Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

Χμ, "ΠΙΟ ΜΠΑΜ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ"...

Για να δούμε.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7dvaxtwqkQk]MP4GT3 Nordschleife 6 41 950[/ame][ame=http://www.youtube.com/watch?v=4z_u2BpCqBU]MP4GT3 Nordschleife 6 41 950 AC 0 21[/ame]

Το πρώτο το ανέβασα την Τρίτη και είναι με HDR Off, το δεύτερο είναι το ίδιο replay με PP Effects Off και ίδια encoding settings. Btw έτσι ακριβώς φαίνεται και όταν είμαι σε αγώνα.

Άρα εφόσον προφανώς μιλάτε για τις επιδράσεις των (πρώην HDR) PP effects, ή ψάχνετε περισσότερο τις διάφορες ρυθμίσεις ή περιμένετε για κάποιο fix.

Εξάλλου οι devs θα είναι από πάνω μας αυτές τις μέρες για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει.

Όσο για το netcode, αν και πολύ καλύτερο από πριν, έχει ακόμα μέλλον μέχρι να φτάσει το επίπεδο των άλλων!

ΥΓ. [MENTION=28628]kyr..[/MENTION] Το ότι επιλέγω να ζυγίζω την κάθε κατάσταση και να συγκρίνω με τον ανταγωνισμό, αντί να γκρινιάζω με το καθετί δεν μου αρέσει, θέλω να πιστεύω πως δεν με βάφει με τα χρώματα ΚΑΜΙΑΣ εταιρίας.

Το ότι το AC είναι το sim που προτιμώ σήμερα, δεν σημαίνει πως θα δυσκολευτώ να το παρατήσω αύριο αν βγεί κάτι νέο και καλύτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το wheelstand μετραει ασχημα ουτε κουνιεται απο το πατωμα και είναι και στιβαρο.

Βεβαια εγω εχω και κόντρα τον τοίχο αλλα τα λαστιχα που εχει κατω κανουν πολύ καλη δουλειά.

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] αμα σε πω ποσο την αγορασα με το wheelstant μαζι θα έρθεις με τα ποδια να την παρεις :p

Εχω και γω G27 με wheelstand και ειμαι απόλυτα ικανοποιημενος,και επειδη παιζω καναπε-τηλεοραση μου ηταν και απαραιτητο. Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι δεν με βολευει το φρεναρισμα με το αριστερο.

Επισης,αν ξερει καποιος,τα ClubSport elite καθονται στο wheelstand,σκεφτομαι να αρχισω την αναβαθμιση απο τα pedal.

(Την G27 την πηρα καινουργια με 150 € :p )

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς ολους:

Μου αρέσουν πολυ τα racing παιχνιδια αλλα μεχρι τωρα επαιζα καποια πιο arcade.

Πιστεύετε οτι ενας σχεδόν ασχετος θα την παλεύει η το παιχνίδι εχει τοσο τεράστιο learning curve που γίνεται βαρετό στον αμύητο;

Επίσης ,με joypad ,ειναι καθόλου ευχάριστο;

Ηθελα να το τεστάρω πριν επενδύσω σε τιμονιερες κτλ...

Σαν πρώτη εντηπωση με εχει εξιταρει παρα πολυ το game ,και το πάθος των δημιουργών του για τη λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

ενα τετοιο παιχνιδι αξιζει να παιξεις μονο με τιμονιερα.

Επισης το συγκεκριμενο παιχνιδι , σου δινει την δυνατοτητα να το ευχαριστηθεις και σε αρχικο - αρχαριο επιπεδο αλλα και να γινεις pro

Απλα αν δεν εισαι εμπειρος απο τετοια παιχνιδια μη περιμενεις απο τους πρωοτυς 10 γυρους να κανεις χρονους η να πηγαινεi ιτρενο το αμαξι.Θελει χρονο.

Η λογικη παντως ειναι ο πρωτος γυρος αργα και σταθερα , ουτε τερμα γκαζι , ουτε τερμα φρενο , στον επομενο λιγο παραπανω και σιγα σιγα μαθαινεις την συμπεριφορα του αμαξιου.Τα ορια θα τα μαθεις ΠΟΛΥ αργοτερα.

επισης παρε καποια στανταρ ρυθμισεις απο αλλους για την τιμονιερα και ξεκινα να μαθαινεις την συμπεριφορα.

τα παραπανω που εγραψα δεν αφορουν αποκλειστικα εσενα(γιατι μπορει να εχεις καποια εμπειρια) , αλλα ατομα που δεν εχουν επαφη με sim racing games..

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιαζουν καθόλου οι χρόνοι για τωρα ,και δεν εχω προβλημα να διαβάσω και να λιωσω στο practice.

Απλα επειδη περνάνε τα χρόνια ,και δεν ξέρω αν θα μου κανει το ίδιο κλικ το παιχνίδι που θα μου έκανε ίσως πιο παλιά,θα το αγοράσω μεν ,αλλα δε θελω με τιποτα να τα σκαω σε τιμονιερες πριν σιγουρευτώ οτι καραγουσταρω.

