Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

13 minutes ago, wesker said:

Περίεργο να το επηρεάζουν τα καιρικά φαινόμενα. Μηπως το καλώδιο κρεμμετε ελευθερα και "παίζει";

 

Όχι όχι, ίσως δεν ήμουν ξεκάθαρος συγγνώμη, το Πριν είναι όσο είχα σύνδεση ίντερνετ ασύρματη μέσω κεραίας (δεν ξέρω πως λέγεται αυτό το πρότυπο σύνδεσης, κεραία σαν μικρό πιάτο στην ταράτσα που λογικά λαμβάνει από κεντρική κεραία, και κατέβαινε καλώδιο από την ταράτσα στο router μου). Αυτό επηρεαζόταν από το καιρό, απλά το ανάφερα επειδή δεν είχα ποτέ αποσυνδέσεις πριν την αλλαγή της γραμμής σε οπτική ίνα.

Τώρα είμαι με οπτική ίνα (αφαιρέθηκε η κεραία) που το καλώδιο πηγαίνει από το κουτί στην πολυκατοικίας πάλι στο router μου.  Και ψάχνω να δω τι φταίει. Αυτοί μου λένε ότι η γραμμή πηγαίνει τέλεια. 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Χθες έκανα μία επιπόλαιη αναβάθμιση σε οπτική ίνα σε τοπικό πάροχο (η cosmote δεν έχει ακόμα σε εμάς).
Έχω την εντύπωση ότι έχω αποσυνδέσεις (πριν ήμουν με κεραία και ασύρματο ίντερνετ και ήμουν καλά). Δεν ξέρω αν οι αποσυνδέσεις οφείλονται στο καινούριο router που μου έβαλαν ή στην γραμμή.

Πληρώνω 19 ευρώ μόνο για ίντερνετ (δεν υπάρχει σταθερό) και χωρίς δέσμευση συμβολαίου.

Σύνδεση 30/30 που την κλείδωσαν στα 35/35
Πριν: Ping 35-95ms (ανάλογα τον καιρό πήγαινε) αλλά σταθερά 33 download 35 upload  (με τέρμα δυνατή καταιγίδα και αέρα πέφταμε στο μισό σε ταχύτητες, με απλή συννεφιά βροχή μέναμε σταθερά στα ονομαστικά)
Τώρα:
Screenshot_38.thumb.png.9a20dd8238ab3366a81bf688a9a5d07b.png
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω περισσότερο την γραμμή;
Αναφορικά το παιδί που έκανε την σύνδεση μου είπε ότι η γραμμή μπορεί να κλειδώσει μέχρι στα 950Mbps/950Mbps όπως δοκίμασε κατά την εγκατάσταση.
Το καλώδιο έρχεται κατευθείαν από το κουτί που μπήκε στην πολυκατοικία στο ρούτερ με εξωτερικό καλώδιο.

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη. 

 

Κατέβασε το WinMTR, διάλεξε μία τοποθεσία με την οποία θεωρείς ότι έχεις πρόβλημα, και άσε το να τρέξει για αρκετή ώρα.

edit: 

1467733?s=400&v=4
GITHUB.COM

WinMTR Redux, extended fork of Appnor's WinMTR with IPv6 support and other enhancements - White-Tiger/WinMTR

 

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, minast said:

 

Κατέβασε το WinMTR, διάλεξε μία τοποθεσία με την οποία θεωρείς ότι έχεις πρόβλημα, και άσε το να τρέξει για αρκετή ώρα.

edit: 

1467733?s=400&v=4
GITHUB.COM

WinMTR Redux, extended fork of Appnor's WinMTR with IPv6 support and other enhancements - White-Tiger/WinMTR

 

Ευχαριστώ πολύ :) Θα το τσεκάρω!! 

