εγώ είμαι σε ενοίκιο αλλά ο ιδιοκτήτης (μαζί με άλλους ιδιοκτήτες που ήθελαν να συμμετέχουν) έφτιαξε θέσεις με στέγαστρο πάρκινγκ.. Επειδή 10 χρόνια ο προηγούμενος ενοικιαστής δεν είχε αυτοκίνητο χρησιμοποιούσε αυτός το παρκινγκ του διαμερίσματος που μένω. Μόνο αυτό μπορώ να φανταστώ μιας και ποτέ άλλοτε δεν είχα κάποια επαφή μαζί του για οτιδήποτε άλλο.
 

 

Το σκέφτομαι και ο μόνος λόγος είναι επειδή μένω με την κοπέλα μου στο σπίτι φοβάται πλέον τον τύπο, για να μπει στην θέση του. 

 

Δεν πρεπει να το κανεις μονο απο φόβο. Κατι τετοιοι τυποι πρεπει να καταλάβουν οτι ολες οι πράξεις μας εχουν συνέπειες. Εγώ στην θέση σου θα μιλουσα με δικηγόρο μήπως μπορεις να ισχυριστεις οτι εχασες μεροκάματα λογω τηλεργασίας. Θα κοιτούσα να κανω και μια αναφορα στο τοπικο ΑΤ, ετσι ωστε και μια χαρακια να βρεθει στο αυτοκινητο να ειναι ο πρωτος υποπτος. Και μετα αστον τον @ρχιδ@ να τρεχει στα τμηματα μεχρι να πεθανει ο χαιλάντερ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μπερδεύουμε διαφορετικά πράγματα. Καταρχάς, δεν είμαι δικηγόρος του @BasiliCeLew και δε δίνω νομικές συμβουλές. Αλλά εδώ συγχέουμε την ανάγκη μας για να αποδοθεί δικαιοσύνη με την έκταση των αστικών και των ποινικών ευθυνών που μπορεί να έχει ο παράωρος γείτονας.

 

Η ίνα, στο σημείο που καταλαβαίνω ότι έχει κοπεί, μοιάζει να είναι περιουσία του παρόχου. Ο πάροχος έχει δρομολογήσει τη νομική διαδικασία που θεωρεί σκόπιμη. Προφανώς κι ο πελάτης μπορεί να κάνει μια αγωγή και να διεκδικήσει αποζημίωση, αλλά, εκτός αν μπορεί να αποδείξει ότι έχασε τζίρους εκατοντάδων ευρώ, το ποσό θα είναι αμελητέο.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι δίνεις το βίντεο στην αστυνομία για να ασχοληθεί με το ποινικό κομμάτι (με την προϋπόθεση ότι είναι νόμιμα καταγεγραμμένο), αφήνεις και τον πάροχο να ασχοληθεί με το αστικό με τους δικούς του δικηγόρους (αν το επιθυμεί) και δίνεις και μια κατάθεση, για να είναι καταγεγραμμένο το ιστορικό.

 

Πόσο χρόνο να χάσεις ακόμη για μια υπόθεση που περισσότερο αποδεικνύει τη βλακεία του γείτονα από την κακή του προαίρεση;

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wesker said:

Δεν πρεπει να το κανεις μονο απο φόβο. Κατι τετοιοι τυποι πρεπει να καταλάβουν οτι ολες οι πράξεις μας εχουν συνέπειες. Εγώ στην θέση σου θα μιλουσα με δικηγόρο μήπως μπορεις να ισχυριστεις οτι εχασες μεροκάματα λογω τηλεργασίας. Θα κοιτούσα να κανω και μια αναφορα στο τοπικο ΑΤ, ετσι ωστε και μια χαρακια να βρεθει στο αυτοκινητο να ειναι ο πρωτος υποπτος. Και μετα αστον τον @ρχιδ@ να τρεχει στα τμηματα μεχρι να πεθανει ο χαιλάντερ.

Σήμερα πήρα τον δικηγόρο τηλέφωνο, του είπα τι έγινε και μου είπε και ο ίδιος αυτό το πράγμα.  

Μίλησε όμως με τον πάροχο και θα κινηθούν νομικά αυτοί γιατί εκτός από εμένα είχαν πρόβλημα όσα διαμερίσματα ήταν συνδεδεμένα στο ίδιο κουτί (για κάποιο λόγο κόπηκε το ίντερνετ σε όλους) και ένας τρέχει τον πάροχο γιατί διακόπηκε τηλεδιάσκεψη που είχε με πελάτη. Οπότε λογικά ο πάροχος θέλει να μεταβιβάσει την ευθύνη αλλού.

