Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

2 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

 

Θόρυβος στη γραμμή. Μπορεί να είναι από κάποια συσκευή, μπορεί να είναι crosstalk, ή κάτι άλλο.

Δεν είναι λίγα, αλλά δεν είναι και λόγος ανησυχίας. Με >8dB SNR και G.INP ενεργοποιημένο, λογικά θα είναι αρκετά σταθερή η γραμμή σου.

Checks out, ανέβηκε το snr μου κι εμένα ξαφνικά. Αλλά σταθερά δεν είναι σίγουρα. Δεν ξέρω τι μεσολάβησε. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι να πω τον πόνο μου μήπως κάποιος έχει ιδέα. Μια φορά στις 5 μέρες πρπ το Noise Margin πέφτει απο τα 6-8 db όλο και πιο χαμηλά μέχρι που πέφτει το dsl link. Μετά επανέρχεται και ξαναπέφτει για κάνα 2ωρο , είναι κάθε φορα μεσημέρι απο τις 2μιση μεχρι τις 4μιση περίπου. Περιμένω τον τεχνικό της vodafone αλλα φαντάζομαι θα μου πει ότι στον πίνακα της πολυκατοικίας όλα είναι καλα και οτι είναι δικό μου θέμα. Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να προκαλεί αυτό το θόρυβο και πως να το αντιμετωπίσω ? Εχω σκεφτεί να αλλάξω το u/utp cat6 καλώδιο που έχω απο τον πίνακα στο ρουτερ με κάποιο shielded αλλα η αλήθεια είναι ότι αυτό αν μπορώ να το αποφύγω θα το ήθελα. Αν χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο pair του cat6 που έχω υπάρχει περίπτωση να κάνει διαφορά? Σας ευχαριστώ όλους.

image.png.3333cb5d5be477fcc54cd5a4d0893d04.png 

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, το μέλος Aggelos Koumaniotis έγραψε:

Λοιπόν επανέρχομαι να πω τον πόνο μου μήπως κάποιος έχει ιδέα. Μια φορά στις 5 μέρες πρπ το Noise Margin πέφτει απο τα 6-8 db όλο και πιο χαμηλά μέχρι που πέφτει το dsl link. Μετά επανέρχεται και ξαναπέφτει για κάνα 2ωρο , είναι κάθε φορα μεσημέρι απο τις 2μιση μεχρι τις 4μιση περίπου. Περιμένω τον τεχνικό της vodafone αλλα φαντάζομαι θα μου πει ότι στον πίνακα της πολυκατοικίας όλα είναι καλα και οτι είναι δικό μου θέμα. Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να προκαλεί αυτό το θόρυβο και πως να το αντιμετωπίσω ? Εχω σκεφτεί να αλλάξω το u/utp cat6 καλώδιο που έχω απο τον πίνακα στο ρουτερ με κάποιο shielded αλλα η αλήθεια είναι ότι αυτό αν μπορώ να το αποφύγω θα το ήθελα. Αν χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο pair του cat6 που έχω υπάρχει περίπτωση να κάνει διαφορά? Σας ευχαριστώ όλους.

image.png.3333cb5d5be477fcc54cd5a4d0893d04.png 

Εάν έχεις ήδη cat6, δύσκολα θα πετύχεις κάτι καλύτερο με αλλαγή καλωδίου. Σημαντικές παράμετροι είναι: Το καλώδιο να είναι εναίο (χωρίς κοψίματα/ματίσεις) και επίσης να μην έχεις διακλαδώσεις σε παραπάνω από μία πρίζα στο σπίτι.

Δεν χάνεις τίποτα να ελέγξεις τα δύο άκρα για καλή επαφή και πιθανή οξείδωση, ή να αλλάξεις ζεύγος. Προσοχή: Πάντα χρησιμοποιούμε τα ζεύγη με τα ίδια χρώματα, πχ μπλε/λευκό-μπλε.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, minast said:

Εάν έχεις ήδη cat6, δύσκολα θα πετύχεις κάτι καλύτερο με αλλαγή καλωδίου. Σημαντικές παράμετροι είναι: Το καλώδιο να είναι εναίο (χωρίς κοψίματα/ματίσεις) και επίσης να μην έχεις διακλαδώσεις σε παραπάνω από μία πρίζα στο σπίτι.

Δεν χάνεις τίποτα να ελέγξεις τα δύο άκρα για καλή επαφή και πιθανή οξείδωση, ή να αλλάξεις ζεύγος. Προσοχή: Πάντα χρησιμοποιούμε τα ζεύγη με τα ίδια χρώματα, πχ μπλε/λευκό-μπλε.

Δεν υπάρχει καμία διακλάδωση , κυριολεκτικά η μια άκρη του καλωδίου μπαίνει στον πίνακα της πολυκατοικίας και στην άλλη έχω βάλει rj11 βύσμα το οποίο πάει μέσα στο ρούτερ. Εχω χρησιμοποιήσει το ζεύγος πορτοκαλι/λευκό-πορτοκαλί. Θα δω τι θα μου πει και αύριο ο τεχνικός. Φαντάζομαι θα έχει εργαλείο να μετρήσει και το noise margin στον πίνακα της πολυκατοικίας μήπως το πρόβλημα είναι ανάμεσα στο καφάω και εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω μπλεχτεί λίγο με το θέμα VDSL και διαθεσιμότητα.

