Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

αν σε δωσουν και αν εχουν παρε το Η288Α.οτι αναφερω ποιο πανω απο ταχυτητες , λυθηκε το προβλημα με το voip νουμερο που ειχα

γρηγορο στο reboot καλο wifi.ποιο βαθεια δεν το εψαξα γιατι ηδη καλυφθηκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μήπως πρέπει να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα για fiber;

 

από χθες ζήτησα αλλαγή πακέτου σε 1 gbps....από χθες δεν έχω ιντερνετ...χαχα

Μου είπαν ευθύνεται η αναβάθμιση και ότι σήμερα θα ενεργοποιηθεί.

Δίνουν στο 1gbps και καινούργιο εξοπλισμό fritzbox μαζί με repeater

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος AlexanderK έγραψε:

μήπως πρέπει να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα για fiber;

 

από χθες ζήτησα αλλαγή πακέτου σε 1 gbps....από χθες δεν έχω ιντερνετ...χαχα

Μου είπαν ευθύνεται η αναβάθμιση και ότι σήμερα θα ενεργοποιηθεί.

Δίνουν στο 1gbps και καινούργιο εξοπλισμό fritzbox μαζί με repeater

 

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη 🤣

 

  • Like 4
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη γνώμη σας γιατί πραγματικά έχει ξεφύγει το κεφάλι μου με αυτά που έχω ακούσει εδώ και 3 ημέρες από τον 13788. Λοιπόν, μέχρι πριν 1 μήνα περίπου στην γραμμή μου 50άρα κλείδωνα γύρω στα 27/5 με SNR 10-11 και attenuation γύρω στο 20db. Περνά ένα μπουρίνι, μένουν για 10 ώρες τα πάντα χωρίς ρεύμα, και από τότε στην γραμμή μου κλειδώνω 22/2,5 περίπου με SNR 7,5-8 και attenuation 55+dB. Μιλώ με το 13788, έρχονται την επόμενη ημέρα, ελέγχουν καλωδίωση σπιτιού (η οποία έχει περαστεί εδώ και 2 μήνες) και μου λένε ότι όλα είναι εντάξει. Το κορυφαίο της υπόθεσης είναι ότι με έχουν αφήσει πλέον χωρίς σταθερό τηλέφωνο. Μου έρχεται μετά από 2 ώρες ένα μήνυμα στο κινητό όπου μου αναφέρει ότι η ταχύτητα του συγχρονισμού της σύνδεσης διαφοροποιείται από την εμπορική ταχύτητα του προγράμματος. Παίρνω τηλέφωνο πάλι το 13788, για να δηλώσω την βλάβη, και μου λένε ότι η κατοικία είναι πιο μακρυά από το τηλεφωνικό κέντρο στην περιοχή που διαμένω. Τους αναφέρω ότι δεν έχω αλλάξει κατοικία και το τηλεφωνικό κέντρο επίσης δεν έχει αλλάξει διεύθυνση. Κάνω hard reset το ρούτερ, καταφέρνω να έχω πλέον τηλέφωνο, το SNR γύρω στο 7,5 το attenuation μετά από κάθε reset πάει από 30 έως 60dB. Ανάλογα με το reset και το πόσο κλειδώνει φορτώνεται και ένα κάρο FEC Errors. Τι κάνουμε; Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ πολύ!

Στιγμιότυπο οθόνης (3).png

Στιγμιότυπο οθόνης (4).png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος TuTiS έγραψε:

Θέλω τη γνώμη σας γιατί πραγματικά έχει ξεφύγει το κεφάλι μου με αυτά που έχω ακούσει εδώ και 3 ημέρες από τον 13788. Λοιπόν, μέχρι πριν 1 μήνα περίπου στην γραμμή μου 50άρα κλείδωνα γύρω στα 27/5 με SNR 10-11 και attenuation γύρω στο 20db. Περνά ένα μπουρίνι, μένουν για 10 ώρες τα πάντα χωρίς ρεύμα, και από τότε στην γραμμή μου κλειδώνω 22/2,5 περίπου με SNR 7,5-8 και attenuation 55+dB. Μιλώ με το 13788, έρχονται την επόμενη ημέρα, ελέγχουν καλωδίωση σπιτιού (η οποία έχει περαστεί εδώ και 2 μήνες) και μου λένε ότι όλα είναι εντάξει. Το κορυφαίο της υπόθεσης είναι ότι με έχουν αφήσει πλέον χωρίς σταθερό τηλέφωνο. Μου έρχεται μετά από 2 ώρες ένα μήνυμα στο κινητό όπου μου αναφέρει ότι η ταχύτητα του συγχρονισμού της σύνδεσης διαφοροποιείται από την εμπορική ταχύτητα του προγράμματος. Παίρνω τηλέφωνο πάλι το 13788, για να δηλώσω την βλάβη, και μου λένε ότι η κατοικία είναι πιο μακρυά από το τηλεφωνικό κέντρο στην περιοχή που διαμένω. Τους αναφέρω ότι δεν έχω αλλάξει κατοικία και το τηλεφωνικό κέντρο επίσης δεν έχει αλλάξει διεύθυνση. Κάνω hard reset το ρούτερ, καταφέρνω να έχω πλέον τηλέφωνο, το SNR γύρω στο 7,5 το attenuation μετά από κάθε reset πάει από 30 έως 60dB. Ανάλογα με το reset και το πόσο κλειδώνει φορτώνεται και ένα κάρο FEC Errors. Τι κάνουμε; Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ πολύ!

Στιγμιότυπο οθόνης (3).png

Στιγμιότυπο οθόνης (4).png

Όταν ήρθε τεχνικός μέτρησαν και στην είσοδο του σπιτιού, αγνοώντας τη δική σου καλωδίωση;

Εφόσον έχεις νέα (και θεωρώ σωστή) καλωδίωση, το σημαντικό είναι να μετρήσουν τι γίνεται στην είσοδο του σπιτιού, δηλαδή εκεί που τελειώνει το δικό τους καλώδιο.

Εάν δεν αναγνωρίσουν πρόβλημα εκεί, για αυτούς δεν υφίσταται βλάβη και δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

Να ξέρεις πάντως ότι συχνά βλέπουν γραμμές χειρότερες από τη δική σου, και εκτός εάν επιμείνεις θα σου πούνε ότι αυτά είναι τα χαρακτηριστικά της γραμμής...

Μια και είσαι ΟΤΕ, μπορείς να επιμείνεις να σου αλλάξουν τουλάχιστον ζεύγος, μήπως βελτιωθεί η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

είναι απλό το θέμα τα καλώδια από την καμπίνα μέχρι & το σπίτι σου κάτω στο δρόμο πήραν νερά από την βροχή (διότι είναι παλιά και έχουν φθαρεί )
όσες βλάβες και να δηλώσεις μόνο οπτική θα σε σώσει (τσέκαρε μήπως η περιοχή σου είναι στο sfbb πρόγραμμα !)


όπως είπαν και τα παιδιά το καλύτερο είναι να μετρήσει κάτω στην είσοδο του σπιτιού σου αλλά να τσεκάρουν και από την μεριά της καμπίνας ότι έχει γίνει σωστά η μικτονόμηση και δεν τραβήχτηκε το καλώδιο κατα λάθος όταν πήγαν να μαστορέψουν κανέναν άλλον !
τώρα αν ηξεραν να διαβάζουν στο support και την αντίσταση και την χωρητικότητα θα ήξεραν που υπάρχει πρόβλημα

αλλά με 600 ευρώ που παίρνουν ... ότι πληρώσεις παίρνεις

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημέρες, καλησπέρες

Το internet στο σπίτι άλλες φορές θα δουλεύει κομπλέ χωρίς αποσυνδέσεις με αυξομειώσεις στις ταχύτητες, άλλες φορές θα μ@μιουνται όλα 😂.

Τελευταίο 6μηνο οι αυξομειώσεις στις ταχύτητες μπορεί να πέσουν στο download στα 25mb (απ'τα 78-96mb).