Link to comment
Share on other sites

Δήλωσε βλάβη

Καταγράφετε μέσα αν έχεις αποσυνδέσεις στο σύστημα του ΟΤΕ και σε όποιον παρόχο έχεις καταγράφετε μέσα

 

 

Επίσης παίζει ρόλο η οπτική ίνα πως σου έρχεται, από πού ξεκινάει και φτάνει σε εσένα

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Δήλωσε βλάβη

Καταγράφετε μέσα αν έχεις αποσυνδέσεις στο σύστημα του ΟΤΕ και σε όποιον παρόχο έχεις καταγράφετε μέσα

 

Επίσης παίζει ρόλο η οπτική ίνα πως σου έρχεται, από πού ξεκινάει και φτάνει σε εσένα

Θα πάρω τηλέφωνο την Δευτέρα τον υπεύθυνο μιας κ μου έδωσε το κινητό του και θα να τον ρωτήσω ακριβώς έτσι όπως μου είπες.

 

Την οπτική ίνα την πέρασαν στον δρόμο στο προηγούμενο lockdown οπότε είναι καινούρια γραμμή.

 

Το κουτί της πολυκατοικίας συνδέεται κατευθείαν στο δρόμο όπου περνάει η οπτική ίνα (20 μέτρα max), και από το κουτί που είναι ισόγειο έρχεται κατευθείαν ένα πολύ λεπτό καλώδιο σε εμένα (4ος όροφος) το οποίο συνδέεται σε μια συσκευή και από εκείνη ενα ethernet καλώδιο πάει στο router μου. Αύριο μπορώ να βγάλω φωτογραφία. 

 

Η συσκευή που συνδέεται το καλώδιο της οπτικής έχει από την άλλη πλευρά ένα ακόμη πιο λεπτό κοντό καλώδιο (Φ1 διάμετρο το πολύ) που μου είπαν να προσέχω γιατί κόβεται εύκολα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για αρχή από πρόσφατη εγκατάσταση σε γνωστό στην Καλαμάτα.

μετράνε με το μηχάνημα κάποιες τιμές ... και αν είναι οκ συνεχίζουν αλλιώς γυρίζουν πίσω και κοιτάνε το δίκτυο

αν υπάρχει αλλαγή ανάλογα με τον καιρό, πάει να πει ότι σε κάποιο σημείο υπάρχει πρόβλημα και πιθανόν να είναι στην κάψουλα (splicer closure) το οποίο μπαίνει στο δρόμο η πατάτα που κάνουν είναι ότι δεν βάζουν σιλικόνη στις υποδοχές όπου εισέρχονται εξέρχονται τα καλώδια με αποτέλεσμα να γεμίζει νερό

FIST GCO2 Splice Closure

από αυτό το μαραφέτι έρχεται στην πολυκατοικία σου όπου εκεί δημιουργούν την "εισαγωγή" - εσκαλίτ και μετά το φέρνουν πάνω στον όροφό σου όπου πάει σε ένα ΟΝΤ  και μετά καταλήγει στο ρούτερ (CPE) που μοιράζει ... εν συνεχεία δεν έχεις πρόσβαση στο ONT (optical network terminal) μέσω του δικτύου για να δεις περισσότερες πληροφορίες όπως θα έκανες στο ρούτερ σου μπαίνοντας στο 192.168.1.1 (αν μπεις εκεί και πας στο Status information θα δεις ότι δεν αναγράφει κάτι το ρούτερ σου κενό)

 

Τέλος η γραμμή μπαίνει προς παρακολούθηση για 4-5 μέρες και γενικά προσαρμόζεται

εσύ τώρα είπες για 35/35 όπου το προφίλ είναι συμμετρικό κανονικά δεν ξέρω τι πακέτο πήρες

 

εφόσον είδες πρόβλημα αρκεί να πάρεις ένα τηλέφωνο να τσεκάρουν το σύστημά τους (όπου καταγράφεται ακριβώς τι γίνεται αν είναι Up - down - συνδέσεις αποσυνδέσεις κλπ)

μην τρελαίνεσαι απλά καλό είναι να παρακολουθείς την σύνδεσή σου αν όντως είναι εντάξει και να ενημερώνεις αν έχεις πρόβλημα

