Jump to content



ΧΒΟΧ ΟΝΕ vs PS4 - H μάχη


Recommended Posts

Εαν η γιαγιά μου είχε 2 τάπες θα ήταν βαρέλι... με αν δεν γίνεται δουλειά, δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει ο καθένας στο μυαλό του, με την ίδια λογική μπορεί και η SONY να το κάνει αυτό μαζί με την MS αφού πρώτα πουλήσουν τις κονσόλες τους.

Link to comment
Share on other sites

Εαν η γιαγιά μου είχε 2 τάπες θα ήταν βαρέλι... με αν δεν γίνεται δουλειά, δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει ο καθένας στο μυαλό του, με την ίδια λογική μπορεί και η SONY να το κάνει αυτό μαζί με την MS αφού πρώτα πουλήσουν τις κονσόλες τους.

Και εάν ο παππούς μου είχε ρόδες, θα ήταν πατίνι...Το 4-1 τους έτσουξε αρκετά.

Η SONY δεν έκανε κωλοτούμπα, εξαρχής ήταν ντόμπρα και θα παραμείνει.

Η MS έκανε πίσω και κατάπιε την γλώσσα της.

Link to comment
Share on other sites

Η SONY απεναντίας ήταν ξεκάθαρη στις ανακοινώσεις της.

Δηλαδή η Sony επειδή δεν είπε τίποτα για DRM, online activation κλπ εξ' αρχής, σημαίνει ότι δεν μπορεί να το κάνει στο μέλλον και να τα γυρίσει κάλλιστα όπως λες και για το να τα γυρίσει η MS ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω και γω οτι παιζονται πολλα παιχνιδια και οι κινησεις μπορει να ναι

κρυφες για μας αλλα αυτοι μπορει να ξερουν τι κανουν και να το κανουν επιτηδες.

Δεν μιλαμε για μικρο αλλαγες αλλα για ολοκληρες πολιτικες χρησης. Στο ποδαρι τα κανουν αυτα τι στο καλο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η Sony επειδή δεν είπε τίποτα για DRM, online activation κλπ εξ' αρχής, σημαίνει ότι δεν μπορεί να το κάνει στο μέλλον και να τα γυρίσει κάλλιστα όπως λες και για το να τα γυρίσει η MS ?

Γιατί η ΜS έκανε την κωλοτούμπα, όχι η SONY, εκτός εάν έγινε το αντίθετο σε κάποιο παράλληλο σύμπαν:mamba:

Η MS είδε τα pre orders να πιάνουν πάτο και άλλαξε ρότα, μήπως να της πούμε και ευχαριστώ από πάνω?

Εσείς πείτε και αγοράστε το από πάνω, εγώ σας ευχαριστώ αλλά θα προτιμήσω την πολιτκή της SONY, όπως και υπεραρκετοί περισσότεροι.

Μπορεί να έγινα fanboy του κερατά , της SONY, αλλά έγινα για βάσιμους λόγους.

MS= Ο Κουβέλης των gaming consoles.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η ΜS έκανε την κωλοτούμπα, όχι η SONY, εκτός εάν έγινε το αντίθετο σε κάποιο παράλληλο σύμπαν:mamba:

Η MS είδε τα pre orders να πιάνουν πάτο και άλλαξε ρότα, μήπως να της πούμε και ευχαριστώ από πάνω?

Εσείς πείτε και αγοράστε το από πάνω, εγώ σας ευχαριστώ αλλά θα προτιμήσω την πολιτκή της SONY, όπως και υπεραρκετοί περισσότεροι.

Μπορεί να έγινα fanboy του κερατά , της SONY, αλλά έγινα για βάσιμους λόγους.

MS= Ο Κουβέλης των gaming consoles.

[MENTION=24311]Typhonios[/MENTION] Friendly advise. Καλό είναι που είσαι fan boy για βάσιμους λόγους και εγώ έχω τις κάψες μου αλλά μην τσιμπήσεις κονσόλα από day one.

Είσαι έξυπνος και ξέρεις να κρίνεις γι'αυτό κράτα μικρό καλάθι γιατί όπως το πάνε αυτοί θα κάνουν το gaming είδος πολυτελείας και με βλέπω να γυρίζω πίσω στον μοντελισμό. :)

Link to comment
Share on other sites

@Typhonios Friendly advise. Καλό είναι που είσαι fan boy για βάσιμους λόγους και εγώ έχω τις κάψες μου αλλά μην τσιμπήσεις κονσόλα από day one.

