Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

Το μονο που θα ηθελα ηταν να ειχαν ενα full grid gt3 class απο day one.

Προσωπικα παιζω ακομα gtr2, race on και gt legends που εχουν ολα τα classes full.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ολη αισθηση.. σαν παιχνιδι με τιμονιερα

Πρωτον γιατι βαζει ταχυτητα οταν σκαει το αυτοκινητο.(υπαρχει ρυθμιση καπου?)

Δευτερον το τιμονι στις ευθειες παιζει δεξια-αριστερα χωρις λογο.

Γενικα δεν μου εδωσε την αισθηση του ρεαλιστικου.

Και ακομα δεν μπορω να παιξω στο internet :wall:

ps σιγουρα κανω και καποια λαθη απλα που εκατσε στραβα. :(

Link to comment
Share on other sites

Άκη όπως πάντα ταχύτατος Assetto Corsa hotlap - Shelby Cobra S1 at Blackwood - YouTube

Το πιο γρηγορό μου [ATTACH]63102[/ATTACH]

Ωραίο το εργαλείο έτσι; Και ο ήχος στις 3500-4500 τρομερός. Στις μεγάλες ταχύτητες θέλει προσοχή γιατί ψάχνει ευκαιρία να κάνει τετακέ!

Link to comment
Share on other sites

Τα παραταω

Παω στο παζαρι την g27 και το wheel stand

Δεν μ αρεσε καθολου θα μείνω κολλημενος στα bf4 κτλπ :/

Μήπως να δοκίμαζες για αρχή κάποια πιο αργά αυτοκίνητα μέχρι να συνηθίσεις το χειρισμό; Τις ρυθμίσεις του jimliak τις έβαλες ε; Είναι το πρώτο sim που παίζεις με τιμόνι;

Link to comment
Share on other sites

ναι το 1ο ρε γμτ και δεν φημιζομαι για την υπομονη μου και στεναχωριεμαι γι αυτο!

Τις εβαλα αλλα παλι δεν μπορεσα να καταλαβω κάποια διαφορά.

Το τιμονι στο παιχνιδι γιατί ενω το στριβω 90 μοιρες (στο set up) αυτο κανει 2 στροφες in game.

Επισης οι ταχυτητες γιατι αλλαζουν μονες τους?

Τo shifter δεν δουλευει ουτε και αυτο.

Το τιμονι εξακολουθει να παιζει δεξια-αριστερά σαν χαζο.

Και εξακολουθω να μην μπορω να παιξω on line. Πρεπει να τελειωσει το παιχνιδι στον σερβερ που εχω επιλεξει για να μπω και γω στον σερβερ?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 900 μοίρες το τιμόνι και στο logitech profiler και στο assetto corsa.

To assists από το μενού του παιχνιδιού βάλτα στο "pro".

Με shift+g απενεργοποιείται το αυτόματο κιβώτιο (την ώρα που παίζεις το πατάς).

Για να μπεις σε σέρβερ πρέπει να είναι σε booking phase. Κάνεις book (κράτηση) και μετά συνδέεσαι. Δεν μπορείς να μπεις σε σέρβερ που ήδη τρέχουν αν δεν έχεις κάνει book. Αυτό θα αλλάξει την Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά δε γίνεται να παίζεις 1η φορά με τιμόνι, το Assetto Corsa κιόλας.. που δεν είναι και το πιο εύκολο παιχνίδι και να περιμένεις να πηγαίνεις καλά αμέσως. Σιγά σιγά θα βρεις τα πατήματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% συμφωνώ με τις ρυθμίσεις του jimliak, απλά ποστάρω και τις δικές μου να υπάρχουν.

Ρυθμίσεις Logitech G25 / G27 για Assetto Corsa (0.20.5)

Logitech Profiler

attachment.php?attachmentid=63105&stc=1&d=1405465631

Assetto Corsa

attachment.php?attachmentid=63106&stc=1&d=1405465655

attachment.php?attachmentid=63107&stc=1&d=1405465660

attachment.php?attachmentid=63108&stc=1&d=1405465664

attachment.php?attachmentid=63110&stc=1&d=1405466048

post-29381-1416078601,466_thumb.png

post-29381-1416078601,5655_thumb.png

post-29381-1416078601,6537_thumb.png

post-29381-1416078601,7526_thumb.png

post-29381-1416078601,8545_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9203]NooDle[/MENTION] κι εγώ καινούριος είμαι με την G27 κι έχω πάθει πλάκα. Από αυτά που λες καταλαβαίνω οτι έβαλες απλά το τιμόνι και έπαιξες. Κάνε τις ρυθμίσεις του Logitech profiler του τιμονιού όπως σου υποδείχτηκε αλλά να πάς και στο Assetto Corsa και να διαλέξεις το τιμόνι σου:

AC-controller-setup.jpg

Παρατήρησε και στην εικόνα τον αριθμό 1. Διαλέγεις το G27 900 + Shifter H , και ο αριθμός 4 θα είναι επιλεγμένος (κόκκινος). Επίσης κατευθείαν διάλεξα τις Pro ρυθμίσεις, εκεί θα μπορείς να αλλάζεις μόνος σου ταχύτητες και όχι όποτε θέλει αυτό που είπες, αλλά πιστεύω οτι έτσι μαθαίνεις και πιο γρήγορα και σωστά.

Φαντάσου οτι οι ρυθμίσεις μου στο Logitech profiler δεν έχουν μεγάλη σχέση με αυτά που σου προτάθηκαν, καθότι καινούριος κι εγώ δεν ασχολήθηκα πολύ με αυτές, αλλά και πάλι φοβερά παίζει. (Εγώ θα τις βάλω πάντως!) Οπότε μην αγχώνεσαι, σιγά-σιγά! Και μην πολύ κοιτάς τους χρόνους που κάνουν οι υπόλοιποι εδώ μέσα και απογοητεύεσαι, εμείς είμαστε pro μόνο στις ρυθμίσεις! Ακόμα,χεχε!

:banging:

Έγινε επεξεργασία από DrFred
Τώρα είδα το από πάνω ποστ!!
Link to comment
Share on other sites

Στην g27 ολοι παίζετε στις 900 μοίρες??? μόνο εγω βολευομαι στις 450??? οι 900 σου δίνουν καποιο πλεονέκτημα? Ρωταω γιατι έχω μία δυσκολία στις στροφες που θέλουν περισσότερο απο μία στροφη στο τιμόνι, αλλά αν αξίζει τον κόπο να το παίξω το παιχνιδι στις 900 μεχρι να το συνηθίσω...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20727]Orgios[/MENTION] , ακριβώς τα ίδια προβλήματα (είχα) έχω και εγώ.

Κοίτα εδώ την συζήτηση : http://www.thelab.gr/gaming/assetto-corsa-119899-27.html#post1063687826

Να πώ , πως με gamepad έπαιζα όλη μου την virtual καριέρα , οπότε η μετάβασή μου στην τιμονιέρα παραμένει δύσκολη.

Στο AC, έχω κάπου 312ώρες . Από αυτές πρέπει οι 250 να είναι με gamepad και οι άλλες με την G27. Χαρακτηριστικά ακόμα κι σήμερα είμαι πχ 2 δευτερόλεπτα πιο αργός από αυτόν τον χρόνο RSR LiveTiming to Assetto Corsa

ενώ οι 900 μοίρες ακόμα με ταλαιπωρούν.

Από την άλλη σε άλλους συνδιασμούς είμαι πλέον πιό γρήγορος από το gamepad , ενώ το νιώθω ότι έχω και σαφώς καλύτερο έλεγχο στο όριο πχ πλέον έχω ξεκινήσει τα drift.

Με λίγα λόγια σου προτείνω αρχικά να δώσεις βάρος στις ρυθμίσεις. Κοίτα από πάνω τους οδηγούς των φίλων.

Τέλος με εξάσκηση και πάλι εξάσκηση θα δεις μεγάλη βελτίωση. Εκτιμώ γύρω στις 50ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεις δηλαδη να χρησιμοποιεις 900 μοιρες...

Ναι το είχα δει το post αλλά δεν μπορεσα να καταλαβω απο την συζητηση αν οι 900 μοιρες είναι προτεινόμενες ή απλα το παλευουμε το θεμα , γι'αυτο και ειπα να κάνω μια πιο συγκεκριμενη ερωτηση να δω τις αποψεις σας και τις εμπειριες σας στο θέμα για να δω και γω που να το αφησω...

Για την ιστορία ξεκινησα στις 900 ζοριστηκα το μείωσα μεχρι 360 και τώρα είμαι στις 450, εκει βολευομαι με την mp4 (imola 1.52 , monza 1.55) αλλά με κανένα άλλο αμαξι δεν την παλευω στις 450 μοιρες (ιδιως με την bmw GT2 και GT3 κανω συνεχως κυκλους και 8αρακια)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.