Jump to content



Οι αγορές μας..!!


Recommended Posts

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Απλά ρωτάω για να ξέρω.. απλά τα χρησιμοποιείς? η παίζεις με την ένταση και ότι άλλο για να στρώσουν? Γιατί πρώτη φορά το ακούω και αυτό..

Κοίτα να δείς, όπως όλα τα καινούρια πράματα, βρίσκονται σε μια κατάσταση μη φυσιολογική!

Π.χ. Η μεμβράνη των ακουστικών δεν έχει στα σημεία ανάρτησής της (την περίμετρό της) την ελαστικότητα που θα αποκτήσει μετά από κάποια χρήση, με αποτέλεσμα να είναι λίγο σφιχτή, να παραμορφώνει τo ίδιo της το σχήμα και να "κόβει" κάπως τα περάσματα του ήχου, αυτό που σου λέω τώρα δεν μπορείς να το καταλάβεις.

Ο μόνος τρόπος είναι να ακούσεις καινούρια (άστρωτα) , παράλληλα με άλλα που έχουν χρησιμοποιηθεί κάποιο καιρό και έχουν στρώσει!

Τότε θα ακούσεις κάποια διαφορά και αυτή μικρή μη νομίζεις τίποτε το τρομερό.

Τα ίδια πράγματα αλλά σε πιο σημαντικό βαθμό συμβαίνουν και στις μηχανικές ιδιότητες της στέκας και των μαξιλαριών.

Αλλά το πιο σημαντικό που αλλάζει με την χρήση τους ... είσαι εσύ ο ίδιος! :D

Προσαρμόζεσαι στην αίσθησή τους και ή σου αρέσει ή ... πάμε για άλλα!

Το θέμα αυτό είναι ιδιαίτερα προσφιλές στους κύκλους των εραστών του HiFi, όπου ΟΛΑ απαιτούν κάποιο "στρώσιμο", δεν τους αδικώ, γιατί πράγματι κάποιοι από αυτούς έχουν πράγματι καλλιεργήσει καταπληκτικό αισθητήριο, που προσωπικά δεν τολμώ να ισχυριστώ ότι το "πιάνω" , έστω και από μακρυά!

Τώρα για τον τρόπο στρωσίματος , δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε παραπάνω από την χρήση που θα έκανες ούτως η άλλως, το ζήτημα είναι να στρώσετε παρέα, όχι να τρέχεις στον ΩΡΙΛΑ για θεραπείες !

Χαλαρά και καλές ακροάσεις! ! ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Στα superlux εμενα μετα απο το 2ωρο burnin με pink-white-brown noise ειχα τρομακτικη διαφορα εγω Seafalco.Δε μιλαμε για λεπτομερειες πριν δε ακουγονταν τιποτα μονο θορυβος.Επειδη ειπε ο sfirulictu οτι τα παρελαβε μαζι γι αυτο λεω δε τα χει δουλεψει καθολου τα evo τα φορεσε ειδε οτι δε το βολευαν στο κεφαλι τα ακουσε οπως ηρθαν.

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] αστα το βραδακι τα evo εδω

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το πήγες επιστημονικά και "άγρια"! :)

Έτσι δεν είχες ανάγκη και για σύγκριση με άλλα ! :T:

Στη δουλειά μου έχω πολύ επαφή με ακουστικά, ορισμένα πολύ καλά, και μπορώ να πω ότι υπήρξαν ακουστικά που μου έκαναν τη ζωή εύκολη και άλλα που βλαστήμαγα τη ώρα και τη στιγμή!

Ακουστικά που είχαν μια απίστευτη καθαρότητα που επέτρεπαν την διάκριση ακόμα και της πιο λεπτής διαφοράς στη χροιά του ήχου, και άλλα που κυριολεκτικά "έριχνες τα χαρτιά" για να καταλάβεις τι ακούς!

Για το στρώσιμο όμως, δεν επιχείρησα την δική σου πρόταση, θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά! :T:

Link to comment
Share on other sites

Εφυγε η 20αρα Crt και ηρθε η κουκλα Samsung F6500 40'! :D

Τουμπανο πολυ καλα χαρακτηριστικα και εικονα , βαθια μαυρα -ζωντανα χρωματα.Τη προτείνω με κλειστα ματια :T:

ja6xICF.jpg?2?6827

Μεγειές!