 

Το ιστορικό :whistling:

Spoiler

Το 2019 είχα κάνει γραπτό αίτημα για την ανικανότητα τους 🤣, ήρθαν τσέκαραν τα πάντα και το πόρισμα που έβγαλαν είναι η ανεφικτότητα της γραμμής
για τις ταχύτητες αυτές,
Τα προβλήματα άρχισαν όταν περιμέναμε έναν αέρα στην Αττική που ήρθε και τα σήκωσε όλα. Πριν τον αέρα δεν είχα θέμα με την γραμμή.
Μου είχε αναφέρει ένας από τους τεχνικούς για πρόβλημα (του ξέφυγε) μάλλον σ'ένα από τα εναέρια καλώδια.

Από τότε έχω θέμα με το internet τους και δηλώνω την βλάβη, το αναφέρω να ελέγξουν ποιο καλώδιο έχει το πρόβλημα και να το αλλάξουν.

Η κλασική τους απάντηση για ανεφικτότητα και να κάνω υποβάθμιση της γραμμής.

Η απάντηση μου όχι, η υποβάθμιση της γραμμής για εσάς είναι η εύκολη λύση και τους ζητάω να βρουν ποιο από τα εναέρια καλώδιο έχει το θέμα 

 

H γραμμή είναι 100σταρα.

Το ρούτερ του (π)οτε speedport plus συνδέεται απευθείας στο καλώδιο του οτε που έρχεται στο σπίτι.
Το utp (cat5 ή cat6 ) καλώδιο που ενώνω το ρούτερ με τον οτε το έχω αλλάξει 4 φορές συν την αλλαγή που έκανα πριν 3 μέρες.

Με την τελευταία αλλαγή στο καλώδιο που έκανα έφτασε να μαξάρει την ταχύτητα στα 109Mb, ενώ πριν έβλεπα μέχρι 99mb.

Δουλεύει για κάποιες ώρες με ελάχιστα σφάλματα σφάλματα και μετά αρχίζουν αυξομειώσεις στην ταχύτητα γεμίζει σφάλματα 

και κάνει επανεκκίνηση για να συγχρονίσει πάλι.


Συνδέονται πάνω στο ρουτερ 3 pc κι ένα laptop, υπάρχει περίπτωση να "σκάει" το ρουτερ όταν δουλεύουν όλα μαζί ?

- Σκεφτόμουν να πάρω το fritz 7590 αλλά δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί και δώσω τσάμπα λεφτά. Μου έχουν αλλάξει το ρούτερ 3-4 φορές.

Παρακάτω το ρουτερ μετά από επανεκκίνηση που έκανε μόνο του (λόγω αποσύνδεσης) πριν 45λεπτά


image.png.d2e49188152da5301b25358ee3642646.png

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

καλημέρες, καλησπέρες

Το internet στο σπίτι άλλες φορές θα δουλεύει κομπλέ χωρίς αποσυνδέσεις με αυξομειώσεις στις ταχύτητες, άλλες φορές θα μ@μιουνται όλα 😂.

Τελευταίο 6μηνο οι αυξομειώσεις στις ταχύτητες μπορεί να πέσουν στο download στα 25mb (απ'τα 78-96mb).

 

Το ιστορικό :whistling:

  Hide contents

Το 2019 είχα κάνει γραπτό αίτημα για την ανικανότητα τους 🤣, ήρθαν τσέκαραν τα πάντα και το πόρισμα που έβγαλαν είναι η ανεφικτότητα της γραμμής
για τις ταχύτητες αυτές,
Τα προβλήματα άρχισαν όταν περιμέναμε έναν αέρα στην Αττική που ήρθε και τα σήκωσε όλα. Πριν τον αέρα δεν είχα θέμα με την γραμμή.
Μου είχε αναφέρει ένας από τους τεχνικούς για πρόβλημα (του ξέφυγε) μάλλον σ'ένα από τα εναέρια καλώδια.

Από τότε έχω θέμα με το internet τους και δηλώνω την βλάβη, το αναφέρω να ελέγξουν ποιο καλώδιο έχει το πρόβλημα και να το αλλάξουν.

Η κλασική τους απάντηση για ανεφικτότητα και να κάνω υποβάθμιση της γραμμής.