@acct Τώρα χωρίς λόγο τρέχουν 10-15 άτομα για έναν βλάκα που ήθελε να βγάλει κόμπλεξ λογικά σε εμένα. Το βίντεο ήδη έχει παραχωρηθεί στην αστυνομία την ώρα που έγινε η καταγραφή της ζημιάς. Το βίντεο είναι νόμιμο (φαντάζομαι) γιατί καταγράφει αποκλειστικά ιδιωτική περιουσία όπου ο κάθε ιδιοκτήτης/ενοικιαστής υπογράφει ιδιωτικό συμφωνητικό ότι το υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οποιοδήποτε νομικό ζήτημα που διαδραματίζεται στην πολυκατοικία και αναγράφεται και στο καταστατικό της πολυκατοικίας το ίδιο.

@astrolabos Έχεις απόλυτο δίκαιο, πρόβλημα βέβαια ξανά δεν είχα (ή τουλάχιστον δεν κατάλαβα) οπότε δεν έδινα σημασία.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

@astrolabos Έχεις απόλυτο δίκαιο, πρόβλημα βέβαια ξανά δεν είχα (ή τουλάχιστον δεν κατάλαβα) οπότε δεν έδινα σημασία.

Εστίασε στην λέξη "καλημέρα" για να καταλάβεις καλύτερα :bleh: 

Του την έλεγες εσύ, σου την έκανε αυτός την λαδιά. 

Ηθικό δίδαγμα: "Τι τις θες τις καλημέρες; " ?

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εστίασε στην λέξη "καλημέρα" για να καταλάβεις καλύτερα :bleh: 

 

Νομίζεις...

 

πριν 4 ώρες, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

εγώ του έλεγα ένα καλημέρα όταν το έβλεπα χωρίς αυτός να απαντά φυσικά

 

Εστίασε στο ότι αυτός δεν ανταπαντούσε στην καλημέρα. Εκεί είναι το ζουμί.

Από κάτι τέτοια φαίνεται ο άνθρωπος.

 

:weep:

Έγινε επεξεργασία από p55
  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι, ένα καλωδιάκι σχετικά άκαμπτο πώς το μπέρδεψε για καλώδιο παροχής ρεύματος; Δεν έχουν και καμία σχέση μεταξύ τους. Ακόμη κι όταν το έκοψε, δεν είδε μέσα ότι δεν υπάρχουν χαλκοκαλώδια; Δλδ τι εννοώ, μήπως ήθελε επίτηδες γνωρίζοντας τι κάνει, να κόψει την οπτική ίνα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Εγώ αναρωτιέμαι, ένα καλωδιάκι σχετικά άκαμπτο πώς το μπέρδεψε για καλώδιο παροχής ρεύματος; Δεν έχουν και καμία σχέση μεταξύ τους. Ακόμη κι όταν το έκοψε, δεν είδε μέσα ότι δεν υπάρχουν χαλκοκαλώδια; Δλδ τι εννοώ, μήπως ήθελε επίτηδες γνωρίζοντας τι κάνει, να κόψει την οπτική ίνα;

Εννοειται. Πρεπει να εισαι πολύ χαζος για να πας να κοψεις καλωδιο ρευματος που εν γνωση σου θα σε κανει bbq στο δευτερόλεπτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις κάνει καταγγελία στην αστυνομια, να καταγραφεί το περιστατικό και να πάρεις αντίγραφο της καταγραφής συμβάντος που έκανε η αστυνομία, επίσης κρατάς αντίγραφα της αλληλογραφίας με τον πάροχο.

Συμφωνώ με acct εν μέρει με ένα προβληματάκι: αν αυτός δεν υποστεί καμιά συνέπεια κι αν το κάνει για λόγους εκδικητικότητας, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα σταματήσει στο καλώδιο. Πρόκειται για κόλαση, δεν υπάρχει χειρότερο είδος από αυτές τις μικροβεντέτες. Σε συμφέρει να σκεφτείς ως εξής:

όχι με γνώμονα πώς θα πάθει αυτός ζημιά να «ισοφαρίσετε», αλλά με γνώμονα πώς θα σταματήσει επιτόπου να σε ενοχλεί στο παραμικρό, με την δική του θέληση. άλλοτε η ορθή απαντηση σε αυτό είναι η υποχωρητικότητα, άλλοτε η νομική διαδικασία, άλλοτε η αυτοδικία. Δυστυχώς. Προσπάθησε όσο γίνεται να μην εκνευρίζεσαι και βλάπτεις και την υγεία σου από πάνω. (τα γράφω για να τα διαβάζω εγώ).