Το οτι υπάρχουν άτομα απο εδω που ειναι κ@υλ*ωμενοι ,ειναι επίσης μεγάλο συν.

Επίσης να πω οτι ειμαι μηχανάκιας γενικά ,τα αυτοκίνητα εκτος παιχνιδιών στα δικα μου μάτια ,ειναι απλα για βαρετές διεκπεραιωσεις,οποτε μου λείπουν και ρεαλιστικές γνώσεις στους 4 τροχούς,απο πάσης φύσεως καγκουριλικια ( καγκουριλικια:το μεσο του λαϊκού Ελληνα να μαθει καλύτερα τη συμπεριφορά του οχήματος του στο όριο ,οσο ειναι ακομα νέος και το σώμα αντέχει την καταπόνηση [emoji14]

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που μπορώ να απαντήσω καθότι ο πιο άσχετος από τους υπόλοιπους,χεχε!

Ναι, την παλεύεις! Το τεράστιο learning curve είναι για να γίνεις ανταγωνιστικός, να πιάσεις κορυφή. Εκεί είναι πολύ δύσκολο. Όχι για να το ευχαριστηθείς! Διαλέγεις καμιά μικρή πίστα για να την μάθεις πιο γρήγορα και ένα ευκολοδήγητο αυτοκίνητο στην χειρότερη και μια χαρά οδηγείς. Έβαλα σε φίλο μου να οδηγήσει, που πρώτη φορά το έκανε στην ζωή του στον υπολογιστή με τιμόνι, και πήγαινε μια χαρά! Πήγε να του φύγει το αυτοκίνητο σε μια στροφή και το διόρθωσε ενστικτωδώς από την αίσθηση του τιμονιού!

Επίσης λόγω του οτι είναι περισσότερο εξομοιωτής από οτι arcade, μπορείς να ρίξεις μελέτη σε σχέση με τους πραγματικούς αγώνες οδήγησης και να τα εφαρμόσεις στο παιχνίδι. Οπότε αισθάνεσαι, τουλάχιστον εγώ, οτι υπάρχει νόημα σε όλο αυτό και έχει μεγάλο ενδιαφέρον!

ΥΓ. Μην βαράτε για το οτι το λέω παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Χμ, "ΠΙΟ ΜΠΑΜ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ"...

Το πρώτο το ανέβασα την Τρίτη και είναι με HDR Off, το δεύτερο είναι το ίδιο replay με PP Effects Off και ίδια encoding settings. Btw έτσι ακριβώς φαίνεται και όταν είμαι σε αγώνα.

Άρα εφόσον προφανώς μιλάτε για τις επιδράσεις των (πρώην HDR) PP effects, ή ψάχνετε περισσότερο τις διάφορες ρυθμίσεις ή περιμένετε για κάποιο fix.

Εξάλλου οι devs θα είναι από πάνω μας αυτές τις μέρες για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει.

Όσο για το netcode, αν και πολύ καλύτερο από πριν, έχει ακόμα μέλλον μέχρι να φτάσει το επίπεδο των άλλων!

ΥΓ. [MENTION=28628]kyr..[/MENTION] Το ότι επιλέγω να ζυγίζω την κάθε κατάσταση και να συγκρίνω με τον ανταγωνισμό, αντί να γκρινιάζω με το καθετί δεν μου αρέσει, θέλω να πιστεύω πως δεν με βάφει με τα χρώματα ΚΑΜΙΑΣ εταιρίας.

Το ότι το AC είναι το sim που προτιμώ σήμερα, δεν σημαίνει πως θα δυσκολευτώ να το παρατήσω αύριο αν βγεί κάτι νέο και καλύτερο!!

και τι θελεις να μου πεις,οτι πρεπει να κλεισω το pp ? αρα μιλαμε για dοwngrade στη δικια μου περιπτωση ειτε on eite off

το nords μην το βαζεις καθολου γιατι για μενα τα γραφικα πανε πακετο με το gameplay

επειδη εδω και καιρο βλεπω οτι η kunos κανει καθυστερηση για "εμπορικους" λογους,γκρινιαζω,αν εσυ δεν το βλεπεις και κποιοι αλλοι παω πασο

ελπιζω αυτη την πατατα με τα δηθεν βελτιωμενα γραφικα να την φτιαξουν γρηγορα,γιατι δεν λεει ετσι

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λόγια για το τελευταίο update.

1. Τα γραφικά πιο όμορφα από ποτέ

2. Καλύτερο netcode πλέον μπορείς να μπείς κ χωρίς booking.

3. Η Lotus T98 , απλά θεική ,υπέροχη , άγρια. Ακόμα δεν μπορώ να την δαμάσω . Ωωωω είμαι τόσο αργός RSR LiveTiming to Assetto Corsa

4. Επιτέλους έχεις την δυνατότητα να ρυθμίζεις το FFB μέσα από το menu στα pits για κάθε αυτοκινητο ξεχωριστά.