Η απάντηση μου όχι, η υποβάθμιση της γραμμής για εσάς είναι η εύκολη λύση και τους ζητάω να βρουν ποιο από τα εναέρια καλώδιο έχει το θέμα 

 

H γραμμή είναι 100σταρα.

Το ρούτερ του (π)οτε speedport plus συνδέεται απευθείας στο καλώδιο του οτε που έρχεται στο σπίτι.
Το utp (cat5 ή cat6 ) καλώδιο που ενώνω το ρούτερ με τον οτε το έχω αλλάξει 4 φορές συν την αλλαγή που έκανα πριν 3 μέρες.

Με την τελευταία αλλαγή στο καλώδιο που έκανα έφτασε να μαξάρει την ταχύτητα στα 109Mb, ενώ πριν έβλεπα μέχρι 99mb.

Δουλεύει για κάποιες ώρες με ελάχιστα σφάλματα σφάλματα και μετά αρχίζουν αυξομειώσεις στην ταχύτητα γεμίζει σφάλματα 

και κάνει επανεκκίνηση για να συγχρονίσει πάλι.


Συνδέονται πάνω στο ρουτερ 3 pc κι ένα laptop, υπάρχει περίπτωση να "σκάει" το ρουτερ όταν δουλεύουν όλα μαζί ?

- Σκεφτόμουν να πάρω το fritz 7590 αλλά δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί και δώσω τσάμπα λεφτά. Μου έχουν αλλάξει το ρούτερ 3-4 φορές.

Παρακάτω το ρουτερ μετά από επανεκκίνηση που έκανε μόνο του (λόγω αποσύνδεσης) πριν 45λεπτά


image.png.d2e49188152da5301b25358ee3642646.png

παρόμοιο θέμα έχω συναντήσει μερικές φορές. 

έχεις εσωτερικές τηλεφωνικές πρίζες στο σπίτι;

αν ναι, να αφήσεις συνδεδεμένη μόνο την πρίζα που είναι το router σου και δοκίμασε.

υπάρχει βεβαίως να είναι και θέμα όπως λες εξωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Μετα απο 2 χρονια με το cheatau lte 12 και τις ταχυτητες 4G να εχουν πεσει του τελευταιους 2 μηνες κατω απο 50αρα vdsl ειπα να κανω το βημα να δοκιμασω με το MU5001 (5G απο voda στα 249Ε) με τη καρτα gigamax της cosmote που εχω.

Και εγενετω το φως !

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  msedge_1338_01-07-23_oZGt.png  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  25,6 KB  ID: 249422Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση.   Όνομα:  ZTool_1340_01-07-23_Slq1.png  Εμφανίσεις:  0  Μέγεθος:  33,2 KB  ID: 249423

Τις καλες μερες το cheatau επιανε 160-170/60 το τελευταιο καιρο απο 20/60 μεχρι 80-90/60.

Το μαραφετι μπηκε στο σπιτακι τις ταρατσας που ειχα το cheatau πανω σε ενα ραφι με εναν ανεμηστηρα 90mm να το κτυπαει (του εχω βγαλει και το καπακι της μπαταριας). Πανω εκει πιανει ανετα 40αρια δε ξερω ποσο θα αντεξει tongue.gif αργοτερα θα του κολησω και μια ψυχτρα αλλα με θερμ. περιβαλλοντος 40 δε νομιζω οτι θα κανει και πολλα.

Σε download απο easybytez πιανει 65-80MB/s !! respekt.gifrespekt.gifrespekt.gif

  • Like 7
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρες,

 

έχω κάνει αναβάθμιση από 50 σε 100 εδώ και κάτι μέρες και είπα να δω τα στατιστικά της γραμμής .

 

όταν δεν χρησιμοποιώ την γραμμή speedport plus κλειδώνει στα 78kb και όταν αρχίζω να κατεβάζω πέφτει στα 66kb,ειναι φυσιολογικό τόση απώλεια?dsl.PNG.7c33363971023139f3556e788977f67f.PNG

 

 

vdsl2.PNG

Link to comment
Share on other sites

Θα σε βοηθήσουν και πιο ειδικοί αλλά η ταχύτητα μετριέται σε Μbit και όχι kbit . Είναι 78 .000 kbit δηλαδή δια χίλια γίνεται mbit .εσυ έχεις θεωρητικά 100 mbit . Πρακτικά πιάνεις 78 mbit . 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 78Mbps σου τεκμαίρουν ότι η αναβάθμιση έχει γίνει.

