Jump to content



ΔιακοποThread 2013 (VacationLab)


paparoach

Recommended Posts

τελικα δεν πηγα Ευβοια..

μοιρασα τις διακοπες μεταξυ φοινικουντας και Συβοτων

Φοινικουντα καμπινγκ Ανεμομυλος,απο τα καλυτερα που εχω παει..ωραια σκια,ωραια παραλια,καθαρο,ησυχια,κυριως ξενοι,παγο και χωρο σε καταψυκτη ατελειωτο και ο Κωστας μαμο τα παλικαρια..

Καπακι παρατησαμε φιλους και ανεβηκα με την κυρα Συβοτα.Δυστυχως κλεισαμε ξενοδοχειο τελευταια στιγμη και μιας επιασαν το λοκο 80 τη βραδια

Τουλαχιστον το ξενοδοχειο ηταν καινουριο,πεντακαθαρο με πλουσιο πρωινο.

Παραλιες απιστευτες,αντιπαξοι η παραλια παραμυθενια,οι τιμες ψιλο-νορμαλ στα Συβοτα.

και του χρονου..

Που να κανόνιζες και Παξούς διαμονή....minimum τόσο....και αν...

Link to comment
Share on other sites

Μαρμάρι Εύβοιας απο Παρασκευή 09/08 και εως τις 23 του μήνα...

Είσαι που είσαι Μαρμάρι, αν γουστάρεις κατάβαση/ανάβαση τράβα στο φαράγγι Δημοσάρη που είσαι σχετικά κοντά.

Μαμεί το μέρος ;)

Με κούρσα πιο εύκολα θα πας στην κορυφή ( του Όχη ), παρά στον πάτο ( παραλία Καλλιανού ) ή στα μισά με τα ωραία σημεία ( Λενοσαίοι ).

Αν είσαι με την Alfa μάλλον δεν πας πουθενά... βασικά στην κορυφή του Όχη πας, αλλά δεν ξέρω αν θα βάλεις το αμάξι σε χωματόδρομους σαν και αυτούς εκεί :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει την καταβαση 8 φορές και εχω γυρισει την Νότια Εύβοια ολη με το HRV παλια. Υπάρχουν παραλίες φοβερές παντου αρκεί να έχεις ενα αρκετά ψηλο αμαξι.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Στο λέω έτσι χοντρά μήπως και τελικά πεις που είναι...δεν είμαστε μέντιουμ.

Επίσης και μερικές info για το σκαρί θα ήταν ευπρόσδεκτες, με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε βρε?:p

Link to comment
Share on other sites

φαράγγι Δημοσάρη

Επειδη btw θα φυγω σημερα για 6 μερες στη νοτια ευβοια μηπως μπορεις να δωσεις κανα info για το μερος? Θελω να παω αλλα εχω μπερδευτει με αυτα που εχω ακουσει. Απ οτι καταλαβα δεν γινεται να το κατεβεις + καπακι να το ανεβεις γιατι θα λιωσεις? Αλλα καπου στο βουνο εχει ενα ωραιο μερος με καταρακτες κλπ?:hmm: Και γιατι λες οτι δεν γινεται να πας με αυτοκινητο χαμηλο (κι εγω εκει ειμαι..)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη btw θα φυγω σημερα για 6 μερες στη νοτια ευβοια μηπως μπορεις να δωσεις κανα info για το μερος? Θελω να παω αλλα εχω μπερδευτει με αυτα που εχω ακουσει. Απ οτι καταλαβα δεν γινεται να το κατεβεις + καπακι να το ανεβεις γιατι θα λιωσεις? Αλλα καπου στο βουνο εχει ενα ωραιο μερος με καταρακτες κλπ?:hmm: Και γιατι λες οτι δεν γινεται να πας με αυτοκινητο χαμηλο (κι εγω εκει ειμαι..)

Το φαράγγι είναι τεράστιο.

Οπότε το να το κατέβεις από την κορυφή, μέχρι κάτω στην παραλία, και να ανέβεις πάλι επάνω, πρέπει:

α) Να έχεις αντοχές απίστευτες

β) Να έχεις πάει από πρωί, ώστε με την κατάβαση, τα διαλείματα, και την ανάβαση τέλος να έχει φτάσει περίπου 9 η ώρα ( δεν είναι να σε πιάσει νύχτα στην ανάβαση, γιατί δεν παλεύεται ανάβαση εκεί με φακό σε κάποια σημεία )

Αν πας στην κορυφή, νερό κυριολεκτικά θα βρείς μετά από κανά 4άρι χιλιόμετρα κατάβασης.

Έχει ένα σημείο με λίγο νερό ( σημείο "Κρύα βρύση" το όνομα αν θυμάμαι καλά από τον χάρτη ) αλλά δεν είναι καταρράκτης, ένα ρυάκι που τρέχει στο έδαφος του μονοπατιού είναι, και πατάς εκεί μέσα κατεβαίνοντας :p

Αν θες να σκάσεις μύτη κατευθείαν κοντά στους περισσότερους καταρράκτες πρέπει να πας από τα μέσα περίπου του φαραγγιού, αυτό γίνεται πηγαίνοντας οδικώς ( είτε με ποδήλατο :p ) από το "χωριό" ( ο Θεός να το κάνει χωριό, 3 σπίτια είναι, με το 1 μόνο κατοικίσιμο ) Λενοσαίοι.

Για να πας στους Λενοσαίους όμως κανονικά θες τζιπάκι.