 

Quote

(δεν ξέρω πως λέγεται αυτό το πρότυπο σύνδεσης, κεραία σαν μικρό πιάτο στην ταράτσα που λογικά λαμβάνει από κεντρική κεραία, και κατέβαινε καλώδιο από την ταράτσα στο router μου). Αυτό επηρεαζόταν από το καιρό, απλά το ανάφερα επειδή δεν είχα ποτέ αποσυνδέσεις πριν την αλλαγή της γραμμής σε οπτική ίνα

λέγεται μικρο κυματική σύνδεση από κεραία (τέλος πάντων τρέχα γύρευε)
 

ερώτηση

σου έδωσαν καινούργιο εξοπλισμό ?

εκτός το οπτικό ρούτερ (ONT) που σίγουρα είναι καινούργιο σου έδωσαν άλλο ρούτερ

και τώρα παρατηρείς αποσυνδέσεις ?

καθυστέρηση στο φόρτωμα σελίδων ?
περιέγραψέ το λίγο καλύτερα γιατί έχω μπερδευτεί που σου λένε ότι η σύνδεση είναι τέλεια , μήπως έχουν θέμα αυτοί από την μεριά τους στο DSLAM ?

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ρίξε και μια ματιά σε όσο καλώδιο είναι εύκολο να δεις, αν είναι όντως οπτική ίνα δεν είναι για «άγρια» τσακίσματα. Μπορεί να λυγίσει κάπως αλλά όχι μεγάλο τσάκισμα (αμβλεία γωνία). Δε νομίζω να είναι εκεί το θέμα σου αλλά καλού κακού ρίξε μια ματιά.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2020 at 11:50 PM, ARMAGEDDON said:

για αρχή από πρόσφατη εγκατάσταση σε γνωστό στην Καλαμάτα.

μετράνε με το μηχάνημα κάποιες τιμές ... και αν είναι οκ συνεχίζουν αλλιώς γυρίζουν πίσω και κοιτάνε το δίκτυο

αν υπάρχει αλλαγή ανάλογα με τον καιρό, πάει να πει ότι σε κάποιο σημείο υπάρχει πρόβλημα και πιθανόν να είναι στην κάψουλα (splicer closure) το οποίο μπαίνει στο δρόμο η πατάτα που κάνουν είναι ότι δεν βάζουν σιλικόνη στις υποδοχές όπου εισέρχονται εξέρχονται τα καλώδια με αποτέλεσμα να γεμίζει νερό

FIST GCO2 Splice Closure

από αυτό το μαραφέτι έρχεται στην πολυκατοικία σου όπου εκεί δημιουργούν την "εισαγωγή" - εσκαλίτ και μετά το φέρνουν πάνω στον όροφό σου όπου πάει σε ένα ΟΝΤ  και μετά καταλήγει στο ρούτερ (CPE) που μοιράζει ... εν συνεχεία δεν έχεις πρόσβαση στο ONT (optical network terminal) μέσω του δικτύου για να δεις περισσότερες πληροφορίες όπως θα έκανες στο ρούτερ σου μπαίνοντας στο 192.168.1.1 (αν μπεις εκεί και πας στο Status information θα δεις ότι δεν αναγράφει κάτι το ρούτερ σου κενό)

 

Τέλος η γραμμή μπαίνει προς παρακολούθηση για 4-5 μέρες και γενικά προσαρμόζεται

εσύ τώρα είπες για 35/35 όπου το προφίλ είναι συμμετρικό κανονικά δεν ξέρω τι πακέτο πήρες

 

εφόσον είδες πρόβλημα αρκεί να πάρεις ένα τηλέφωνο να τσεκάρουν το σύστημά τους (όπου καταγράφεται ακριβώς τι γίνεται αν είναι Up - down - συνδέσεις αποσυνδέσεις κλπ)

μην τρελαίνεσαι απλά καλό είναι να παρακολουθείς την σύνδεσή σου αν όντως είναι εντάξει και να ενημερώνεις αν έχεις πρόβλημα

 

λέγεται μικρο κυματική σύνδεση από κεραία (τέλος πάντων τρέχα γύρευε)
 

ερώτηση

σου έδωσαν καινούργιο εξοπλισμό ?

