Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

20 λεπτά πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:


Πως να το δω ρε ; Ενα του ΟΤΕ. Τελευταιο μαλλον σε εκδοση.

 

Your device model:
Speedport Plus
Firmware version in your device:
09022001.00.031_OTE2

Σε βοηθαει αυτο; 😛
 

 

Ναι, το plus έχει που δεν λέει καν το attainable :hehe: 

Έπρεπε να το φανταστώ. Εμένα αυτό είναι που δεν συγχρόνιζε με τίποτα εδώ :p 

34 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

 

Κανονικά δεν κάνεις τίποτα. Εφόσον λέει 200 στη διαθεσιμότητα, θεωρούμε ότι οι κάρτες του DSLAM το υποστηρίζουν ήδη (δεν χρειάζονται αναβάθμιση). Το H1600 το υποστηρίζει, επομένως είναι απλά θέμα ενεργοποίησης του προφίλ εκ μέρους τους. Βεβαίως μπορεί η διαθεσιμότητα να είναι λάθος, αλλά είναι σπάνιο. Επίσης μπορεί να είναι απενεργοποιημένο στο H1600 (απίθανο), αλλά δεν έχω βολικό το μενού του για τσεκάρισμα.

Το πιο πιθανό είναι ότι το επόμενο διάστημα θα το ενεργοποιήσουν στο DSLAM και θα δεις μεγαλύτερα νουμεράκια ;). Εάν είσαι ανυπόμονος, ρίξε κανένα τηλεφωνάκι στην εξυπηρέτηση.

 

 

Α να χαθείς, προκαλείς κι από πάνω 🤣

Η γραμμούλα σου μυρίζει 200άρια.

17a λέει στο μενού μου, οπότε.. Το πολύ πολύ στέλνω στο τσατ,  τους ρωτάω και τέλος. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ναι, το plus έχει που δεν λέει καν το attainable :hehe: 

Το λεει, καπου πρεπει να μπεις

 

δες εδω

 

WWW.ADSLGR.COM

Καλησπέρα παίδες, Ήρθε ένα ακόμα Modem να προστεθεί στη γκάμα. Το νεότερο CPE ακούει στο όνομα Speedport Plus. Όποιος το παραλάβει ας επιβεβαιώσει τα παρακάτω παρακαλώ . Επίσης...

 

εχει αναφερθει και αλλου

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2022 at 8:29 ΜΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:


Πως να το δω ρε ; Ενα του ΟΤΕ. Τελευταιο μαλλον σε εκδοση.

 

Your device model:
Speedport Plus
Firmware version in your device:
09022001.00.031_OTE2

Σε βοηθαει αυτο; 😛
 

 

και από κάτω το γράφει. εκτός αν το έχεις πουθενά χωμένο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

image.png

 

Μου ήρθε η δωρεάν αναβάθμιση.

Δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τη φάση (το attainable δείχνει πως υπάρχει τρόπος). Σίγουρα το ότι είναι δωρεάν είναι plus και δεν θα το ψάξω πολύ.

Έχει περίπου 12 ώρες που έκανε restart, το είδα αλλά έφευγα για δουλειά. Λίγο μετά μου'ρθε το μήνυμα του ΟΤΕ. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με noise margin ~7dB δεν έχεις πολλά περιθώρια. Εάν έχεις ελέγξει την καλωδίωση και το καλώδιο είναι σε καλή κατάσταση, χωρίς αχρείαστες ματίσεις και διακλαδώσεις, πες ότι είσαι καλά ;).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως να το ελέγξω ακριβώς αυτό. Ξέρω ότι έχει 2-3 τηλεφωνικές πρίζες αλλά από όσο ξέρω μόνο η μία είναι "κουμπωμένη". Για διακλαδώσεις κλπ δεν έχω ιδέα 😛 

Το ότι φτάνει και τόσο , θαύμα μου φαίνεται σε τόσο παλιό σπίτι :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν ξέρω πως να το ελέγξω ακριβώς αυτό. Ξέρω ότι έχει 2-3 τηλεφωνικές πρίζες αλλά από όσο ξέρω μόνο η μία είναι "κουμπωμένη". Για διακλαδώσεις κλπ δεν έχω ιδέα 😛 

Το ότι φτάνει και τόσο , θαύμα μου φαίνεται σε τόσο παλιό σπίτι :hehe: 

Plan A: Περιμένεις ένα βολικό τριήμερο. Συνδέεις το modem σε κάποια άλλη πρίζα και βλέπεις ότι συγχρονίζει. Ανοίγεις όλα τα ηλεκτρολογικά κουτιά του σπιτιού και αναγνωρίζεις όλα τα καλώδια, εκτός ένα ζευγάρι που δεν ξέρεις πού πάει. Τελικά γκρεμίζεις τον σοβά, αφαιρείς το σπιράλ και βλέπεις ότι έχεις μία τυφλή διαδρομή που δεν πάει πουθενά, γιατί ήταν η παλιά είσοδος που απομονώθηκε. Με την ευκαιρία αντικαθιστάς και όλα τα καλώδια με νέα. Περιμένεις το επόμενο τριήμερο για να σοβατίσεις και να βάψεις 🤣

