Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Περιμενουμε τον haswell ver b τον Απρίλιο-Μάιο μπας και δουμε κανενα mhz της προκοπης... Τωρα μονο οσοι ειναι τυχεροί.

Στο θεμα του oc ο τωρινος Haswell ειναι απογοήτευση κάπως...

Γιατι και σφυριά να του ρίξεις εαν δεν έχει καλο voltage παλι θα σε κοψει....

Αυτοί οι Haswell ver.b θα υποστηρίζονται πλήρως από Z87 και 1150 ή θα έχουμε τρεχάματα;

Το λέω γιατί Intel είναι αυτή, ποτέ δεν ξέρεις... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι Haswell ver.b θα υποστηρίζονται πλήρως από Z87 και 1150 ή θα έχουμε τρεχάματα;

Το λέω γιατί Intel είναι αυτή, ποτέ δεν ξέρεις... :hehe:

Βασικα δεν με ενδιαφερει και δεν θα επρεπε να ενδιαφέρει και κανεναν που εχει αγορασει είδη Z87 και Haswell το τι θα κανει η Intel πανω σε αυτο το θεμα γιατι θα τα αλλαξω/-ουμε για Broadwell μεσα στο 2014.

Να πουλησεις και αγορασεις επεξεργαστη για λιγα mhz more ? Ποιος ο λογος αφου θα σκασει το φρεσκο πραγμα....

Ετσι και αλλιως τα Ζ mobo εχουν ξεφτιλιστεί... με 140 ευρω αγορασα ASUS Z87 GRYPHON που κανει τα παντα..

Link to comment
Share on other sites

εχω 4670κ , μικρη η διαφορα , δεν εχω κανει ποτε overclock , αν και σκεφτομαι να κανω καποια στιγμη

εχω ομως μια βασικη απορεια , προσωπικα , θεωρω πολυ σημαντικο πραμα να μπορει να κανει underclock , μαλιστα , οταν ειμαι απλα ιντερνετ , ο cpu πεφτει στα 800mhz στα 0,7 volts .

στην περιπτωση του overclock ομως ..... τα κλεινουμε ολα αυτα ε? ( αν δεν κανω λαθος μεσα στο uefi το αναφερει ως speedstep η κατι τετοιο ) . Ειναι δυνατον μεσα απτο overclock να ρυθμισεις τα ορια λειτουργιας του cpu ?

δηλαδη οπως τωρα μου παιζει μεταξυ 800mhz - 3,8Ghz , με καποιον τροπο να του ανοιξεις δρομο απτα 500mhz - 4,4Ghz

Link to comment
Share on other sites

εχω 4670κ , μικρη η διαφορα , δεν εχω κανει ποτε overclock , αν και σκεφτομαι να κανω καποια στιγμη

εχω ομως μια βασικη απορεια , προσωπικα , θεωρω πολυ σημαντικο πραμα να μπορει να κανει underclock , μαλιστα , οταν ειμαι απλα ιντερνετ , ο cpu πεφτει στα 800mhz στα 0,7 volts .

στην περιπτωση του overclock ομως ..... τα κλεινουμε ολα αυτα ε? ( αν δεν κανω λαθος μεσα στο uefi το αναφερει ως speedstep η κατι τετοιο ) . Ειναι δυνατον μεσα απτο overclock να ρυθμισεις τα ορια λειτουργιας του cpu ?

δηλαδη οπως τωρα μου παιζει μεταξυ 800mhz - 3,8Ghz , με καποιον τροπο να του ανοιξεις δρομο απτα 500mhz - 4,4Ghz

Το κατώτερο που μπορεί να λειτουργήσει είναι τα 800mhz

Τώρα από εκεί και πέρα μπορείς να τον φτάσεις όσο μπορεί να πάει με κατώτερο πάλι τα 800mhz Δηλαδή 800mhz-5,00Ghz.

Δεν είναι απαραίτητο ότι αν κάνεις oc θα πρέπει να λειτουργεί υποχρεωτικά μόνιμα στο ανώτερο που θα βάλεις.

Ναι όταν θες να λειτουργεί σταθερά στη μεγαλύτερη συχνότητα που βάζεις κανεις disabled το EIST (Enhanced Intel Speedstep Technology)

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τοσο χαλια ειναι οι haswell στο θεμα του copy files? Κανω copy αρχεια απο τον ενα δισκο στον αλλο και σουρνεται. Μπορει να πιασει και 50 mb/sec αλλα πεφτει εως και 1 mb/sec...wtf ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τοσο χαλια ειναι οι haswell στο θεμα του copy files? Κανω copy αρχεια απο τον ενα δισκο στον αλλο και σουρνεται. Μπορει να πιασει και 50 mb/sec αλλα πεφτει εως και 1 mb/sec...wtf ?

Θα το έχεις κάνει αλλά ..... έχεις βάλει drivers για τα sata??

Link to comment
Share on other sites

Θα το έχεις κάνει αλλά ..... έχεις βάλει drivers για τα sata??

Δεν εχω βαλει κατι ιδιαιτερο, εχω κουμπωσει τους δισκους πανω στον asmedia controller και δε βρισκω drivers για αυτον. Οπου και να δω λεει οτι ειναι ηδη στο λειτουργικο. Μαλλον παω παλι για φορματ και να βαλω το δισκο στον intel controller. (μιας και δε μου εκανε uefi install)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βαλει κατι ιδιαιτερο, εχω κουμπωσει τους δισκους πανω στον asmedia controller και δε βρισκω drivers για αυτον. Οπου και να δω λεει οτι ειναι ηδη στο λειτουργικο. Μαλλον παω παλι για φορματ και να βαλω το δισκο στον intel controller. (μιας και δε μου εκανε uefi install)

Μέσα στο cd της μητρικής έχει ξεχωριστούς drivers για τα asmedia sata και άλλους για τα intel sata.