Την έχεις ρυθμίσει ή την άφησες ώς είχε ? Έχει καθόλου bleeding ?

Link to comment
Share on other sites

Εριξα στο μισο φωτεινοτητα και λιγο απο contrast κλπ, bleeding οχι , δε παρατηρησα κατι ενοχλητικο, απο οτι λενε ειναι πολυ βελτιωμενες σε σχεση με τις προηγουμενες..

Ο ενσωματομενος δορυφορικος δεκτης τα σπαει, σπανια βλεπω digea πια

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 40Β650 ( όχι led, με SPVA panel) και αναρωτιόμουνα τί ψάρια πιάνουν οι καινούριες...

Ότι έχω δεί στη φθηνή γκάμα έχει ενοχλητικό bleeding και είπα μιας και είναι καλή σειρά η 6500 (και ίσως αντίστοιχη με την B650) να δώ αν όντως κρατάνε ποιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα ναι αρκετα βελτιωμενες, λενε δεν εχουν προβληματα των προηγουμενων σειρών.

Η δικη μου (και οι μεγαλυτερες της) εχει 2 σειρες Led σε σχεση με τις μικροτερες F για φωτισμο και PVA πανελ οποτε το μαυρο και η αντιθεση ειναι ερωτας

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Στα superlux εμενα μετα απο το 2ωρο burnin με pink-white-brown noise ειχα τρομακτικη διαφορα εγω Seafalco.Δε μιλαμε για λεπτομερειες πριν δε ακουγονταν τιποτα μονο θορυβος.Επειδη ειπε ο sfirulictu οτι τα παρελαβε μαζι γι αυτο λεω δε τα χει δουλεψει καθολου τα evo τα φορεσε ειδε οτι δε το βολευαν στο κεφαλι τα ακουσε οπως ηρθαν.

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] αστα το βραδακι τα evo εδω

Σε τι ενταση το χρησιμοποιεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το burnin ενα 75-90% ειναι μια χαρα χωρις ενισχυση.Eννοειται βαλε τα ακουστικα κατευθειαν πανω στην καρτα ,χωρις κανενα dongle τυπου SBZX ZXR που αλλιωνει τον ηχο.Eντωμεταξυ λενε κανει και καλο στον υπνο οι ειδικοι οποτε ενω μπορει να ακουγεται ενοχλητικο στην αρχη αν στρωνεις το βραδυ κανενα ημικλειστου η ανοικτου τυπου Can μια χαρα υπνους ριχνεις μολις αποκοιμηθεις :jump:

Link to comment
Share on other sites

μεγιες

Αξιζει ? Ελεγα για gibertini 120op αλλα εχει 3 φορες μεγαλυτερη τιμη :TD:

Έχω ήδη ένα τέτοιο κεντραρισμένο 28.2 και κατεβάζω mutv !! Είναι από τα πιο "τιμια" πιάτα στην διάσταση αυτή, υπάρχουν και φτηνότερα αλλά είναι για τα πανηγύρια αντίθετα με αυτό. Το gibertini είναι πάρα πολύ καλό αλλά όπως είπες .... 3+ φορές πάνω.

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] Ποιον δορυφόρο θες να δείς ? (to be continued here http://www.thelab.gr/ixos-multimedia-kai-input-devices/as-piasoume-kana-doryforo-a-newbie-guide-93658-9.html ...)

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το burnin ενα 75-90% ειναι μια χαρα χωρις ενισχυση.Eννοειται βαλε τα ακουστικα κατευθειαν πανω στην καρτα ,χωρις κανενα dongle τυπου SBZX ZXR που αλλιωνει τον ηχο.Eντωμεταξυ λενε κανει και καλο στον υπνο οι ειδικοι οποτε ενω μπορει να ακουγεται ενοχλητικο στην αρχη αν στρωνεις το βραδυ κανενα ημικλειστου η ανοικτου τυπου Can μια χαρα υπνους ριχνεις μολις αποκοιμηθεις :jump:

Οταν ειχα παρει τα superlux τα ειχα αφησει καμποσες ωρες σε pink αν δεν κανω λαθος.

