Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

6 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. 50€ 😛

  Hide contents

Δεν αξίζει να ασχοληθείς. Αν και όποτε πάει στα 100Mbps, το ξανακοιτάς - και πάλι δεν θα πολυ-αξίζει, γιατί μάλλον θα την τερματίζεις.

Μπορεί να αλλάξει και σε προφίλ 35b (super vectoring), οπότε θα είναι όλα διαφορετικά.

Αν αυτό γίνει και θελήσεις να πας σε 200Mbps, τότε μπορεί να χρειαστεί λίγο σκάλισμα, αλλά πιθανόν να είναι και θέμα καλωδίωσης ΟΤΕ (εκτός σπιτιού).

 

Thx.

Spoiler

Pay Me Kim Kardashian GIF by GQ😛

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος AlexanderK έγραψε:

ξεκίνησαν και σκάβουν την γειτονιά μου για οπτικές. Έχεις κανείς εικόνα από χρονοδιάγραμμα;

Ούτε οι ίδιοι :)

Φαντάζομαι εννοείς για FTTH, γιατί δεν υπάρχουν πολλές αναθέσεις FTTC σε εξέλιξη.
Με λίγη τύχη, σε 6 μήνες που ξαναλήγουν τα κουπόνια sfbb.gr ίσως προλάβεις να ενεργοποιηθείς...

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Ούτε οι ίδιοι :)

Φαντάζομαι εννοείς για FTTH, γιατί δεν υπάρχουν πολλές αναθέσεις FTTC σε εξέλιξη.
Με λίγη τύχη, σε 6 μήνες που ξαναλήγουν τα κουπόνια sfbb.gr ίσως προλάβεις να ενεργοποιηθείς...

FFTC έχω αυτή την στιγμή. καρφωμένος στα 200/20 είμαι εδώ και 3 χρόνια με την καμπίνα έξω από την αυλή. 

Έχουν ξεκινήσει και σκάβουν και φτιάχνουν καινούργιες καμπίνες. Ανά 2 μέρες πιάνουν και άλλο στενό. Τρέχοντας...

Στον παρά δίπλα γείτονα την φτιάχνουν.

Link to comment
Share on other sites

IMG_20220419_191814.jpg

 

I did it :p 

 

Πολύ plug n play. Νιώθω πιο "σβέλτο" το internet browsing και το φόρτωμα σελίδων και ελπίζω έτσι να μείνει. Στα 10999/95550 συνδέθηκε, αλλά έχουν αλλάξει τα attainable σε 49/119. Το προφίλ είναι 17a, δεν ξέρω αν παίζει κάνα ρόλο. Θα το αφήσω έτσι και θα του ρίξω επανεκκίνηση μερικές μέρες μετά.

 

Τελικά είχε πρόβλημα το Entry 2i, τα'χε φτύσει και έκανε restarts μόνο του. Η γραμμή μάζευε άπειρα λάθη και με το που φόρεσα το ΖΤΕ Η1600, καμία σχέση.

 

Δοκίμασα λίγο και το WiFi του, αιώνες μπροστά από το Entry 2i. Απλά έχω τα Tp Link Deco για WiFi γιατί έχω πολλές συσκευές σκόρπιες στο σπίτι.

 

Το ρουτερακι απλά το κούμπωσα. Άναψε το service την πρώτη φορά που συγχρόνισε, και την 2η είχε και τηλεφωνία. 

Τώρα βλέπω το "USB" που λέει , αλλά δεν το δοκίμασα (και δεν με πολυνοιάζει).

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

IMG_20220419_191814.jpg

 

I did it :p 

 

Πολύ plug n play. Νιώθω πιο "σβέλτο" το internet browsing και το φόρτωμα σελίδων και ελπίζω έτσι να μείνει. Στα 10999/95550 συνδέθηκε, αλλά έχουν αλλάξει τα attainable σε 49/119. Το προφίλ είναι 17a, δεν ξέρω αν παίζει κάνα ρόλο. Θα το αφήσω έτσι και θα του ρίξω επανεκκίνηση μερικές μέρες μετά.

 

Τελικά είχε πρόβλημα το Entry 2i, τα'χε φτύσει και έκανε restarts μόνο του. Η γραμμή μάζευε άπειρα λάθη και με το που φόρεσα το ΖΤΕ Η1600, καμία σχέση.

 

Δοκίμασα λίγο και το WiFi του, αιώνες μπροστά από το Entry 2i. Απλά έχω τα Tp Link Deco για WiFi γιατί έχω πολλές συσκευές σκόρπιες στο σπίτι.

 

Το ρουτερακι απλά το κούμπωσα. Άναψε το service την πρώτη φορά που συγχρόνισε, και την 2η είχε και τηλεφωνία. 