Την καταγραφή όμως θα την έχεις, γιατί αν συνεχιστούν τέτοια (αύριο θα σου χαράξω το αυτοκίνητο, μεθαύριο θα σου πετάξω βρωμόνερα στην πόρτα κλπ) μπορεί στο τέλος να μην την αποφύγεις την αγωγή (αστικό δικαστήριο) ή και την μηνυτήρια αναφορά (ποινικό δικαστήριο, με έγκληση αν το αδίκημα απαιτεί έγκληση αλλιώς θα σου πει ο δικηγόρος αν χρησιμοποιηθεί). Μην βιαστείς να κινηθείς με διάθεση δικαστική, θα ταλαιπωρηθείς. Μόνο αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή ή αν συμβεί κάτι σοβαρό.

Η κοπέλα, Επιτόπου, σήμερα, χθες, θα σταματήσει να φοβάται. Μην φοβάστε. Με το ζόρι. Ξέρω ότι αυτά έυκολα λέγονται αλλά η πράξη είναι διαφορετική, πάντως το έχει ξεκινήσει λάθος και δεν είναι καλό. Δεν θα τσαμπουκαλευτεί, δεν θα ανακατευτεί αλλά θα είναι αποφασιστική αν χρειαστεί και κυρίως μέσα της να μην νιώθει τον παραμικρό φόβο.

Εσύ. Επιτόπου. Θα κόψεις τις πιθανολογήσεις για το τι έγινε σε επίσημες αναφορές. Δεν είναι δουλειά σου να μαντέψεις αν το έκοψε επειδή το μπέρδεψε για κλοπή ρεύματος ή αν είναι ο Πέτα με το γλαστράκι του αστρολα΄βου* ή αΝ το μπέρδεψε με βόμβα. Εσύ επικεντρώνεσαι στο γεγονός: κατάστρεψες σκοπίμως το καλώδιο. Τελεία. Τις υπόλοιπες εικασίες και συζητήσεις αποκλειστικά με άτομα της εμπιστοσύνης σου. Μόνο. (δλδ ποτέ μην τα πεις στον Μπέρτσεν γιατί από όταν μεταλλάχθηκε σε περιστέρι, θέλει να κουτσουλάει αθώους)

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. 

Θα ήθελα την βοήθεια σας αν είναι εύκολο. Συνδρομητής της cosmote με 50αρα γραμμή έπιανε σταθερά 48 χωρίς προβλήματα.

Πριν τις γιορτές μας γίνεται μια καλή προσφορά για την vodafone και αλλάζουμε πάροχο.Απο την ημέρα που αλλάξαμε η ταχύτητα πέφτει στο 35 χωρίς να ειναι σταθερό,μπορεί να έχουμε και ποιο χαμηλά ενώ έχουμε πρόβλημα και με την τηλεφωνική γραμμή.Ερχεται ο πρώτος τεχνικός της vodafone και λέει ότι είναι πρόβλημα με το box και είναι θέμα wind γιατί οι γραμμές στην περιοχή είναι wind.Το δίνουν βλάβη.

Μετά από λίγο έρχεται άλλος τεχνικός λέει ότι το επισκεύασε η wind κάνει τους ελέγχους και λέει ότι υπάρχει πρόβλημα με την κάθετη του σπιτιού.Μετα από πολλά τηλεφωνήματα ενώ το πρόβλημα συνεχίζεται μας λένε ότι υπάρχει πρόβλημα με το box και ότι θα τον ελέγξουν.Τελικα κάποια στιγμή έρχεται τεχνικός από την wind που έχει της γραμμές. Του εξηγώ τι έχει γίνει και μου λέει ότι πολλοί το έχουν πάθει αυτό.Βαλε πάνω το παλιό το ρούτερ να δεις τι θα γίνει.Βαζω το παλιό το ρούτερ της cosmote και ξαφνικά η ταχύτητα πάλι 48αρα σταθερά αλλά δεν δουλεύει το τηλέφωνο.

Τους παίρνω τηλέφωνο τους το εξηγώ και μου λένε ότι θα μου στείλουν νέο ρούτερ.Στελνουν νέο ρούτερ αλλά πάλι τα ίδια.Τι μπορώ να κάνω?Τι να τους πω?Με έχουν κουράσει είμαστε σχεδόν 3 μήνες με πρόβλημα στο τηλέφωνο και στο ίντερνετ.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.