Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Δούλεψε ο ανταγωνισμός για μια φορά 😛 

Επειδή η Cosmote διπλασίασε την ταχύτητα στο πατρικό πήραμε αύξηση από 30/30 στα 50/50mbps... Κάθε δωρεάν αύξηση δεκτή. 
Όχι ότι θα φανεί στην πράξη κάποια διαφορά στους γονείς μου αλλά νταξ. 😛 
image.png.4ffbfe3720cccab6d06528d9708747b6.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ήρθε κάποιο μήνυμα για την αλλαγή παιδιά;

 

Εμένα μου είπανε πως επειδή δεν υποστηρίζει το ρουτερ θα γίνει αλλαγή εξοπλισμού, αλλα΄δεν νομίζω να άλλαξε το προφίλ κάπως.

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

image.png

 

Αυτό βλέπω, αλλά δεν έβλεπα το actual rate καρφωμένο έτσι. Μπας και μου το άλλαξαν;

Να σημειώσω ότι 100ρα έχω

 

η κάρτα της καμπίνας πρέπει να υποστηρίζει πάνω από 100, αν όχι την έκατσες όπως και εγώ, δεν αναφέρει στην περιοχή μου μεγαλύτερη των 100

 

Επίσης παραπάνω από 100 δεν μπορείς να πας σύμφωνα με το Noise Margin του DOWN (τεχνητός θόρυβος), αν πχ σου βάλουν με το χέρι 1 ή 3 db δεν θα παίζει κανένας στην πλεξούδα που θα είσαι εσύ, ο τεχνητός θόρυβος σου θα καβαλάει ότι καλώδιο υπάρχει γύρω από το ζευγάρι σου, εσύ ναι μεν θα φαινομενικά κλειδώνεις παραπάνω στα χαρτιά αλλά θα είναι μη ωφέλιμο θα χάνονται τα πακέτα για πλάκα από τον τεχνητό θόρυβο

Το βέλτιστο απόδοση προς ωφέλιμο είναι το Noise Margin στο 11 , και όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο το Vdsl είναι samurai

 

edit

το actual rate είναι φυσιολογικότατο σύμφωνα με το Noise Margin

 

edit 2

θα καταλάβεις ότι αναβαθμίστηκαν γείτονες όταν το Attenuation η εξασθένηση ανέβει ποιο πάνω είχα στο down 3 και 2,5 στο up και πήγε 8 και 6 αντίστοιχα

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.png

 

Θεωρητικά, τα παραπάνω αποτελέσματα είναι εξαιτίας του παλιού ρούτερ που "τερματίζει" στα 100. 

Δεν νομίζω πως θα δω τι πραγματικά μπορεί να γίνει αν δεν αλλάξω εξοπλισμό. 

Τώρα, αν δεν "παίξουν" τα 200, δεν θα τα βάψω και μαύρα :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

image.png

 

Θεωρητικά, τα παραπάνω αποτελέσματα είναι εξαιτίας του παλιού ρούτερ που "τερματίζει" στα 100. 

Δεν νομίζω πως θα δω τι πραγματικά μπορεί να γίνει αν δεν αλλάξω εξοπλισμό. 

Τώρα, αν δεν "παίξουν" τα 200, δεν θα τα βάψω και μαύρα :p 

 

πιο έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Το Entry 2i. Το plus δεν συγχρόνιζε με τίποτα, και για να έπαιρνα το "smart 3" , ήθελε να πληρώσω (να το νοικιάσω με έξτρα το μήνα , sort of ) . Δεν σφάξανε. 

Οπότε μου είπαν πως, δικαιούμαι αλλαγή εξοπλισμού όταν γίνει η δωρεάν αναβάθμιση! Επιβεβαίωσαν ότι "παίζουν" τα 200, αλλά we will wait and see..

Διατηρώ αμφιβολίες

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Επιβεβαίωσαν ότι "παίζουν" τα 200, αλλά we will wait and see..

Θα παιξουν με 35b προφιλ, μαλλον οχι τερμα

Εισαι μακρια απο καμπινα και εχεις χαμηλο attainable?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Θα παιξουν με 35b προφιλ, μαλλον οχι τερμα

Εισαι μακρια απο καμπινα και εχεις χαμηλο attainable?

Είμαι 30 μέτρα απ'την καμπίνα. Πίσω απ'το σπίτι μου είναι. 

Νομίζω το attainable παίζει έτσι λόγω του Router. Τερματίζει εκεί.