εκτός το οπτικό ρούτερ (ONT) που σίγουρα είναι καινούργιο σου έδωσαν άλλο ρούτερ

και τώρα παρατηρείς αποσυνδέσεις ?

καθυστέρηση στο φόρτωμα σελίδων ?
περιέγραψέ το λίγο καλύτερα γιατί έχω μπερδευτεί που σου λένε ότι η σύνδεση είναι τέλεια , μήπως έχουν θέμα αυτοί από την μεριά τους στο DSLAM ?

 

Ήρθαν σήμερα στο σπίτι και απλά άλλαξαν το router κ έκαναν πάλι κάποιες ρυθμίσεις σε αυτό. 

 

Το προηγούμενο ήταν πάλι καινούριο μπροστά μου άνοιξαν την ζελατίνα.

 

Τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω τι φάση, ρωτούσα για να σας πω και εσάς αλλά έστειλαν απλά έναν με εντολή για αλλαγή router και ο τύπος δεν ήξερε τίποτα αλλο σχετικά με το πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα ήταν ότι από εκεί που δούλευα ή σερφαρα ξαφνικά δεν φόρτωνε η σελίδα κ έγραφε στα windows σύνδεση χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ. Μετά από 2-3 λεπτά δούλευε παλι. Το πρόβλημα εμφανίστηκε με την τοποθέτηση του καινούριου router κατά την εγκατάσταση της οπτικής. Το router είναι το Tenda AC8

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω τι φάση, ρωτούσα για να σας πω και εσάς αλλά έστειλαν απλά έναν με εντολή για αλλαγή router και ο τύπος δεν ήξερε τίποτα αλλο σχετικά με το πρόβλημα.

 

Σε μένα το speedport plus δεν συγχρόνιζε με τίποτα, και ΟΤΑΝ συγχρόνιζε, γενικώς, έδειχνε μεγαλύτερο attainable. Μου έβαλαν το παλιότερο (entry 2i), συγχρονίζει αμέσως. Βγάζεις άκρη; 2 Plus είχαν ακριβώς το ίδιο θέμα, και ένα 3ο (αυτό που είχα πόσο καιρό στο άλλο σπίτι), το ίδιο. 

Μία ώρα πριν, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Το router είναι το Tenda

To Tendωσες μήπως; :bleh: 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2020 at 1:12 ΜΜ, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

 

Ήρθαν σήμερα στο σπίτι και απλά άλλαξαν το router κ έκαναν πάλι κάποιες ρυθμίσεις σε αυτό. 

 

Το προηγούμενο ήταν πάλι καινούριο μπροστά μου άνοιξαν την ζελατίνα.

 

Τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω τι φάση, ρωτούσα για να σας πω και εσάς αλλά έστειλαν απλά έναν με εντολή για αλλαγή router και ο τύπος δεν ήξερε τίποτα αλλο σχετικά με το πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα ήταν ότι από εκεί που δούλευα ή σερφαρα ξαφνικά δεν φόρτωνε η σελίδα κ έγραφε στα windows σύνδεση χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ. Μετά από 2-3 λεπτά δούλευε παλι. Το πρόβλημα εμφανίστηκε με την τοποθέτηση του καινούριου router κατά την εγκατάσταση της οπτικής. Το router είναι το Tenda AC8

 

 

Προφανως θα ειχε καποιο θεμα η θύρα LAN του ρουτερ. Απο περιεργεια σε ποια εταιρία πήγες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 5 λεπτά, το μέλος TuTiS έγραψε:

Καλησπέρα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κλειδώνω τόσο χαμηλά. Υποτίθεται ότι είναι για 50Mbps γραμμή.