Plan B: Ευχαριστιέσαι την ταχύτητά σου και δεν κάνεις τίποτα ;)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

Mετά από 2 μήνες ταλαιπωρίας, και πολλών επισκέψεων και μετρήσεων των τεχνικών της νόβα, δεήθηκε ο ΟΤΕ να μου αλλάξει πόρτα στην καμπίνα

 

new.PNG

ΔΕΗθηκε ο ΟΤΕ. 

Δεν είναι καλό αυτό :hehe:

Btw μου αφαίρεσαν 8€ από το λογαριασμό επειδή υπήρχε ταλαιπωρία τον περασμένο μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, 

Εγω ειχα συχνά θέματα με αποσυνδέσεις και χαμηλό συγχρονισμό. Ο τεχνικός μου είπε οτι ήταν θεμα της καλωδίωσης της πολυκατοικίας ενώ και έβλεπα και εγω τις μετρήσεις. Οπότε έτρεξα ένα καλώδιο μέσω φωταγωγού απευθείας απο το patch panel της πολυκατοικίας στο ρούτερ. Οι ταχύτητες έφτιαξαν απευθείας καθώς πήγα απο τα 80 στα 112 (στο ρούτερ), όμως παρατηρώ ότι εχω αρκετά errors στο ρούτερ , τι μπορεί να φταίει για αυτό; Ευχαριστώ πολύ

Screenshot_2022-05-19-09-56-02-57_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Link to comment
Share on other sites

εφόσον έχεις πρόσβαση στην ρεκλέτα της πολυκατοικίας
βεβαιώσου ότι το καλώδιο που έβαλες είναι καλό, τι καλώδιο έβαλες, απλό δίπολο ή κάποιο δικτύου ?

τσέκαρε ξανά στην ρεκλέτα ότι πατάει καλά το νέο καλώδιο

επίσης αν έχεις τερματίσει σωστά το καλώδιο στο φυσάκι

επίσης απομόνωσε το παλαιό καλώδιο από την ρεκλέτα αν δεν το έχεις κάνει

μπορείς να δοκιμάσεις και ένα καλώδιο κοντά στην ρεκλέτα της πολυκατοικίας να δεις τις βέλτιστες τιμές που μπορείς να έχεις

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

εφόσον έχεις πρόσβαση στην ρεκλέτα της πολυκατοικίας
βεβαιώσου ότι το καλώδιο που έβαλες είναι καλό, τι καλώδιο έβαλες, απλό δίπολο ή κάποιο δικτύου ?

τσέκαρε ξανά στην ρεκλέτα ότι πατάει καλά το νέο καλώδιο

επίσης αν έχεις τερματίσει σωστά το καλώδιο στο φυσάκι

επίσης απομόνωσε το παλαιό καλώδιο από την ρεκλέτα αν δεν το έχεις κάνει

μπορείς να δοκιμάσεις και ένα καλώδιο κοντά στην ρεκλέτα της πολυκατοικίας να δεις τις βέλτιστες τιμές που μπορείς να έχεις

Έβαλα καλώδιο δικτύου cat6 που απλα χρησιμοποίησα ενα ζεύγος του. Το έβαλα στην ρεκλετα με το ειδικό εργαλείο που κανει κλικ (συγγνώμη δεν γνωρίζω το ονομα του) και φαίνεται να εχει πατήσει καλα. Εχω αποσυνδέσει πλήρως το παλιό καλώδιο. Τον τερματισμό στο φυσακι τον έκανα με την ειδική πενσα , δεν ξέρω πως θα μπορούσα να εχω κανει κάποιο λάθος εκει. Λες να κόψω ένα μικρό κομμάτι καλωδίου και να ξανακάνω τις συνδέσεις;

 

1 ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

εφόσον έχεις πρόσβαση στην ρεκλέτα της πολυκατοικίας
βεβαιώσου ότι το καλώδιο που έβαλες είναι καλό, τι καλώδιο έβαλες, απλό δίπολο ή κάποιο δικτύου ?

