Jump to content



ΔιακοποThread 2013 (VacationLab)


paparoach

Recommended Posts

Τέλη Μαϊού θα βρεθεί ένας φίλος μου απο το εξωτερικό εκεί και θέλει ένα καλό ξενοδοχείο.

Ρώτησα ενα δύο άτομα που έχουν πάει εκεί και μου είπαν τα καλύτερα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οι Πελοπονήσιοι και οι κοσμογυρισμένοι μια βοήθεια και σε μένα παρακαλώ.

Για αυτό το ΣΚ ή το επόμενο ( 2ήμερο δηλαδή, άφιξη πρωί πρωί Σάββατο, γυρισμός Αθήνα Κυριακή αργά το βράδυ ) Ναύπλιο.

Θέλω πολύ καλό ξενοδοχείο με δωμάτια/suite/villa με θέα θάλασσα ( πανοραμικά κατά προτίμηση, να βλέπεις πρός τα κάτω την πόλη και το "λιμάνι" τέλος πάντων ).

Και 1-2 παραλίες ωραίες, με την 1 εξ' αυτών να μην γεμίζει κόσμο να είναι χαλαρά.

Και κανά ωραίο καφέ/μπαρ και εστιατόρειο αν γίνεται.

Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1436]chrooooo[/MENTION]

Πέρισυ πήγα, περί τις 15 Αυγούστου.

Αν θυμάμαι καλά το μέρος που έμεινα ήταν στο diving school. Παύλος Χ2 ή κάτι τέτοιο.

Ωραία δωμάτια, καθαρά σχετικά δροσερά μέχρι να φύγεις για παραλία, αρκετά δροσερά το βράδυ, κοντά στη χώρα (5'-7' με τα πόδια)

Ωραίο νησί, αρκετές παραλίες σε κλασικό στύλ βότσαλο/ανοργάνωτη/απείραχτη και κάμποσες ακόμη με αμμο/χαλικάκι ψιλό.

Aγκάλη/Αγ.Νικόλαος αμμουδιά

Αγ. Γεωργιος mix κατάσταση( βοτσαλοχαλικο) ερημική

Βάρδια/Λατινάκι/Πουντάκι κοντά στο λιμάνι σχετικά (Βάρδια από δρομάκι στα 5' περπάτημα)

Κάτεργο (ωραία ερημική) με βάρκάκι μόνο

Πρωινό στη χώρα σε ένα γραφικό μαγαζάκι με αυλή ( γιαγια style) στο τερμα των λεοφωρείων, ή και μερικές φορές σε βεράντα ξενοδοχείου με θέα τη θάλασσα (από ψηλα )

και στο βάθος τη Σίκυνο αν θυμάμαι καλά, πάνω ακριβώς από το τέρμα των λεοφωρείων (νομίζω Ανεμόμυλος λεγόταν) .

Πολλά και διάφορα μαγαζιά για φαγητό,δεν τα θυμάμαι και όλα .

Παραδοσιακό πιάτο τα/η ματσάτα (χειροποίητα μακαρόνια με σάλτσα και συνοδεία κόκκορα/κουνελιού) αλλά δεν είναι κάτι που δεν έχεις ξαναφάει σε γεύση.

Στη χωριατικη βάζουν και σουρωτό (τυρί μαλακό), προτίμησέ την έτσι.

Σίγουρα θυμάμαι στο γυρισμό από μπάνιο στον Αγ.Γεώργιο φάγαμε στη Συνάντηση στην Άνω Μεριά.

Στη χώρα σε ένα γραφικό με μπεζ/εκρού καρέκλες λίγο μετά την πλατεία με ιδιαίτερες γεύσεις και πειποιημένα πιάτα.

Στη χώρα επίσης σε έναν τύπο κάπου χωμένο στα σοκάκια ( είχε αντρικό όνομα η ταβέρνα) που από ότι μας είπαν ήταν must

και από όσο θυμάμαι δούλευε/βοηθόυσε και ένα από τα παιδια που είχαν τα δωμάτια (μπορείς να ρωτήσεις εκεί ποιά είναι η ταβέρνα).

Ψαρικα ( φιλολοΐδια θαλασσινα μην φανταστείς μεγάλα ψάρια) δοκιμάσαμε μόνο στην ταβέρνα στην Αγκάλη στο δεξί χέρι προς την παραλία.

Γλυκάκια θα βρείς παντού, μεγάλη ποικιλία παραδοσιακών και μή (έχει και λουκουμάδες ) έχει το μαγαζί στην πλατεία στη χώρα ( δίπλα στην ταβέρνα Πιάτσα νομίζω).

