Jump to content



Assetto Corsa


racer

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

 

Δύο τρία θεματάκια:

 

1. Κάθε φορά που ανοίγω το παιχνίδι από το steam, ανοίγει παράθυρο που κάνει και καλά εγκατάσταση του direct ix και λέει ότι γίνεται 1η φορά η εγκατάσταση, βήμα 1 από 1 κλπ.

Γνωρίζει κανείς τι είναι και πολύ περισσότερο εάν είναι κάποιο πρόβλημα???

 

2. Έσβησα τα apps με το hard τροπο, δηλαδή del μέσα από το python. Το έκανα γιατί, αφενός κάποια ήταν εντελώς άχρηστα πχ rally timing και δεν τα είχα δουλέψει ποτέ και αφετέρου στον αγώνα της Κυριακής "έφαγα" ένα freeze σχεδόν στην είσοδο της eau rouge με αποτέλεσμα να γίνω χαλκομανία στο ντουβάρι.

Μέχρι να διαβάσω το πόστ, νόμιζα ότι τα freezing τα παθαίνουμε όλοι παρέα και πως είναι στιγμιαίο θέμα του server, αλλά διαβάζοντας το πόστ κατάλαβα την μλκ μου.

Ερώτηση λοιπόν: έσβησα μόνο τους φακέλους που κρέμονται στο python (sorry δεν είμαι στο pc και δεν θυμάμαι το path), ενώ θυμάμαι όταν τα εγκατέστησα, έριχνα και κάποια άλλα σε άλλους φακέλους του παιχνιδιού πχ τα jpg των εικονιδίων που εμφανίζονται στο παίχνιδι. Αυτά λοιπόν ΔΕΝ τα έχω σβήσει. Θα έχω πρόβλημα?????

 

3. Ανακάλυψα σήμερα ότι στο προφίλ της τιμονιέρας έχει ρύθμιση gear shift debouncing η τιμή της οποίας ήταν στα 50ms (default?).

Την άλλαξα και την έκανα 0 και νομίζω ότι ΟΛΑ λειτουργούν ομαλότερα και καλύτερα. Ποιά είναι η σωστή τιμή (Fαnatec CSW v2 έχω)???

 

 

Ευχαριστώ,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το gear shift debouncing στα 50ms εχει να κανει με τις αλλαγές της ταχύτητας. Το 50ms σημαινει πως δεν αλλάζει ταχυτητα σε λιγότερο χρόνο. Ουσιαστικά η ρυθμιση σε προστατευει απο sequential ανέβασμα ή κατέβασμα ταχυτητας, επειδη αν ειναι στο 0, μπορεί να θες να αλλάξεις 1 ταχύτητα και λογω τρεμουλο του χεριού να αλλαξεις τελικά 2 συνεχόμενες. Δε νομίζω πως παιζει ρόλο στο πόσο ομαλά παει...

Link to comment
Share on other sites

Το gear shift debouncing στα 50ms εχει να κανει με τις αλλαγές της ταχύτητας. Το 50ms σημαινει πως δεν αλλάζει ταχυτητα σε λιγότερο χρόνο. Ουσιαστικά η ρυθμιση σε προστατευει απο sequential ανέβασμα ή κατέβασμα ταχυτητας, επειδη αν ειναι στο 0, μπορεί να θες να αλλάξεις 1 ταχύτητα και λογω τρεμουλο του χεριού να αλλαξεις τελικά 2 συνεχόμενες. Δε νομίζω πως παιζει ρόλο στο πόσο ομαλά παει...

Ενδιαφέρον.. Θα το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Έρχονται τα server plugins. Ας τα φανταστούμε ως κάτι αντίστοιχο των apps που θα τρέχουν όμως στο server, διευκολύνοντας την αυτοματοποίηση πολλών πραγμάτων ελπίζω.. 1 βήμα πιο κοντά στο online σύστημα του iracing. Μένουν κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα να καλυφθούν ακόμα :D

One step at a time όμως.. Δεν παραπονιέμαι!

 

twitter

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 mod που ετοιμάζονται και έχω βάλει στο μάτι :

 

1. http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/porsche-917-30.12931/

 

i0Ziwu8.jpg5qG3wUL.jpgI8vcZ3H.jpg

 

και

 

2. http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/wip-mclaren-mp4-4.22800/

 

Sao86QU.jpg4jZDSzh.pngn6zWOXn.png

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ενα pack θελουμε τωρα απο την kunos 3-4 πιστες με γραφικαρες :) απο αυτοκινητα ειμαστε καλα πιστευω

Το επόμενο free update θα έχει το zandvoort και νομίζω το επόμενο dream pack το ισπανικό gp.

WTB Mount Panorama & Sebring.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πραγματικά υπάρχει άνθρωπος που παίζει carreer???

Η Α.Ι του παιχνιδιού είναι για τον π...........ο

Αρχίζω να μετανιώνω τα λεφτά που έδωσα για το παιχνίδι....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πραγματικά υπάρχει άνθρωπος που παίζει carreer???

Η Α.Ι του παιχνιδιού είναι για τον π...........ο

Αρχίζω να μετανιώνω τα λεφτά που έδωσα για το παιχνίδι....

 

H συμβουλή μου είναι να αφήσεις το career και να αρχίσεις τα hotlaps για εξάσκηση, απ΄'οτι καταλαβαίνω είναι από τα πρώτα sims με τα οποία ασχολείσαι και τα sims θέλουν πολλή εξάσκηση όχι για να είσαι γρήγορος αλλά απλά για να μάθεις αρχικά πως να ελέγχεις το αυτοκίνητο και να μένεις εντός πίστας, η ταχύτητα έρχεται αργότερα.

 

Επίσης ένα πολύ καλό video είναι το παρακάτω για να μάθεις κάποια βασικά της αγωνιστικής οδήγησης.

 

 

Μετά μπορείς να συνεχίσεις με το iRacing driving school.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις μου για την G27

Capture.jpg

Capture2.jpg

Capture3.jpg

Ευχαριστώ φίλε..:)

Εκει που οδηγούσα και πήγαινα μια χαρά πάλι κόλλησε η τιμονιέρα και έστριψε τέρμα αριστερά...την πάω δεξιά και γυρνάει πάλι αριστερα...τι παίζει???

Link to comment
Share on other sites

Σε τετοιες περιπτώσεις, βγάζεις το καλώδιο usb και το ξαναβαζεις. Επίσης, δες μηπως το τροφοδοτικό της τιμονιερας δεν κανει καλη επαφη, δηλαδή μήπως δεν παιρνει ρεύμα. Τέλος, θεωρω δεδομένο πως τρεχεις το παιχνιδι μεσα απο το software της logitech (logitech profiler) και όχι τρέχοντας απευθείας το shortcut ή από το steam...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε.. :)

Εκει που οδηγούσα και πήγαινα μια χαρά πάλι κόλλησε η τιμονιέρα και έστριψε τέρμα αριστερά...την πάω δεξιά και γυρνάει πάλι αριστερα...τι παίζει???

 

ειχα το ιδιο προβλημα με την G25...ετσι αρχισε στην αρχη...και καποια στιγμη η τιμονιερα δεν εκανε ξανα calibrate....ειχε προβλημα το optical encoder....διορθωνεται ευκολα παντως...Αγορασα αυτο εδω και σε 20 λεπτα η τιμονιερα ηταν καλυτερα απο οταν την αγορασα.....

http://www.cmlaserservice.com/page_g25_g27_optical_encoder_wheel.html

 

και ηρθε και σχετικα γρηγορα...σε 10 μερες ηταν Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.