Επειδή πλέον έχει περιπλέξει το θέμα με τους παρόχους (τουλάχιστον για μένα που δεν το παρακολουθώ), υπάρχει κάποια γενική φόρμα αναζήτησης ή πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο όλους?

Δυστυχώς στο ... μαγαζί έχω 13 MBPS down και 1 up στην 24ρα, η οποία είναι ελεεινά κατώτερη των περιστάσεων. Χρειάζομαι 100/100, αλλά και με 50/10 μπορώ να δουλέψω. Με 13/1 απλά δεν.

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Έχω μπλεχτεί λίγο με το θέμα VDSL και διαθεσιμότητα.

Επειδή πλέον έχει περιπλέξει το θέμα με τους παρόχους (τουλάχιστον για μένα που δεν το παρακολουθώ), υπάρχει κάποια γενική φόρμα αναζήτησης ή πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο όλους?

Δυστυχώς στο ... μαγαζί έχω 13 MBPS down και 1 up στην 24ρα, η οποία είναι ελεεινά κατώτερη των περιστάσεων. Χρειάζομαι 100/100, αλλά και με 50/10 μπορώ να δουλέψω. Με 13/1 απλά δεν.

Για σιγουριά, ψάξε σε όλους. Κανονικά συμφωνούν, αλλά όχι πάντα. Στις σελίδες τους κάτω από τη σταθερή, υπάρχει έλεγχος διαθεσιμότητας.

Η διαθεσιμότητα εξαρτάται πρακτικά από την υποδομή της περιοχής. Από Αστικό Κέντρο παίρνεις ό,τι ταχύτητα επιτρέπει η απόστασή σου. Μόνο εάν έχουν εγκατασταθεί υποδομές FTTC (VDSL από το "πεζοδρόμιο") ή FTTH (οπτική ίνα μέσα στο σπίτι) μπορείς να πάρεις καλύτερη ενσύρματη ταχύτητα.

Ειδικά για συμμετρικά μπορείς να  πάρεις μισθωμένη οπτική, αλλά είναι σε άλλη κατηγορία κόστους...

Μετά παίζουν ασύρματα, τύπου WISP ή μέσω κινητής. Τον τελευταίο καιρό έχουν εμφανιστεί μερικά προσιτά απεριόριστα μέσω κινητής, ανάλογα με το σήμα ίσως να είναι μία καλή εναλλακτική. Παίζει και Starlink 😜.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, jax7480 said:

Να βαλω στο χωριό που είμαι εγώ ή το ban γίνεται αυτόματα;

 

Αυτόματo thread-ban αλλά μόνο για το off-topic, επειδή είναι ίνα και το θέμα είναι για xDSL. 😉

 

Τι, δεν πιστεύω να μας έχεις για τίποτα εμπαθείς; 🤣

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
4 ώρες πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

με χαλκό ή με ίνες ?

Στο FTTH δεν έχεις πεδία "DSL" ;).

Επισης η ταχύτητα της φυσικής σύνδεσης που βλέπεις είναι αυτή του Interface (πχ 1Gbps). Ο κόφτης μπαίνει μετά, και το μετράς με κάποιο speed test.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.png

Αφού μέτρησαν και μου είπαν πως απ'έξω θα δώσει 220, το πήρα απόφαση.

 

Τα νέα stats λοιπόν, μετά το πέρασμα του ιντερνετίου απευθείας στο κουτί έξω. Ό,τι περίεργες διακοπές γινότντουσαν και περίεργες αυξομειώσεις ταχύτητας, ήταν ευθύνη του χαμού που υπήρχε μέσα στο "παπαδάκι", καθώς και το γεγονός ότι "έπαιζαν" όλες οι τηλεφωνικές πρίζες στο σπίτι. Συνεχίζουν να παίζουν, με την διαφορά ότι παίζουν μόνο για τηλεφωνία ;) 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δινουν router? Νομιζω  το σταματησαν εκτος αν ειναι δικο τους προβλημα.

Εμενα με δωσαν το ΖΤΕ λογω προβληματος με το ενα voip νουμερο που ειχα.

1432331014__Viber_2022-08-21_14-51-06-327.png.6d186d56409ea4258e9a8fcc3319f97a.png

Χωριο λιγο παραπανω απο 1klm απο το κεντρο του πΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος 2cpu έγραψε:

Δινουν router? Νομιζω  το σταματησαν εκτος αν ειναι δικο τους προβλημα.

Εμενα με δωσαν το ΖΤΕ λογω προβληματος με το ενα voip νουμερο που ειχα.

1432331014__Viber_2022-08-21_14-51-06-327.png.6d186d56409ea4258e9a8fcc3319f97a.png

Χωριο λιγο παραπανω απο 1klm απο το κεντρο του πΟΤΕ.

Ναι, θα δώσουν νέο router και αποκωδικοποιητή. Τώρα έχω το Η267Ν

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.