Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

27 λεπτά πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Να ρωτήσω: βάσει του ανωτέρω διαγραμμάτος, πρέπει ν' αλλάξω την τηλεφωνική πρίζα στο σπίτι μου και να βάλω μια διπλή; Έχω voip τηλεφωνία, από την τηλεφωνική πρίζα "φεύγει" το καλώδιο και κουμπώνει στη dsl θύρα του h1600 και από τη θύρα phone 2 του router φεύγει το καλώδιο για το τηλέφωνο. Μια πρίζα έχω, την κεντρική.

Ρωτάω γιατί η ταχύτητα είναι αυτή που πρέπει, αλλά, ενώ η γραμμή είναι πολύ καλή (snr, 24-25/output, 11.2/line attenuation, 9), παρατηρώ ότι "μαζεύονται" crc λάθη.

 

Εάν η πρίζα δεν διακλαδώνεται με άλλες στο σπίτι, δεν χρειάζεσαι διπλή. Το δεύτερο πριζάκι προορίζεται για να στείλεις τηλεφωνία πίσω στο υπόλοιπο σπίτι, χωρίς να είναι ενωμένη με την "είσοδο". Τα νούμερά σου δεν υποδεικνύουν πρόβλημα (αν έλεγες και προφίλ, ταχύτητα θα βγάζαμε λίγο πιο ακριβή συμπεράσματα).

Εάν το καλώδιο από τον κατενεμητή του σπιτιού (η το κουτί του ΟΤΕ εάν πρόκειται για μονοκατοικία) είναι εντός προδιαγραφών, ενιαίο και σε καλή κατάσταση, δεν περνάνε πολλά από τα χέρια σου, χαλάρωσε κι απόλαυσε την ταχύτητά σου ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Να ρωτήσω: βάσει του ανωτέρω διαγραμμάτος, πρέπει ν' αλλάξω την τηλεφωνική πρίζα στο σπίτι μου και να βάλω μια διπλή; Έχω voip τηλεφωνία, από την τηλεφωνική πρίζα "φεύγει" το καλώδιο και κουμπώνει στη dsl θύρα του h1600 και από τη θύρα phone 2 του router φεύγει το καλώδιο για το τηλέφωνο. Μια πρίζα έχω, την κεντρική.

Ρωτάω γιατί η ταχύτητα είναι αυτή που πρέπει, αλλά, ενώ η γραμμή είναι πολύ καλή (snr, 24-25/output, 11.2/line attenuation, 9), παρατηρώ ότι "μαζεύονται" crc λάθη.

Να βαλεις τη διπλη να παει πού? αφου εχεις μονο μία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Όπως το λέει ο slalom ξεκίνα το ξήλωμα, αλλά για σαφήνεια: Θα ανοίξεις την πρίζα (του τηλεφώνου! ⚡), θα αποσυνδέσεις όλα τα καλώδια που πηγαίνουν στο υπόλοιπο σπίτι και θα κρατήσεις μόνο το ζευγάρι που έρχεται απ' έξω για να κουμπώσει το μόντεμ.

Αρχικά, να ξηλώσω πρίζες, ΔΕΝ παίζει :p  Δευτερευόντως, η μόνη πρίζα τηλεφώνου που δουλεύει (συνδεδεμένη και τεσταρισμένη από τον τεχνικό όταν το έβαζα), είναι και αυτή που έχω για το internet. Η άλλη, στο χολ, είναι αποσυνδεδεμένη.  Οπότε δεν χρειάζεται να κάνω κάτι από τα παραπάνω, αυτό έχει τσεκαριστεί. 

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι να δω αν υπάρχει κάποιο "εσωτερικό" πρόβλημα, ήτοι να καλέσω τεχνικό (?).

 

 

7 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Επίσης εάν αλλάξεις συσκευή από ΟΤΕ, ζήτα το ZTE H1600, είναι φρέσκο και έχει WiFi 6.

Το H1600 δεν είναι για 200, έτσι μου είπαν. Τι νόημα έχει να πάρω το Η1600 αν είναι να μου αναβαθμίσουν την γραμμή; 

 

 

4 ώρες πριν, το μέλος beastie έγραψε:

@tommybertsen τωρα δινούν το ZTE H1600 σε 100αρες... (ιδια μάρκα όπως το entry που σου λειτουργεί)

Ότι γράφω παραπάνω. Μου το πρότειναν αλλά δεν βρίσκω νόημα. 