τσέκαρε ξανά στην ρεκλέτα ότι πατάει καλά το νέο καλώδιο

επίσης αν έχεις τερματίσει σωστά το καλώδιο στο φυσάκι

επίσης απομόνωσε το παλαιό καλώδιο από την ρεκλέτα αν δεν το έχεις κάνει

μπορείς να δοκιμάσεις και ένα καλώδιο κοντά στην ρεκλέτα της πολυκατοικίας να δεις τις βέλτιστες τιμές που μπορείς να έχεις

Επίσης να σημειώσω οτι απο όταν άλλαξα καλώδιο οι ταχύτητες ειναι οι ίδιες που φτάνουν στην ρεκλετα(τοτε που ειχε κάνει μέτρηση ο τεχνικός της Vodafone) και ειμαι ικανοποιημένος με αυτές , εγώ ρωτάω κυρίως για τα crc και fec errors που ειναι σχεδόν πάντα στις δεκάδες χιλιάδες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι σήμερα, μετά τους χτεσινούς αέρηδες (μας πήρε και μας σήκωσε), έκανα ένα restart for the sake of it, με 190 συνδέθηκε. Τι στην ευχή :hehe:  Θα ήταν καλύτερα να ήταν "τελικιασμένο" all the time, αλλά τι να κάνς..

 

Σίγουρα είναι εσωτερικό το θέμα, όπως είπε ο @minast. Με λίγη προσπάθεια θα τελικιάσει, αλλά we'll look into that later. 

 

Πάντως από 80 στα 112 (υποθέτω σε 100ρα σύνδεση), είναι κομπλέ. Από errors όντως τα CRC είναι λίγο πολλά, αλλά είναι και 100 ώρες το uptime σου. Βέβαια σε 70 ώρες δεν είχα ούτε 50 τέτοια. Συνήθως τα πολλά CRC οδηγούν σε απώλεια ταχύτητας, σταθερότητας και αν παραγίνει το κακό, σε αποσυγχρονισμό. Τα FEC οκ, είναι λογικά, σημαίνει πως "δουλεύει" ο έλεγχος σφαλμάτων. 

Πάρα πολλά CRC είχα με το Speedport Entry 2i. To menu σου είναι παρόμοιο, αλλά ποιο έχεις; ΖΤΕ Η1600?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tommybertsen said:

Εμένα πάλι σήμερα, μετά τους χτεσινούς αέρηδες (μας πήρε και μας σήκωσε), έκανα ένα restart for the sake of it, με 190 συνδέθηκε. Τι στην ευχή :hehe:  Θα ήταν καλύτερα να ήταν "τελικιασμένο" all the time, αλλά τι να κάνς..

 

Σίγουρα είναι εσωτερικό το θέμα, όπως είπε ο @minast. Με λίγη προσπάθεια θα τελικιάσει, αλλά we'll look into that later. 

 

Πάντως από 80 στα 112 (υποθέτω σε 100ρα σύνδεση), είναι κομπλέ. Από errors όντως τα CRC είναι λίγο πολλά, αλλά είναι και 100 ώρες το uptime σου. Βέβαια σε 70 ώρες δεν είχα ούτε 50 τέτοια. Συνήθως τα πολλά CRC οδηγούν σε απώλεια ταχύτητας, σταθερότητας και αν παραγίνει το κακό, σε αποσυγχρονισμό. Τα FEC οκ, είναι λογικά, σημαίνει πως "δουλεύει" ο έλεγχος σφαλμάτων. 

Πάρα πολλά CRC είχα με το Speedport Entry 2i. To menu σου είναι παρόμοιο, αλλά ποιο έχεις; ΖΤΕ Η1600?

Εχω το zte H267A που θεωρητικά ειναι το καλό απο αυτά που δίνει η Vodafone. Τι μπορεί να προκαλεί τα crc? 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος Aggelos Koumaniotis έγραψε:

Εχω το zte H267A που θεωρητικά ειναι το καλό απο αυτά που δίνει η Vodafone. Τι μπορεί να προκαλεί τα crc? 

 

Θόρυβος στη γραμμή. Μπορεί να είναι από κάποια συσκευή, μπορεί να είναι crosstalk, ή κάτι άλλο.

Δεν είναι λίγα, αλλά δεν είναι και λόγος ανησυχίας. Με >8dB SNR και G.INP ενεργοποιημένο, λογικά θα είναι αρκετά σταθερή η γραμμή σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

 

Θόρυβος στη γραμμή. Μπορεί να είναι από κάποια συσκευή, μπορεί να είναι crosstalk, ή κάτι άλλο.

Δεν είναι λίγα, αλλά δεν είναι και λόγος ανησυχίας. Με >8dB SNR και G.INP ενεργοποιημένο, λογικά θα είναι αρκετά σταθερή η γραμμή σου.

Ειναι σίγουρα πολύ καλύτερα απο πριν τρέξω το καλώδιο αλλά ακόμα περίπου μια φορά την εβδομάδα θα χάσει το dsl link και θα το βρει ξανα μονο του μεσα σε ενα λεπτό. Εντάξει δεν ειναι τόσο σοβαρό πρόβλημα, η ερώτηση ηταν κυρίως απο περιέργεια, σας ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.