Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

On 3/5/2021 at 2:16 PM, BasiliCeLew said:

Να σας πω και εγώ τον πόνο μου,  από εχθές δεν έχω ίντερνετ στο σπίτι.


Κάποιος γείτονας νόμιζε ότι κλέβω ρεύμα από το κοινόχρηστο και έκοψε το καλώδιο της οπτικής ίνας ?

Και ναι......!! Σήμερα ξυπνάω και δεν έχω ίντερνετ πάλι! 😛 Κάποιος ξήλωσε το καλώδιο...
Αυτή την φορά δυστυχώς η κάμερα δεν έπιασε κανέναν. 

 

Τώρα για να μην μπορεί να ξαναγίνει αυτό η εταιρεία είπε ότι θα περάσει την οπτική ίνα σε κανάλι και θα το στοκάρει ώστε να μην μπορεί κάποιος ούτε να το τραβήξει ούτε να το κόψει.  Το ειρωνικό είναι ότι σήμερα περίμενα αναβάθμιση σε 500/500Mbps και τελικά... δεν έχω καν internet. 

  • Like 1
  • Sad 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Και ναι......!! Σήμερα ξυπνάω και δεν έχω ίντερνετ πάλι! 😛 Κάποιος ξήλωσε το καλώδιο...
Αυτή την φορά δυστυχώς η κάμερα δεν έπιασε κανέναν. 

 

Τώρα για να μην μπορεί να ξαναγίνει αυτό η εταιρεία είπε ότι θα περάσει την οπτική ίνα σε κανάλι και θα το στοκάρει ώστε να μην μπορεί κάποιος ούτε να το τραβήξει ούτε να το κόψει.  Το ειρωνικό είναι ότι σήμερα περίμενα αναβάθμιση σε 500/500Mbps και τελικά... δεν έχω καν internet. 

Δηλαδη ποσο ΓΙΔΙΑ πια ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoc said:

Δηλαδη ποσο ΓΙΔΙΑ πια ;

Δεν ξέρω γιατί τόση κακία.
 

Η αλήθεια είναι δεν θα αναλωθώ καθόλου στο ζήτημα, απλά κυρίως το έγραψα γιατί βλέπω τον κόσμο γύρω να χειροτερεύει για πράγματα που δεν έχουν αξία.

Δεν ήταν η μόνη ζημιά, έσπασαν και την κάμερα του γείτονα που είχε βάλει για να βλέπει το αυτοκίνητο του στο parking της οικοδομής. 

Αν και δεν έχω αποδείξεις νομίζω ότι είναι ο ίδιος ηθικός αυτουργός με την προηγούμενη φορά. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, minast said:

Επειδή φαντάζομαι δεν θέλετε να μπλέκετε με μηνύσεις, καμία ελαφριά νύξη στην εταιρία μήπως θέλουν να το κυνηγήσουν εκείνοι;

Αν είναι ο ίδιος άνθρωπο που μου έκοψε το καλώδιο την προηγούμενη φορά ήδη νομίζω η εταιρεία κινήθηκε νομικά, χωρίς να έχω ρωτήσει για το τι έγινε τελικά ή αν έγινε κάτι. Όπως μου είπε η εταιρεία η γραμμές αυτές είναι περιουσιακό στοιχείο της ίδιας οπότε θα κάνουν και τις αντίστοιχες κινήσεις και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
29 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Πριν ή μετά την επιδότηση από sfbb.gr?

Μετά, μόλις εληξαν τα 2 χρονια επιδότησης!

 

Και οι "απέναντι" πάντως ίδιες τιμές εδωσαν δυστυχώς

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Ξαναπηγαινε χαλκο αν πιανεις τα ιδια

Δεν παίζει, εδώ δεν εχω υποδομή vdsl καθόλου, πήγαμε απο το adsl (και τα ~12mbit που είχε φτάσει να συγχρονίζει) στο ftth κατευθείαν! 

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2022 at 5:33 ΜΜ, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Αν είναι ο ίδιος άνθρωπο που μου έκοψε το καλώδιο την προηγούμενη φορά ήδη νομίζω η εταιρεία κινήθηκε νομικά, χωρίς να έχω ρωτήσει για το τι έγινε τελικά ή αν έγινε κάτι. Όπως μου είπε η εταιρεία η γραμμές αυτές είναι περιουσιακό στοιχείο της ίδιας οπότε θα κάνουν και τις αντίστοιχες κινήσεις και πάλι.

Ισως να βαλλουν κανενα κουτακι vodafone στην οδευση για να καταλαβει ο γιδαρχος?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος and64 έγραψε:

Δεν παίζει, εδώ δεν εχω υποδομή vdsl καθόλου, πήγαμε απο το adsl (και τα ~12mbit που είχε φτάσει να συγχρονίζει) στο ftth κατευθείαν! 

Σε κρατανε απ'τις μπαλες

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος and64 έγραψε:

Μετά, μόλις εληξαν τα 2 χρονια επιδότησης!

 

Και οι "απέναντι" πάντως ίδιες τιμές εδωσαν δυστυχώς

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να ξαναπάρεις επιδότηση, μια και υπάρχουν ακόμη χρήματα στο πρόγραμμα. Εάν θέλεις, ψάξε το.

Link to comment
Share on other sites

Να ερθει τεχνικος με 5-6 ρουτερς και να μεινει εκει μεχρι καποιο να παιξει στα 48

WTF? Άνοιξα το θεμα και απάντησα μάλλον σε κάτι πριν 15 χρόνια

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να ξαναπάρεις επιδότηση, μια και υπάρχουν ακόμη χρήματα στο πρόγραμμα. Εάν θέλεις, ψάξε το.

Ναι θεωρητικά μπορείς αλλάζοντας το όνομα της γραμμής σε άλλο άτομο, σου βγάζει νεο κουπόνι κανονικά το sfbb.

Δεν ξερω 100% ομως αν θα την πάρει στο τελος το σύστημα για τον ίδιο βρόγχο...

 

Επίσης η voda που ήθελα να μείνω γιατί εχω συνδυαστικές εκπτώσεις και με τα κινητά μου δεν εδινε καλύτερη τιμή γιατι στο χρεώνει "κατάλογο" υποτίθεται 48€ - 13 επιδότηση έρχεται σχεδόν 36, 35.60 κάτι τέτοιο. Η wind έδινε καλύτερη τιμή στα 29€ επιδοτούμενο αλλά δεν με ψήνει σαν εταιρία γενικώς!

Link to comment
Share on other sites

Το Vodafone One Net ερχεται στο σπιτι.. αυτο δεν ειναι προγραμμα για επιχειρησεις προσφερει κατι παραπανω ?

Στελνουν δε το ZTE H267A αντι του H300s που εχω τωρα, καλυτερο η χειροτερο το εχει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Proteas έγραψε:

Το Vodafone One Net ερχεται στο σπιτι.. αυτο δεν ειναι προγραμμα για επιχειρησεις προσφερει κατι παραπανω ?

Στελνουν δε το ZTE H267A αντι του H300s που εχω τωρα, καλυτερο η χειροτερο το εχει κανεις ?

Κυρίως προσφέρει επιπλέον υπηρεσίες εικονικού τηλεφωνικού κέντρου.

Το Η267A θεωρείται λίγο πιο καλόβολο από το H300s, και κυκλοφορούν και κωδικοί root για πρόσβαση σε όλες τις λειτουργίες του.

Δεν υποστηρίζει προφίλ 35b, οπότε προορίζεται για γραμμές έως 100Mbps.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.