7 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Ένα νόημα έχει το Fritz, θα σου λέει "Line branching in 5m" 😛

 

Και παίζει τα 200, για αυτό πιο πολύ το είπα :p 

Αρκεί να παίζουν κανονικά εδώ κι όχι μόνο να αναφέρεται στο site τους

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος beastie έγραψε:

και ποιος ειπε ότι δεν παιζει σε 200αρα το zte h1600?
(αν και νομιζα οτι εισαι σε 50 και ειναι να πας σε 100)

Στο τσατ της κοσμοτέ, γιατί μου έκανε κάτι κουλά το ίντερνετ αλλά όλα καλά τώρα. :hehe: 

Μου είπαν δλδ πως "δεν είναι για 200". 

Μιλάμε για ζώα (και αγαπώ τα ζώα). Μόλις βρήκα ότι είναι ~300

https://exewiki-production.s3.amazonaws.com/ZTE_H1600_Datasheet.pdf

 

ΥΓ: Λες να μου είπαν "δεν είναι για 200" , επειδή είναι για 300; :rofl:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ήδη γνωστό μου με 200αρα . Επειδή το speedport Smart 3 δεν υποστηρίζει τηλέφωνο msn και έτσι του έδωσαν το ZTE.

Σε 200 δικαιούσαι και το smart 3 (που εχει και smart wifi) χωρίς έξτρα κόστος.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος beastie έγραψε:

Εχω ήδη γνωστό μου με 200αρα . Επειδή το speedport Smart 3 δεν υποστηρίζει τηλέφωνο msn και έτσι του έδωσαν το ZTE.

Σε 200 δικαιούσαι και το smart 3 (που εχει και smart wifi) χωρίς έξτρα κόστος.

Δεν το θέλω, έχω τα DECO της tplink (M4) για επέκταση του ασύρματου ;) Έχω διαβάσει τα χειρότερα ΚΑΙ για το smart 3. Αλήθεια, αν παίζει το ΖΤΕ την 200ρα, dualband κι έτσι που είναι , θα είναι μια χαρά. Αρκεί να μπορώ να έχω 200. Πως "αιτούμαι" για να μου δώσουν το h1600?

Link to comment
Share on other sites

βασικά κριτήριο στο τι θα πάρεις πρέπει να ειναι η διαθεσιμότητα... μετά το κατάστημα ή αν συντρεχει συγκεκριμένος λόγος που κάτι που έχεις παιζει μόνο με συγκεκριμένο.... (οπως σου ειπα για το MSN αριθμό)


Αν το πάρεις τώρα που εχεις ήδη 100αρα ... απλα ζητάς να το κρατήσεις και στην αναβάθμιση

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος beastie έγραψε:

βασικά κριτήριο στο τι θα πάρεις πρέπει να ειναι η διαθεσιμότητα... μετά το κατάστημα ή αν συντρεχει συγκεκριμένος λόγος που κάτι που έχεις παιζει μόνο με συγκεκριμένο.... (οπως σου ειπα για το MSN αριθμό)


Αν το πάρεις τώρα που εχεις ήδη 100αρα ... απλα ζητάς να το κρατήσεις και στην αναβάθμιση

 

Δεν ξέρω τι είναι ο MSN αριθμός :p 

Αυτοί είπαν ότι για τα προβλήματα που είχα (για μία μέρα ανεβοκατέβαινε το ίντερνετ σε ακαθόριστα χρονικά διαστήματα, τώρα 2 μέρες είναι κομπλέ) ευθύνεται ο παλιός εξοπλισμός ( δηλαδή, 1.5 χρόνο, δεν ευθυνόταν, ξαφνικά το θυμήθηκε :hehe: ). Και είπαν ότι προτείνουν αλλαγή εξοπλισμού. Εκεί ήταν που ρώτησα και μου είπαν ότι δεν είναι για 200 το Η1600. Μάλλον εννοούν , πως δεν το δίνουν στις 200ρες; Ντουγάνια... Και τότε, το ίντερνετ κόπηκε :hehe: Και στο τηλέφωνο μου το "έκλειναν".

Μπορώ να αιτηθώ αλλαγή εξοπλισμού από το 13888? Δηλαδή να τους πω το ρούτερ μου κάνει κόλπα, θέλω το Η1600 και θέλω να το κρατήσω για την περίπτωση της αναβάθμισης; 

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αρχικά, να ξηλώσω πρίζες, ΔΕΝ παίζει :p  Δευτερευόντως, η μόνη πρίζα τηλεφώνου που δουλεύει (συνδεδεμένη και τεσταρισμένη από τον τεχνικό όταν το έβαζα), είναι και αυτή που έχω για το internet. Η άλλη, στο χολ, είναι αποσυνδεδεμένη.