Με αμάξι κανονικό, πας, αλλά θες επί το πλείστον όχι πλατύ αμάξι, γιατί ο χωματόδρομος εκεί είναι τραγικός, έχει κάτι λακούβες που μπορεί να μπεί μέσα όλη η ρόδα σου από πάνω μέχρι κάτω :D και είναι άτακτα, μια στην μέση, μια στο πλάι, μια έχει τεράστια χαράδρα στο κέντρο και πρέπει να περάσεις ξυστά από τα δεξιά άκρα του δρόμου ( που αν έχεις έστω και λίγο πλατύ αμάξι, πες π.χ. ένα focus, δεν περνάς πλάι γιατί δεν χωράς :p ) κλπ.

Για να πας Λενοσαίους στρίβεις στην επαρχιακή οδό Λεπούρων - Καρύστου στην επαρχιακή οδό Μαρμαρίου-Αμυγδαλιάς ( λέει πρός Παραδείσι )

Ακολουθείς εκεί την διαδρομή, και περνάς από τα χωριά Παραδείσι, Μελισσώνας, ( στις πινακίδες όπου έχει, ακολουθείς διαδρομή πρός Καλλιανό ), Αγ. Δημήτριο, Σκινοδαύλια, Κάλεργο, Καλλιανό, και τέλος επιτέλους φτάνεις στους Λενοσαίους.

Εκεί συναντάς τέλος του δρόμου, παρκάρεις, και παίρνεις το ανηφορικό μονοπάτι που σε 15-20 λεπτά περπατήματος ( λιγότερο αν είσαι γρήγορος ) έχεις φτάσει στους πρώτους καταρράκτες.

Αν πας πάρε μαζί μπουκάλια μεγάλα να γεμίσεις νερό από την βρύση που βγάζει νερό κατευθείαν από την πηγή στους Λενοσαίους στο τέλος του δρόμου.

Το νερό της πηγής αυτής ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ.

Μπορείς να δείς κάποια τμήματα της διαδρομής, αλλά και μέρη του φαραγγιού στα παρακάτω βίντεο που έχω τραβήξει:

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Θα πατε με ΤΑΞΙ στο χωριο Πετροκάναλο. Εκει θα σας αφησει και θα αρχισετε την καταβαση. Την ειχα κανει πρωτη φορα οντας 140 κιλακια. Δεν ειναι οτι πιο ευκολο, αλλα κουραζει !

Το φαραγγι καταληγει στους Καλλιανους, μια υπεροχη παραλια. Εκει καλο θα ειναι να εχετε κανει ιραντεβου για ΤΑΞΙ παλι, ωστε να σας γυρισει στα αμαξια. Νερα να εχετε, και φυσικα μην σκασει κανενας με παντοφλι (το ειδα κ αυτο...)

Επισης αφου θα ειστε στην περιοχη, πρεπει να πατε στις παραλιες Γιαννιτσι και Αγιος Δημητριος. ΕΙναι πανεμορφες, αλλα οταν εχει Βοριαδες πανω απο 5-6 μποφωρ, τα κυματα εχουν υψος 0,5-0,70μ και εναι μεν διασκεδαστικο, αλλα και επικυνδινο.

Φαγητα θα πατε στον Ξυπολητο στο χωριο Ποθι, αλλα ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ στον Πλατανο, στο χωριο Παραδεισι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τα ποστ και ειδικα τον bill για τον χρονο σου! Αν και απο αυτα που εγραψες με τρομαξες λιγο. Το αυτοκινητο ειναι μεγαλο και χαμηλο αλλα αν περασω κοντα απο τους Λενοσαιους θα κανω μια προσπαθεια.

Γενικα αυτα που λετε για τη νοτια ευβοια μου τα ειπε και ενας γνωστος που εχει εξοχικο μαρμαρι νομιζω και πηγαινει καθε καλοκαιρι. Μου ειπε να παω για φαγητο Ποθι, Παραδεισι, Αγιο Δημητριο και ενα στο Μαρμαρι (ντινα νομιζω) και απο παραλιες αυτα που λετε κι εσεις. Οτι προλαβουμε! :fun:

Link to comment
Share on other sites

Η Ντινα ειναι η μαμα της οικογένειας που εχουν την ταβερνα "Ο Τσαμης". Την κουμανταρουν οι δυο γιοι Βαγγέλης και Θανασης. Παιδικοι μου φιλοι. Αν πας πες οτι σε εστειλε ο Γιαννης Δεινοπουλος. Οποσδηποτε να παρετε γεμιστο μπιφτεκι και σταβλισια μπριζολα. Οι μεριδες ειναι τεράστιες και ολα τα κρεατα δικα τους.

(Η οικογένεια μου/εγω παμε Μαρμαρι απο τοτε που πατέρας μου ήταν ακομα 2-3 χρονών)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παρασκευη παω Bergamo με γυναικα.κλεισαμε εκει ξενοδοχειο/αυτοκινητο και λεμε Σαββατο να παμε Μιλανο και Κυριακή λιμνη Como. Δευτερα επιστροφη.

Να τολμησω να κατεβω Σαββατο πρωι Μιλανο κεντρο με το αυτοκινητο ή να το αφησω καπου στα περιξ πολης κ μετα συγκοινωνια? παρκινγκ βλεπω τσουζουν λιγο.

εχει κανεις εμπειρια πως να προσεγγισω το κεντρο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.