Τώρα βλέπω το "USB" που λέει , αλλά δεν το δοκίμασα (και δεν με πολυνοιάζει).

 

Να έρθω να βγάλω τη ζελατίνα; 😛

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2022 at 9:11 ΠΜ, το μέλος AlexanderK έγραψε:

ξεκίνησαν και σκάβουν την γειτονιά μου για οπτικές. Έχεις κανείς εικόνα από χρονοδιάγραμμα;

 

 

On 15/4/2022 at 10:15 ΠΜ, το μέλος minast έγραψε:

Με λίγη τύχη, σε 6 μήνες που ξαναλήγουν τα κουπόνια sfbb.gr ίσως προλάβεις να ενεργοποιηθείς...

 

Αν συνδεθείς σε έξι μήνες, παίξε ΛΟΤΤΟ, Τζόκερ, πάρε λαχείο κλπ

 

Εμένα σκάβανε (Wind)  Ιούλιο - Σεπτέμβριο στην περιοχή μου, έκανα αίτηση για κουπόνι και το πήρα τον Οκτώβριο (αν θυμάμαι καλά).

Στις 23 Φεβρουαρίου έκανα την αίτηση για 200άρα και σήμερα (19/4) περάσανε κουτιά και την οπτική ίνα στους ορόφους της πολυκατοικίας.

Τώρα αναμένω τηλέφωνο για να συνδεθεί το διαμέρισμα. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Να έρθω να βγάλω τη ζελατίνα; 😛

Ακόμη πάνω την έχω😛...

@tommybertsen Welcome to the club👍..

Αναφέρω πως κάθε τρεις μέρες η ταχύτητα πέφτει στα τάρταρα. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Χθες το βράδυ, μάλιστα, είδα ότι τα crc errors ήταν λίγα για 72h uptime, άρα δεν καταλαβαίνω γιατί "μπουκώνει" η γραμμή.

Με restart στρώνει η κατάσταση.

Γενικά, είμαι ευχαριστημένος από τον ΟΤΕ μέχρι τώρα, αλλά δεν αγγίζουμε την τελειότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ακόμη πάνω την έχω😛...

@tommybertsen Welcome to the club👍..

Αναφέρω πως κάθε τρεις μέρες η ταχύτητα πέφτει στα τάρταρα. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. Χθες το βράδυ, μάλιστα, είδα ότι τα crc errors ήταν λίγα για 72h uptime, άρα δεν καταλαβαίνω γιατί "μπουκώνει" η γραμμή.

Με restart στρώνει η κατάσταση.

Γενικά, είμαι ευχαριστημένος από τον ΟΤΕ μέχρι τώρα, αλλά δεν αγγίζουμε την τελειότητα.

Τα λάθη είναι λίγα. Τα fec κάνουν restart , μετά τα 60000. Τα crc ,είναι ελάχιστα. Θα το κρατήσω και θα φάω και εγώ τα early stages, ,μιας και είναι καινούργιο. 

 

Btw ξέρει κάποιος που θα βρούμε firmware update? Ή θα το κάνει μόνο του, όπως έκανε με το plus? 

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τα λάθη είναι λίγα. Τα fec κάνουν restart , μετά τα 60000. Τα crc ,είναι ελάχιστα. Θα το κρατήσω και θα φάω και εγώ τα early stages, ,μιας και είναι καινούργιο. 

 

Btw ξέρει κάποιος που θα βρούμε firmware update? Ή θα το κάνει μόνο του, όπως έκανε με το plus? 

Εν γένει μόνο του. Ενίοτε ο ΟΤΕ ανεβάζει firmwares στη σελίδα του, αλλά μην στηρίζεσαι σε αυτό.
Έχει μερικά γνωστά θεματάκια, πχ με DDNS, οπότε περιμένουμε διορθώσεις...

2 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πως θα δω αν η γραμμη μου αντεχει για 200αρη ; 
Λογω του διπλασιασμου του ΟΤΕ αναφερομαι. Να δω μεχρι ποσο θα σηκωσει.

Από έλεγχο διαθεσιμότητας στις σελίδες των παρόχων. Εάν ξέρεις ποιος πάροχος έχει καμπίνα στην περιοχή σου, κοίταξε αυτόν πρώτα.
Επίσης εάν το μόντεμ σου είναι ήδη σε προφίλ 35b, τότε σίγουρα παίρνεις "έως 200", οπότε μετά κοιτας τα νούμερα της γραμμής για να δεις πόσο ψηλά πάει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Εν γένει μόνο του. Ενίοτε ο ΟΤΕ ανεβάζει firmwares στη σελίδα του, αλλά μην στηρίζεσαι σε αυτό.
Έχει μερικά γνωστά θεματάκια, πχ με DDNS, οπότε περιμένουμε διορθώσεις...