Και βέβαια τον δίσκο με το λειτουργικό θα τον βάλεις στον Intel controller

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αναβαθμιστηκα και εγω σε Ι7/4770Κ.

Μητρικη, Asus Z87 Deluxe Dual

16 GB RAM.

Επιτελους........βλεπω τον SSD Να δουλευει σωστα.

Τωρα θα ξεκινησω δοκιμες......

Ευχαριστω οσους με βοηθησαν με συνταγη - περιφερειακα και τον ΚΟΠΡΙΤΗ που ανελαβε το ''στησιμο''.

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιστηκα και εγω σε Ι7/4770Κ.

Μητρικη, Asus Z87 Deluxe Dual

16 GB RAM.

Επιτελους........βλεπω τον SSD Να δουλευει σωστα.

Τωρα θα ξεκινησω δοκιμες......

Ευχαριστω οσους με βοηθησαν με συνταγη - περιφερειακα και τον ΚΟΠΡΙΤΗ που ανελαβε το ''στησιμο''.

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Με γεία σου, να χαρείς το τερατάκι σου :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά τον έχω αφήσει στα 4,3 mhz με 1.2 ρεύμα.

Εδώ και 15 μέρες δεν μου έχει κάνει τπτ απολύτως και τον έχω σχεδόν 24ώρα ανοιχτό.

Σε Prime95 μου τον κρατάει κανένα 20λεπτο σε θερμοκρασία απο 62-63 και μερικά peek στους 70. Αλλά μετά το 20λεπτο αρχιζουν και βαράνε οι πυρήνες απότομα στους 99-100 βαθμούς...! :(:(:(

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο απο το να το πάρω απόφαση και κάποια στιγμή να το "ξεκαπακώσω"....αν τελικά τον κρατήσω και δεν πάω σε 4930κ και να τελειώνω μια και καλή.

Έγινε επεξεργασία από g.shock
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά τον έχω αφήσει στα 4,3 mhz με 1.2 ρεύμα.

Εδώ και 15 μέρες δεν μου έχει κάνει τπτ απολύτως και τον έχω σχεδόν 24ώρα ανοιχτό.

Σε Prime95 μου τον κρατάει κανένα 20λεπτο σε θερμοκρασία απο 62-63 και μερικά peek στους 70. Αλλά μετά το 20λεπτο αρχιζουν και βαράνε οι πυρήνες απότομα στους 99-100 βαθμούς...! :(:(:(

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο απο το να το πάρω απόφαση και κάποια στιγμή να το "ξεκαπακώσω"....αν τελικά τον κρατήσω και δεν πάω σε 4930κ και να τελειώνω μια και καλή.

adaptive vcore έχεις επιλέξει? αν ναι να ξέρεις ότι τα synthetics προγράμματα με avx ανεβάζουν παραπάνω την τάση απο το target που έχεις δώσει.

Link to comment
Share on other sites

adaptive vcore έχεις επιλέξει? αν ναι να ξέρεις ότι τα synthetics προγράμματα με avx ανεβάζουν παραπάνω την τάση απο το target που έχεις δώσει.

εχω ενεργοποιημένο το "cpu core voltage" στο adaptive Mode. Υπάρχει και το auto - manual mode και το offset mode.

G. Shock τι ψυκτρα εχεις?

Μέχρι να καταλήξω στο τι custom watercooling θα βάλω, φοράω την Η100i me push-pull τα 2 δικά του fan και άλλα 2 τα οποία είναι τα scythe gentle typhoon 1850 rpm.

Link to comment
Share on other sites

βάλε manual δες σε ποια τάση είσαι σταθερός με το prime την AVX έκδοση με small ffts για κάνα 3ωρο. Μετά βάλτο στο adaptive βάλε την ίδια τάση στο turbo vcore αυτήν την φορά και χρησιμοποίησε κάτι σαν το realbench να δεις που σταθεροποιήται η τάση σε πραγματικές συνθήκες, ανάλογα αν απέχει πολύ απο την τάση που όρισες απο το turbo vcore παίξε με το "-" και το "+" του adaptive μέχρι να έρθει εκεί που την θες. Έτσι είσαι κομπλέ και σε idle και σε full load θα πέφτει και θα ανεβαίνει η τάση σωστά όποτε το χρειάζεται ο επεξεργαστής. Απλά να έχεις balance power plan στα windows και να μην ενεργοποιήσεις όλα τα cstates στο bios.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το σύστημα που συμπληρώνει 2 μήνες χρήσης δεν ξεκινα . Η Asus Z87 Maximus vi hero C2 εμφανιζει ένδειξη 00. Λογικά παρέδωσε πνεύμα γιατί και οι ανεμιστήρες του κουτιού δεν λειτουργουν :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το σύστημα που συμπληρώνει 2 μήνες χρήσης δεν ξεκινα . Η Asus Z87 Maximus vi hero C2 εμφανιζει ένδειξη 00. Λογικά παρέδωσε πνεύμα γιατί και οι ανεμιστήρες του κουτιού δεν λειτουργουν :hmm:

Αν και offtopic, μήπως είναι τροφοδοτικό;Δοκίμασες άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.