Εάν είχες διαθέσιμο προφίλ 35b αντί για 17a, πιθανόν να κατάφερνε να πάρει λίγη παραπάνω ταχύτητα. Αυτό που περνάει από το χέρι σου για πιθανή βελτίωση, είναι να ελέγξεις την καλωδίωσή σου:

Σιγουρέψου ότι το καλώδιο του ΟΤΕ μπαίνει μόνο στην πρώτη πρίζα του σπιτιού και από εκεί δεν υπάρχουν διακλαδώσεις προς άλλες πρίζες. Επίσης αφαίρεσε splitters κλπ που μπορεί να παρεμβάλλονται μεταξύ πρίζας και μόντεμ/ρούτερ. Θεωρώ εύλογα ότι έχεις τηλεφωνία VoIP, άρα συνδέεις τηλέφωνα ή άλλες πρίζες απευθείας από το ρούτερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2023 at 3:31 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Τα 78Mbps σου τεκμαίρουν ότι η αναβάθμιση έχει γίνει.

Εάν είχες διαθέσιμο προφίλ 35b αντί για 17a, πιθανόν να κατάφερνε να πάρει λίγη παραπάνω ταχύτητα. Αυτό που περνάει από το χέρι σου για πιθανή βελτίωση, είναι να ελέγξεις την καλωδίωσή σου:

Σιγουρέψου ότι το καλώδιο του ΟΤΕ μπαίνει μόνο στην πρώτη πρίζα του σπιτιού και από εκεί δεν υπάρχουν διακλαδώσεις προς άλλες πρίζες. Επίσης αφαίρεσε splitters κλπ που μπορεί να παρεμβάλλονται μεταξύ πρίζας και μόντεμ/ρούτερ. Θεωρώ εύλογα ότι έχεις τηλεφωνία VoIP, άρα συνδέεις τηλέφωνα ή άλλες πρίζες απευθείας από το ρούτερ.

ξέχασα να πω ότι είχα ενα  ups και powerlines στην γραμμή .

 

όπως μου είπαν και από την εξυπηρέτηση ξερά "πέτα τα τώρα",με είχαν στα 84Μbps και δεν είχα ιδέα

 

ολα οκ ...εκτος απο τις τρυπες για το καλωδιο τωρα 😭

 

image.png.a4b76926b3bfb76016cc144a445de485.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

Σε ένα μήνα τελειώνει το πακέτο που έχω στη Vodafone με FTTH και βρίσκομαι σε αναζήτηση νέου συμβολαίου.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος, και η εύκολη λύση θα ήταν η ανανέωση, αλλά:

1. Γενικά ξέρω ότι η Cosmote έχει την καλύτερη ποιότητα υπηρεσιών, με το αντίστοιχο αντίτιμο κιόλας βέβαια. Αλλά με το FTTH δεν ξέρω τί παραπάνω μπορεί να μου δώσει. Στη γειτονιά μου το δίκτυο το έχει περάσει η Vodafone.

2. Μου κάνει εντύπωση το πόσο επιθετική τιμολογιακή πολιτική έχει η Nova. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι συμπαθούσα τη Wind (νυν Nova) αλλά δεν μπορώ να το παραβλέψω τόσο καλές τιμές έχει.

3. Η Inalan ενώ έχει περάσει δίκτυο στο δρόμο μου, ακόμα δεν το έχουν δώσει στην αγορά. Και όταν μίλησα μαζί τους δεν είχαν χρονοδιάγραμμα πότε περιμένουν να γίνει αυτο.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1. Έχει να μου προσφέρει κάτι παραπάνω η Cosmote από ποιότητα υπηρεσιών;

2. Έχει κάποιος Nova FTTH πρόγραμμα να μου πει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.