Τα ειχα τυλιξει με πετσετες δεν παλευοταν ο θορυβος

Σε ρωτησα για αυτο για να ξερω για μελλοντικη χρηση. Αν το κατεβασω και το περασω στο mp3 το ιδιο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-10518-1416078251,4519_thumb.jpg απο αριστερα προς τα δεξια :

Odac @jdslabs και corsair survivor 32gb. Αν κ η περιγραφή του δεύτερου περιττή μιας και είναι πιο οικείο..!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]61243[/ATTACH] απο αριστερα προς τα δεξια :

Odac @jdslabs και corsair survivor 32gb. Αν κ η περιγραφή του δεύτερου περιττή μιας και είναι πιο οικείο..!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μεγειες μαν

Εντυπώσεις από το ODAC όταν το τεσταρεις ;)

Θέλω να δω τι θα κάνω με ήχο (με τα KRK της υπογραφης) μιας και στο νεο μου συστημα δεν θα μπαινει η STX

Link to comment
Share on other sites

Στα ~90ευρω που το πήρα δεν νομιζω οτι υπάρχει κάτι να το κοντραρει. Βασικά και στα δίπλα δεν κοντραρεται απο κάτι. Ηταν να πάρω denon usb 300 η matrix pro το καινουριο με dsd αλλά βρέθηκε αυτή η προσφορά και το χτύπησα! Αν σκέφτεσαι να ανοιχτεις θεωρώ πως θα είναι καλυτερα λόγω οτι είναι όλα σε ενα. Αργότερα θα ανοιχτεί και θα τροφοδοτηθεί με σαλας το ντακακι.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ηταν να πάρω denon usb 300 η matrix pro το καινουριο με dsd αλλά βρέθηκε αυτή η προσφορά και το χτύπησα! Αν σκέφτεσαι να ανοιχτεις θεωρώ πως θα είναι καλυτερα λόγω οτι είναι όλα σε ενα.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το ματριχ προ λες ε?? τα σπάει αλλά πολλά τα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

ήρθαν σήμετα τα πάρτσ μου για το νέο build και εκεί που έλεγα ότι όλα καλά (στα κουτιά, αποδείξεις και περιεχόμενο έχω φτάσει προς το

παρόν) νά το το ΓΚΑΝΤΕΜΟστοιχείο.

ΟΝ TOPIC: Από digital-master ήρθε mobo, gpu και τροφοδοτικό. Ήθελα διάφορα psu αλλά είχα καταλήξει στο XFX PRO BLACK EDITION GOLDΣΤΑ 143 ΕΥΡΏ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΊΟ ΕΊΧΑ ΑΚΟΎΣΕΙ ΤΑ ΚΑΛΎΤΕΡΑ.

Το πρόβλημα: Πέραν της μητρικής, gpu το τροφοδοτικό με PRODUCT NUMBER: P1-750B-BEFX ΤΟ τσέκαρα στο skroutz και έτσι μπήκα στο digital-master και το τσίμπησα.

https://www.skroutz.gr/s/3007781/XFX-ProSeries-750W-Black-Edition.html?keyphrase=P1-750B-BEFX

P1-750B-BEFX -> To παρόν product number η XFX απότι βλέπω πλέον το έχει για την έκδοση pro gold αλλά και την άλλη XTR 750 πάλι gold. Eγώ ήθελα το pro, τσίμπησα/χτύπησα μέσω skroutz την PRO KAI στο digital master έχει φωτογραφία του pro.

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementName=XFX%20750W%2080-%20GOLD%20CERTIFIED%20MODULA%28%20P1-750B-BEFX%20%29

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementName=XFX%20750W%2080-%20GOLD%20CERTIFIED%20MODULA%28%20P1-750B-BEFX%20%29

......

Aνοίγω και είναι το XTR. Άλλο έχουν στο σάιτ και άλλο μου ήρθε. Θα δεχθούν επιστροφή ? Δέν έχω ανοίξει συσκευασία. Ταινία ασφαλείας όλα κομπλέ κουτάτο.

* XTR: http://www.entaonline.com/product/XFX-ProSeries-Black-Edition-750W-Power-Supply-Unit_PSU-XFX-P1-750B-BEFX.htm#

http://hardocp.com/article/2014/03/06/xfx_xtr_750w_power_supply_review#.UyzRU1dqNLA

PRO: http://www.eteknix.com/xfx-pro-750w-black-edition-fully-modular-power-supply-review/

Μήπως είναι ίδια απλά νεότερη παρτίδα τα XTR?

Έγινε επεξεργασία από Predator_Crack
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.