Καρπουζένια (δοκίμασέ την), λουκουμάδες και διάφορα άλλα, αλλά και παγωτά κλπ. Εναλλακτικό μέρος για πρωινό, νομίζω κάποιος έφαγε ομελέτα εκεί και του άρεσε.

Ωραία κ καθαρή χώρα με σοκάκια να χάνεσαι.Αρκετοί Ιταλοί, αλλά μαζεμένοι, όχι σαρδανάπαλοι και ωραίος γενικά κόσμος.

Μπαράκια αρκετά και διαφόρων είδών. Έχεις να διαλέξεις.

Ξεχώρισα το BaRaki και την Αστάρτη ( αρκετό έντεχνο κ συνωστισμός όμως) . Υπάρχει και ένα λιγο μεγαλύτερο μαγαζί, νομίζω Πατητήρι λεγόταν, αρκετά καλό. H Ρακεντιά ακούστηκε πολύ επίσης.

Αυτά , ελπίζω να βοήθησα.

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Για ρομαντική κατάσταση, χλίδα κλπ από όσο θυμάμαι το Amfitryon πρέπει να σου κάνει αν δεν έχεις θέμα τιμής.

Αλλιώς περιποιημένα είναι το 4Seasons και το Grand Sarai που δεν έχουν καποια θέα.

Mπαράκια θα σου πρότεινα να τα δείς από κοντά, περπατώντας, δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο, είναι αρκετά όμως μικρά και ζεστά μαγαζάκια. Το Σοκάκι ίσως είναι αυτό που ψάχνεις, με 2ο και 3ο τα Allotinο και 3sixty.

Φαγητό, αν δεν σε καλύπτει το εστιατόριο του Amphitryon, δεν νομίζω ότι έχει κάτι σε "εστιατόριο", πιό πολύ ταβερνες κλπ.

Υπάρχει ένα μαγαζί νομίζω αφήνοντας τη Μεγάλη Βρετάνια στο αριστερό Χέρι και έχοντας στα δεξιά τη θάλασσα και το Μπούρτζι, περπατώντας στο τέλος της παραλίας,

ίσως να λέγεται Έκπλους, δεν είμαι σίγουρος, μπορεί και να το μπερδεύω. Το 3sixty ίσως είναι και για φαγητό, αλλά double-check πρώτα.

Kαι για να τη γλυκάνεις, παγωτό από τον Ιταλό (πάνω από τη μεγάλη Βρετάνια) και λουκουμάδες στο Περγαμόντο.

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

A, και ξέχασα να σου πώ...

Αν σκοπεύεις να πάς με αυτοκίνητο, πάρε κανα καρεκλάκι, ομπρελίνο ψυγειακι (για νερά μπυρόνια, σνακ) ώστε να είσαι καλυμένος στις ερημικές παραλίες γιατί δεν έχει τίποτε...και για να είσαι και πιο άνετος....

Αν πάλι θα νοικιάσετε εκεί, δέστε τα στην πλάτη του πιο εύσωμου μέχρι να βρεθείτε στο νησί...:T:

Link to comment
Share on other sites

αυτο το τελευταιο δεν το ελυσα ακομα, τη μερα που θα παω εχει μονο seajet, οποτε αμαξι δεν παιζει, θα νοικιασω εκει μηχανακι, αρα ψαχνω ηδη για ελαφρια ομπρελα ή κατι παρομοιο

μια που το θυμηθηκα τωρα, περα απο αυτο το seajet, τα συμβατικα κανουν ~8 ωρες?

Έγινε επεξεργασία από chrooooo
Link to comment
Share on other sites

...παγωτό από τον Ιταλό...

:worship:

Μόνο Ιταλία έχουμε φάει τέτοιο παγωτό! Απίστευτος ο τύπος, σε σημείο που αξίζει να πας με τη μηχανή να στρίψεις λίγο στη διαδρομή, να φας παγωτό και να επιστρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

:worship:

Μόνο Ιταλία έχουμε φάει τέτοιο παγωτό! Απίστευτος ο τύπος, σε σημείο που αξίζει να πας με τη μηχανή να στρίψεις λίγο στη διαδρομή, να φας παγωτό και να επιστρέψεις.

:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Ιουλιο θα βρεθω για 1 εβδομαδα Ευβοια με βαση την παραλια Κυμης,φιλοξενια σε φιλικο ζευγαρι..

Γνωριζει κανεις να μου προτεινει καποιο προορισμο προς Β.Ευβοια,κατα προτιμηση, να παω να μεινω 2-3 εξτρα μερες με την γυναικα? κανα γραφικο μερος με παραλια ,ταβερνες και κανα μπαρ να πιουμε καμια μπυρα τα βραδια..