Εχει σημασια σε ποιο σημειο εχει αποσυνδεθει, ανοιξε μονο τη μία που χρησιμοποιεις και ασε μονο ενα ζευγος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν ξέρω τι είναι ο MSN αριθμός :p 

Αυτοί είπαν ότι για τα προβλήματα που είχα (για μία μέρα ανεβοκατέβαινε το ίντερνετ σε ακαθόριστα χρονικά διαστήματα, τώρα 2 μέρες είναι κομπλέ) ευθύνεται ο παλιός εξοπλισμός ( δηλαδή, 1.5 χρόνο, δεν ευθυνόταν, ξαφνικά το θυμήθηκε :hehe: ). Και είπαν ότι προτείνουν αλλαγή εξοπλισμού. Εκεί ήταν που ρώτησα και μου είπαν ότι δεν είναι για 200 το Η1600. Μάλλον εννοούν , πως δεν το δίνουν στις 200ρες; Ντουγάνια... Και τότε, το ίντερνετ κόπηκε :hehe: Και στο τηλέφωνο μου το "έκλειναν".

Μπορώ να αιτηθώ αλλαγή εξοπλισμού από το 13888? Δηλαδή να τους πω το ρούτερ μου κάνει κόλπα, θέλω το Η1600 και θέλω να το κρατήσω για την περίπτωση της αναβάθμισης; 

Μπορείς. Εάν είσαι λίγο πιο τσίπης, μπορείς κι από το 13788 που είναι δωρεάν ;)

Θα πεις ότι έχεις προβλήματα και θες να στο αλλάξουν. Roll for charisma, και ένα H1600 σε περιμένει.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Μπορείς. Εάν είσαι λίγο πιο τσίπης, μπορείς κι από το 13788 που είναι δωρεάν ;)

Θα πεις ότι έχεις προβλήματα και θες να στο αλλάξουν. Roll for charisma, και ένα H1600 σε περιμένει.

Οικονομίδης όνομα και πράγμα :hehe:

Το 13788 είναι απευθείας το "τεχνικό τμήμα" τους; 

Θα το δοκιμάσω ^_^ 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κυνήγι, με συνδέσανε σήμερα στο νέο σπίτι σε Cosmote 100άρα. μου φέρανε το ZTE H1600 και προς το παρών φαίνεται να κούμπωσε καλά..

 

74176695_vdsl100stats.jpg.7854ca404e0a2e50d8359377975a36a5.jpg

 

και ένα speedtest από το laptop με wifi, από αύριο θα μπει το desktop με ethernet

 

1964302163_wifispeedtest.jpg.62d6f710de83263e67d9a3ea7cbf88a1.jpg

 

είναι οκ η γραμμή? να προσέξω κάτι? 

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Εάν η πρίζα δεν διακλαδώνεται με άλλες στο σπίτι, δεν χρειάζεσαι διπλή. Το δεύτερο πριζάκι προορίζεται για να στείλεις τηλεφωνία πίσω στο υπόλοιπο σπίτι, χωρίς να είναι ενωμένη με την "είσοδο". Τα νούμερά σου δεν υποδεικνύουν πρόβλημα (αν έλεγες και προφίλ, ταχύτητα θα βγάζαμε λίγο πιο ακριβή συμπεράσματα).

Εάν το καλώδιο από τον κατενεμητή του σπιτιού (η το κουτί του ΟΤΕ εάν πρόκειται για μονοκατοικία) είναι εντός προδιαγραφών, ενιαίο και σε καλή κατάσταση, δεν περνάνε πολλά από τα χέρια σου, χαλάρωσε κι απόλαυσε την ταχύτητά σου ;)

 

DSL Link Information

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2_Vectoring 
Actual Rate(Up/Down) 5495/54978 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 50270/124587 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 31.3/25 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 1.1/10 dB 
Output Power(Up/Down) -1.6/11.7 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/8 
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms 
INP(Up/Down) 4/4 symbols 
Profile 17a 
Showtime Start 39 h 19 min 44 s 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 2/5690 
FEC Errors(Up/Down) 95/332
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Δεν είναι τέλεια η γραμμή, αλλά αρκετά καλή με 25dB SNR. Τα errors για το χρόνο λειτουργίας είναι μια χαρά.

Σηκώνει και 100Mbps άνετα.

Υπάρχει κάτι που μπορώ/πρέπει να διορθώσω στη γραμμή;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Υπάρχει κάτι που μπορώ/πρέπει να διορθώσω στη γραμμή;

Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. 50€ 😛

Spoiler

Δεν αξίζει να ασχοληθείς. Αν και όποτε πάει στα 100Mbps, το ξανακοιτάς - και πάλι δεν θα πολυ-αξίζει, γιατί μάλλον θα την τερματίζεις.

Μπορεί να αλλάξει και σε προφίλ 35b (super vectoring), οπότε θα είναι όλα διαφορετικά.

Αν αυτό γίνει και θελήσεις να πας σε 200Mbps, τότε μπορεί να χρειαστεί λίγο σκάλισμα, αλλά πιθανόν να είναι και θέμα καλωδίωσης ΟΤΕ (εκτός σπιτιού).

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.