Στιγμιότυπο οθόνης (6).png

99% κακη οριζοντια καλωδιωση. Αν και με 17,5 att εισαι οριακα για 50αρα θα επρεπε να πιανεις κανα 40αρι.
 

Πολυκατοικια ;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μονοκατοικία κατασκευής 1980. Έχει ένα λεπτό δίκλωνο μάυρο - κόκκινο καλώδιο που πάει στις κεντρική πρίζα τηλεφώνου. Με την φράση οριζόντια καλωδίωση εννοείς από ρεκλέτα σε πρίζα;

Έγινε επεξεργασία από TuTiS
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος TuTiS έγραψε:

Μονοκατοικία κατασκευής 1980. Έχει ένα λεπτό δίκλωνο μάυρο - κόκκινο καλώδιο που πάει στις κεντρική πρίζα τηλεφώνου. Με την φράση οριζόντια καλωδίωση εννοείς από ρεκλέτα σε πρίζα;

Καλησπέρα, δεν ήρθε τεχνικός να μετρήσει την γραμμή στον κατανεμητή του ΟΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν τότε να κάνεις ένα τηλέφωνο και να το ζητήσεις ώστε να γνωρίζεις τη ταχύτητα έρχεται στον κατανεμητή. Έτσι θα σε βοηθήσει να βρεις πιο εύκολα αν το πρόβλημα είναι στην "δική" σου καλωδίωση ή όχι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παίδες να διακόψω . Είδα ότι πρόσφατα έβαλαν τη γραμμή μου ότι μπορώ να βάλω 200 αρα γραμμή . 

α)Έχει βάλει κανείς να μας πει εμπειρία ?

β) θα πιάνω 200 τουλάχιστον 180 ? Τώρα στην 50αρα πιάνω 49 . 

εαν μπορούσε κανείς να μας πει κάποιες πληροφορίες θα ήταν πολύ χρήσιμο . γιατί κάτι ακούγεται για τις κάρτες δικτύου . 

ευχαριστώ . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος iseeklife έγραψε:

παίδες να διακόψω . Είδα ότι πρόσφατα έβαλαν τη γραμμή μου ότι μπορώ να βάλω 200 αρα γραμμή . 

α)Έχει βάλει κανείς να μας πει εμπειρία ?

β) θα πιάνω 200 τουλάχιστον 180 ? Τώρα στην 50αρα πιάνω 49 . 

εαν μπορούσε κανείς να μας πει κάποιες πληροφορίες θα ήταν πολύ χρήσιμο . γιατί κάτι ακούγεται για τις κάρτες δικτύου . 

ευχαριστώ . 

 

Το προφίλ και η διαμόρφωση για τα 200Mbps είναι αρκετά πιο περίπλοκα από τα 50 και είναι δύσκολο να γίνει αναγωγή από την τωρινή σου ταχύτητα.

Σίγουρα θα έχεις αρκετά πάνω από 100Mbps, αλλιώς θα σου δώσουν έως 100.

 

Τί ακούγεται για τις κάρτες δικτύου; Το μόνο θέμα που μπορεί να έχεις είναι ότι τα παλιότερα modem/router των παρόχων είχαν θύρες Fast Ethernet (100 Mbps).

Όμως όλα όσα έχουν προφίλ 35b για 200Mbps έχουν θύρες Gbit, επομένως δεν έχεις κάποια στενωπό. Αρκεί βεβαίως και ο εξοπλισμός που έχεις στο σπίτι (πχ switches, access points, κλπ) να είναι Gbit για να μπορείς να εκμεταλλευτείς στο μέγιστο τη γραμμή σου.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. λέγανε οτι εχουν 75 αρες καρτες στο καφαο και θα πιάνεις 75 στην κατοστάρα λόγω της καρτας.

θα πρέπει να σκαψουν για τη διακοσάρα?

Έγινε επεξεργασία από iseeklife
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.