Από έλεγχο διαθεσιμότητας στις σελίδες των παρόχων. Εάν ξέρεις ποιος πάροχος έχει καμπίνα στην περιοχή σου, κοίταξε αυτόν πρώτα.
Επίσης εάν το μόντεμ σου είναι ήδη σε προφίλ 35b, τότε σίγουρα παίρνεις "έως 200", οπότε μετά κοιτας τα νούμερα της γραμμής για να δεις πόσο ψηλά πάει.

Για το 35b, τι πρέπει να κάνω; Γιατί δεν μου το γυρίζουν, αφού στη σελίδα λέει πως υποστηρίζει ως 200; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Εν γένει μόνο του. Ενίοτε ο ΟΤΕ ανεβάζει firmwares στη σελίδα του, αλλά μην στηρίζεσαι σε αυτό.
Έχει μερικά γνωστά θεματάκια, πχ με DDNS, οπότε περιμένουμε διορθώσεις...

Από έλεγχο διαθεσιμότητας στις σελίδες των παρόχων. Εάν ξέρεις ποιος πάροχος έχει καμπίνα στην περιοχή σου, κοίταξε αυτόν πρώτα.
Επίσης εάν το μόντεμ σου είναι ήδη σε προφίλ 35b, τότε σίγουρα παίρνεις "έως 200", οπότε μετά κοιτας τα νούμερα της γραμμής για να δεις πόσο ψηλά πάει.


Μπορεις να καταλαβεις απο εδω τπτ; 😛
Σε οτε ειμαι και οτε θα μεινω, απλα προσφατα εκανα αναβαθμιση σε 100αρα, μου εστειλαν νεο ρουτερ και περιμενω τον διπλασιασμο να γινει δωρεαν απο τον ΟΤΕ.

dsssaaaaaaa.JPG.187fcb2c435f128f98b82200a9d4fbd3.JPG

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:


Μπορεις να καταλαβεις απο εδω τπτ; 😛
Σε οτε ειμαι και οτε θα μεινω, απλα προσφατα εκανα αναβαθμιση σε 100αρα, μου εστειλαν νεο ρουτερ και περιμενω τον διπλασιασμο να γινει δωρεαν απο τον ΟΤΕ.

dsssaaaaaaa.JPG.187fcb2c435f128f98b82200a9d4fbd3.JPG

Στο 35b προφίλ είναι.

Ποιο ρούτερ έχεις; 

BTW , εμένα έπεσε η ταχύτητα σήμερα. Διαβάζω κι αλλού ότι συμβαίνει με το ΖΤΕ.  Κάνω υπομονή γιατί αν θα ξαναπάρω στο 13788 θα τους πλακώσω :p 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για το 35b, τι πρέπει να κάνω; Γιατί δεν μου το γυρίζουν, αφού στη σελίδα λέει πως υποστηρίζει ως 200; 

 

Κανονικά δεν κάνεις τίποτα. Εφόσον λέει 200 στη διαθεσιμότητα, θεωρούμε ότι οι κάρτες του DSLAM το υποστηρίζουν ήδη (δεν χρειάζονται αναβάθμιση). Το H1600 το υποστηρίζει, επομένως είναι απλά θέμα ενεργοποίησης του προφίλ εκ μέρους τους. Βεβαίως μπορεί η διαθεσιμότητα να είναι λάθος, αλλά είναι σπάνιο. Επίσης μπορεί να είναι απενεργοποιημένο στο H1600 (απίθανο), αλλά δεν έχω βολικό το μενού του για τσεκάρισμα.

Το πιο πιθανό είναι ότι το επόμενο διάστημα θα το ενεργοποιήσουν στο DSLAM και θα δεις μεγαλύτερα νουμεράκια ;). Εάν είσαι ανυπόμονος, ρίξε κανένα τηλεφωνάκι στην εξυπηρέτηση.

 

38 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:


Μπορεις να καταλαβεις απο εδω τπτ; 😛
Σε οτε ειμαι και οτε θα μεινω, απλα προσφατα εκανα αναβαθμιση σε 100αρα, μου εστειλαν νεο ρουτερ και περιμενω τον διπλασιασμο να γινει δωρεαν απο τον ΟΤΕ.

dsssaaaaaaa.JPG.187fcb2c435f128f98b82200a9d4fbd3.JPG

 

Α να χαθείς, προκαλείς κι από πάνω 🤣

Η γραμμούλα σου μυρίζει 200άρια.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Ποιο ρούτερ έχεις; 

 


Πως να το δω ρε ; Ενα του ΟΤΕ. Τελευταιο μαλλον σε εκδοση.

 

Your device model:
Speedport Plus
Firmware version in your device:
09022001.00.031_OTE2

Σε βοηθαει αυτο; 😛
 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.