Είσαι έξυπνος και ξέρεις να κρίνεις γι'αυτό κράτα μικρό καλάθι γιατί όπως το πάνε αυτοί θα κάνουν το gaming είδος πολυτελείας και με βλέπω να γυρίζω πίσω στον μοντελισμό. :)

Εδώ έχεις γερό point...:worship:

Link to comment
Share on other sites

Καλο το point σου για το latency της GDDR5, στο συνολο ομως παραμενει το VHS One πιο αργο ( και ακριβο :S )

Το οτι η GDDR5 δεν ειναι καθολικα καλυτερη απο την DDR3 ειναι default.

Ξαναλεω οτι ειναι 64bit μνημες προορισμενες για μνημη συστηματος ενω η GDDR5 ειναι optimized για καρτες γραφικων και ειναι 32bit.

Απο τη στιγμη που η μνημη ειναι shared, αυτο σημαινει με λιγα λογια οτι το X1 εχει "καλυτερη RAM" ενω το PS4 εχει καλυτερη "Video RAM", μονο που το X1 εχει και 32MB ESRAM για να φερει στα ισα αυτο το μειονεκτημα της VRAM (χωρις να εχει καποιο αντιστοιχο compensation η sony στο μηχανημα της).

Κλεινοντας θα πω το εξεις, λαθος στιγμή κυκλοφορίας του ps4.

Φετος το ps3 εχει φτάσει στο peak της πορειας του με τις τρομερες αποκλειστικες κυκλοφορίες οπως ni no kuni , sly cooper, god of war, the last of us, mgs legacy collection, beyond two souls με τα δωρεαν παιχνιδια στο plus κτλ κτλ

και τωρα που η σονυ παει να βγαλει τα χαμενα, βγαζει νεα κονσολα....κριμα γιατι ειχε αρχισει να παιρνει τα πανω της η κονσολα με σχεση τα πρωτα χρονια που ειχε παει ακλαφτο.

τωρα σχετικα με τη κωλοτουμπα, υποθετω μονο καλο κανει σε εμας τους gamers.

[MENTION=13500]env0y[/MENTION] μπα φίλε :p ειδος πολυτελειας και ο μοντελισμός.Ξεκινησα με mini z ολα καλα.Πηρα ts4 δε 'αντεξα' να το κρατησω πανω απο 5 μηνες....πηρα savage εφυγε σε 2 μηνες, πηρα mta 4 μετα απο 3 μηνες buy, πηρα inferno αυτο καταφερα και το κρατησα 1 χρονο μετα λος πουλος, τελευταιο ηταν το traxxas φοβερο χρυσο αλλα και αυτο αναγκαστηκα να το δωσω.Απο δω και περα μονο σε ηλεκτρικο η κανα baja που και βενζινα και ειναι πιο φθηνη απο το νιτρο :p

Link to comment
Share on other sites

Το οτι η GDDR5 δεν ειναι καθολικα καλυτερη απο την DDR3 ειναι default.

Ξαναλεω οτι ειναι 64bit μνημες προορισμενες για μνημη συστηματος ενω η GDDR5 ειναι optimized για καρτες γραφικων και ειναι 32bit.

Εαν δεν κάνω λάθος είναι μεν 32-bit αλλά μπορούν να στείλουν και να γράψουν μέσα σε ένα κύκλο όταν η DDR3 μπορεί μόνο το ένα ή το άλλο. Βασικά είναι λίγο περίεργο το πράγμα γιατί δεν ξέρουμε πως δουλεύει η eSRAM στο xbone. Θα είναι frame buffer; cache;

Θα πρέπει να περιμένουμε. Το μόνο σίγουρο είναι πως έχουμε να κάνουμε με 2133 DDR3.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν κάνω λάθος είναι μεν 32-bit αλλά μπορούν να στείλουν και να γράψουν μέσα σε ένα κύκλο όταν η DDR3 μπορεί μόνο το ένα ή το άλλο. Βασικά είναι λίγο περίεργο το πράγμα γιατί δεν ξέρουμε πως δουλεύει η eSRAM στο xbone. Θα είναι frame buffer; cache;

Θα πρέπει να περιμένουμε. Το μόνο σίγουρο είναι πως έχουμε να κάνουμε με 2133 DDR3.