5. Δυνατότητα επιπέδου grip στις πίστες.

Υ.Γ. Μόλις έτρεξα με Lotus T98 + 100% boost + ring. Η εμπειρία είναι απλά μοναδική!!! :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ με τον Gomar για το ότι αξίζει να έχεις τιμονιέρα, αν δεν έχεις παίξει ποτέ σου, δεν θα σου λείψει.

Οπότε das αν έχεις μόνο gamepad παίξε με αυτό και αν δείς ότι αξίζει περνάς και σε τιμονιέρα.

Το AC δεν είναι σαν τα άλλα (και καλά hardcore) sims που δεν παλεύονται με τίποτα χωρίς τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Με παίδεψαν λίγο τα χρώματα, αλλά άλλαξα Colorcurves.ini και ιδού το αποτέλεσμα:

10:30 πρωί

attachment.php?attachmentid=63163&stc=1&d=1405778847

17:30

attachment.php?attachmentid=63164&stc=1&d=1405778852

14:00

attachment.php?attachmentid=63165&stc=1&d=1405778858

\Steam\SteamApps\common\assettocorsa\system\cfg\colorCurves.ini


[HEADER]
VERSION=3
HDR_OFF_MULT=0.8
ANGLE_GAMMA=1.6

[HORIZON]
LOW=255,130,0,0.45
HIGH=190,220,248,0.9

[SKY]
LOW=50,69,85,0.7
HIGH=10,80,150,1.15

[SUN]
LOW=255,155,30,2.7
HIGH=255,250,220,4.2

[AMBIENT]
LOW=125, 120, 109,0.7
HIGH=116, 142, 174,3.0

post-29381-1416078615,9418_thumb.jpg

post-29381-1416078615,9835_thumb.jpg

post-29381-1416078616,0374_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω G27 με wheelstand και ειμαι απόλυτα ικανοποιημενος,και επειδη παιζω καναπε-τηλεοραση μου ηταν και απαραιτητο. Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι δεν με βολευει το φρεναρισμα με το αριστερο.

Επισης,αν ξερει καποιος,τα ClubSport elite καθονται στο wheelstand,σκεφτομαι να αρχισω την αναβαθμιση απο τα pedal.

(Την G27 την πηρα καινουργια με 150 € :p )

Ακριβα την πηρες.. :p

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη εικονα μου φαινεται λιγο αχρωμη

δωσε και καμια foto απο ιμολα/nb gp/vallelunga 12:30

όλες είναι λίγο άχρωμες γιατί έτσι μου αρέσει (saturation 94%). Εσύ μπορείς να πας το slider στο 110% και να χορτάσεις χρώμα!

12:30 νταν για το φίλο kyr :)

nb gp

attachment.php?attachmentid=63167&stc=1&d=1405783033

val

attachment.php?attachmentid=63168&stc=1&d=1405783038

imola

attachment.php?attachmentid=63169&stc=1&d=1405783043

post-29381-1416078616,1656_thumb.jpg

post-29381-1416078616,2038_thumb.jpg

post-29381-1416078616,2251_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε πάει καλά σε εμένα...

Το preview του αυτοκινήτου πριν τον αγώνα είναι τελείως θολό και in-game οι καθρέφτες είναι σε πολύ χαμηλή ανάλυση... (τσεέκαρα settings - δε βλέπω κάτι περίεργο...)

Έχει κανείς ανάλογο θέμα;

post-11294-1416078616,4666_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από CENTRAL
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα αλλα δεν αλλαξε κατι σε μενα color 130%..... 12:30

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0-96.png

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0-97.png

[MENTION=11294]CENTRAL[/MENTION] αν εχεις το fast AA ανοιχτο, κλειστο, επισης ακουσα και το deapth field θολωνει σε καποιους,εγω δεν βλεπω διαφορα αλλα μου φαινεται καλυτερα κλειστο κι αυτο

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29381]akis_z80[/MENTION] δεν ειναι αχρωμες,φυσιολογικες ειναι.οι υπολοιπες εινα παραπανω απο το φυσιολογικο.

το φυσιολογικο για μενα στο monitor μου δηλαδη....... ειναι 115% με 120% αλλα αν το παω τωρα εκει ο δρομος φαινεται περισσοτερο ασπρουλιαρικος....... κοινος δεν βγενει ακρη

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

post-15353-1416078616,5338_thumb.jpg

post-15353-1416078616,6131_thumb.jpg

[MENTION=28628]kyr..[/MENTION] Προσωπικά μου φαίνονται υπερβολικά πλούσιες σε χρώμα. Εγώ το έχω στο 85%. Επίσης δοκίμασε HDR On + sweetfx

[MENTION=11294]CENTRAL[/MENTION] αυτό είναι το DOF. Άστο όπως είναι. Ε'ιναι φυσιολογικό.

post-15353-1416078616,598_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.