λογικα τις υπολοιπες 2-3 μερες θα μας κυκλοφορησουν οι φιλοι σε διαφορες παραλιες "κοντινες" στην Κυμη..

εχω ακουσει τα καλυτερα για Β. Ευβοια αλλα δεν εχει τυχει να παω ποτε...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Για ρομαντική κατάσταση, χλίδα κλπ από όσο θυμάμαι το Amfitryon πρέπει να σου κάνει αν δεν έχεις θέμα τιμής.

Αλλιώς περιποιημένα είναι το 4Seasons και το Grand Sarai που δεν έχουν καποια θέα.

Mπαράκια θα σου πρότεινα να τα δείς από κοντά, περπατώντας, δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο, είναι αρκετά όμως μικρά και ζεστά μαγαζάκια. Το Σοκάκι ίσως είναι αυτό που ψάχνεις, με 2ο και 3ο τα Allotinο και 3sixty.

Φαγητό, αν δεν σε καλύπτει το εστιατόριο του Amphitryon, δεν νομίζω ότι έχει κάτι σε "εστιατόριο", πιό πολύ ταβερνες κλπ.

Υπάρχει ένα μαγαζί νομίζω αφήνοντας τη Μεγάλη Βρετάνια στο αριστερό Χέρι και έχοντας στα δεξιά τη θάλασσα και το Μπούρτζι, περπατώντας στο τέλος της παραλίας,

ίσως να λέγεται Έκπλους, δεν είμαι σίγουρος, μπορεί και να το μπερδεύω. Το 3sixty ίσως είναι και για φαγητό, αλλά double-check πρώτα.

Kαι για να τη γλυκάνεις, παγωτό από τον Ιταλό (πάνω από τη μεγάλη Βρετάνια) και λουκουμάδες στο Περγαμόντο.

Aγνάντι λέγεται...

Συνεχίζεις και με τα πόδια από όσο θυμάμαι και είναι ωραίο βολτάκι, ήσυχο μέρος και αν θυμάμαι καλά καταλήγει σε παραλιάκι (?).

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Ιουλιο θα βρεθω για 1 εβδομαδα Ευβοια με βαση την παραλια Κυμης,φιλοξενια σε φιλικο ζευγαρι..

Γνωριζει κανεις να μου προτεινει καποιο προορισμο προς Β.Ευβοια,κατα προτιμηση, να παω να μεινω 2-3 εξτρα μερες με την γυναικα? κανα γραφικο μερος με παραλια ,ταβερνες και κανα μπαρ να πιουμε καμια μπυρα τα βραδια..

λογικα τις υπολοιπες 2-3 μερες θα μας κυκλοφορησουν οι φιλοι σε διαφορες παραλιες "κοντινες" στην Κυμη..

εχω ακουσει τα καλυτερα για Β. Ευβοια αλλα δεν εχει τυχει να παω ποτε...

Aγία Άννα???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αύριο φεύγω απο Σαντορίνη με ανάμεικτες εντυπώσεις, μερικα πολύ ωραία μέρη αλλά δυστυχώς πολύ περισσότερα να μου θυμίζουν τη νεοελληνική γυφτιά, λαμογιά και ψευτογκλαμουριά. Ρεζερβέ ξαπλώστρες, τιμή ξαπλώστρας 20 ευρώ (με 2 κοκτέηλ μεν αλλα αν δεν θες κοκτέηλ 10 το πρωι παλι 20 θα σκασεις) και μετριότατο φαγητό στις πιο πολλές ταβέρνες κλπ.

Γενικά η νοοτροπία του να φάμε ότι μπορούμε, με μερικες εξαιρεσεις.

Δεν μετανιώνω λοιπόν που για του χρόνου έχω ήδη αποφασίσει Ιταλία και δη Σικελία :)

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν πηγα Ευβοια..

μοιρασα τις διακοπες μεταξυ φοινικουντας και Συβοτων

Φοινικουντα καμπινγκ Ανεμομυλος,απο τα καλυτερα που εχω παει..ωραια σκια,ωραια παραλια,καθαρο,ησυχια,κυριως ξενοι,παγο και χωρο σε καταψυκτη ατελειωτο και ο Κωστας μαμο τα παλικαρια..

Καπακι παρατησαμε φιλους και ανεβηκα με την κυρα Συβοτα.Δυστυχως κλεισαμε ξενοδοχειο τελευταια στιγμη και μιας επιασαν το λοκο 80 τη βραδια

Τουλαχιστον το ξενοδοχειο ηταν καινουριο,πεντακαθαρο με πλουσιο πρωινο.

Παραλιες απιστευτες,αντιπαξοι η παραλια παραμυθενια,οι τιμες ψιλο-νορμαλ στα Συβοτα.

και του χρονου..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.