Για cache, ειναι και ο λογος που εκανε ενα APU κατα αυτον τον τροπο και μαλιστα αρκετα μεγαλυτερο απο της Sony ειναι γιατι οτι το ετοιμασε με τετοιον τροπο ωστε να επιταχυνει cpu λειτουργιες κατι που θα της δωσει μεγαλυτερη ωθηση στο software κομματι και σε αυτα που θελει να κανει.

Το ps4 εχει ενα αρκετα μικροτερο APU αλλα με μεγαλυτερη GPU με σκοπο τα games.

Το ενα ειναι στημενο για μικρα latencies που χρειαζεσαι για επιταχυνση του λειτουργικου και το max band (ps4) που ειναι κατα κόρον στα games.

Αν δεν εχει κανει καμια πατατια η Sony λογικα απο day one το ps4 θα ειναι καλυτερο στα multi games...

Link to comment
Share on other sites

Digital Foundry για Killzone

When it comes to the tricky issue of control and response, Killzone: Shadow Fall currently delivers a largely 25-30FPS experience with v-sync engaged, where a long overview of the forest tests the hardware most. A strong trace of input lag is felt when turning the analogue sticks - a quirk that hangs over from the Killzone 2 days. It's a delay in response that is impossible to ignore after playing snappier low-latency shooters.

Πως και πως περιμενω να το πιασω στα χερια μου, τρελη εμπειρια lag! Εζησα το bulldozostuttering της ΑΤΙ πρεπει να ζήσω και αυτο...! :p

Δεν βλεπω καλα τις νεες κονσολες, απο day one πολυ πισω απο τα pc.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Digital Foundry για Killzone

When it comes to the tricky issue of control and response, Killzone: Shadow Fall currently delivers a largely 25-30FPS experience with v-sync engaged, where a long overview of the forest tests the hardware most. A strong trace of input lag is felt when turning the analogue sticks - a quirk that hangs over from the Killzone 2 days. It's a delay in response that is impossible to ignore after playing snappier low-latency shooters.

Πως και πως περιμενω να το πιασω στα χερια μου, τρελη εμπειρια lag! Εζησα το bulldozostuttering της ΑΤΙ πρεπει να ζήσω και αυτο...! :p

Δεν βλεπω καλα τις νεες κονσολες, απο day one πολυ πισω απο τα pc.

Πάντα ήταν hundred ages πίσω οι "next gen" κονσόλες σε σύγκριση με gaming pc.

Γι'αυτό σου λέω εγώ: πάρε ένα Wii U να παίξεις Donkey Kong να γουστάρεις:p

Link to comment
Share on other sites

Xbox One στις 27 Νοεμβρίου και PlayStation 4 στις 13 Νοεμβρίου (;)

Να σημειωθεί ότι μετά το “πισωγύρισμα” της Microsoft, το Xbox One κατάφερε να ξεπεράσει σε προ-παραγγελίες το PS4 στο Amazon.com για πρώτη φορά…

Link to comment
Share on other sites

Xbox One στις 27 Νοεμβρίου και PlayStation 4 στις 13 Νοεμβρίου (;)

Να σημειωθεί ότι μετά το “πισωγύρισμα” της Microsoft, το Xbox One κατάφερε να ξεπεράσει σε προ-παραγγελίες το PS4 στο Amazon.com για πρώτη φορά…

Yπάρχουν πολλά πρόβατα στο κόσμο βλέπεις.

Μπεεεεεεεεε, μπεεεεε, μπεεεε!

P.S Ξέρετε ότι η MS κατέβασε ολόκληρο Poll σε μεγάλο site gaming επειδή υπήρχε τεράστια δυσαναλογία στις προτιμήσεις των χρηστών?

Να τα λέμε και αυτά μήπως και τα πρόβατα σταματήσουν να τρώνε το χορτοράκι τους.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

διαβαζω οτι πολλα games στο ps4 ετρεχαν με 30 καρεδακια ενω στο x1 με 60...χμ θα εχει ενδιαφερον η μαχη τους

και στο wii u ειδαμε Βayonetta 2,wind waker hd,smash bros και Μario Kart στα 60

Έγινε επεξεργασία από artyom
Link to comment
Share on other sites

διαβαζω οτι πολλα games στο ps4 ετρεχαν με 30 καρεδακια ενω στο x1 με 60...χμ θα εχει ενδιαφερον η μαχη τους

και στο wii u ειδαμε Βayonetta 2,wind waker hd,smash bros και Μario Kart στα 60

αφού έτρεχαν σε pc :p τα παιχνίδια του xbox one τα οποία κοστίζανε το λιγότερο 1200/1600 $

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.