Μπορεί να λέω και βλακείες, βέβαια! 

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το Entry 2i. Το plus δεν συγχρόνιζε με τίποτα, και για να έπαιρνα το "smart 3" , ήθελε να πληρώσω (να το νοικιάσω με έξτρα το μήνα , sort of ) . Δεν σφάξανε. 

Οπότε μου είπαν πως, δικαιούμαι αλλαγή εξοπλισμού όταν γίνει η δωρεάν αναβάθμιση! Επιβεβαίωσαν ότι "παίζουν" τα 200, αλλά we will wait and see..

Διατηρώ αμφιβολίες

 

πως γίνεται να μην έπαιζε το plus ?

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

πως γίνεται να μην έπαιζε το plus ?

Έλα ντε, βγάζεις άκρη; Σκατοσυσκευή. 

Το ΙΔΙΟ το plus, το είχα στην Καλλιθέα και έπαιζε κανονικά. Εδώ δεν συγχρόνιζε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Και δοκιμάσαμε 2 ακόμη plus :p Μόλις έβαλε το entry 2i, όλα κομπλέ. 

Και έμεινα με αυτό. 

Σκεφτόμουν να πάρω κάνα Fritz αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Είμαι 30 μέτρα απ'την καμπίνα. Πίσω απ'το σπίτι μου είναι. 

Νομίζω το attainable παίζει έτσι λόγω του Router. Τερματίζει εκεί.

Μπορεί να λέω και βλακείες, βέβαια! 

Θυμισε μου εχεις φτιαξει την καλωδιωση σωστα μεσα στο σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Θυμισε μου εχεις φτιαξει την καλωδιωση σωστα μεσα στο σπιτι?

How the hell should I know? :p 

Δεν είναι δικό μου το σπίτι! Ωστόσο, αν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω, I wanna know. 

Εννοώ,  να τσεκάρω αν όλα είναι οκ. 

Είμαι σε διόροφο, δεν έχω άλλους τριγύρω (από κάτω μόνο αλλά δεν μας αφορά). Επίσης παίζει στην καμπίνα να είναι και 10 σπίτια. Και πολλά μπορεί να λέω :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Σας ήρθε κάποιο μήνυμα για την αλλαγή παιδιά;

 

Εμένα μου είπανε πως επειδή δεν υποστηρίζει το ρουτερ θα γίνει αλλαγή εξοπλισμού, αλλα΄δεν νομίζω να άλλαξε το προφίλ κάπως.

εμενα ηρθε σημερα, αφου αλλαξε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έλα ντε, βγάζεις άκρη; Σκατοσυσκευή. 

Το ΙΔΙΟ το plus, το είχα στην Καλλιθέα και έπαιζε κανονικά. Εδώ δεν συγχρόνιζε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Και δοκιμάσαμε 2 ακόμη plus :p Μόλις έβαλε το entry 2i, όλα κομπλέ. 

Και έμεινα με αυτό. 

Σκεφτόμουν να πάρω κάνα Fritz αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα.

 

Ένα νόημα έχει το Fritz, θα σου λέει "Line branching in 5m" 😛

Όπως το λέει ο slalom ξεκίνα το ξήλωμα, αλλά για σαφήνεια: Θα ανοίξεις την πρίζα (του τηλεφώνου! ⚡), θα αποσυνδέσεις όλα τα καλώδια που πηγαίνουν στο υπόλοιπο σπίτι και θα κρατήσεις μόνο το ζευγάρι που έρχεται απ' έξω για να κουμπώσει το μόντεμ.

Επίσης εάν αλλάξεις συσκευή από ΟΤΕ, ζήτα το ZTE H1600, είναι φρέσκο και έχει WiFi 6.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω: βάσει του ανωτέρω διαγραμμάτος, πρέπει ν' αλλάξω την τηλεφωνική πρίζα στο σπίτι μου και να βάλω μια διπλή; Έχω voip τηλεφωνία, από την τηλεφωνική πρίζα "φεύγει" το καλώδιο και κουμπώνει στη dsl θύρα του h1600 και από τη θύρα phone 2 του router φεύγει το καλώδιο για το τηλέφωνο. Μια πρίζα έχω, την κεντρική.

Ρωτάω γιατί η ταχύτητα είναι αυτή που πρέπει, αλλά, ενώ η γραμμή είναι πολύ καλή (snr, 24-25/output, 11.2/line attenuation, 9), παρατηρώ ότι "μαζεύονται" crc λάθη.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.